*

Αποστολέας Θέμα: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;  (Αναγνώστηκε 18073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaplirotes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 03:36:13 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τι διαδικασίες ακολουθούνται μετά την εισαγωγή σε σχολή με κατατακτηριες;
Πως γίνεται η κατάταξη σε εξάμηνο και τι γίνεται με τις δηλώσεις μαθημάτων αμέσως μετά την εισαγωγή.Επισης τον Σεπτέμβριο στις επαναληπτικές εξετάσεις ποια μαθήματα μπορούμε να δωσουμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:22 »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 04:04:58 μμ »
Κάνεις αίτηση τότε που γίνονται οι αιτήσεις στο τμήμα που θες να δώσεις.Δίνεις εξετάσεις 3 μαθηματα με στόχο να συμπληρώσεις βαθμολογία 30. Οι βαθμοί βγαίνουν με άριστα το 20, άρα θες 30 στα 60 να περάσεις. Αυτό πάντα βέβαια σε συνάρτηση με το τί γράφουν οι άλλοι, καθώς η κατάταξη ξεκινά από το μελυτερο βαθμό μέχρι εκεί που συμπληρώνεται το νούμερο εισαχθεντων που καθορίζει ο νόμος. Είναι ένα ποσοστό επί τους εισαχθεντες της σχολής. Πχ εγώ όταν είχα δώσει πήραν 17 άτομα, τους πρώτους σε βαθμολογία. Έπειτα αναλόγως τη σχολή σε κατατάσσουν στο Α ή στο Γ εξάμηνο. Κάποια μαθήματα από το πρώτο πτυχίο μπορούν να αναγνωριστούν αν έχουν ίδιο τίτλο και θεματικό αντικείμενο. Δυστυχώς εμένα δε μπορούσε να αναγνωριστεί κανένα καθώς ήταν άσχετη η πρώτη σχολή με τη δεύτερη- ούτε καν έκανα αίτηση αναγνώρισης ( εσύ την κάνεις την αίτηση μόλις ανακοινωθούν τα αποτελέσματα). Μετά δίνεις κανονικά τα μαθήματα που χρωστάς ανά εξάμηνο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 04, 2021, 04:07:06 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος anaplirotes

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 05:06:44 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Αρα αν κατάλαβα καλά με το που περάσω κάνω αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων και μετά από λίγο καιρό βγαίνει ο αριθμός των μαθημάτων που θα μου αναγνωριστούν και το εξάμηνο κατάταξης
Πρώτη απορία τα μαθήματα που θα αιτηθω να αναγνωριστούν θα είναι από όλα τα εξάμηνα της σχολής;
Δεύτερον έστω ότι μπαίνω στο Γ εξάμηνο(πρακτικά Δ) στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα μπορώ να δώσω τα μαθήματα του Α και Γ  εξαμηνου;

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 05:20:23 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Αρα αν κατάλαβα καλά με το που περάσω κάνω αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων και μετά από λίγο καιρό βγαίνει ο αριθμός των μαθημάτων που θα μου αναγνωριστούν και το εξάμηνο κατάταξης
Πρώτη απορία τα μαθήματα που θα αιτηθω να αναγνωριστούν θα είναι από όλα τα εξάμηνα της σχολής;
Δεύτερον έστω ότι μπαίνω στο Γ εξάμηνο(πρακτικά Δ) στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα μπορώ να δώσω τα μαθήματα του Α και Γ  εξαμηνου;

1η απορία: ναι
2η απορία: δε γνωρίζω γιατί εγώ μπήκα στο πρώτο εξάμηνο . Όμως βάσει του κανονισμού δηλώνεις τα μαθήματα του εξαμήνου σου συν δύο έξτρα (από παλιό εξάμηνο αν χρωστάς-να μην είναι από μεγαλύτερο εξάμηνο στα δύο πρώτα έτη σπουδών). Αυτό ίσχυε σε μας. Αυτό καλύτερα ρώτα το στη γραμματεία της σχολής σου.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:30:22 »

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 07:45:56 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.Αρα αν κατάλαβα καλά με το που περάσω κάνω αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων και μετά από λίγο καιρό βγαίνει ο αριθμός των μαθημάτων που θα μου αναγνωριστούν και το εξάμηνο κατάταξης
Πρώτη απορία τα μαθήματα που θα αιτηθω να αναγνωριστούν θα είναι από όλα τα εξάμηνα της σχολής;
Δεύτερον έστω ότι μπαίνω στο Γ εξάμηνο(πρακτικά Δ) στις εξετάσεις του Σεπτεμβρίου θα μπορώ να δώσω τα μαθήματα του Α και Γ  εξαμηνου;

Η αναγνωριση μαθηματων δεν εξαρταται απο τη σχολη αλλα απο τον καθε καθηγητη που διδασκει το μαθημα. Αναλογα με το τι εχεις διδαχθει σε καθε αντικειμενο και με το ποσο αυτα που διδαχτηκες συμπιπτουν με αυτα που διδασκονται στο νεο τμημα, σου αναγνωριζονται μαθηματα. Πχ εγω εχω αναγνωρισει σε φοιτητρια μαθημα εισαγωγης στην κοινωνιολογια γιατι ταιριαζε πολυ με αυτο που διδασκα εγω, αλλα δεν της αναγνωρισα την κοινωνιολογια της εκπαιδευσης που ειχε περασει σε αλλα σχολη, γιατι δεν ειχε καμια σχεση με αυτο που διδασκα εγω.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 07:56:58 μμ »
emmaki, αυτό που λες ισχύει μόνο για την δική σου σχολή ή γενικά για όλες τις σχολές; Γιατί εγώ που θα ζητήσω φέτος αναγνώριση μαθημάτων μίλησα με την γραμματεία και μου είπαν ότι θέλουν Αναλυτική Βαθμολογία και Οδηγό Σπουδών του Τμήματος προέλευσης.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 08:13:24 μμ »
emmaki, αυτό που λες ισχύει μόνο για την δική σου σχολή ή γενικά για όλες τις σχολές; Γιατί εγώ που θα ζητήσω φέτος αναγνώριση μαθημάτων μίλησα με την γραμματεία και μου είπαν ότι θέλουν Αναλυτική Βαθμολογία και Οδηγό Σπουδών του Τμήματος προέλευσης.

Αυτο που σου ειπε ισχυει για ολα! Επίσης μπορει να σου πει ενας καθηγητης να δωσεις μερικα απο τα θεματα για να βγει συνδιασμος.
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κατατακτήριες ή Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής;
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 09:55:28 μμ »
emmaki, αυτό που λες ισχύει μόνο για την δική σου σχολή ή γενικά για όλες τις σχολές; Γιατί εγώ που θα ζητήσω φέτος αναγνώριση μαθημάτων μίλησα με την γραμματεία και μου είπαν ότι θέλουν Αναλυτική Βαθμολογία και Οδηγό Σπουδών του Τμήματος προέλευσης.


Δεν μπορω να γνωριζω......
Εμενα μου εδιναν και ενα εντυπο οπου ζητουσαν αναγνωριση συγκεκριμενων μαθηματων και ηταν στο χερι μου το αν θα τα αναγνωριζα ή οχι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 520

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.