*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...  (Αναγνώστηκε 816 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Κοσμίδου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 03:15:39 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι... θα ήθελα να συνδράμετε με τη συμβουλή και τις γνώσεις σας στο δράμα που βιώνω σε σχέση με την άδεια ιδιωτικού έργου από την υπηρεσία μου και να με κατατοπίσετε σχετικά με υπεύθυνη δήλωση πολυθεσίας.
Εργάζομαι σε μια υπηρεσία (οχι υπουργείο παιδείας) όπου για να πάρω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου στα χέρια μου χρειάζομαι 8- 10 μήνες. Και αυτό είναι το ευτυχές σενάριο. Το άλλο είναι πχ να ζητούν επιπλέον διευκρινήσεις και να το μεταθέτουν από  υπηρεσιακό  σε υπηρεσιακό ή να μου απαντούν ότι πλέον θεωρείται εκπρόθεσμο το αίτημα σας (πχ όταν έτυχε να ζητήσω άδεια  50 ωρών  για το διάστημα  από Ιούνιο  μέχρι Σεπτέμβριο 2016 και αυτοί να το εξετάσουν το Δεκέμβρη. Όπως και να χει, τύποις,  είμαι παράνομη.  Απασχολούμαι πρώτα και ευελπιστώ στη συνέχεια να λάβω τη σχετική  άδεια…  Σημειωτέον το ιδιωτικό έργο που κατά καιρούς αιτούμαι σχετίζεται πάντα με ΙΕΚ και ΚΕΚ και διάφορα συγχρηματοδοτούμενα προγράμματα, δηλ έκτακτη και περιστασιακή απασχόληση.  Και ποιος   εργοδότης/ΚΕΚ, ΙΕΚ κτλ θα περίμενε εμένα  6 ως 12 μήνες για να έχω την άδεια.??
Η τελευταία μου εμπειρία από αίτημα χορήγησης άδειας  ιδιωτικού έργου 15 ωρών είναι η εξής: Η Υπηρεσία μου ζητά πλέον μαζί με το αίτημα μου και μια βεβαίωση από το φορέα που θα απασχοληθώ η οποία να επιβεβαιώνει αυτά τα οποία αιτούμαι (15 ώρες!!). Έτσι, λοιπόν, στέλνω απευθείας το αίτημα (να μη χάνω χρόνο) άδειας άσκησης ιδ. Έργου και εγγράφως δεσμεύομαι στην υπηρεσία μου ότι σχετικά άμεσα θα τους προσκομίσω και τη βεβαίωση του φορέα. Ταυτόχρονα ζητάω από το φορέα να μου ετοιμάσει τη σχετική βεβαίωση. Ο φορέα ζητάει να απευθύνω το αίτημα στα κεντρικά μέσω μαιλ…. Περνάει ένας μήνας καμιά απάντηση. … Τους ενοχλώ και, τότε, μου λένε ότι χάσανε το μαιλ. Το ξαναστέλνω…. Περνάει ένας μήνας και πάλι δεν το βρίσκουν…..  Τελικά και αφού περάσανε 4 μήνες μου λένε ότι δε μπορούν να μου βεβαιώσουν αυτές τις 15 ώρες που αιτήθηκα στην υπηρεσία μου παρα μόνο να καταθέσω  τη σύμβαση εργασίας. Τους εξηγώ ότι στη σύμβαση δεν αναγράφονται οι ώρες….  Άκρη δεν έβγαλα και εκεί σταμάτησαν οι ενέργειες μου.  Εννοείται ότι στο διάστημα αυτό εργάστηκα και πληρώθηκα!!!
Έρχεται και το έγγραφο για τη δήλωση πρόσθετων αποδοχών από το Ελεγκτικό Συνέδριο και έχω σαλτάρει!! Πρώτη φορά ακούω και γι αυτό .... Για πενιχρά πρόσθετα εισοδήματα, αν και έχω αιτηθεί άδειας, δεν έχω πάρει ποτέ απάντηση!! Και δε ξέρω  τι να κάνω…. Ειδικά φέτος θα μπορούσα να απασχοληθώ αρκετά καλά και να βγάλω τα προς το ζην. Όμως, μήπως με όλη αυτή την κατάσταση και τη γραφειοκρατία (άδειες υπηρεσιακού, δήλωση πολυθεσίας κτλ) να στραφώ σε άλλους τρόπους αύξησης του εισοδήματος μου? Δυστυχώς,  ο μισθός  δεν επαρκεί για μια αξιοπρεπή διαβίωση και αυτά τα συμπληρωματικά εισοδήματα μου δίνουν μια μεγάλη ανάσα. Από την άλλη είμαι άτομο με σπουδές εξειδικεύσεις και εμπειρία….. Είμαι σε απόγνωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 04:48:22 μμ »
Κατά την γνώμη μου συνεχίζεις να διδάσκεις κανονικά σε ΙΕΚ-ΚΕΚ κλπ. Αφού η Υπηρεσία σου δεν απαντά θεωρείται ότι υπάρχει σιωπηρή αποδοχή του αιτήματός σου ,άρα νόμιμα εργάζεσαι . Η προθεσμία είναι 10-50-60 ημέρες και τέλος . Το ίδιο συνέβαινε και σε γνωστό μου ο οποίος εργαζόταν στο ΥΝΑΝΠ ως ένστολος , δεν του απαντούσαν ποτέ εάν εγκρίνεται ή όχι .Η δήλωση υπάρχει πολλά χρόνια ,θεώρησε το σαν Πόθεν Έσχες ,μην αγχώνεσαι και να την κάνεις μόνη σου .
Επίσης άλλη φορά να ζητάς τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης σου για να μην σε ''δουλεύουν '' ψιλό γαζί .  Εάν όχι σε πέντε λεπτά αφού την στέλνεις την επόμενη ημέρα .Και φυσικά να μην τα παρατήσεις για ''χάρη'' τους .

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 05:14:03 μμ »
Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν κάποιες πάγιες διαδικασίες όπου βγάζει μία εγκύκλιο ο εκάστοτε υπουργός και εκτελούνται. Υπάρχουν και οι διαδικασίες που είναι ειδική-εξατομικευμένη θα έλεγα περίπτωση και κανείς δεν ασχολείται. Από αυτά που γράφεις λαμβάνεις μία εικόνα της ποιότητας προϊσταμένων στο δημόσιο τομέα. Το email είναι αποδεικτικό στοιχείο το οποίο δεν μπορεί να πλαστογραφηθεί. Στη θέση σου θα εργαζόμουν κανονικά και δε θα έκανα καμία δήλωση στο ελεγκτικό. Αν το ποσά είναι δηλωμένα στην εφορία είσαι οκ. Αν αρχίσουν να το ψάχνουν τότε δείχνεις τα email και τέλος. Κακώς ασχολείσαι κατά τη γνώμη μου.

Αποσυνδεδεμένος Μαρία Κοσμίδου

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 07:48:48 μμ »
Συνάδεφλοι dimitris75 και edesta σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας.
Η λέξη ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ μου προκαλεί δυσφορία και μετατραυματικό στρες!! Ακόμα δε μπορώ να ξεχάσω, πριν δυο τρία χρόνια, όταν λόγω κωλυσιεργίας του υπηρεσιακού μου, δεν πληρώθηκα ποτέ για την εργασία μου σε κάποιες δράσεις του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.  Ευτυχώς,  κατάφερα τότε να το εκλογίκευσω ως κοινωνική προσφορά από μεριάς μου στο Ελληνικό Κράτος!! Όμως, από τότε  αποφάσισα να μην απασχοληθώ  ξανά σε φορέα ή πρόγραμμα (πχ ΙΝΕΔΙΒΙΜ) που ζητάει την  άδεια ως προαπαιτούμενο της πληρωμής.  Δεν αξίζει τέτοιο ρίσκο, καλύτερα να παίξω joker!!
To ζήτημα που με απασχολεί είναι εάν αυτή η δήλωση πολυθεσίας,  όπως ονοματίζεται…   διασταυρώνεται με τα υπηρεσιακά συμβούλια. Εννοείται βέβαια ότι φορολογικά κτλ είμαι απολύτως εντάξει. Επίσης, επειδή δεν την  έχω ξανακάνει , αν, υποβάλλοντάς τη φέτος,  ανοίγονται οι ασκοί του Αιόλου να με ελέγξουν και για τα προηγούμενα έτη που δεν έκανα ποτέ.
Και βέβαια με προβληματίζει το τι θα κάνω από δω και στο εξής.
Σας ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση, έστω και μέσα σε πέντε σειρές...... είναι βοηθητική!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 10:12:20 μμ »
Μεταξύ μας, αν μπορούσαν να το ελέγξουν δε θα ρώταγαν. Θα πατούσαν ένα κουμπί και θα το έβρισκαν. Μάλλον τίποτα στατιστικά για "διπλοθεσίτες" θέλουν να βγάλουν. ΥΓ: Το χαρτί του ελεγκτικού δεν το έχω δει.

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια άσκησης ιδιωτικού έργου και τα παρελκόμενα ...
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2017, 10:21:03 μμ »
Την δήλωση Πολυθεσίας να την κάνεις . Μην παίζεις με αυτά . Διάβασε την ''καμπάνα'' που προβλέπεται και θα αλλάξεις γνώμη . Τα προηγούμενα χρόνια πέρασαν . Δεν ξέρεις καν σε ποιό έτος ελέγχου είναι .Αλλά βάλε μια 5ετία πίσω για να είσαι μέσα και να έχεις μια εικόνα . Μετά η Απόφαση είναι δική σου . Αλλά και πάλι δεν νομίζψ ότι είναι λόγος να τα παρατήσεις . Και φυσικά να ζητάς άδεια άνευ χρονικού περιορισμού ωρών όπως προβλέπεται (όχι για συγκεκριμένες ώρες ) και είσαι οκ .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.