*

Αποστολέας Θέμα: Μόρια δυσμενών συνθηκών  (Αναγνώστηκε 15792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vaggis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1138
  • Φύλο: Άντρας
  • i love education
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 28, 2021, 08:11:24 μμ »
ναι για να διπλασιάσεις τα μορια χρειάζεται 2ετης παραμονη στο δτσπρόσιτο!!
ΠΕ06

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2845
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 28, 2021, 09:25:07 μμ »
ναι για να διπλασιάσεις τα μορια χρειάζεται 2ετης παραμονη στο δτσπρόσιτο!!

Που σημαίνει λογικά ότι είναι ρίσκο απ' ότι καταλαβαίνω διότι μπορεί πχ την πρώτη χρονιά να πάρεις την απόσπαση ενώ την δεύτερη όχι.Οποτε σ αυτή την περίπτωση ο διπλασιασμός δεν ισχύει.Σωστα?
Με άλλα λόγια πρέπει να αποσπαστείς στο δυσπρόσιτο για δύο συνεχόμενες χρονιές
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2021, 09:32:51 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 28, 2021, 09:48:54 μμ »

Που σημαίνει λογικά ότι είναι ρίσκο απ' ότι καταλαβαίνω διότι μπορεί πχ την πρώτη χρονιά να πάρεις την απόσπαση ενώ την δεύτερη όχι.Οποτε σ αυτή την περίπτωση ο διπλασιασμός δεν ισχύει.Σωστα?
Με άλλα λόγια πρέπει να αποσπαστείς στο δυσπρόσιτο για δύο συνεχόμενες χρονιές
Γιατι να μη πάρεις δεύτερη χρονιά την απόσπαση;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2845
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 28, 2021, 09:55:12 μμ »
Γιατι να μη πάρεις δεύτερη χρονιά την απόσπαση;

Δεν ξέρω...φαντάζομαι ότι επειδή την πήρες μια χρονιά δε σημαίνει ότι θα την πάρεις κ την επόμενη για το συγκεκριμένο δυσπρόσιτο .Μπορεί πχ να τύχει να το ζητήσει κ κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια τη δεύτερη χρονιά.Λεω εγώ τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:45:11 »

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:02:19 μμ »

Δεν ξέρω...φαντάζομαι ότι επειδή την πήρες μια χρονιά δε σημαίνει ότι θα την πάρεις κ την επόμενη για το συγκεκριμένο δυσπρόσιτο .Μπορεί πχ να τύχει να το ζητήσει κ κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια τη δεύτερη χρονιά.Λεω εγώ τώρα...
Δε θεωρω οτι ειναι ευκολο ολοι να κυνηγανε με αποσπαση τα δυσπρόσιτα. Συνηθως οι αποσπασεις εχουν την λογικη να παω σπιτι μου.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2845
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:14:38 μμ »
Δε θεωρω οτι ειναι ευκολο ολοι να κυνηγανε με αποσπαση τα δυσπρόσιτα. Συνηθως οι αποσπασεις εχουν την λογικη να παω σπιτι μου.
Ναι, δε διαφωνώ .Αλλά θεωρητικα τουλάχιστον δεν σου το εγγυάται κάποιος ότι θα την πάρεις.Η μπορεί να την πάρεις για τη συγκεκριμένη περιοχή αλλά τη δεύτερη χρονιά να τοποθετηθείς σε άλλο σχολείο της ίδιας περιοχής (μη δυσπρόσιτο)

Αποσυνδεδεμένος Reenaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 821
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:18:43 μμ »
Οποτε επιλεγεις δυσπρόσιτο νησι για να εισαι σίγουρος οτι θα παρεις διπλα μορια οπου κ να σε τοποθετήσουν.

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 28, 2021, 10:30:49 μμ »

Δεν ξέρω...φαντάζομαι ότι επειδή την πήρες μια χρονιά δε σημαίνει ότι θα την πάρεις κ την επόμενη για το συγκεκριμένο δυσπρόσιτο .Μπορεί πχ να τύχει να το ζητήσει κ κάποιος άλλος με περισσότερα μόρια τη δεύτερη χρονιά.Λεω εγώ τώρα...
Δεν είναι απαραίτητο να τοποθετηθείς στο ίδιο δυσπρόσιτο για να διπλασιαστούν τα μόριά σου. Αν τύχει να πας με απόσπαση σε άλλο δυσπρόσιτο τη δεύτερη χρονιά απόσπασης και πάλι διπλασιάζονται τα μόρια δυσμενών συνθηκών.

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 07:00:41 μμ »
Καλησπέρα σας,
Στις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας ως αναπληρωτές αναφέρονται μόνο οι ώρες διάθεσης π.χ. σε ένα δεύτερο σχολείο και όχι πόσες μέρες την εβδομάδα πηγαίναμε. Για νεοδιόριστους και για τον υπολογισμό μορίων δυσμενών συνθηκών των σχολικών ετών που εργαζόμασταν ως αναπληρωτές πώς θα προσμετρηθούν τα μόρια αυτά, χωρίς να έχουμε αποδεικτικό ότι πχ πηγαίναμε 3 φορές την εβδομάδα σε σχολείο με περισσότερα μόρια δ.σ., ώστε να μετρηθούν τα μόρια αυτά αναλογικά;
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, ας βοηθήσει όποιος ξέρει. Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 07:39:43 μμ »
Καλησπέρα σας,
Στις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας ως αναπληρωτές αναφέρονται μόνο οι ώρες διάθεσης π.χ. σε ένα δεύτερο σχολείο και όχι πόσες μέρες την εβδομάδα πηγαίναμε. Για νεοδιόριστους και για τον υπολογισμό μορίων δυσμενών συνθηκών των σχολικών ετών που εργαζόμασταν ως αναπληρωτές πώς θα προσμετρηθούν τα μόρια αυτά, χωρίς να έχουμε αποδεικτικό ότι πχ πηγαίναμε 3 φορές την εβδομάδα σε σχολείο με περισσότερα μόρια δ.σ., ώστε να μετρηθούν τα μόρια αυτά αναλογικά;
Αν κάτι δεν έχω καταλάβει καλά, ας βοηθήσει όποιος ξέρει. Σας ευχαριστώ πολύ.

4.2. ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΑΣ ΓΙΑ Μ.Σ.Δ.
4.2.1. Για τους εκπαιδευτικούς ειδικοτήτων που υπηρέτησαν ταυτόχρονα σε δύο ή περισσότερα
σχολεία με διαφορετικές μονάδες συνθηκών διαβίωσης, ο υπολογισμός των μονάδων θα γίνει αναλογικά
με βάση την εβδομάδα των πέντε ημερών. Δηλαδή, κάθε εβδομάδα θα θεωρείται 5/5 και οι μονάδες θα
επιμερίζονται στην κάθε θέση.
Σε κάθε περίπτωση μετατρέπονται οι ώρες σε μέρες και ο υπολογισμός γίνεται με βάση ημέρες
εργασίας και όχι ώρες.

Στις υπηρετήσεις αυτές, όταν υπάρχει αντικειμενική δυσκολία υπολογισμού των Μ.Σ.Δ. με βάση
τον πραγματικό τρόπο παράλληλης υπηρέτησης (μη αναφορά στις εκδοθείσες αποφάσεις συμπλήρωσης
ωραρίου σε ημέρες υπηρέτησης, μη διατήρηση προγραμμάτων στα σχολεία κ.λ.π.) η μετατροπή σε
ημέρες εργασίας μπορεί να γίνει σύμφωνα με τον τύπο:
ώρες εργασίας Χ 5 (ημέρ. εβδ) /εβδομαδιαίο ωράριο
αναγράφοντας στις ώρες εργασίας τις ώρες που αναφέρει η απόφαση, ώστε να έχουμε τις ημέρες
υπηρέτησης των εκπαιδευτικών με δεκαδικό υπολογισμό αντί ακεραίου, όπως συνήθως έχουμε για κάθε
σχολική μονάδα.
Επισημαίνουμε πάνω στην εφαρμογή του τύπου αυτού:
α) Για τον όσο το δυνατόν αντικειμενικότερο τρόπο υπολογισμού θα πρέπει να διατηρούνται τα
δύο πρώτα δεκαδικά ψηφία, στρογγυλοποιώντας, όπου είναι απαραίτητο, με βάση το τρίτο δεκαδικό
ψηφίο.
β) Στο ηλεκτρονικό σύστημα καταχώρισης των αιτήσεων μετάθεσης κάθε χρονικό διάστημα
υπηρέτησης υπολογίζεται στα 5/5. Θα πρέπει, επομένως, το σύνολο των υπηρετήσεων για ένα
συγκεκριμένο χρονικό διάστημα να είναι οπωσδήποτε σε κάθε περίπτωση 5/5, ώστε να υπάρξει
αυτοματοποίηση του υπολογισμού.
π.χ. Εκπαιδευτικός εργάζεται ταυτόχρονα σε τρία σχολεία διαφορετικών κατηγοριών, οι ώρες
απασχόλησης είναι 8, 9 και 7 και το υποχρεωτικό του ωράριο 24:
Υπολογισμός:
8 Χ 5/24 = 1,67
9 Χ 5/24 = 1,87
7 Χ 5/24 = 1,46
Το σύνολο 1,67 και 1,87 και 1,46 μας δίνει 5 ημέρες υπηρέτησης

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 07, 2021, 08:19:35 μμ »
Σε ευχαριστώ. Οπότε, έχοντας 8 ώρες σε σχολείο με περισσότερα μόρια κατανεμημένες σε 3 μέρες καλό θα ήταν να αιτηθώ την καταγραφή αυτή. Αν πάει με τις ώρες θα πάρω λιγότερα μόρια. Κατάλαβα καλά;

Αποσυνδεδεμένος pyramida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:01:32 μμ »
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Θέλω τη βοήθεια σας, αν κάποιος/α ξέρει.

Μια σχολική χρονιά είχα εργαστεί ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου (23 ώρες/βδομάδα) με τοποθέτηση σε σχολείο με 7 μόρια για τις 15 ώρες/βδομάδα και με διάθεση σε σχολείο με 9 μόρια για τις υπόλοιπες 8 ώρες/βδομάδα.

Πήγαινα για τις 8 ώρες, 3 φορές τη βδομάδα στο 9άρι σχολείο. Μια μέρα ήμουν και στα 2 σχολεία. Έχω τη κλασική βεβαίωση προϋπηρεσίας με αναφορά στις ώρες απασχόλησης για το κάθε σχολείο και έχω λάβει επίσης (μετά από αίτηση μου) βεβαίωση ότι 3 φορές/ βδομάδα ήμουν στο σχολείο διάθεσης (9 μορίων). Είμαι νεοδιόριστη και μου έχουν περαστεί τα 8/23 με το 9άρι σχολείο στο teachers minedu.
Πού μπορώ να βασιστώ, αν μπορώ, ώστε να πάρω τα 3/5 στο 9άρι σχολείο; Το δικαιούμαι ή όχι;

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2372
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:21:27 μμ »
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Θέλω τη βοήθεια σας, αν κάποιος/α ξέρει.

Μια σχολική χρονιά είχα εργαστεί ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου (23 ώρες/βδομάδα) με τοποθέτηση σε σχολείο με 7 μόρια για τις 15 ώρες/βδομάδα και με διάθεση σε σχολείο με 9 μόρια για τις υπόλοιπες 8 ώρες/βδομάδα.

Πήγαινα για τις 8 ώρες, 3 φορές τη βδομάδα στο 9άρι σχολείο. Μια μέρα ήμουν και στα 2 σχολεία. Έχω τη κλασική βεβαίωση προϋπηρεσίας με αναφορά στις ώρες απασχόλησης για το κάθε σχολείο και έχω λάβει επίσης (μετά από αίτηση μου) βεβαίωση ότι 3 φορές/ βδομάδα ήμουν στο σχολείο διάθεσης (9 μορίων). Είμαι νεοδιόριστη και μου έχουν περαστεί τα 8/23 με το 9άρι σχολείο στο teachers minedu.
Πού μπορώ να βασιστώ, αν μπορώ, ώστε να πάρω τα 3/5 στο 9άρι σχολείο; Το δικαιούμαι ή όχι;

Δεν έχει σημασία πόσες μέρες πήγαινες στο κάθε σχολείο αλλά πόσες ώρες ήσουν σε καθένα.
Αν πας μερικά μηνύματα πιο πριν, θα μετατρέψεις βάσει των τύπων τις ώρες σε μέρες και στη συνέχεια θα υπολογίσεις τα ΜΔΣ ανά σχολείο.
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μόρια δυσμενών συνθηκών
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 25, 2022, 06:25:11 μμ »
Στη σελίδα 19 της εγκυκλίου μεταθέσεων έχει τύπο υπολογισμού ΜΣΔ για υπηρεσία παράλληλη σε σχολεία διαφορετικής κατηγορίας.
Αυτός ο τύπος βασίζεται στις ημέρες και όχι στις ώρες διδασκαλίας. Θεωρώ ότι εσύ πρέπει να πάρεις 4/5 των 9 μορίων και 1/5 των 7.
Την ημέρα που πηγαίνουμε σε δύο σχολεία, παίρνουμε τα μόρια του σχολείου με τα περισσότερα ΜΣΔ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159443
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 297
Σύνολο: 313

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.