*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;  (Αναγνώστηκε 16840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 06:07:27 πμ »
Οι πε19 έχετε παιδαγωγική επάρκεια και να σας θυμίσω πως όλους τους παλιούς μας εξαίρεσαν από την απόκτηση του πιστοποιητικού.
Λένε πως για ασπαιτε είναι περιορισμένες οι θέσεις, αν κάποιος ενδιαφέρεται να αποκτήσει το πιστοποιητικό μπορεί να ψάξει και να βρει κάποιο πρόγραμμα
http://www.ergastirio-eparkeia.ppp.uoa.gr/info.html
http://www.sch.gr/96-announces/3281-2015-07-31-07-17-53
https://www.katartisi.org/

οι ΠΕ19 ΔΕΝ έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Είμαι εγώ ΠΕ19 και ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2017, 07:56:02 μμ »
οι ΠΕ19 ΔΕΝ έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Είμαι εγώ ΠΕ19 και ξέρω...
Τότε γιατί σας εντάσσουν στις καθηγητικές σχολές, για τις οποίες δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια για διορισμό?
https://www.ispania.gr/eidhseis/ispanika-ekpaideysh/1621-sxoles-paidagwgikh-eparkeia
Οι διατάξεις των παραγράφων 2, 3 και 4 του άρθρου 2 εφαρμόζονται σε όσους εισάγονται σε Τμήματα Α.Ε.Ι. κατά το ακαδημαϊκό έτος 2013 − 2014 και εφεξής. Για όσους έχουν εισαχθεί σε Τμήματα Α.Ε.Ι. πριν την έναρξη του ακαδημαϊκού έτους 2013 − 2014 για τη συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς για την κατάρτιση πίνακα κατάταξης εκπαιδευτικών κατά κλάδο και ειδικότητα με σκοπό το διορισμό ή την πρόσληψή τους στην πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση ισχύουν οι κείμενες, πριν την ισχύ του ν. 3848/2010 κατά τη δημοσίευση του παρόντος διατάξεις.»


Αποσυνδεδεμένος apostolos76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 16, 2018, 10:40:24 πμ »
Μόνο οι απόφοιτοι των Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά είχαν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι το 2013.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είμαι απόφοιτοε ΠΕ20 του 2003, αλλά δεν έχω εργασθεί καθόλου ως αναπληρωτής. Αν κάνω τα χαρτιά μου εφέτος (χωρίς παιδαγωγική επάρκεια) έχω πιθανότητες να πάω σαν ΑΠΩ έστω και σε παραμεθώριο περιοχή??

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 16, 2018, 02:29:57 μμ »
Δε νομίζω ότι έχει πιθανότητες να προσληφθεί ως ΑΠΩ ένας πληροφορικός που δεν έχει καθόλου προϋπηρεσία, ούτε στην παραμεθόριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2018, 02:42:17 μμ »
Μόνο οι απόφοιτοι των Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά είχαν παιδαγωγική επάρκεια μέχρι το 2013.

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Είμαι απόφοιτοε ΠΕ20 του 2003, αλλά δεν έχω εργασθεί καθόλου ως αναπληρωτής. Αν κάνω τα χαρτιά μου εφέτος (χωρίς παιδαγωγική επάρκεια) έχω πιθανότητες να πάω σαν ΑΠΩ έστω και σε παραμεθώριο περιοχή??

Μόνο ως τρίτεκνος... Ή πολύτεκνος... Ή ειδική κατηγορία... Και αν σου έρθουν βολικά... Αλλιώς ούτε μία στο τρισεκατομμύριο...

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 16, 2018, 03:28:32 μμ »
Μόνο ως τρίτεκνος... Ή πολύτεκνος... Ή ειδική κατηγορία... Και αν σου έρθουν βολικά... Αλλιώς ούτε μία στο τρισεκατομμύριο...
Ως τρίτεκνος (με δήλωση σε όλη την Ελλάδα και ως μειωμένου ωραρίου είναι πάρα πολύ πιθανό..) Ως πολύτεκνος ούτε μία στο τρισεκατομμύριο (από τα παράδοξα του συστήματος) ???

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: αξιζει το να μπω στη διαδικασια να κανω μεταπτυχιακο?
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2018, 08:32:39 μμ »
Ως τρίτεκνος (με δήλωση σε όλη την Ελλάδα και ως μειωμένου ωραρίου είναι πάρα πολύ πιθανό..) Ως πολύτεκνος ούτε μία στο τρισεκατομμύριο (από τα παράδοξα του συστήματος) ???

Έχεις ένα δίκιο. Δεν το σκέφτηκα ότι οι πολύτεκνοι δε μπαίνουν στο 20% της κάθε φάσης. Και ότι το να είσαι τέρμα πάνω στον πίνακα μηδενικής (ως πολύτεκνος) δεν έχει καμία απολύτως σημασία...

Αποσυνδεδεμένος apostolos76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 17, 2018, 08:16:01 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δηλαδή την διαφορά την κάνει η παιδαγωγική επάρκεια ή η ειδικότητα. Θέλω να πώ ότι αν πάρω την παιδαγωγική επάρκεια και ανέβω στο πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας θα έχω πιθανότητες στην παραμεθόριο ή δεν θα αλλάξει τίποτα?

Η λύση είναι τελικά η ειδική αγωγή (μεταπτυχιακό) ή ΑΜΩ σε παραμεθόριο?

Αποσυνδεδεμένος Thalassinh88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 30, 2018, 08:20:25 μμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα! Θα συμφωνήσω για την παιδαγωγική επάρκεια, οτι ΔΕΝ ανηκουμε στις καθηγητικές σχολές παρα μονο το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά. Απέκτησα την παιδαγωγική επάρκεια τελειώνοντας την ΑΣΠΑΙΤΕ. Ειναι σαφώς προτιμότερο απο το μεταπτυχιακό εάν αποσκοπεί κάποιος ΜΟΝΟ στην αποκτηση της επάρκειας. Σχετικά εύκολη διαδικασία...Θα ηθελα κι εγω τη γμώμη σας πανω σε κατι. Απο φέτος θα ενταχθώ στους πίνακες της ειδικής αγωγής του κλάδου μας. Παρακολούθησα ενα ετήσιο σεμινάριο του Παιδαγωγικου Τμήματος Ειδικής Αγωγής του Βόλου που με μοριοδοτεί με 0,5 μόρια. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα για μεταπτυχιακό αλλά το κόστος είναι μεγάλο και αδυνατώ..
Είδα φέτος οτι στη φάση του Μαρτίου πήραν συνάδελφο απο τον επικουρικό πίνακα και μάλιστα ήταν στο τέλος. Δηλώνω πάντα όλες τις περιοχές σε όλη την Ελλάδα και η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου μου είναι 2012. Τι λέτε? Να ελπίζω?  Αγἀπησα την εκπαίδευση απο την πρώτη στιγμή που ασχολήθηκα. Παλεύω στον ιδιωτικό χώρο και στην εκπαίδευση και το όνειρό μου ειναι να μπορέσω να κάνω ένα ξεκίνημα κι ας βρεθώ στην άλλη άκρη..  :) Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα!

Αποσυνδεδεμένος leo1925

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 11, 2018, 10:34:39 μμ »
Καλησπέρα κι απο εμένα! Θα συμφωνήσω για την παιδαγωγική επάρκεια, οτι ΔΕΝ ανηκουμε στις καθηγητικές σχολές παρα μονο το τμήμα Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά.

Και ναι και οχι, γενικα εχεις δικιο, κανενα τμημα πληροφορικης δεν δινει αυτοματα επαρκεια με εξαιρεση το τμημα πληροφορικης της Λαμιας, το ζητημα ειναι ζητηθηκε απο ολα τα επιστημονικα τμηματα (δηλαδη οσα τμηματα δεν ειναι Φ.Π., νηπιαγωγων, ελληνικης φιλλολογιας κτλ) να καταθεσουν ειδικο προπτυχιακο προγραμμα σπουδων να το εξετασει το υπουργειο και αν το εγκρινει τοτε να δινουν αυτοματα την επαρκεια σε οσους φοιτητες το παρακολουθησουν. Φυσικα τα πραγματα δεν πηγαν καθολου καλα, εγκριθικαν και αποριφθηκαν ελαχιστα απο αυτα τα προγραμματα και η υποθεση εχει μεινει στον παγο (ολα αυτα γινανε μεσα στο 2016 μεχρι τον Νοεμβριο του 2016, απο τοτε στον παγο) και στον κλαδο της πληροφορικης μονο το τμημα πληροφορικης της Λαμιας το πηρε. Οι οδηγιες του υπουργειου για την δημιουργεια των προπτυχιακων αυτων προγραμματων δεν ειναι ευκολο να βρεθουν αλλα μιλαμε για 30-40 ects που θα συμπεριλαμβανουν (τουλαχιστον 3μηνη) πρακτικη σε σχολειο καθως και μαθηματα σε παιδαγωγικο τμημα.

Επισης ξερω οτι το τμημα ΗΜΜΥ του ΑΠΘ λεει οτι δινει την παιδαγωγικη επαρκεια απο το 2014, αλλα το ονομα του τμηματος δεν βρισκοταν στα τμηματα που το εχουν αυτοματα στις περσινες οδηγιες για τους αναπληρωτες, το οποιο σημαινει οτι συμβαινουν δυο πραγματα, ειτε το τμημα ΗΜΜΥ του ΑΠΘ λεει μπαρουφες στους φοιτητες του ειτε δινει το ΠΠΔΕ με καποιον αλλο τροπο και οχι ως μερος του βασικου του πρυχιου (εγω πιστευω οτι συμβαινει το δευτερο). Δεν ξερω τι γινεται με αλλα τμηματα ΗΜΜΥ περα απο αυτο του ΑΠΘ.

Αποσυνδεδεμένος Thalassinh88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Αξίζει το να μπω στη διαδικασία να κάνω μεταπτυχιακό;
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 12, 2018, 02:06:00 μμ »
Γενικά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια δεν πας πουθενά πια.. Βασικά, η προσωπική μου άποψη είναι οτι όσοι είμαστε στον πἰνακα μηδενικής προυπηρεσίας,ακόμα και με επάρκεια, δεν έχουμε καμία απολύτως ελπίδα για αναπλήρωση πλήρους ωραρίου. Και για μειωμένου, εξαιρετικά δύσκολα, μετά απο πολλή τύχη και με δηλωμένες όλες τις περιοχές και πάλι για όσους είναι ψηλά στον πίνακα.
Ίσως μια μικρή περίπτωση για αναπλήρωση υπάρχει για όσους έχουν ενταχθεί στον πίνακα ειδικής της ειδικότητας μας, ειδικά οσοι εντἀχθηκαν με μεταπτυχικό (Αναφέρομαι στους μη έχοντες προυπηρεσία).
Όσο παρακολουθώ την κατάσταση απο το 2012 που αποφοίτησα..εκεί έχω καταλήξει. Δυστυχως!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 390
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.