*

Αποστολέας Θέμα: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...  (Αναγνώστηκε 2490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ntouki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« στις: Ιανουάριος 26, 2017, 08:15:20 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα. Έχω μια απορία σχετικά με το αν όσοι φοιτούμε στο μεταπτυχιακό του ΕΑΠ "Εκπαίδευση Ενηλίκων" μπορούμε να απαλλαγούμε από τις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ.
Γνωρίζω ότι το να είσαι κάτοχος του εν λόγω μεταπτυχιακού δεν σημαίνει ότι αυτομάτως γλιτώνεις τις εξετάσεις της πιστοποίησης. Όμως, μια συνάδελφος μου είπε (και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) ότι εάν στη διάρκεια φοίτησής σου στο μεταπτυχιακό εκπονήσεις κάποια εργασία που να περιέχει σχεδιασμό και εκπόνηση μικροδιδασκαλίας, μπορείς να λάβεις βεβαίωση από τον καθηγητή-συντονιστή σου με την οποία βεβαίωση απαλλάσσεσαι από τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ.
Υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει αν ισχύει κάτι τέτοιο;
Η παιδεία, όπως και η τέχνη, είναι vis formandi, μια δύναμη μορφοποίησης του χάους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:03 »

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 08:35:33 μμ »
Προσπαθησε να επικοινωνησεις με τον εοππεπ, για να εισαι σιγουρος. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι δεν ισχυει, δε θα απαλλαγεις απο τις εξετασεις και αν δεν εχεις τις 150 ωρες ουτε το σεμιναριο θα γλιτωσεις.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 26, 2017, 10:43:20 μμ »
Το ιδιο θα πρότεινα κι εγώ...

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 12:50:00 πμ »
Μόλις έδωσα τις εξετάσεις στον Εοππεπ ,δεν έχω μεταπτυχιακό του Εαπ ,αλλά πολλοί συνάδελφοι ενώ είχαν δυστυχώς δεν τις απέφυγαν! Είναι πραγματικά για κλάματα η κατάσταση.ο Εοππεπ λεφτά και κορόιδα ψάχνει και χωρίς αιδώ δεν εξαιρεί από τις εξετάσεις ούτε αυτούς που το αντικείμενο το μεταπτυχιακών τους σπουδών είναι ακριβώς αυτό! Αν είναι δυνατόν! Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο! Πιστεύω ότι επειδή κυριαρχεί απόλυτα αυτός ο παραλογισμός παντού στην Ελλάδα,πρέπει ο καθένας μας να αναλαμβάνει την ευθύνη να υπερασπίζεται τον εαυτό του με όποιο τρόπο μπορεί.Είναι πολύ μεγάλο λαθος τον μεταπτυχιακών στην εκπαίδευση ενηλίκων που δεν διεκδικούν το αυτονόητο, αν δεν αγωνιστουμε ούτε για τα αυτονόητα είμαστε χαμένοι,απλά τα πράγματα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:40:03 »

Αποσυνδεδεμένος vasilikits

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: φοιτητές του ΕΑΠ και εξετάσεις ΕΟΠΠΕΠ...
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 27, 2017, 12:51:20 πμ »
Είμαι κάτοχος του συγκεκριμένου μεταπτυχιακού από το 2014, έχω σχεδιάσει και παρουσιάσει μικροδιδασκαλία στο πλαίσιο της ΘΕ ΕΚΕ50 (πήρα τη βεβαίωση από το ΕΑΠ και την κατέθεσα στον ΕΟΠΠΕΠ), έχω διδακτική εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων πάνω από 1000 ώρες, παρακολούθησα πλείστα σχετικά σεμινάρια - με παρουσίαση μικροδιδασκαλιών - (500+ ώρες) και όταν τηλεφώνησα στον ΕΟΠΠΕΠ, για να διευκρινίσω αν θα πρέπει να εξεταστώ και στη μικροδιδασκαλία ή αν απαλλάσσομαι, μου απάντησαν με ''ύφος'' ότι από τις εξετάσεις απαλλάσσονται μόνο κάποιοι πανεπιστημιακοί και όλοι οι υπόλοιποι συμμετέχετε κανονικά στις εξετάσεις, και στο θεωρητικό και στο πρακτικό μέρος.
Συμμετείχα στις τελευταίες εξετάσεις πιστοποίησης.
Δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, η εξειδίκευση για τον ΕΟΠΠΕΠ δεν μετράει!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 567
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.