*

Αποστολέας Θέμα: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας  (Αναγνώστηκε 5604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« στις: Οκτώβριος 17, 2008, 11:37:11 πμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα!!

Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσον έχουν δικαίωμα να μας διαθέσουν σε τρίτο σχολείο, το οποίο λειτουργεί απόγευμα. Είμαι καθηγήτρια στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με ελάχιστες ώρες (αλλά συμπληρώνω ωράριο ως γραμματέας)  και θα εκτιμούσα να μου αναφέρατε συγκεκριμένη νομοθεσία που δίνει ή όχι δικαίωμα όχι μόνο να διατεθώ σε τρίτο σχολείο, αλλά και αυτό να λειτουργεί απόγευμα τις ίδιες μέρες που έχω τις λιγοστές ώρες διδασκαλίας σε ημερήσια σχολεία.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:00 »

Αποσυνδεδεμένος babis35

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 03:03:50 μμ »
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΠΑΛΩΝΕΙΣ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ....ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΩΡΑΡΙΟ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΕΝΗ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ.
ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ....ΟΜΩΣ ΑΥΤΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ....ΟΠΟΤΕ ΥΠΟΜΟΝΗ.

ΕΓΩ ΠΑΩ ΣΕ 4 ΣΧΟΛΕΙΑ!ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΠΟΥΘΕΝΑ ΒΑΣΗ ΝΟΜΟΥ. ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2008, 03:07:54 μμ από babis35 »

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 07:09:29 μμ »
Ναι, αλλά απ'όσο ξέρω, όταν σε τοποθετούν προσωρινά, είναι σαν να παίρνεις οργανική (τονίζω το "σαν"). Επίσης, τι πάει να πει καλύπτω τρύπες; Δηλαδή αν έχουν πρόγραμμα 1η ώρα στο Χ σχολείο, 5η στο Ψ και απόγευμα 5:30, εσύ θα είσαι μια μέρα στο δρόμο να τριγυρνάς;; Και πάλι, να μη συμπληρώνεις ωράριο, εννοείται!!

Κυράγιο με τις μετακινήσεις! Αν και πιστεύω τελικά, ότι μας πιάνουν  στο φιλότιμο που δεν αντιδρούμε, δε μας δίνουν και τη νομοθεσία επίτηδες, προφανώς) και απλώς παιδευόμαστε για να βολεύονται άλλοι...
 

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 07:13:05 μμ »
A, και μια θερμότατη παράκληση... όταν επικαλείστε νόμα, ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΠΟΙΟΣ ΝΟΜΟΣ/ΠΔ/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ είναι... Να μαθαίνουμε κι εμείς, να διεκδικούμε τα δίκαιά μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:00 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 07:58:27 μμ »
Επίσης, τι πάει να πει καλύπτω τρύπες; Δηλαδή αν έχουν πρόγραμμα 1η ώρα στο Χ σχολείο, 5η στο Ψ και απόγευμα 5:30, εσύ θα είσαι μια μέρα στο δρόμο να τριγυρνάς;; Και πάλι, να μη συμπληρώνεις ωράριο, εννοείται!!

Αυτό είναι και θέμα υπαλλήλων στην Β/Βάθμια αν θέλουν σου φτιάχνουν ένα πιο νορμαλ πρόγραμμα και όχι να σε έχουν μπαλάκι! Γι αυτό λέμε ότι μετράει σε τι ανθρωπους θα πέσεις :-\   
Καλό κουράγιο
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 08:18:43 μμ »
Για το θέμα των 3 σχολείων δε νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί ο νόμος δεν το απαγορεύει ακριβώς, απλώς λέει ότι είναι καλό να αποφεύγεται.
Για το ωράριο, στη δική μου περίπτωση όταν με έστελναν σε ολοήμερο (που σχολούσα στις 4) την ίδια μέρα που από το πρωί ήμουν σε λύκειο, πήρα τηλ στη ΔΔΕ και τους ανέφερα ότι δεν υποχρεούμαι να κάθομαι στο σχολείο πάνω από 6 ώρες και ότι το ωράριο πάει 8-2, 9-3, 10-4. Μου είπαν ότι είχα δίκιο και να πω στο διευθυντή να φροντίσει τις μέρες που πάω στο ολοήμερο να μην πηγαίνω στο λύκειο πριν τις 10. Αν εσύ σχολάς απόγευμα, π.χ στις 6, θα τους πεις ότι βάσει νόμου αρχίζεις στις 12.

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 09:33:12 μμ »
Καλό κουράγιο σε όλους και όλες, αλλά αυτό που ζητώ, αν μπορεί κανείς/μία να βοηθήσει, είναι η ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ. Αν ξέρει κανείς, ας με παραπέμψει, παρακαλώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 17, 2008, 10:32:59 μμ »
Συνάδελφοι, καλημέρα!!

Θα ήθελα να μου πείτε κατά πόσον έχουν δικαίωμα να μας διαθέσουν σε τρίτο σχολείο, το οποίο λειτουργεί απόγευμα. Είμαι καθηγήτρια στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ με ελάχιστες ώρες (αλλά συμπληρώνω ωράριο ως γραμματέας)  και θα εκτιμούσα να μου αναφέρατε συγκεκριμένη νομοθεσία που δίνει ή όχι δικαίωμα όχι μόνο να διατεθώ σε τρίτο σχολείο, αλλά και αυτό να λειτουργεί απόγευμα τις ίδιες μέρες που έχω τις λιγοστές ώρες διδασκαλίας σε ημερήσια σχολεία.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

legawien όπως φαίνεται στις οδηγίες για την ανάθεση των μαθημάτων,
Παράθεση
11. Θα πρέπει να λαμβάνεται ιδιαίτερη μέριμνα, ώστε οι μόνιμοι εκπαιδευτικοί να συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο στο κανονικό ημερήσιο πρόγραμμα σε σχολείο της ίδιας ή όμορης ομάδας σχολείων του ίδιου Δήμου. Όταν αυτό είναι αντικειμενικά αδύνατο, μπορούν να συμπληρώνουν το ωράριό τους υπηρετώντας διάφορους υποστηρικτικούς θεσμούς (Ενισχυτική διδασκαλία, τάξεις υποδοχής, φροντιστηριακά τμήματα κ.λ.π.). Ειδάλλως, κατ’ απόλυτη προτεραιότητα, ανατίθενται οι ώρες αυτών σε ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς.
που σημαίνει ότι μπορούν να σε στείλουν (για αρχή) σε οποιοδήποτε σχολείο της ίδιας ομάδας με το σχολείο της τοποθέτησής σου, είτε είναι πρωινό είτε απογευματινό. Άμα και πάλι δεν συμπληρώνεις ωράριο, τότε μόνο μπορείς να κάνεις υποστηρικτικές εργασίες (όπως η γραμματειακή). Τα δικαιώματά σου σε αυτή την περίπτωση είναι τα εξής :
1ον να μειωθούν οι ώρες της γραμματειακής υποστήριξης ανάλογα με τις ώρες που θα κάνεις στο 3ο σχολείο
2ον δεν κάνεις εφημερίες σε κανένα σχολείο , εκτός και εάν τα 2 από αυτά συστεγάζονται
3ον κάθε μέρα το πρόγραμμά σου πρέπει να είναι έτσι διαμορφωμένο ώστε να μην απασχολείσαι στα σχολεία για πάνω από 6 ώρες συνεχόμενες.

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 01:07:48 μμ »
Κατ'αρχάς, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας!!

Δεύτερον, να ρωτήσω, όταν λες "μπορούν να σε στείλουν (για αρχή) σε οποιοδήποτε σχολείο της ίδιας ομάδας με το σχολείο της τοποθέτησής σου, είτε είναι πρωινό είτε απογευματινό" εννοείς ότι έχουν το δικαίωμα την ίδια μέρα να με έχουν και πρωί και απόγευμα; Γιατί όλοι επικαλούνται, και λογικό μου φαίνεται, ότι το πρόγραμμα δεν αλλάζει εύκολα (κοινά κενά τρίωρα, επάλληλα τμήματα, κτλ.), οπότε όλοι πετούν το μπαλάκι στο άλλο σχολείο (τύπου : "Εμείς δεν αλλάζουμε, να σε απαλλάξουν από το άλλο σχολείο"), άσχετα αν είναι το πρώτο ή το επόμενο σχολείο όπου σε διαθέτουν.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 18, 2008, 09:50:16 μμ »
Δεν γνωρίζω κάποιον νόμο που να λέει ότι απαγορεύεται ... άρα επιτρέπεται. Το ότι το πρόγραμμα δεν αλλάζει εύκολα είναι γεγονός. Εάν όμως , επαναλαμβάνω, υπάρχει ημέρα όπου η ώρα "έναρξης" του ωραρίου σου και η ώρα "λήξης" (σε οποιοδήποτε σχολείο) έχουν πάνω από 6 ώρες διαφορά*, τότε έχεις πάτημα να τους ζητήσεις να "κόψουν το κεφάλι τους" και να αλλάξουν το πρόγραμμα. Εάν όχι, με βάση αυτά που γνωρίζω εγώ, τότε είναι ζήτημα της καλής τους διάθεσης να σε εξυπηρετήσουν.

* εάν υπάρχει "κενό" μεταξύ της έναρξης της λειτουργίας του πρωινού και του απογευματινού σχολείου όμως (πχ το πρωινό τελειώνει στις 1:45 και το απογευματινό αρχίζζει στις 3:00), δεν ξέρω εάν η ώρα αυτή "μετράει" στις 6.

Αποσυνδεδεμένος hi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 09:12:53 μμ »
Παράθεση
11.
2ον δεν κάνεις εφημερίες σε κανένα σχολείο , εκτός και εάν τα 2 από αυτά συστεγάζονται


δεν ισχύει αυτό που λες. δες το ΦΕΚ 170/6.3.1997

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 19, 2008, 10:34:11 μμ »
Παράθεση
11.
2ον δεν κάνεις εφημερίες σε κανένα σχολείο , εκτός και εάν τα 2 από αυτά συστεγάζονται


δεν ισχύει αυτό που λες. δες το ΦΕΚ 170/6.3.1997

α ναι. πρέπει να συστεγάζονται και τα 3 σχολεία για να κάνει ο εκπαιδευτικός εφημερίες . σωστά.

Αποσυνδεδεμένος pe19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 01:05:40 πμ »
Το σχετικότερο που μπόρεσα να βρω:
Φ.12 /  682  / 72791 / Γ1     Αθήνα,  4 - 6 -  2008

Εκπαιδευτικοί Ειδικοτήτων
       Σε περίπτωση διάθεσης εκπαιδευτικών ειδικοτήτων σε περισσότερα του ενός σχολεία, λαμβάνεται μέριμνα ώστε αυτοί να μην διδάσκουν την ίδια μέρα σε σχολεία με διαφορετικό ωράριο (να μην διδάσκουν πρωί και απόγευμα). Οι εκπαιδευτικοί ειδικοτήτων, στις περιπτώσεις που δεν καλύπτουν το διδακτικό τους ωράριο στο πρωινό πρόγραμμα, εξυπηρετούν πρωτίστως ανάγκες του ολοήμερου προγράμματος και μόνον  εφόσον καλυφθούν οι ανάγκες του εφαρμόζουν προγράμματα ενισχυτικής διδασκαλίας ή διατίθενται για συμπλήρωση ωραρίου σε συστεγαζόμενο ή άλλο σχολείο.
       Σε κάθε περίπτωση λαμβάνεται μέριμνα ώστε οι εκπαιδευτικοί να καλύπτουν το διδακτικό τους ωράριο  εντός του προβλεπόμενου 6ώρου -Νόμος 1566/85, άρθρο 13, παρ. 8- ( Εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει υπηρεσία στις 8.00 καλύπτει το διδακτικό του ωράριο έως τις 14.00 – εκπαιδευτικός που αναλαμβάνει υπηρεσία στις 10.15 καλύπτει το διδακτικό του ωράριο έως τις 16.15 κ.λ.π.). 

Τα αφήνει λίγο φλου τα πράγματα..πίσω από τη φράση "λαμβάνεται μέριμνα"...

Αποσυνδεδεμένος legawien

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Πρωί και απόγευμα ίδιας μέρας
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 21, 2008, 08:14:04 μμ »
Eυχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθειά σας!! Απλά εύχομαι κανένας άλλος συνάδδελφος να μη βρεθεί σε τέτοια θέση... να  "ληφθεί μέριμνα", δηλαδή... :P

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.