*

Αποστολέας Θέμα: ΖΕΠ  (Αναγνώστηκε 1998 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RosaSer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 127
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΖΕΠ
« στις: Νοέμβριος 01, 2016, 06:24:28 μμ »
Καλησπέρα,  φέτος αν και διανύω τον ένατο χρόνο στην τάξη είναι η πρώτη φορά που είμαι ΖΕΠ και βαδίζω σε αχαρτογράφητα για μένα νερά. Θα ήθελα μερικές πληροφορίες από όσους έχουν εμπειρία στα ΖΕΠ για πρακτικά κυρίως θέματα. Σήμερα τελείωσα τα διαγνωστικά και ψάχνομαι για το σχηματισμό τμημάτων και τη δημιουργία προγράμματος. Χρησιμοποιείτε το «Γεια σας» ως κύριο υλικό? Στις ώρες ποιων μαθημάτων παίρνετε κυρίως τα παιδιά ?Τα περισσότερα παιδιά 12/26 είναι πρωτάκια, από ένα τμήμα πρώτης, νομίζω ότι πρέπει να δημιουργήσω 2 τμήματα για τα πρωτάκια ανάλογα με το επίπεδο. Η δασκάλα της πρώτης , μου είπε ότι δεν μπορεί να μου τα δίνει την ώρα της γλώσσας, αν έχει εκείνη την ευθύνη για τη διδασκαλία της γλώσσας, μόνο αν πει ο σύμβουλος κάτι τέτοιο. Σε μαθήματα όπως γυμναστική και μουσική ακόμα και να επιτρέπεται από τον κανονισμό δεν θεωρώ σωστό να τα πάρω. Ας μου πει κάποιος από την εμπειρία του, αν και την Παρασκευή θα έρθει ο σύμβουλος και θα τον ρωτήσω. Είμαι πολύ χαρούμενη που φέτος μου δίνεται η ευκαιρία να δουλέψω σε κάτι τόσο ιδιαίτερο και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΖΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος souzi88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 08:14:35 μμ »
Καλησπέρα! Έτυχε κι εγώ να δουλέψω μια χρονιά ζεπ και πραγματικά είναι ωραία εμπειρία.. Όσον αφορά το υλικό θεωρώ ότι το Γεια σας θα σε βοηθήσει... Προσωπικά πήρα αρκετά πράγματα από εκεί αλλά κυρίως δούλεψα με δικό μου υλικό..Το βιβλίο μπορεί να μην καλύπτει τα διάφορα επίπεδα και ανάγκες των παιδιών. Όσον αφορά το πρόγραμμα εμένα μου έβγαλαν την πίστη τότε.. Κλασικά όπως τα λες ο άλλος δεν ήθελε την τάδε ώρα στο τάδε μάθημα... Ένας χαμός.. Αν θυμάμαι καλά τα παιδιά θα πρέπει να τα παίρνεις τις ώρες της Γλώσσας, όσο και να μην το θέλουν οι άλλοι και όχι από τα μαθήματα της γυμναστικής, μουσικής κλπ.  που σίγουρα τους είναι και τόσο ευχάριστα... Ρώτα και τον σύμβουλο, δες και την εγκύκλιο..Και αν το σκεφτεί κανείς αυτό είναι και το λογικό,ιδιαίτερα σε περιπτώσεις που τα παιδιά δεν μπορούν να παρακολουθησουν ούτε κατά διάνοια το μάθημα της Γλώσσας μέσα στην τάξη.. Ρώτα και μην τους ακούς γιατί θα είναι πολύ δύσκολο να κάνεις πρόγραμμα σύμφωνα με τα γούστα τους.

Αποσυνδεδεμένος mariliak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΖΕΠ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 22, 2019, 04:16:44 μμ »
Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω συναδέλφους που διδάσκουν σε τμήματα υποδοχής πώς οργανώνουν την ύλη τους και πόσο γρήγορα προχωράνε.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 313
Σύνολο: 328

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.