*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172943 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #644 στις: Δεκέμβριος 06, 2016, 11:52:13 μμ »
Αισχος!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #645 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 01:59:27 πμ »
Δεν υπάρχουν πιστώσεις,αλλά βλέπω πολύ μεγάλους αριθμούς σε ειδική αγωγή,δασκάλους και νηπισγωγους.Εκει μπορούν να καλυφθούν τα κενά, όλοι οι άλλοι τι είμαστε,περιττοί;

Αυτό ακριβώς είπα στο υπουργείο σήμερα,όπου πήρα τηλέφωνο.Ενας μάλλον αγενής κύριος,που μάλλον τσαντιστηκε όταν αποκάλεσα τους 'αρμοδιους' αδαείς, μου είπε ότι το που πάνε πιστώσεις  είναι θέμα βούλησης υπουργού, καθαρά. Κοινώς,ο κάθε ανόητος από την υπουργική καρέκλα αποφασίζει τι θα προωθήσει και που θα δώσει λεφτά,και το κριτήριο δεν είναι οι ανάγκες κατα προτεραιότητα,τα κενά το δείχνουν ξεκάθαρα!

Εμείς τι κάνουμε,συντονισμένα και δυνατά.Το να παίρνουμε όλοι στο υπουργείο είναι αντίδραση,αλλά δεν είναι αρκετό!!

SilverPhoenix, φωναζω κάθε μέρα και εδώ και στο fb για μαζική κινητοποιηση ειδικοτητων και αντίδραση καμμία. Μόνο ένα ειρωνικο σχόλιο. Συμφωνώ ότι το να παίρνουμε τηλέφωνα μεμονωμένα δε βγάζει πουθενά, γιατί συγχυζομαστε συν τοις αλλοις με τη συμπεριφορά των υπαλλήλων (κι εγώ επεσα σε ειρωνα, αλλά δε δεχτηκα να πω περισσότερα και ζητησα άλλη συναδελφο του να μιλησω). Ευτυχώς υπάρχουν 1-2 άτομα εδώ που ήδη έχουμε συμφωνήσει σε προσωπική συνομιλία να κινηθουμε μαζί με άλλους.Το θέμα είναι να μαζευτουμε κάποιοι για να κάνουμε την αρχή και να ακολουθήσουν κι άλλοι που ίσως δισταζουν.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #646 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 01:47:08 μμ »
SilverPhoenix, φωναζω κάθε μέρα και εδώ και στο fb για μαζική κινητοποιηση ειδικοτητων και αντίδραση καμμία. Μόνο ένα ειρωνικο σχόλιο. Συμφωνώ ότι το να παίρνουμε τηλέφωνα μεμονωμένα δε βγάζει πουθενά, γιατί συγχυζομαστε συν τοις αλλοις με τη συμπεριφορά των υπαλλήλων (κι εγώ επεσα σε ειρωνα, αλλά δε δεχτηκα να πω περισσότερα και ζητησα άλλη συναδελφο του να μιλησω). Ευτυχώς υπάρχουν 1-2 άτομα εδώ που ήδη έχουμε συμφωνήσει σε προσωπική συνομιλία να κινηθουμε μαζί με άλλους.Το θέμα είναι να μαζευτουμε κάποιοι για να κάνουμε την αρχή και να ακολουθήσουν κι άλλοι που ίσως δισταζουν.

Εγω δεν έχω fb,δεν το χωνεύω αλλά αρχίζω να σκέφτομαι ότι ίσως είναι απαραίτητο!! Κι επίσης λέω ότι πρέπει να κινηθούμε,έστω να βρεθούμε όλοι μαζί να τα πούμε face to face! Πες μου αν ετοιμάζετε κατι,σε παρακαλώ,θέλω να συμμετέχω κι εγω. Η κατάσταση δεν πάει άλλο,βαλλομαστε από παντού και φως και μέλλον δεν υπάρχει ούτε στο μακρινότερο ορίζοντα!!

Όσο για τους αγενέστατους υπαλληλισκους του υπουργείου,εσυ το χειρίστηκες, νομίζω,πολύ πιο ψύχραιμα. Εγω εκνευρίστηκα με τον τόνο του εν λόγω κυρίου κι επιτέθηκα κανονικά.

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #647 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 08:40:23 μμ »
Κάλεσαν αναπληρωτές Β'βαθμιας...μόλις 3ΠΕ06,Εύβοια,Φλώρινας και Κυκλάδες-μειωμένο ωράριο. Τα κενά Αττική;Ακόμα ανύπαρκτα.
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:53:48 »

Αποσυνδεδεμένος T06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #648 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 09:01:53 μμ »
ΔΕΝ υπάρχουν πιστώσεις μου είπαν σήμερα!!

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #649 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 09:58:22 μμ »
Βέβαια,αφού πήγαν όλες αφειδως και χωρίς κανέναν έλεγχο σε  λίγες και πολύ συγκεκριμένες ειδικότητες;

Όλοι οι άλλοι ας μείνουμε άνεργοι,αλλά τα δημοτικά σχολεία ας έχουν 3-4 υπεράριθμους  δασκάλους να τους βρίσκονται,π.χ.Δεν έχω τίποτα με τους συναδελφους,ξεκαθαρίζω,αλλά είναι γεγονός ότι έχουν πάρει το μεγαλύτερο αριθμό πιστώσεων κι αναρωτιέμαι αν οι ανάγκες το δικαιολογούν.

Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #650 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 11:09:59 πμ »
Παιδιά,τα σόδομα και τα γόμορα φέτος... ας μου επιτραπεί η έκφραση. Έμαθα ότι δίνουν προφορική εντολή από το υπουργείο (προφορική!) για να καλύψουν όπως όπως τα κενά που προκύπτουν, ώστε να μη τα δηλώνουν σαν λειτουργικά για αναπληρωτές. Αυτή είναι η δημόσια εκπαίδευση του 2016-2017. Μας κάνουν να τρωγόμαστε και μεταξύ μας, αλλά το λάθος ξεκινάει από το ίδιο το υπουργείο, δεν πρέπει να ξεχνάμε. Βέβαια, αν όλοι μας, τα πιόνια τους δηλαδή, δε δεχόμασταν όλα αυτά παθητικά, δε θα προχωρούσε το σχέδιό τους για την εξόντωση της εκπαίδευσης, τη διάλυση των πάντων.

Ας μη καταστροφολογώ... Λοιπόν, δηλώνω και από εδώ ξανά ότι έχω μιλήσει από το συγκεκριμένο φόρουμ με 3 άτομα ήδη που είναι πρόθυμα για περαιτέρω κινητοποίηση. Επισης, είναι 1-2 άτομα από τις ομάδες αναπληρωτών στο fb. Από βδομάδα μπορούμε να αρχίσουμε να οργανωνόμαστε πιο δυναμικά. Πείτε προτάσεις για το τι κάνουμε σε πρώτη φάση.

Αποσυνδεδεμένος SilverPhoenix

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #651 στις: Δεκέμβριος 09, 2016, 10:41:24 πμ »
Αυτό εξηγεί γιατι οι διευθύνσεις Γ'Αθηνα που παίρνω τηλ.,λένε ότι δεν υπάρχουν κενά,ενώ ξερω ότι πχ,στο δημοτικό στη γειτονιά μου,οι μισές τάξεις κάνουν δημιουργική απασχόληση αντί για αγγλικα,γιατι λείπει καθηγητής-και δεν είναι και το μόνο παράδειγμα στην άμεση περιοχή μου.

Σαφώς φταίμε κι εμείς,όλοι μας,αφού τόσα χρόνια τους ανεχόμαστε αδιαμαρτύρητα.Αλλα δεν είναι αργά να αντιδράσουμε,ακόμα και τώρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2016, 10:43:21 πμ από SilverPhoenix »
Dream a little dream of me...

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #652 στις: Δεκέμβριος 13, 2016, 06:37:46 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Μιας κι έχουν αρχίσει σιγά σιγά να γίνονται κάποιοι διορισμοί, αναρωτιέμαι το εξής: σε περίπτωση που κάποιοι απο τους διοριστεους εργάζονται φέτος ως αναπληρωτές θα δημιουργηθούν κενά εκεί όπου εργάζονταν,ετσι; Άραγε θα κληθούμε να τα καλύψουμε σύντομα όπως στις περιπτώσεις που κάποιος αναπληρωτής δηλώνει παραίτηση ή δεν παρουσιάζεται;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #653 στις: Δεκέμβριος 14, 2016, 11:12:44 πμ »
Καλησπέρα συνάδελφοι! Μιας κι έχουν αρχίσει σιγά σιγά να γίνονται κάποιοι διορισμοί, αναρωτιέμαι το εξής: σε περίπτωση που κάποιοι απο τους διοριστεους εργάζονται φέτος ως αναπληρωτές θα δημιουργηθούν κενά εκεί όπου εργάζονταν,ετσι; Άραγε θα κληθούμε να τα καλύψουμε σύντομα όπως στις περιπτώσεις που κάποιος αναπληρωτής δηλώνει παραίτηση ή δεν παρουσιάζεται;

Αυτό θα ήταν το λογικό φαντάζομαι, αλλά κανείς δεν το ξέρει. Μόλις μίλησα με τη βθμια της περιοχής μου, όπου η ίδια τους είχα φέρει σε επικοινωνία με συγκεκριμένη υπάλληλο του υπουργείου επειδή υπάρχουν θέσεις που δεν έχουν καλυφθεί και δεν έχουν ανοίξει στις δύο τελευταίες φάσεις και μου είπαν ότι δε γνωρίζουν ούτε εκείνοι ούτε το υπουργείο αν και πότε θα καλυφθούν.

Πάντως ό,τι είναι να γίνει, από την καινούργια χρονιά πλέον.

Το ζήτημα όμως, συνάδελφοι, δεν είναι τα ψίχουλα που μοιράζουν, είτε αυτό λέγεται ενισχυτική είτε προσφυγικές δομές είτε προσλήψεις αναπληρωτών ΑΜΩ/ ΑΚΩ με το σταγονόμετρο στα μέσα και πλέον της χρονιάς. Το παιχνίδι έχει ήδη χαθεί για την ειδικότητά μας και φταίμε εμείς που είμαστε αδρανείς, δε συμμετέχουμε καν σε συζητήσεις για κινητοποίηση (προσωπικά μαζί με άλλους λιγοστούς συναδέλφους έχουμε προσπαθήσει να κάνουμε κάτι χωρίς σοβαρό αντίκρυσμα) και η μόνη δραστηριότητά μας φαίνεται εδώ όταν μας πετάξουν ένα κόκκαλο για να ψάχνουμε τις πιθανότητες πρόσληψής μας. Καταλάβετέ το, είμαστε πολλοί στην ίδια θέση και καλό είναι να ξυπνήσουμε και να δράσουμε όλοι μαζί, γιατί του χρόνου τα πράγματα διαφαίνονται πιο δύσκολα για όλους !

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #654 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 11:17:52 πμ »
Ως προς το ερωτημα που ειχα θέσει παραπάνω, τελικά δοθηκε το δικαίωμα στους διοριστεους να παραμείνουν για φέτος στις θέσεις που εχουν ήδη ως αναπληρωτές.... Οπότε τα κενά που ελπίζαμε να δημιουργηθούν χλωμα κι αυτα! Υπερβολικά δύσκολα τα πράγματα για μας που περιμένουμε ακόμα.... Wam εχεις δικιο για κινητοποίηση...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #655 στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 08:44:10 μμ »
Ναι,το είδα κι εγώ αυτό με τους διοριστεους... Το ξέρω ότι έχω δίκιο, αλλά πού να το βρω!  Εδώ όλοι σχεδόν κοιμούνται!

Αποσυνδεδεμένος cat82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #656 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 03:32:28 μμ »
https://xenesglosses.eu/2017/01/allagi-ston-pinaka-anapliroton-anadromiki-proslipsi/

Ενστάσεις για πιθανά λάθη στα μόρια μας και στα υπόλοιπα στοιχεία μας δε γίνονται ΜΟΝΟ οταν βγουν οι προσωρινοί πινακες; Οπότε γίνονται και οι ανάλογες διορθώσεις; Από πού κι ως πού έγινε τώρα αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #657 στις: Ιανουάριος 02, 2017, 03:45:16 μμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.