*

Αποστολέας Θέμα: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17  (Αναγνώστηκε 72001 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 14, 2016, 11:33:18 μμ »
μπραβο σασ παντως αυτο ειναι λειτουργημα που κάνετε! είναι οτνως εμπειρια ζωης !!!

+++++
Μπράβο σας που βγάζετε τον καλύτερο εαυτό σας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:55 »

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 01:37:44 πμ »
Το ότι κάποιοι εργάζονται με μειωμένο ωράριο δεν σημαίνει ότι πρέπει να βαδίσουμε στα βήματά τους. Αντιθέτως, εκείνοι οφείλουν να βαδίσουν στα βήματά μας και να απαιτήσουν πλήρες ωράριο.

Κι αν η εργασία σε προσφυγικές δομές δεν μπορεί να καλύψει πλήρες, τότε να συμπληρώνουν αλλού (εννοείται κοντά), διαφορετικά θα πρέπει να αναθεωρήσουν τις δομές.

Επιτέλους μάθετε να κοιτάτε προς τα πάνω κι όχι προς τα κάτω. Όταν ένας είναι μειωμένου, δεν θα κοιτάς να γίνεις κι εσύ μειωμένου.

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 10:23:36 πμ »
Sotirios, εκ των έσω να σου πω δυο πράγματα. Έχουμε αντιδράσει και επίσημα μάλιστα. Οι απαιτήσεις έχουν εκφραστεί και φτάσει στα αυτιά αυτών που πρέπει. Επιχείρημα είναι ότι εμείς αναλάβαμε την ευθύνη εκπαίδευσης των προσφύγων, από εμάς βασίζονται όλα αν θα πάνε καλά τα πράγματα κι αν θα έχουμε διαρροές. Αν πάει καλά η πρώτη φάση, τότε θα πάρουν και άλλους αναπληρωτές σύντομα. Είμαστε στο σχολείο πολλές ώρες για να πάει καλά η διαδικασία και απαιτούμε μια ηθική και εργασιακή ανταμοιβή.

Δεν καταλαβαίνω, όμως, πού στηρίζετε ότι "ανοίγει ο δρόμος για μειωμένου". Ο δρόμος ήταν πάντα ανοιχτός για μειωμένου στις ειδικότητες και κανένας δεν είχε γκρινιάξει. Άλλωστε, τα κενά ήταν για λίγες ώρες και αναγκάζονταν να παίρνουν μειωμένου.

Τώρα, για τις ΔΥΕΠ ξαναλέω και όποιος θέλει καταλαβαίνει: Οι ώρες είναι λίγες και είναι αδύνατον να διατεθείς αλλού, εφόσον πρέπει να είσαι 2-6μμ στο σχολείο. Αφήστε που εμείς δεν ανήκουμε καν στο σχολείο!!! Ο Δ/ντής δεν έχει καμία ευθύνη, δεν ασχολείται με τη ΔΥΕΠ. Έχει οριστεί υπεύθυνος. Είναι σαν τα Κέντρα Δημιουργικής Απασχόλησης των Δήμων που κάνουν δράσεις τα απογεύματα στα σχολεία. Αυτοί που δουλεύουν εκεί, συμπληρώνουν ωράριο σε πρωινό; Κάτι τέτοιο είναι η σύμβασή μας!

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 15, 2016, 02:03:55 μμ »
Δεν καταλαβαίνω, όμως, πού στηρίζετε ότι "ανοίγει ο δρόμος για μειωμένου".

Εγώ δεν είπα ότι "ανοίγει ο δρόμος για μειωμένο".

Ο δρόμος ήταν πάντα ανοιχτός για μειωμένου στις ειδικότητες και κανένας δεν είχε γκρινιάξει. Άλλωστε, τα κενά ήταν για λίγες ώρες και αναγκάζονταν να παίρνουν μειωμένου.

Ε και ποιος έπρεπε να γκρινιάξει; Εγώ θα γκρίνιαζα για τις ειδικότητες; Μήπως και να τους τάιζα με το κουτάλι στο στόμα; Αυτοί έπρεπε να κινητοποιηθούν, κι εφόσον το έκαναν, κι ήθελαν στήριξη, θα ήμουν μαζί τους.

Τώρα, για τις ΔΥΕΠ ξαναλέω και όποιος θέλει καταλαβαίνει: Οι ώρες είναι λίγες και είναι αδύνατον να διατεθείς αλλού, εφόσον πρέπει να είσαι 2-6μμ στο σχολείο.

Ο σκοπός είναι να πληρώνεσαι κι εσύ κι εγώ και όλοι, ειδικότητες ή μη, ως άνθρωποι. Ήτοι να παίρνεις μισθό πλήρους ωραρίου. Το να υποχρεώνεσαι όμως σε μισθό πενίας (εκτός κι αν έχεις μπαμπά που σε ταΐζει) είναι όνειδος. Ή λοιπόν να κόψουν το λαιμό τους να σου δώσουν πλήρες ωράριο, ή αν δεν γίνεται αυτό από την μεριά τους, τότε ας σε βάλουν στο περιορισμένο ωράριο, ΑΛΛΑ να σε πληρώνουν για πλήρες ωράριο. Το να υποχρεώνεσαι να ζεις με ψίχουλα είναι ΑΙΣΧΟΣ.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:56:55 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 16, 2016, 02:39:26 μμ »
Μα ναι. Η πολιτική της πρόσληψης μειωμένου ωραρίου εκπαιδευτικούς σε ένα τέτοιο σημαντικό και καινοτόμο πρόγραμμα είναι άδικη. Δεν ξέρω πού κόλλησαν και έπρεπε να προσληφθούμε μειωμένου. Αλλά είναι ένα τελείως διαφορετικό πρόγραμμα, παιδιά. Δεν ανήκουμε στο σχολείο! Ανήκουμε στη διεύθυνση γενικά και μπορούν να μας μετακινούν, ανάλογα με τις μετακινήσεις των προσφύγων. Οι πρόσφυγες σήμερα είναι εδώ, αύριο εκεί. Και εμείς δεν έχουμε σταθερό πόστο. Αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα που ίσως δυσκολεύει και το υπουργείο να δώσει εντολή να διατεθούμε και σε γενικής εκπαίδευσης να συμπληρώνουμε ώστε να γίνουμε πλήρους.
Κατά την άποψή μου (αλλά και των άλλων συναδέλφων στη ΔΥΕΠ μας) είναι να γίνουμε πλήρους σε αυτό το πρόγραμμα, εφόσον υπάρχουν κωλύματα διάθεσης σε σχολεία γενικής παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:07:30 πμ »
Καλημέρα! Καλή εβδομάδα!!! Δεν βλέπω  ουτε άκουω τπτ... Είπαν μετά τις 18....αλλα τόση σιωπή???

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:09:39 πμ »
Καλημέρα!!! Καλές προσλήψεις αύριο με το καλό! Μέχρι σήμερα δεν είναι η προθεσμία να απαντήσουν οι Περιφερειακές Δ/νσεις;

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:19:54 πμ »
μέχρι 18 Δεν είχε πει ο Μπρατης???

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:35:39 πμ »
Λάθος είχε κάνει. Το άλλαξε σε 17.

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:40:49 πμ »
Γιατί κάτι μου λέει πως θα το τραβήξουν  μέχρι Παρασκευή πάλι???

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:43:11 πμ »
Δε νομίζω. Ο Μπράτης είπε ότι μόλις απαντήσουν οι Περιφερειακές Δ/νσεις, θα γίνουν άμεσα προσλήψεις. Άντε, όχι σήμερα. Πες αύριο. Στη χειρότερη μεθαύριο.

Αποσυνδεδεμένος Marilou!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:50:10 πμ »
Και μενα κάτι μου λεει για Παρασκευή θα παει .... Φετος είχαμε προσλήψεις Τρίτη Τετάρτη ; Μου φαινεται ολες Παρασκευή βγαίνουν ...

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:52:02 πμ »
Πάντως, παιδιά, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως γίνει καμία στραβή και μας προσπεράσει το σύστημα εμάς των δομών. Το φοβάμαι αυτό!!!
Δε φτάνει που μας έχουν με μειωμένο ωράριο, μη μας έχουν βγάλει από τον πίνακα μιας και δεν ξέρουν τι τους γίνεται στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος sofakiii

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσλήψεις ΖΕΠ 2016-17
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 17, 2016, 09:53:21 πμ »
δεν ξέρω... Φέτος τα φοβάμαι  όλα... Και την ημερομηνία... Και τον αριθμό... (ότι μπορεί να αλλάξει) και το χρονικό  διάστημα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161372
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 436
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.