*

Αποστολέας Θέμα: Οικονομικα Σχολειου  (Αναγνώστηκε 4001 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 12:11:34 πμ »
 Την δεύτερη χρονιά ως αναπληρώτρια(βιολόγος) με πλήρες ωράριο μου έδωσαν τμήμα- αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις αναπληρωτών -υπήρχαν και άλλοι-,πληρωμή ΙΚΑ και παραλαβή μισθοδοσίας από την αντίστοιχη εφορία-μισθοδοσία μονίμων(μαζί με συνάδελφο),υπερωρίες,οδοιπορικά,σάββατα και επιτηρήσεις πανελληνίων-συγκέντρωση δηλώσεων για εκδρομές και χρημάτων-υπεύθυνη για τον ιο Η1Ν1 και είχε τεθεί θέμα να αναλάβω και γιορτή την οποία όμως τελικά δεν αποδέχθηκα. Συνάδελφος δε είχε αναλάβει το εργαστήριο Φυσικής(-3 ώρες)και ζήτησε από μένα αν μπορώ να προετοιμάζω και τις λοιπές ασκήσεις, αν γνωρίζω,καθώς και να αποστείλλω το ενημερωτικό για τα υλικά και τις εργαστηριακές ασκήσεις φυλλάδιο στο υπουργείο. Τα Χριστούγεννα δε μου ζητήθηκε να φτιάξω χειρόγραφα παλιές αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις ωρομισθίων που είχαν κάνει υπερωρίες προ 1-2ετίας καθώς το σχολείο δεν τις είχε πραγματοποιήσει τότε εντός των ημερομηνιών. Από τη διεύθυνση -όπου και επικοινωνούσα για όλα αυτά τα θέματα-δε μου είχαν πει χαρακτηριστικά:κάνετε και το σφουγγάρισμα στο σχολείο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος marooned

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:50:57 μμ »
Την δεύτερη χρονιά ως αναπληρώτρια(βιολόγος) με πλήρες ωράριο μου έδωσαν τμήμα- αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις αναπληρωτών -υπήρχαν και άλλοι-,πληρωμή ΙΚΑ και παραλαβή μισθοδοσίας από την αντίστοιχη εφορία-μισθοδοσία μονίμων(μαζί με συνάδελφο),υπερωρίες,οδοιπορικά,σάββατα και επιτηρήσεις πανελληνίων-συγκέντρωση δηλώσεων για εκδρομές και χρημάτων-υπεύθυνη για τον ιο Η1Ν1 και είχε τεθεί θέμα να αναλάβω και γιορτή την οποία όμως τελικά δεν αποδέχθηκα. Συνάδελφος δε είχε αναλάβει το εργαστήριο Φυσικής(-3 ώρες)και ζήτησε από μένα αν μπορώ να προετοιμάζω και τις λοιπές ασκήσεις, αν γνωρίζω,καθώς και να αποστείλλω το ενημερωτικό για τα υλικά και τις εργαστηριακές ασκήσεις φυλλάδιο στο υπουργείο. Τα Χριστούγεννα δε μου ζητήθηκε να φτιάξω χειρόγραφα παλιές αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις ωρομισθίων που είχαν κάνει υπερωρίες προ 1-2ετίας καθώς το σχολείο δεν τις είχε πραγματοποιήσει τότε εντός των ημερομηνιών. Από τη διεύθυνση -όπου και επικοινωνούσα για όλα αυτά τα θέματα-δε μου είχαν πει χαρακτηριστικά:κάνετε και το σφουγγάρισμα στο σχολείο;

Είχες 21 ώρες; Πόσο μεγάλος ήταν ο σύλλογος;
Πάντως πλέον το ΑΠΔ δεν χρειάζεται ηλεκτρονική υποβολή (από φέτος, δεν ξέρω για πότε μιλάς)

Αποσυνδεδεμένος SantaZ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 388
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 04, 2011, 03:57:47 μμ »
Την δεύτερη χρονιά ως αναπληρώτρια(βιολόγος) με πλήρες ωράριο μου έδωσαν τμήμα- αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις αναπληρωτών -υπήρχαν και άλλοι-,πληρωμή ΙΚΑ και παραλαβή μισθοδοσίας από την αντίστοιχη εφορία-μισθοδοσία μονίμων(μαζί με συνάδελφο),υπερωρίες,οδοιπορικά,σάββατα και επιτηρήσεις πανελληνίων-συγκέντρωση δηλώσεων για εκδρομές και χρημάτων-υπεύθυνη για τον ιο Η1Ν1 και είχε τεθεί θέμα να αναλάβω και γιορτή την οποία όμως τελικά δεν αποδέχθηκα. Συνάδελφος δε είχε αναλάβει το εργαστήριο Φυσικής(-3 ώρες)και ζήτησε από μένα αν μπορώ να προετοιμάζω και τις λοιπές ασκήσεις, αν γνωρίζω,καθώς και να αποστείλλω το ενημερωτικό για τα υλικά και τις εργαστηριακές ασκήσεις φυλλάδιο στο υπουργείο. Τα Χριστούγεννα δε μου ζητήθηκε να φτιάξω χειρόγραφα παλιές αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις ωρομισθίων που είχαν κάνει υπερωρίες προ 1-2ετίας καθώς το σχολείο δεν τις είχε πραγματοποιήσει τότε εντός των ημερομηνιών. Από τη διεύθυνση -όπου και επικοινωνούσα για όλα αυτά τα θέματα-δε μου είχαν πει χαρακτηριστικά:κάνετε και το σφουγγάρισμα στο σχολείο;

Είχες 21 ώρες; Πόσο μεγάλος ήταν ο σύλλογος;
Πάντως πλέον το ΑΠΔ δεν χρειάζεται ηλεκτρονική υποβολή (από φέτος, δεν ξέρω για πότε μιλάς)
Είχα 21 ώρες,27 καθηγητές στο σύλλογο και ναι το γνωρίζω από τον Ιανουάριο επιτέλους σταμάτησα να κάνω την ηλεκτρονική υποβολή καθώς ο εκκαθαριστής δεν ήταν πλέον η διευθύντρια.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 11:54:51 πμ »
Ο Διευθυντής ενός σχολείου οφείλει να ενημερώνει και να παίρνει έγκριση από τον σύλλογο για τις δαπάνες που πραγματοποιεί;
Είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον σύλλογο ή μπορεί να λειτουργεί αυτεπάγγελτα και να δίνει αναφορά μόνο στη σχολική επιτροπή;
Ας πουμε ότι αγοράζει πρωθυπουργική καρέκλα για το γραφείο του. Όφειλε να ενημερώσει τον σύλλογο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 12:11:15 μμ »
Ο Διευθυντής ενός σχολείου οφείλει να ενημερώνει και να παίρνει έγκριση από τον σύλλογο για τις δαπάνες που πραγματοποιεί;
Είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει τον σύλλογο ή μπορεί να λειτουργεί αυτεπάγγελτα και να δίνει αναφορά μόνο στη σχολική επιτροπή;
Ας πουμε ότι αγοράζει πρωθυπουργική καρέκλα για το γραφείο του. Όφειλε να ενημερώσει τον σύλλογο;

Στις αρμοδιότητες του συλλόγου διδασκόντων είναι και το εξής: Ο Σύλλογος Διδασκόντων έχει την ευθύνη για την ποιοτική βελτίωση και την αξιοποίηση των σχολικών εγκαταστάσεων, ιεραρχώντας και προτείνοντας στη σχολική επιτροπή, μέσω του Διευθυντή, την κάλυψη των αναγκών και αναθέτοντας στα μέλη του συγκεκριμένες αρμοδιότητες.




Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 12:49:57 μμ »
Αυτό είνα άλλο που λες. Εντάξει ο σύλλογος έχει δικαίωμα να προτείνει ιδέες για δαπάνες που θα βελτιώσουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

Εγώ ρωτάω κατα πόσο μπορεί ο Διευθυντής να προχωρα μονομερώς σε κάποια δαπάνη χωρίς να ενημερώνει τον σύλλογο, ο οποίος βρίσκεται προ εκπλήξεως στο τέλος. Μπορεί; Μήπως υπάρχει κάποιο ποσό πέρα από το οποίο ο Διευθυντής πρέπει να παρει τη σύμφωνη γνώμη του συλλόγου;

Μπορεί ο Διευθυντής να αγοράσει δερμάτινη καρεκλα για το γραφείο του, τηλεόραση πλασμα με wifi κλπ χωρίς να δώσει λογαριασμό στο σύλλογο;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:01:59 μμ »
Απ'ότι φαίνεται από τη νομοθεσία, η έγκριση των εξόδων του σχολείου είναι αρμοδιότητα της σχολικής επιτροπής και όχι του συλλόγου διδασκόντων. Αν καταλαβαίνω σωστά -νομικός δεν είμαι-, λογαριασμό δίνει μόνο στη σχολική επιτροπή. Ο σύλλογος δεν εμπλέκεται πουθενά στα οικονομικά του σχολείου. Ο Διευθυντής μπορεί να δαπανήσει το ποσό που αντιστοιχεί στο σχολείο όπως κρίνει αυτός και ελέγχεται από την επιτροπή.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:08:59 μμ »
Κατάλαβα... οπότε αν έχει και κανεναν γνωστό στη σχολική επιτροπή, αγοράζει και μια δερμάτινη καρέκλα και μια τηλεόραση πλάσμα να βλεπει ειδήσεις .... και ας μην υπάρχει μελάνι στο φωτοτυπικό, πετρέλαιο στο σχολείο, και καλοριφερ

Έτσι ειναι λογικά όπως τα λες... αφού η σχολική επιτροπή έχει το χρήμα που το μοιράζει στους Διευθυντές και αυτοί προσκομμίζουν παραστατικά των δαπανών
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 19, 2017, 02:44:30 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Οικονομικα Σχολειου
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 19, 2017, 01:18:18 μμ »
Κάποιες επιτροπές είναι πιο γενναιόδωρες από άλλες. Έχω δει και τα 2 άκρα, σχολεία να μην έχουν πετρέλαιο και χαρτί για το φωτοτυπικό και σχολεία να εξοπλίζουν καινούρια εργαστήρια. Αν ο σύλλογος θεωρεί ότι υπάρχει θέμα με το πετρέλαιο και το χαρτί, μπορείτε να δώσετε εγγράφως προτάσεις στο διευθυντή και να ζητήσετε τα πρακτικά της συνεδρίασης για να βεβαιώσετε ότι τις μετέφερε. Από εκεί και πέρα, δε νομίζω ότι μπορείτε να κάνετε πολλά, εκτός από το να απευθυνθείτε στην ομοσπονδία γονέων και στους εκπροσώπους των μαθητών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 649
Σύνολο: 657

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.