*

Αποστολέας Θέμα: National Geographic Learning - Cengage Learning  (Αναγνώστηκε 1168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Antigoni97

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
National Geographic Learning - Cengage Learning
« στις: Δεκέμβριος 27, 2016, 10:52:58 μμ »
Good eveninig everybody!
(Το θέμα μου ξέρω θα μπορούσε να αναρτηθεί στο θέμα 'Βιβλία αγγλικών' αλλά ήθελα να απαντήσεις αποκλειστικά σε αυτά τα βιβλία.. αν οι admins θέλουν να το μεταφέρουν εκεί καταλαβαίνω απλά ξεκίνησε χρόνια πριν φαίνεται να μην είναι τόσο 'ενεργό' πια.. ;D)
Είναι η πρώτη φορά που δημοσιεύω αν και παρακολουθώ αρκετά τον τελευταίο καιρό τις αναρτήσεις στο φόρουμ..
Συνάδελφος και εγώ με τη σειρά μου θέλω τα φώτα σας! Με αφορμή την τυχαία συνάντηση με μια συνάδελφο- καθηγήτρια μου  όταν μάθαινα και εγώ αγγλικά- εξαίρετη εκπαιδευτικός με πολλά πιο πολλά χρόνια εμπειρίας από εμένα, πιάνοντας το θέμα περι βιβλίων και λέγοντας της πως έχω βαρεθεί τις κλασικές σειρές από π.χ express ή Burlington κλπ, και ψάχνω κάτι πιο καινούριο κάτι πιο fresh, πιο 21st century, μου πρότεινε να ρίξω μια ματιά στο nation geographic learning. Έψαξα λοιπόν στο site (http://ngl.cengage.com/search/showresults.do?N=200+4294918545 ) και μου φάνηκαν αρκετά ενδιαφέρων! Έχει δουλέψει κανένας κάποιο απο αυτά? αν ναι τι εντυπώσεις είχατε; Thanks in advance.. :D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: National Geographic Learning - Cengage Learning
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:31 »

Αποσυνδεδεμένος Kalkapen

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: National Geographic Learning - Cengage Learning
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2017, 12:54:16 μμ »
Δούλεψα μια χρονιά το επίπεδο Β1 των Close Up αλλά ενώ έχει πολύ ενδιαφέροντα θέματα δεν μπορώ να πω ότι έμεινα ικανοποιημένη 100%. Τελευταία προτιμώ βιβλία της Burlington γιατί έχουν πιο απλή δομή και ασκήσεις που βοηθούν τους μαθητές μέσω της επανάληψης να αφομοιώσουν το καινούργιο λεξιλόγιο.
Βέβαια το θέμα του βιβλίου είναι και υποκειμενικό. Γνωρίζω συνάδελφο που πίνει νερό στο όνομα της σειράς National Geographic Learning και οι μαθητές της μού λέει τα λατρεύουν! Εμένα απλά δεν μου ταίριαξε σαν εργαλείο διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος Μαρκέλλα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • ΠΕ05
    • Προφίλ
Απ: National Geographic Learning - Cengage Learning
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2017, 01:18:25 πμ »
Μπορώ να σου πω για το Our world 1 που είναι για Junior A,αν και φαντάζομαι ότι και τα άλλα θα έχουν την ίδια φιλοσοφία.Δίνει βάση στην επικοινωνιακή διάσταση της γλώσσας, με πλήρη απουσία γραμματικο-συντακτικών κανόνων.Είναι ιδιαίτερα δύσκολο στο χειρισμό του από έναν καθηγητή που έχει συνηθίσει τις κλασικές μεθόδους τύπου Burlington.Δεν θα το πρότεινα γιατί παρατηρώ ότι τα παιδιά κάπου χάνονται.Το θέμα είναι να μην στο επιβάλουν από κάποιο ΚΞΓ στο οποίο δουλεύεις.Πάντως,είναι και επιλογή του κάθε καθηγητή,εσένα μπορεί να σε βολέψουν,έχουν κάποια διδακτικά επιχειρήματα στα οποία βασίζονται.Πρέπει να υπάρχουν και βιντεάκια στο utube να δεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159819
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 338
Σύνολο: 350

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.