*

Αποστολέας Θέμα: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ  (Αναγνώστηκε 63814 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:13:16 πμ »
Δε θεωρώ λογικό να προπληρωνεις πριν επιλεγείς. Ισχυει αυτο που λέει ο kinegiros, πλήρωνες αφου ειχες κληρωθει κ αποφασίσει οτι θα το ξεκινησεις. Ιανουάριο μεν, πολυ νωριτερα απο την εκκινηση του προγραμματος, αλλα μετα την επιλογη.
Επισης κατα την ταπεινή μου γνωμη, θα επιλεγουν ολοι οσοι διαθετουν τα βασικά κριτήρια (πτυχιο κλπ)-στην ουσία δε νομίζω να γίνει καποια επιλογη, μαλλον κατι σαν της κυπρου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:55 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 07, 2016, 10:56:54 πμ »
Δε θεωρώ λογικό να προπληρωνεις πριν επιλεγείς. Ισχυει αυτο που λέει ο kinegiros, πλήρωνες αφου ειχες κληρωθει κ αποφασίσει οτι θα το ξεκινησεις. Ιανουάριο μεν, πολυ νωριτερα απο την εκκινηση του προγραμματος, αλλα μετα την επιλογη.
Επισης κατα την ταπεινή μου γνωμη, θα επιλεγουν ολοι οσοι διαθετουν τα βασικά κριτήρια (πτυχιο κλπ)-στην ουσία δε νομίζω να γίνει καποια επιλογη, μαλλον κατι σαν της κυπρου.

Δε νομίζω ότι το έχουν ξεκαθαρίσει καν οι ίδιοι στο κεφάλι τους πώς και πόσους ακριβώς θα πάρουν. Αυτό που φαίνεται από τα αρχικά κριτήρια είναι ότι προηγείται η συνάφεια του πτυχίου με το μεταπτυχιακό (Είναι 6 τα καινούρια συνολικά τα καινούρια μεταπτυχιακά). Εμένα με προβληματίζει το πώς και πότε θα προλάβουν να κάνουν όλες αυτές τις διαδικασίες και να προσλάβουν και τον απαραίτητο αριθμό καθηγητών για τόσους πολλούς φοιτητές.

ΥΓ. Η κλήρωση δεν συνεπαγόταν αυτόματα και αποδοχή. Πολύς κόσμος απορρίφθηκε γιατί δεν πληρούσε τις προϋποθέσεις. Εκεί γινόταν επιστροφή χρημάτων και σχετικά γρήγορα απ'όσο θυμάμαι.

Αποσυνδεδεμένος Fkara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 08, 2016, 08:51:10 πμ »
Θα δημοσιευτεί το ΦΕΚ τωρα τον Ιούλιο κ όλα θα τα γράφει αναλυτικά.βέβαια κ μπορείς να μπεις στους πίνακες ειδικής, είναι σχεδιασμένο με βάση τα νέα κριτήρια συνάφειας με την ειδική αγωγη κι επίσης σου εξασφαλίζει παιδαγωγική κατάρτιση.Είναι επίσημα αναγνωρισμένο.
Αυτές τις πληροφορίες τις έμαθες από κάπου επίσημα τελικά? Διάβασα τα προηγούμενα μηνύματά σου που ενδιαφερόσουν για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και είχες απορίες. Κι εμένα θα με ενδιέφερε αν κ σε 3 χρόνια ποιος ξέρει πόση ανεργία θα υπάρχει. Μακάρι να το είχε σκεφτεί νωρίτερα το Εαπ. Κάτι άλλο...η πρακτική άσκηση αν κατάλαβα καλά δε θα γίνεται σε σχολ μονάδες αλλά σε κεδδυ. Το γράφει εδώ http://www.eap.gr/el/programmata-spoudwn/391-επιστήμες-της-αγωγής-ειδική-αγωγή-και-εκπαίδευση-ατόμων-με-προβλήματα-προφορικού-και-γραπτού-λόγου/diarthrwsi/4524-εαγ-62-ενότητα-πρακτική-άσκηση-επα

Σύμφωνα όμως με το ΙΕΠ θα πρεπει η πρακτική άσκηση να γίνεται σε σχολεία για να υπάρξει αναγνώριση. Το γράφει εδώ...
http://www.iep.edu.gr/images/Prokirikseis/Deltia_Typou/7%CE%9759%CE%9F%CE%9E%CE%9B%CE%94-%CE%A4%CE%9F%CE%A6.pdf

Αποσυνδεδεμένος sfat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 08, 2016, 01:22:47 μμ »
"Παρατήρηση των διαδικασιών αξιολόγησης και παρέμβασης (θεραπευτικών συνεδριών) σε άτομα/παιδιά με προβλήματα προφορικού και γραπτού λόγου, σε δομές όπως Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα, ΚΕΔΔΥ, και άλλους δημόσιους φορείς παροχής παρόμοιων υπηρεσιών"

Άλλοι δημόσιοι φορείς μπορεί να θεωρούνται και τα ειδικά σχολεία ή τα τμήματα ένταξης,νομίζω... Στα ΚΕΔΔΥ προσφέρεται μόνο η αξιολόγηση όχι η παρέμβαση. Πάντως κι εμένα που τους πήρα τηλ. μου είπαν ότι αναγνωριζεται!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:31:55 »

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 08, 2016, 03:05:50 μμ »
E mail ειχα σειλει και μου απαντησαν.! οπως και να εχει κανεις δεν ξερει τι μπορει να γινει σε 3 χρονια, ομως χαμενος κοπος δεν θα παει γιατι το περιεχομενο του αφορα τοσο τους δασκαλους γενικης οσο και της ειδικης και σιγουρα οποιος το κανει θα μαθει πολλα!

Αποσυνδεδεμένος weissheit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 08, 2016, 05:06:16 μμ »
Τι ποσό πρέπει να προπληρώσεις;

Είναι τρομερό πάντως που τσιμπάμε όλοι όταν βλέπουμε ειδική αγωγή. Είναι ένα προσόν που έχουν πλέον και οι πέτρες. Σε λίγο θα καταντήσει σαν απολυτήριο λυκείου για τις καθηγητικές σχολές, οπότε θα επιστρέψουμε σε παλιές καταστάσεις όσον αφορά τους πίνακες. Αυτό το πρόγραμμα, ας πούμε --> Language Education for Refugees and Migrants φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και κανονικά θα έπρεπε να έχει μέλλον με τόσους πρόσφυγες στη χώρα και στην Ευρώπη γενικότερα. Κάποια στιγμή, αυτά τα παιδάκια θα χρειαστούν δομές και παιδεία. Αλλά δεν λέμε να ξεκολλήσουμε από την ειδική αγωγή για κάποιο λόγο.

Το ΕΑΠ είναι λογικό να μην θέτει πλαφόν γιατί παίζει χρήμα στη μέση αλλά και αυτό το "ανεξέλεγκτο" που επικρατεί στην Ελλάδα με τις σπουδές, πρέπει με κάποιον τρόπο να ρυθμιστεί. Έτσι βγαίνουν οι στρατιές προσοντούχων ανέργων.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 08, 2016, 07:24:12 μμ »
Τι ποσό πρέπει να προπληρώσεις;

Είναι τρομερό πάντως που τσιμπάμε όλοι όταν βλέπουμε ειδική αγωγή. Είναι ένα προσόν που έχουν πλέον και οι πέτρες. Σε λίγο θα καταντήσει σαν απολυτήριο λυκείου για τις καθηγητικές σχολές, οπότε θα επιστρέψουμε σε παλιές καταστάσεις όσον αφορά τους πίνακες. Αυτό το πρόγραμμα, ας πούμε --> Language Education for Refugees and Migrants φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και κανονικά θα έπρεπε να έχει μέλλον με τόσους πρόσφυγες στη χώρα και στην Ευρώπη γενικότερα. Κάποια στιγμή, αυτά τα παιδάκια θα χρειαστούν δομές και παιδεία. Αλλά δεν λέμε να ξεκολλήσουμε από την ειδική αγωγή για κάποιο λόγο.

Το ΕΑΠ είναι λογικό να μην θέτει πλαφόν γιατί παίζει χρήμα στη μέση αλλά και αυτό το "ανεξέλεγκτο" που επικρατεί στην Ελλάδα με τις σπουδές, πρέπει με κάποιον τρόπο να ρυθμιστεί. Έτσι βγαίνουν οι στρατιές προσοντούχων ανέργων.

Σωστά νομίζω όσα λες. Επίσης πιθανόν και αυτό με τους Πρόσφυγες να έχει βάση.
Π.χ. σε συνάδελφο που ασχολήθηκε εθελοντικά με τους πρόσφυγες, του έγινε ηλεκτρονικά διερευνητική ερώτηση αν θα τον ενδιέφερε απόσπαση για διδασκαλία στις δομές που σκοπεύουν να κάνουν. Αν κάνουν φυσικά, γιατί και οι ίδιο δεν ξέρουν τι ακριβώς θα κάνουν αλλά και εκεί και τα πράγματα κινούνται με ρυθμό χελώνας.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 09, 2016, 08:53:58 μμ »
Συνάδελφοι ο βασικότερος λόγος για την απόκτηση μεταπτυχιακού στην ειδική θα πρέπει να είναι μόνο η αυτοβελτίωση του καθενός στο διδακτικό του έργο. Αν κάποιος σκέφτεται την επαγγελματική αποκατάσταση με βάση την πρόσληψη από τους πίνακες δεν νομίζω ότι κρίνει σωστά. Ήδη υπάρχουν πολλοί πτυχιούχοι, ήδη θα προκύψουν άλλοι τόσοι που φοιτούν στην Ελλάδα και στην Κύπρο... Ώσπου λοιπόν να τελειώσει κάποιος το μεταπτυχιακό στο εαπ....μιλάμε για ένταξη στους πίνακες ειδική το 2019...... το γεγονός επίσης ότι το εαπ δεν έχει προκηρύξει αριθμό εισακτέων είναι εξίσου ανησυχητικό γιατί αν βάλει 2000 άτομα δεν νομίζω ότι θα δουλέψουν το 2019 μαζί με άλλα 2000 που θα αποφοιτήσουν ως τότε από τα διάφορα τμήματα. Και επαναλαμβάνω, είναι πολύ σημαντικό για κάποιον να έχει γνώσεις στην ειδική αλλά εκτιμώ πως δεν θα έχει και επαγγελματική αποκατάσταση.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2380
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 12, 2016, 02:33:57 μμ »
Λέγοντας πρακτική εννοούμε καθημερινή ενασχόληση σε κάποια δομή ή σχολείο για ένα ακαδημαϊκό εξάμηνο ;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος alexandrats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 12, 2016, 03:26:38 μμ »
ουτε αυτοι γνωριζουν ακομα.οπως και να εχει αυριο ληγει η προθεσμια υποβολης αιτησεων!

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 12, 2016, 04:11:42 μμ »
Η προθεσμία λήγει στις 22 ιουλίου, όχι αυριο.

Αποσυνδεδεμένος georgina_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 12, 2016, 05:44:55 μμ »
Εχεις δικιο alexandrats λήγει την τεταρτη.. τωρα το ειδα στο site τους.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νέο Πρόγραμμα στην ειδική αγωγή από το ΕΑΠ
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 12, 2016, 06:53:07 μμ »
συναδελφοι 22/7/16 δεν λήγει η προθεσμία για τις αιτήσεις? εγινε αλλαγη?


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.