*

Ψηφοφορία

Πως κρίνετε την απόσυρση του βιβλίου της Ιστορίας της Στ' και την αντικατάστασή του (προσωρινά) ελπίζω από το παλιότερο εγχειρίδιο;

Διαφωνώ.
Συμφωνώ.
Δεν ξέρω / Δεν απαντώ.

Αποστολέας Θέμα: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού  (Αναγνώστηκε 7918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: ’ντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 03:53:51 μμ »
Πως κρίνετε την απόσυρση του βιβλίου της Ιστορίας της Στ' και την αντικατάστασή του (προσωρινά ελπίζω) από το παλιότερο εγχειρίδιο;

Προσωπικά διαφωνώ.

Τα βιβλία θα πρέπει να κρίνονται από τους ίδιους τους εκπαιδευτικούς και όχι από εξωθεσμικούς παράγοντες.
Όσο "κακό" κι αν ήταν το βιβλίο ήταν πολύ καλύτερο από το παλιότερο που τώρα θα σταλεί στα σχολεία.
Θα έπρεπε κατά την γνώμη μου να δοκιμαστεί και φέτος κι αν η εκπαιδευτική κοινότητα το έκρινε ακατάλληλο τότε να αποσυρόταν.
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 07:14:34 μμ »
Αυτή η κίνηση της κυβέρνησης αποδεικνύει πως το κράτος σε πρώτο πλάνο και μετά το σχολείο λειτουργούν ως μηχανισμοί αναπαραγωγής της κυρίαρχης ιδεολογίας. Θα τρίζουν τα κόκκαλα κάποιων θεωρητικών όπως ο Πουλαντζάς και Γκράμσι.
Το συγκεκριμένο βιβλίο ναι είχε προβλήματα σε κάποια σημεία του το έχω γράψει και το έχω τεκμηριώσει σε άλλη ενότητα του φόρουμ. Όμως το να αποφασίζει μια κυβέρνηση αν και πότε ένα βιβλίο οδηγείται στην πολτοποίηση είναι απαράδεκτο και θυμίζει άλλες εποχές.
Μπράβο λοιπόν στην Εκκλησία, το ΛΑΟΣ και το ΚΚΕ που βοήθησαν να προχωρήσει αυτή η χώρα τα ζητήματα της παιδείας και της επιστήμης >:(
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 12:20:03 πμ »
Τα κόκαλα του Γκράμσι τρίζουν εδώ και πολύ καιρό, mat. Το σύστημα έχει τους τρόπους του να μας κάνει να λέμε "ναι" σε όλα. Ναι σ' ένα ηλίθιο δαγωνισμό, όπου όποιος ξέρει από πού καταγόταν η θεία του κουμπάρου του αρχηγού της 8ης σταυροφορίας κρίνεται ως άξιος να διδάξει, ναι στον απαράδεκτο θεσμό της ψωρομισθίας, ναι στο μέσο και στη γνωριμία για να βολέψουμε τον εαυτούλη μας, ναι στο μόνιμο πλέον καθεστώς αβεβαιότητας και ομηρίας χιλιάδων εκπαιδευτικών με την ελπίδα ότι θα λάμψει κάποτε και γι' αυτούς το φως του διορισμού. Δεν το παίζω υπεράνω. Κι εγώ έδωσα δύο φορές ΑΣΕΠ, κι εγώ δούλεψα ωρομίσθια. Κι εγώ είπα "ναι" σε όλα. Μέχρι πότε, ρε γαμώτο; Η κατασκευή της συναίνεσής μας δεν πρέπει κάποτε να υποστεί κι αυτή πλήγμα; Δεν πρέπει να αντιδράσουμε επιτέλους;
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:41:09 πμ »
χθες ειχαμε με την ada καποιον διαλογο εδω...δεν ξερω γιατι διαγραφηκαν τα μηνυματα..ισως λογω του προβληματος στην βαση δεδομενων..θα επαναλαβω οτι ορθως κατα την γνωμη μου αποσυρθηκε το βιβλιο γιατι προκαλουσε πολλαπλα πληγματα στην εθνικη-ιστορικη  μας ταυτοτητα...και φυσικα με την προτροπη μελων της επιστημονικης και εκπαιδευτικης κοινοτητας που ηταν αναμεσα στους χιλιαδες υποστηρικτες της αποσυρσης του βιβλιου...

αφηνοντας απεξω κομματα και εκκλησια ,υποστηρικτες τις αποσυρσης ηταν:

η Ακαδημία Αθηνών
(υπέρτατος πνευματικός θεσμός της χώρας)


επιστήμονες και ερευνητές όλων των ειδικοτήτων
(Ιστορικοί, Πολιτικοί Επιστήμονες κοκ)

περίπου 200 καθηγητές πανεπιστημίου
(με πολλά γνωστά ονόματά ανάμεσά τους)

περίπου 250 δάσκαλοι
(40 τον Οκτώβριο 2006 και 173 το Μάιο 2007
δηλώνουν ότι δεν θα το διδάξουν σε επιστολή τους προς το ΥΠΕΠΘ)

διευθυντές δημοτικών σχολείων

μέλη, σύμβουλοι και πρώην Αντιπρόεδροι του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου σχολικοί σύμβουλοι

πάνω από 2000 εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων

πλήθος διανοουμένων π.χ Μικης θεοδωράκης

541 Ποντιακοί και προσφυγικοί σύλλογοι σε όλον τον κόσμο

η Ένωση Σμυρναίων

Ενώσεις Κωνσταντινουπολιτών

η Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών

σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων δημοτικού σχολείου

σύσσωμη η Θράκη
(εφημερίδα Αντιφωνητής, περιοδικό Ενδοχώρα, Μορφωτικός Όμιλος Κομοτηνής, Εταιρεία Παιδαγωγικών Επιστημών, Θρακική Εταιρεία, Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων, σύλλογος φοιτητών Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης)

σύμπας ο Απόδημος Ελληνισμός
(Παμμακεδονικές Οργανώσεις όλων των ηπείρων, ελληνοαμερικανικές ομογενειακές οργανώσεις,
Ελληνικοί πολιτιστικοί σύλλογοι Ευρώπης, Αμερικής και Αυστραλίας)

... και συνολικά

το 73% του ελληνικού λαού σύμφωνα με δημοσκοπήσεις
(Παρόν της Κυριακής)

ε δεν θα μας τρελανει ολους  η κυρια Ρεπουση...

 







« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:44:07 πμ από thlemaxos355 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:38:18 »

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:58:09 πμ »
Καλημέρα. Αν και Ποντία από την πλευρά της μητέρας μου και υπέρμετρα περήφανη για την καταγωγή μου, πιστεύω ότι κακώς αποσύρθηκε το βιβλίο, πριν δοκιμαστεί στην τάξη. Όπως είπε και η mat, η κίνηση αυτή φανερώνει πως κάποιοι θεσμοί αναπαράγουν την κυρίαρχη ιδεολογία.
Τηλέμαχε, δεν είχαμε διάλογο χθες μαζί, μήπως μιλούσες με τη mat; Επίσης, καλή και άγια η εθνική μας ταυτότητα, τις περισσότερες φορές όμως χρησιμοποιείται για να μας αποπροσανατολίσει από τα πραγματικά μας προβλήματα. Ναι, ξέρω, για όλα φταίνε οι Τούρκοι, οι Αλβανοί, οι χορεύτριες κ.ά., ενώ εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε υπεύθυνοι για τίποτα, και πώς θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αφού έχουμε αυτόν το λαμπρό πολιτισμό; :P Το ότι η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων δεν ξέρει ποιος ήταν ο Αριστοτέλης αλλά κοκορεύεται γι' αυτόν, λες και τον έχει μπάρμπα, εμένα με προβληματίζει πάρα πολύ για το τι συμβαίνει μέσα στο ελληνικό μυαλό. Και πάλι καλημέρα.
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:16:58 πμ »
Καλημέρα. Αν και Ποντία από την πλευρά της μητέρας μου και υπέρμετρα περήφανη για την καταγωγή μου, πιστεύω ότι κακώς αποσύρθηκε το βιβλίο, πριν δοκιμαστεί στην τάξη. Όπως είπε και η mat, η κίνηση αυτή φανερώνει πως κάποιοι θεσμοί αναπαράγουν την κυρίαρχη ιδεολογία.
Τηλέμαχε, δεν είχαμε διάλογο χθες μαζί, μήπως μιλούσες με τη mat; Επίσης, καλή και άγια η εθνική μας ταυτότητα, τις περισσότερες φορές όμως χρησιμοποιείται για να μας αποπροσανατολίσει από τα πραγματικά μας προβλήματα. Ναι, ξέρω, για όλα φταίνε οι Τούρκοι, οι Αλβανοί, οι χορεύτριες κ.ά., ενώ εμείς οι Έλληνες δεν είμαστε υπεύθυνοι για τίποτα, και πώς θα μπορούσε να συμβαίνει κάτι τέτοιο, αφού έχουμε αυτόν το λαμπρό πολιτισμό; :P Το ότι η συντριπτική πλειονότητα των Ελλήνων δεν ξέρει ποιος ήταν ο Αριστοτέλης αλλά κοκορεύεται γι' αυτόν, λες και τον έχει μπάρμπα, εμένα με προβληματίζει πάρα πολύ για το τι συμβαίνει μέσα στο ελληνικό μυαλό. Και πάλι καλημέρα.

καλημερα..τι εννοεις να δοκιμαστει στην ταξη;αν διαδασκεται;αν υπαρξουν αντιδρασεις;εφοσον ξερουμε απο πριν τις ανακριβειες και την σαφεστατη προσπαθεια αλλοιωσης ιστορικων γεγονοτων γιατι να το διδαξουμε;δηλαδη αν μας φερουν ενα πορνογραφημα για διδασκαλια δεν θα το αποσυρουμε αλλα θα περιμενουμε να το δοκιμασουμε στην ταξη στο ονομα μιας δηθεν ελευθεριας εκφρασης και επιστημονικοτητας;οχι φυσικα...και ουδεις ειπε οτι φταινε μονο οι αλλες εθνοτητες..και εμεις καναμε τεραστια λαθη...αλλο ομως αυτο και αλλο να βγαινουν αθωες περιστερες οι σφαγεις των λαων..τελος μην υποτιμας τοσο πολυ τον ελληνικο λαο..εχει τα στραβα του αλλα αν ηταν αλλος λαος στην θεση του τωρα δεν θα υπηρχε ελλαδα...

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:25:05 πμ »
Δεν υποτιμάω καθόλου τον ελληνικό λαό, αλλά ούτε και θα του χαριστώ για τη βλακεία που τον δέρνει ώρες ώρες... Επίσης, ακριβώς επειδή είμαι Ποντία και οι δικοί μου έχουν υποφέρει από τους "σφαγείς" των λαών, δε θα χαριστώ και δε θα βγάλω αθώες περιστέρες ούτε αυτούς. Από εδώ όμως μέχρι του να καλλιεργούμε το μίσος και την περιφρόνηση για λαούς, που στην τελική έχουν τα ίδια προβλήματα μ' εμάς, υπάρχει μια πολύ μεγάλη απόσταση.
Τώρα το σχόλιό σου για την ελευθερία της έκφρασης και της επιστημονικότητας καλύτερα να μην το θίξω. Και παρεπιπτόντως, το παλιό βιβλίο δεν αλλοίωνε ιστορικά γεγονότα; Σαφώς και ναι, απλώς τα αλλοίωνε εις βάρος άλλων, οπότε τι μας νοιάζει, έτσι;
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 12:15:50 μμ »
Και παρεπιπτόντως, το παλιό βιβλίο δεν αλλοίωνε ιστορικά γεγονότα; Σαφώς και ναι, απλώς τα αλλοίωνε εις βάρος άλλων, οπότε τι μας νοιάζει, έτσι;

φερε παραδειγματα αλλοιωσης εις βαρος αλλων και τα συζηταμε..εγω δεν θυμαμαι παντως κανενα...

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 01:02:07 μμ »
Βρε Τηλέμαχε, μου φαίνεται ότι δε θέλεις να καταλάβεις. Δεν υποστηρίζω ότι το καινούριο βιβλίο είναι άψογο και άμεμπτο και αλάθητο, αλλά αυτό θα το έκριναν οι εκπαιδευτικοί, όχι η Εκκλησία και το ΛΑ.ΟΣ.  ??? Βέβαια, για σένα οι εκπιδευτικοί είναι ξεφτίλες, οπότε σιγά μην ξέρουν να κρίνουν το βιβλίο...
Δυστυχώς, δεν έχω αυτή τη στιγμή το παλιό βιβλίο και δεν μπορώ να σε παραπέμψω κάπου συγκεκριμένα. Αλλά πρόκειται για ένα βιβλίο, που γράφτηκε πριν από είκοσι χρόνια, με σαφώς εθνοκεντρική νοοτροπία του τύπου "είμαστε Έλληνες και είμαστε οι καλύτεροι". Επιπλέον δεν ανταποκρίνεται στο σημερινό αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά ούτε και στις σημερινές συνθήκες, και είναι λογικό, αφού γράφτηκε πριν από μια εικοσαετία. Επαναλαμβάνω: δεν είμαι υπέρμαχος της Ρεπούση, αλλά εξοργίζομαι με την ανάμειξη της Εκκλησίας στα εκπαιδευτικά πράγματα, για να μη μιλήσω καλύτερα για το ΛΑ.ΟΣ. Και εξοργίζομαι και με το ΠΙ, που δεν είχε τα μούτρα να υποστηρίξει την επιλογή του. Τελοσπάντων, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του ή μήπως δε συμφωνείς ούτε μ' αυτό;
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:00:28 μμ »
Βρε Τηλέμαχε, μου φαίνεται ότι δε θέλεις να καταλάβεις. Δεν υποστηρίζω ότι το καινούριο βιβλίο είναι άψογο και άμεμπτο και αλάθητο, αλλά αυτό θα το έκριναν οι εκπαιδευτικοί, όχι η Εκκλησία και το ΛΑ.ΟΣ.  ??? Βέβαια, για σένα οι εκπιδευτικοί είναι ξεφτίλες, οπότε σιγά μην ξέρουν να κρίνουν το βιβλίο...
Δυστυχώς, δεν έχω αυτή τη στιγμή το παλιό βιβλίο και δεν μπορώ να σε παραπέμψω κάπου συγκεκριμένα. Αλλά πρόκειται για ένα βιβλίο, που γράφτηκε πριν από είκοσι χρόνια, με σαφώς εθνοκεντρική νοοτροπία του τύπου "είμαστε Έλληνες και είμαστε οι καλύτεροι". Επιπλέον δεν ανταποκρίνεται στο σημερινό αναλυτικό πρόγραμμα, αλλά ούτε και στις σημερινές συνθήκες, και είναι λογικό, αφού γράφτηκε πριν από μια εικοσαετία. Επαναλαμβάνω: δεν είμαι υπέρμαχος της Ρεπούση, αλλά εξοργίζομαι με την ανάμειξη της Εκκλησίας στα εκπαιδευτικά πράγματα, για να μη μιλήσω καλύτερα για το ΛΑ.ΟΣ. Και εξοργίζομαι και με το ΠΙ, που δεν είχε τα μούτρα να υποστηρίξει την επιλογή του. Τελοσπάντων, ο καθένας δικαιούται να έχει την άποψή του ή μήπως δε συμφωνείς ούτε μ' αυτό;

καταρχην θα ηθελα να σε παρακαλεσω με ολη την ευγενια που εχω να μην βαζει στο στομα μου λεξεις και χαρακτηρισμους που δεν εχω πει..ποτε δεν αποτελεσα  τον κλαδο 'ξεφτιλες''..δευτερον στους υποστηρικτες της αποσυρσης που εφερα παραπανω δεν ειδες οτι βρισκονται  2000 εκπαιδευτικοι ολων των βαθμιδων ,200 πανεπιστημιακοι,διευθυντες σχολειων,σχολικοι συμβουλοι και φυσικα η Ακαδημια Αθηνων;αυτοι δεν ειναι ενα μεγαλο κομματι της εκπαιδευτικης -πνευματικης κοινονοτητας της χωρας;αυτοι το εκριναν και εξεφρασαν αποψη..και μενα δεν μου αρεσει η παρεμβαση της εκκλησιας αλλα σ'αυτο το θεμα ταυτιζομαι μαζι της αναφανδον...τριτον οταν δεν ανταποκρινεται στις σημερινες συνθηκες τι εννοεις;τις καλυτερες-φιλικες σχεσεις με τους γειτονες μας ;αν εννοεις αυτο αν ζησεις σε ενα νησι του αιγαιου με τα τουρκικα αεροπλανα να πετανε πανω απο το κεφαλι σου δεν θα ειναι οτι καλυτερο...και οταν λεμε καλυτερες-φιλικες σχεσεις λογικα πρεπει να ειναι κατι αμοιβαιο,και απο τις δυο πλευρες...μπορω να σε παραπεμψω αν θες σε σελιδες του αντιστοιχου τουρκικου βιβλιου και θα σου σηκωθει η τριχα καγκελο....τι επιθυμουν λοιπον μερικοι;να μετατραπουμε καλοθελητες και να γυριζουμε και το αλλο μαγουλο σε καθε φαπα;

οσο για το αν δικαιουται ο καθενας να εχει την αποψη του ουτε εδω θα δεχτω τον υπαινιγμο σου γιατι πρωτος εγω το ανεφερα σε αλλο post και το ξερεις...

φιλικα..Τηλεμαχος...

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 11:58:53 μμ »
Καλησπέρα. Σημείον πρώτον: Όταν μιλάς για ωχαδελφισμό-καννιβαλισμό και αναφέρεσαι σε εκπαιδευτικούς, όταν υποστηρίζεις ότι οι δάσκαλοι με τις απεργίες τους έβλαψαν την κοινωνία και τους χαρακτηρίζεις ως φιλοτομαριστές, όταν τους αποκαλείς πρότυπα φοροδιαφυγής, παρανομίας και ανέλιξης με πλάγιους τρόπους, όταν υποστηρίζεις ότι αδιαφορούν για τις μορφωτικές βάσεις των παιδιών και κοιτάνε να βολευτούν σε φορείς, τότε νομίζω ότι εμμέσως πλην σαφώς τους χαρακτηρίζεις ξεφτίλες.
Σημείον δεύτερον: Οι φορείς που παρέθεσες προς υποστήριξη της απόσυρσης του βιβλίου αντιπροσωπεύουν φυσικά ένα αξιοσέβαστο κομμάτι της ελληνικής κοινωνίας, δεν είναι όμως σε καμία περίπτωση αυτοί που πρέπει να κρίνουν το βιβλίο.
Σημείον τρίτον: Δε ζω σε νησί του Αιγαίου με τα τουρκικά αεροπλάνα από πάνω μου, αλλά ούτε και στα παράλια της Μικράς Ασίας με τα ελληνικά αεροπλάνα από πάνω μου. Φαντάζομαι ότι γνωρίζεις ότι παραβάσεις του εναέριου χώρου γίνονται και από τις δύο πλευρές. Και ότι αυτή η τακτική του μίσους και της έχθρας εξυπηρετεί τρίτους και σε καμία περίπτωση τα δύο εμπλεκόμενα μέλη: τον ελληνικό και τον τουρκικό λαό.
Σημείον τέταρτον: Έχω υπόψη μου το τουρκικό βιβλίο και επαναλαμβάνω ότι αυτή η πολιτική εξυπηρετεί τρίτους, τους εκάστοτε διαιτητές. Αν Έλληνες και Τούρκοι τα βρίσκαμε μεταξύ μας, μάλλον κάποιοι θα δυσαρεστούνταν που δε θα υπήρχε ένταση και ευκαιρίες για επέμβαση σ' ένα τόσο καίριο στρατηγικό σημείο.
Σημείον πέμπτον: Όχι, δε θέλω να γίνω καλοθελητής αλλά ούτε και εθνικιστής, ρατσιστής, σοβινιστής. Θέλω να αντιμετωπίζω με ηρεμία και λογική τα προβλήματά μου και να βρίσκω λύσεις που θα σέβονται την αξιοπρέπεια όλων.
Σημείον έκτον: Δεν υπαινίχθηκα τίποτα. Ρώτησα. Και το αν ξέρω τη θέση σου περί ελευθερίας απόψεως και αν εσύ το ανέφερες πρώτος σε άλλο post, το ξέρω, αλλά δε μου λέει κάτι. Για μένα σημασία δεν έχει τι δηλώνουμε ότι είμαστε αλλά ποιοι είμαστε. Δε σε ξέρω προσωπικά και ως εκ τούτου δεν μπορώ να έχω άποψη για το άτομό σου παρά μόνο να διατυπώνω ερωτήσεις και να κάνω εικασίες, που μπορεί να είναι λανθασμένες. Συγγνώμη αν σε πρόσβαλα, αλλά πριν με μεμφθείς για το ύφος μου, θα έπρεπε ίσως να κοιτάξεις την ειρωνεία με την οποία μου απευθύνθηκες εσύ πρώτη φορά σε άλλο topic.
Τέλος, επειδή εδώ δεν είμαστε για να τσακωνόμαστε και να ανταλλάσσουμε προσβολές, θα ήθελα να το σταματήσουμε εδώ. Αντί να αναλωνόμαστε σε τέτοιες αντιπαραθέσεις, νομίζω ότι θα ήταν προτιμότερο να συντονίσουμε τις προσπάθειές μας για μια καλύτερη εκπαίδευση.
Επίσης φιλικά, ’ντα
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:20:48 πμ »
χθες ειχαμε με την ada καποιον διαλογο εδω...δεν ξερω γιατι διαγραφηκαν τα μηνυματα..ισως λογω του προβληματος στην βαση δεδομενων..θα επαναλαβω οτι ορθως κατα την γνωμη μου αποσυρθηκε το βιβλιο γιατι προκαλουσε πολλαπλα πληγματα στην εθνικη-ιστορικη  μας ταυτοτητα...και φυσικα με την προτροπη μελων της επιστημονικης και εκπαιδευτικης κοινοτητας που ηταν αναμεσα στους χιλιαδες υποστηρικτες της αποσυρσης του βιβλιου...

αφηνοντας απεξω κομματα και εκκλησια ,υποστηρικτες τις αποσυρσης ηταν:

η Ακαδημία Αθηνών
(υπέρτατος πνευματικός θεσμός της χώρας)


επιστήμονες και ερευνητές όλων των ειδικοτήτων
(Ιστορικοί, Πολιτικοί Επιστήμονες κοκ)

περίπου 200 καθηγητές πανεπιστημίου
(με πολλά γνωστά ονόματά ανάμεσά τους)

περίπου 250 δάσκαλοι
(40 τον Οκτώβριο 2006 και 173 το Μάιο 2007
δηλώνουν ότι δεν θα το διδάξουν σε επιστολή τους προς το ΥΠΕΠΘ)

διευθυντές δημοτικών σχολείων

μέλη, σύμβουλοι και πρώην Αντιπρόεδροι του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου σχολικοί σύμβουλοι

πάνω από 2000 εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων

πλήθος διανοουμένων π.χ Μικης θεοδωράκης

541 Ποντιακοί και προσφυγικοί σύλλογοι σε όλον τον κόσμο

η Ένωση Σμυρναίων

Ενώσεις Κωνσταντινουπολιτών

η Εταιρεία Μακεδονικών Σπουδών

σύλλογοι γονέων και κηδεμόνων δημοτικού σχολείου

σύσσωμη η Θράκη
(εφημερίδα Αντιφωνητής, περιοδικό Ενδοχώρα, Μορφωτικός Όμιλος Κομοτηνής, Εταιρεία Παιδαγωγικών Επιστημών, Θρακική Εταιρεία, Πανελλήνια Ομοσπονδία Θρακικών Σωματείων, σύλλογος φοιτητών Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Θράκης)

σύμπας ο Απόδημος Ελληνισμός
(Παμμακεδονικές Οργανώσεις όλων των ηπείρων, ελληνοαμερικανικές ομογενειακές οργανώσεις,
Ελληνικοί πολιτιστικοί σύλλογοι Ευρώπης, Αμερικής και Αυστραλίας)

... και συνολικά

το 73% του ελληνικού λαού σύμφωνα με δημοσκοπήσεις
(Παρόν της Κυριακής)

ε δεν θα μας τρελανει ολους  η κυρια Ρεπουση...
Θα  φανώ θρασεία αλλά τι να σας πω πολύ θα ήθελα τη λίστα των έγκριτων που μας αναφέρεις να την πετάξω στον κάλαθο των αχρήστων. Και εν ανάγκη κι αυτό το υποτιθέμενο 73% του ελληνικού λαού που αναφέρεις. Αλήθεια ποιο 73% είναι αυτό ? περιλαμβάνει κι όλους αυτούς που δεν έχουν τελειώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση?  Ή μόνο αυτούς?  Ποια είναι τα κοινωνικά και  εκπαιδευτικά χαρακτηριστικά αυτών των ελλήνων? Σε τι δείγμα και με ποια κριτήρια επιλέχτηκε το δείγμα? Ποιό είναι το στατιστικό λάθος της έρευνας?
Προχτές έπεσαν στα χέρια μου κάποια στοιχεία που δείχνουν πως περίπου το 50%+  του πληθυσμού στην ελληνική επαρχία πλην του μεγάλου χωριού της Αθήνας δεν έχει  τελειώσει την εννιάχρονη υποχρεωτική εκπαίδευση. Αυτό το ποσοστό γνωμοδοτεί για την επιστημονικότητα και καταλληλότητα του βιβλίου?  Και ξέρεις γιατί ένα τμήμα από αυτούς που αναφέρεις στην αρχή της λίστας σου θα ήθελα να τους πετάξω στα σκουπίδια? Γιατί σε μεγάλο βαθμό είναι υπεύθυνοι για το υπόλοιπο 73% του ελληνικού λαού που ψηφίζει ::)
Από προσωπική εμπειρία τους τελευταίους μήνες σε διαβεβαιώνω ότι  αυτό το ποσοστό του ελληνικού πληθυσμού για το μόνο που ψάχνει είναι να κάνει καμιά «μπίζνα» να κονομήσει  με τους «χαζο τουρίστες» ε... και άμα λάχει και μπορεί ο δήμαρχος να τους διορίσει σε καμιά θεσούλα στο δήμο να λαμβάνουν το μισθό στο σπίτι (γιατί κι αυτό το έζησα εδώ που είμαι) καλά είναι. Ένα παράδειγμα θα σου δώσω από αυτό το ποσοστό ελλήνων που έχει άποψη για όλα.
Αργόμισθος, λαλίστατος και πολύ "φιλοσοφημένος"  αλλά,  που δεν έχει τελειώσει καλά καλά το δημοτικό (και μη φανταστείς ότι είναι κανένας υπερήλικας κάπου στα 50)μου αναλύει κάθε τόσο (όταν εμφανίζεται στο χώρο εργασίας) διάφορα θέματα κοινωνικού ιστορικού και οικονομικού ενδιαφέροντος.  Έχει άποψη για όλα ακόμη και για τα στραβά της δημόσιας διοίκησης (ήμαρτον δηλαδή) και για την στατική των δημόσιων κτηρίων. Αλλά, και για το πολίτευμα της χώρας. Τελευταία μου ανέλυε πως αυτός μεγάλωσε με ένα παππού που θεωρούσε απαράδεκτο το γεγονός πως δεν έχουμε βασιλιά γιατί βρε αδερφέ πως είναι δυνατόν να γίνεται μια παρέλαση και να μην έχουμε ένα βασιλιά να περνάνε οι παρελαύνοντες και να τον χαιρετούν?  Αυτός ο τύπος νεοέλληνα που σου ορκίζομαι τον γνώρισα και τον άκουσα με τα αυτιά μου τι πιστεύεις ότι θα ψήφιζε για το συγκεκριμένο βιβλίο? Για αυτό φίλε μη μας τρελάνουν κι αυτοί. :-X

Παρεμπιπτόντως φίλτατε Τηλέμαχε ο Δεσποτόπουλος της Ακαδημίας Αθηνών στην δημοσίευση του για το βιβλίο καταλήγει στο εξής:
«Πρέπει, άρα το επίμαχο βιβλίο Ιστορίας να βελτιωθεί, ΅ε καίριες διορθώσεις και συμπληρώσεις.» (όλο το κείμενο στην ακόλουθη διεύθυνση http://www.academyofathens.gr/ecPage.asp?id=1030&nt=18&lang=1) Δεν είπε πουθενά ο άνθρωπος να το αποσύρουμε για πολτοποίηση :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:26:47 πμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:28:02 πμ »
Καθόλου θρασεία, mat. Καθόλου μα καθόλου μα καθόλου!
Sapere aude

Αποσυνδεδεμένος ada13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ Ο2
    • Προφίλ
Απ: Απόσυρση Βιβλίου Ιστορίας Στ' Δημοτικού
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:31:43 πμ »
Και συμφωνώ απόλυτα ότι οι Έλληνες έχουμε άποψη επί παντός, κι ας μη μας φτάνουν οι γνώσεις μας ούτε για ανάγνωση και πρόσθεση. Αλλά ένας τέτοιος λαός είναι και πιο εύκολος να χειραγωγηθεί...
Sapere aude

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 864
Σύνολο: 875

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.