*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #266 στις: Ιούλιος 30, 2021, 12:33:25 πμ »
Πριν από κανένα δεκαήμερο μου έστειλαν μέιλ από το τμήμα για να με ενημερώσουν ότι επικοινώνησαν με το υπουργείο. Τους είπαν ότι ευελπιστούν να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία τον Σεπτέμβριο αλλά δεν μπορούν να δεσμευτούν.
Έγραψα αυτό στις 12/7. Έκτοτε δεν έχω κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #267 στις: Ιούλιος 30, 2021, 09:31:16 πμ »
Καλημέρα και ευχαριστώ. Τέλος πάντων, ας είμαστε αισιόδοξοι. Παρόλα αυτά, μήπως να ρωτούσαμε κάποιον από το Υπουργείο Εσωτερικών για το που βρισκόμαστε; Έχει κάποιος καμιά πρόσβαση εκεί;

Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #268 στις: Ιούλιος 30, 2021, 10:09:55 πμ »
Ναι κι εγώ το σκεφτόμουν. Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να απευθυνθώ πλέον. Στο τμήμα προσωπικού της τριτοβάθμιας;

Αποσυνδεδεμένος antant1701

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #269 στις: Ιούλιος 30, 2021, 06:04:34 μμ »
Νομίζω στο τμήμα μετατάξεων του Υπουργείου Εσωτερικών (αν υπάρχει κάτι τέτοιο και αν λέγεται έτσι).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #270 στις: Αύγουστος 07, 2021, 04:50:09 μμ »
Η κατάσταση είναι τραγική. Η καθυστέρηση αδικαιολόγητη επιεικώς. Δυστυχώς ακόμα και εδώ βλέπω ότι οι περισσότεροι είναι εντελώς άσχετοι. Έκανα ήδη έγγραφη καταγγελία στον προϊστάμενο της Διεύθυνσης Ανώτατης Εκπαίδευσης και προτρέπω και άλλους να κάνουν το ίδιο. Ξέρει κανείς να μου περιγράψει βήμα βήμα την διαδικασία?   Επίσης έμαθα το εξής τραγικό ότι σε ολόκληρο το υπουργείο Παιδείας δεν υπάρχει τμήμα παραπόνων. Σε ένα υπουργείο που απασχολεί χιλιάδες (ναι χιλιάδες ) διοικητικούς και αποσπασμένους εκπαιδευτικούς. Νοιάζεται κανένας ή είναι όλοι για την την  πάρτη τους? Και να μην ξεχάσω . Εκατομμύρια μόνιμοι διορισμοί και να μπουν όλοι οι αναπληρωτές από το παράθυρο.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #271 στις: Αύγουστος 07, 2021, 06:25:26 μμ »
Επίσης έμαθα το εξής τραγικό ότι σε ολόκληρο το υπουργείο Παιδείας δεν υπάρχει τμήμα παραπόνων. Σε ένα υπουργείο που απασχολεί χιλιάδες (ναι χιλιάδες ) διοικητικούς και αποσπασμένους εκπαιδευτικούς. Νοιάζεται κανένας ή είναι όλοι για την την  πάρτη τους? Και να μην ξεχάσω . Εκατομμύρια μόνιμοι διορισμοί και να μπουν όλοι οι αναπληρωτές από το παράθυρο.

Σωραίος και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος γραφικός... ξαναματαγράφω : μακράν το χειρότερο υπουργείο σε διοικητικές πρακτικές , προσωπικό (ναι, τα μεσαία μόνιμα στελέχη που λύνουν και δένουν). 'Επρεπε λόγω φύσης και αριθμού διοικητικών αποφάσεων διαφόρων επιπέδων να έχει εσωτερική νομική υπηρεσία (όχι του νόμου βορίδη για τα οικονομικά, φτηνιάρηδες και σε αυτά, σιγά το φαγοπότι στο υπαιθ) όπου να προσφεύγει ο υπάλληλος για μη χρηστή διοίκηση με αναφορά , νόμους και μια άμεση γνωμοδότηση . Από ΚΥ υπαιθ μέχρι τα υπηρεσιακά συμβούλια/διευθύνσεις κλπ ένα χάος, άπειρες παράλογες αποφάσεις (όχι πάντα με δόλο αλλά και λόγω βλακείας-ανικανότητας και γραφειοκρατίας) με τις οποίες κανείς δεν μπορεί να βρει άκρη - και ποιος θα πάει στα δικαστήρια, όπου πιστεύω σε βάθος χρόνου πολλοί θα δικαιώνονταν (και εκεί πατάνε, τράβα σου λένε... ). Για τις έγγραφες αναφορές/ερωτήματα και τις κατάπτυστες άλλα αντί άλλων κοροϊδίες (να καλύψουμε και τα νώτα μας) απαντήσεις δεν θα πω κάτι...  ΑΝ ποτέ λάβεις απάντηση , σε εξοργίζουν χειρότερα , γιατί σε θεωρούν νεάτερνταλ (έχει φύγει κατάρα μέχρι τρίτης γενιάς).

*από το παράθυρο : μα τέτοιες περίεργες περιπτώσεις ήδη με δαύτους έχουν πιάσει και στασίδι επιτελικό, τι να λέμε... της αγιά-σωτήρας χτες αλλά σωτηρία δεν υπάρχει . Καλή τύχη σου εύχομαι

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #272 στις: Αύγουστος 08, 2021, 07:32:47 μμ »
Ευχαριστώ για τις ευχές και την συμπαράσταση. Ξέρω πολύ καλά πως ο αγώνας είναι μάταιος αλλά ακριβώς για αυτόν τον λόγο αξίζει να δοθεί. Δεν έχει σχέση με το θέμα μου έχει σχέση με μια ολόκληρη αντίληψη που επικρατεί και θυμίζει Οθωμανική Αυτοκρατορία στα χειρότερά της. Ξέρω επίσης πως πολλοί από όσους παραπονιούνται φερέλπιδες ΕΔΙΠ ή οτιδήποτε άλλο αν και όταν αποκτήσουν εξουσία θα κάνουν τα ίδια και χειρότερα.  Καλώ ξανά όλους να διαμαρτυρηθούν εγγράφως, να πιέσουν να βγει η απόφαση για τις μετατάξεις για όσους έχουν κάνει αίτηση μέχρι τον Μάρτιο του 2021 όσο το δυνατόν πιο γρήγορα ειδικά αν έχει βγει  η απόφαση των Πανεπιστημίων. Με τις αβρότητες δεν πάμε πουθενά. Ένας Θεοχάρης μας χρειάζεται. Και για να μην ξεχνιόμαστε. Δισεκατομμύρια μαζικοί μόνιμοι διορισμοί ΤΩΡΑ.

Αποσυνδεδεμένος North_06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #273 στις: Αύγουστος 12, 2021, 10:55:33 πμ »
Καλημερα,

Νεοδιοριστος μπορει να κανει αιτηση για μεταταξη σε ΕΔΙΠ ή πρεπει να περασουν πρωτα 2 χρονια να μονιμοποιηθει και μετα να κανει αιτηση? (Δηλ να περσουν 3 χρονια απο τον διορισμο)?


Αποσυνδεδεμένος Sofsof

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #274 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:13:11 μμ »
Καλημέρα, νομίζω ότι τέτοιου είδους υπηρεσιακες μεταβολές γίνονται μετά τη μονιμοποιηση. Νομίζω.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #275 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:15:33 μμ »
Καλημερα,

Νεοδιοριστος μπορει να κανει αιτηση για μεταταξη σε ΕΔΙΠ ή πρεπει να περασουν πρωτα 2 χρονια να μονιμοποιηθει και μετα να κανει αιτηση? (Δηλ να περσουν 3 χρονια απο τον διορισμο)?
Αίτηση μετάθεσης και απόσπασης μπορεί να γίνει 2 χρόνια μετά από τον διορισμό και αίτηση μετάταξης 5 χρόνια μετά τον διορισμό.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #276 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:30:35 μμ »
"Για τη μετάταξη οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να έχουν συμπληρώσει πέντε (5) έτη εκπαιδευτικής υπηρεσίας στον κλάδο που υπηρετούν.
- Δεν επιτρέπεται μετάταξη υπαλλήλου πριν παρέλθει διετία από το διορισμό του".

Αυτό είναι απόσπασμα από την φετινή εγκύκλιο μεταταξεων. Μπορει κάποιος να με διαφωτίσει γιατί αναφέρει την προϋπόθεση της 5 ετίας και ταυτόχρονα την αναγκαιότητα υπηρέτησης της διετίας? Δλδ αν μπορείς να κάνεις αίτηση μετάταξης 5 χρόνια μετά τον διορισμό δεν εξυπακούεται ότι θα εχεις έτσι κ αλλιώς συμπληρώσει και τη διετία?
Μήπως δλδ ως εκπαιδευτική προϋπηρεσία στον κλάδο για τη συμπλήρωση 5ετιας μετράει κ η προϋπηρεσία αναπληρωτή πριν το διορισμό?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2021, 12:33:11 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #277 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:35:55 μμ »
Ίσως το γράφει έτσι επειδή δεν επιτρέπεται καμιά υπηρεσιακή μεταβολή πριν ο νεοδιόριστος πάψει να είναι δόκιμος.
Εκτός αν πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής και ήθελαν να γράψουν μετάθεση και όχι μετάταξη στη δεύτερη πρόταση.

Σωστά μπορεί αν μετράει και η εκπαιδευτική προϋπηρεσία που έχει κάποιος πριν από τον διορισμό του.

Συνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #278 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:42:31 μμ »
Ίσως το γράφει έτσι επειδή δεν επιτρέπεται καμιά υπηρεσιακή μεταβολή πριν ο νεοδιόριστος πάψει να είναι δόκιμος.
Εκτός αν πρόκειται για λάθος εκ παραδρομής και ήθελαν να γράψουν μετάθεση και όχι μετάταξη στη δεύτερη πρόταση.

Σωστά μπορεί αν μετράει και η εκπαιδευτική προϋπηρεσία που έχει κάποιος πριν από τον διορισμό του.
Με προβληματίζει το ότι λέει απλώς 5ετη υπηρεσία στον κλάδο που υπηρετεί κ όχι 5ετη υπηρεσία υπηρεσία στον κλάδο που υπηρετεί μετά το διορισμό. Ενώ για τη διετία το λέει ξεκάθαρα ,μετα το διορισμό.Εγω καταλαβαίνω από αυτά που γράφει  ότι μπορεί να μετράει για την 5 ετία κ η προϋπηρεσία πριν το διορισμό.Τωρα, αν στέλνουν εγκυκλίους με λάθη ο κόσμος δεν μπορεί να το ξέρει ούτε να πορευτεί έτσι...

Αποσυνδεδεμένος SKANDALO

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #279 στις: Αύγουστος 12, 2021, 12:43:32 μμ »
Χωρίς να είμαι ειδική νομίζω πως η λέξη κλειδί είναι το "εκπαιδευτική" προϋπηρεσια. Αυτό πρακτικά σημαίνει να έχει δουλέψει σε σχολείο Χ χρόνια. Μπορεί κάποιος να αποσπαστεί στη διοίκηση και τότε δεν γράφει εκπαιδευτική προϋπηρεσία, είναι κενός χρόνος
et in Arcadia ego...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.068 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.