*

Αποστολέας Θέμα: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία  (Αναγνώστηκε 24815 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 29, 2017, 02:50:08 μμ »


Όταν πάω σε καινούριο σχολείο -δηλαδή κάθε χρονιά, αναπληρώτρια γαρ- ρωτάω πάντα 2 πράγματα πριν μπω στην τάξη. Πού είναι οι διαγνώσεις των προφορικά εξεταζόμενων και αν έχω μαθητές που έχουν χάσει μέλος της οικογένειας τους ή αντιμετωπίζουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα που πρέπει να ξέρω.

Μια μικρή "διόρθωση" αν μου επιτρέπεις, να ζητάς γενικά διαγνώσεις και όχι μόνο των προφορικά εξεταζόμενων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:45 »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 29, 2017, 03:19:58 μμ »
Παράθεση
τώρα ενώ υπάρχει διάγνωση και οδηγίες χρειάζεται να παρακαλώ τους δασκάλους να τις διαβάσουν

elranna, προφανώς αναφέρεσαι στο δημοτικό. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο εξίσου τεράστια αδιαφορία. Δεν μπαίνουν στον κόπο να διαβάζουν τις διαγνώσεις (για να περιοριστώ στο σχολείο που ήμουνα νομίζω ότι μόνο εγώ διάβαζα τις διαγνώσεις και τις έλεγα στους άλλους).
Επίσης, υπάρχουν μαθητές με σοβαρά άλλα προβλήματα, π.χ. ψυχολογικά. Και εκεί καμία ενημέρωση. Εμείς τα καταλαβαίνουμε εν ώρα μαθήματος και μετά τα συζητώ με τους άλλους καθηγητές. Το ξέρουν, αλλά δεν μπαίνουν στον κόπο να το ανακοινώσουν σε έναν σύλλογο.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 29, 2017, 04:24:40 μμ »

Μια μικρή "διόρθωση" αν μου επιτρέπεις, να ζητάς γενικά διαγνώσεις και όχι μόνο των προφορικά εξεταζόμενων.

Έχεις απόλυτο δίκιο και σ'ευχαριστώ για την επισήμανση. Μέχρι τώρα, βέβαια, μια φορά έχω δει διάγνωση ΚΕΔΔΥ που δεν πρότεινε προφορική αξιολόγηση, αλλά μόνο παράταση της διάρκειας της εξέτασης.  :)

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 05:55:01 μμ »
Θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για το πώς να χειριστω το θέμα του γιου μου. Έχει δυσλεξια και πηγαίνει στην Α γυμνασίου. Την προηγούμενη εβδομάδα έγραψε τα πρώτα του τεστ. Ενώ έχω δώσει στο σχολείο την διάγνωση και ο ίδιος ο γιος μου ενημέρωσε την καθηγήτρια για την δυσλεξια αλλά αυτή του είπε ότι στα τεστ δεν προβλέπεται προφορική εξέταση. Αν και πολύ καλά διαβασμένος έγραψε 12. Σε ερώτηση ανάπτυξης του έβαλε ερωτηματικά καθώς δεν ήταν ευανάγνωστη. Όταν ο μικρός ρώτησε γιατί, του είπε ότι μπορεί και καλύτερα
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2018, 12:02:26 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:08:45 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 06:54:07 μμ »
Εχω μια απορία. Αν θέλει να δώσει για Αγγλικά πχ fc θα δώσει με προφορική εξέταση;

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 13, 2018, 07:01:54 μμ »
H κείμενη νομοθεσία μιλάει για προφορική εξέταση και στα τεστ:
http://users.sch.gr/stemar/index.php/nomothesia/383-axiologisi-mathiton-me-idikes-ekpaideftikes-anagkes

Παράθεση
2. Κατά τις ολιγόλεπτες, ωριαίες δοκιμασίες των τρι−
μήνων και τις προαγωγικές και απολυτήριες εξετάσεις,
οι μαθητές του άρθρου αυτού εξετάζονται (προφορικά ή
γραπτά) από τον οικείο καθηγητή ταυτόχρονα με τους
μαθητές της τάξης στην οποία ανήκουν και στα ίδια
θέματα, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρούσας.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 12:01:32 πμ »
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 05:51:59 μμ »
aghathi, κι εγώ δεν το συζητώ, έπρεπε να τον εξετάσει προφορικά.

Αποσυνδεδεμένος FroΚ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 16, 2018, 07:53:02 μμ »
H κείμενη νομοθεσία μιλάει για προφορική εξέταση και στα τεστ:
http://users.sch.gr/stemar/index.php/nomothesia/383-axiologisi-mathiton-me-idikes-ekpaideftikes-anagkes

Η κείμενη νομοθεσία μπορεί να μας πει και ΠΟΤΕ (χρονικά) θα γίνει η προφορική εξέταση?

ΟΛΑ τα σκέφτηκαν οι σοφοί παιδαγωγοί αλλά στα... πρακτικά ζητήματα ΔΕΝ δίνουν οδηγίες/ απαντήσεις...

Με τον σημερινό πληθωρισμό των δυσλεκτικών ή /και των "δυσλεκτικών" μαθητών υπάρχουν τμήματα με 3 ή και 4 μαθητές με δυσλεξία, ΠΟΤΕ αυτοί θα εξεταστούν?

Στη διάρκεια του μαθήματος και αφού πρώτα τελειώσουν οι υπόλοιποι μαθητές της γραπτή δοκιμασία του τεστ? Πάει η διδακτική ώρα και οι υπόλοιποι 20+ του τμήματος θα σηκώσουν το σχολείο από την φασαρία...
Στο διάλειμμα? Δεν προλαβαίνεις ειδικά στα φιλολογικά...
Σε ώρα κενού του καθηγητή? Οι προφορικώς εξεταζόμενοι θα χάσουν τη παράδοση κάποιου άλλου μαθήματος και ο καθηγητής θα δουλέψει επιπλέον του ωραρίου του - απλήρωτη υπερωρία!!!

Στο διαγώνισμα τετραμήνου? Πάλι τα ίδια...

Δηλ. αν κάποιος καθηγητής έχει ας πούμε 6 μαθήματα/ τμήματα (με έναν προφορικώς εξεταζόμενο μαθητή τουλάχιστον ανά τμήμα) και εάν σε ένα τετράμηνο βάλει 2 τεστ και το διαγώνισμα τετραμήνου ΤΟΤΕ θα πρέπει να "βρει" και να δουλέψει επιπλέον ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 Χ 3 = 18 ώρες (απλήρωτες υπερωρίες!!!) για την προφορική εξέταση των μαθητών με μαθησιακές δυσκολίες.

Άραγε αυτά τα ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ πέρασαν ποτέ από το μυαλό αυτών που υπογράφουν τις εγκυκλίους περί της ειδικής αγωγής?

   

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 12:28:50 πμ »
Συμφωνώ όσον αφορά την δυσκολία της εφαρμογής. Ωστόσο η προφορική εξέταση δεν είναι απλώς νομική τυπικότητα. Είναι αναγκαιότητα για τον δυσλεξικό μαθητή. Ίσως πρέπει να απευθύνουμε αυτές τις ερωτήσεις σε όσους είναι αρμόδιοι να δώσουν μια απάντηση αντί να εκφράζουμε δυσφορία για την αναστάτωση που προκαλούν αυτοί οι μαθητές.
Η καθηγήτρια του γιού μου λίγο πολύ, ευγενικά ωστόσο, εξέφρασε τους ίδιους προβληματισμούς και απέρριψε την δυνατότητα να εξετάζει το παιδί προφορικά σε κάθε περίπτωση αλλά μου είπε ότι δεν θα λαβαινει υπόψιν της τα γραπτά αλλά την εικόνα του παιδιού στην τάξη. Αλλά ούτε εγώ ούτε ο γιος μου ζητάμε τέτοιου  είδους χάρη. Το παιδί θέλει να αποδεικνύει τις ικανότητες του και να μετράει τις δυνάμεις του. Τα δυσλεξικα άτομα συνήθως παραείναι έξυπνα για να τους φερομαστε σαν να τους κάνουμε την "χάρη" να τους απαλλασσουμε από τις υποχρεώσεις τους. Κάτι τέτοιο είτε προσβάλλει και απογοητεύει είτε καταστρέφει τον χαρακτήρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 21, 2018, 12:30:52 πμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 09:40:52 πμ »
Προφορικά εξετάζουμε τους μαθητές με δυσλεξία και δυστυχώς τους βοηθάμε πολύ.  Και με τις ερωτήσεις που τους κάνουμε και με τον βαθμό που τους βάζουμε. Έμαθαν και τα παιδιά και αρχίζουν τις ερωτήσεις.
Το είπα σωστά; Αυτή την άσκηση πώς να την κάνω; Να πάρω διακρίνουσα;
Όταν δίνουν προφορικά στις πανελλήνιες εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία βοήθεια. Μετά τις εξετάσεις τα σχόλια για τις επιτροπές των καθηγητών που εξέτασαν προφορικά είναι απαράδεκτα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 10:38:14 πμ »
Η προφορική εξέταση δεν είναι αναγκαιότητα για ένα μαθητή με δυσλεξία. Στα ευρωπαϊκά σχολεία εφαρμόζεται ένα εντελώς διαφορετικό σύστημα εξέτασης, το οποίο συμπεριλαμβάνει ένα σύνολο διευκολύνσεων έτσι ώστε να μπορεί ο μαθητής να παραδώσει γραπτό αποτέλεσμα. Οι διευκολύνσεις συμπεριλαμβάνουν έξτρα χρόνο, ανάγνωση των θεμάτων, spell checker και αν η δυσκολία είναι μεγάλη, υπαγόρευση σε ουδέτερο πρόσωπο. Σε περιπτώσεις ΔΕΠΥ ή/και άλλων θεμάτων, μπορεί να γίνει αλλαγή θέσης ή αίθουσας ή ακόμα και να γίνει η εξέταση σε διαφορετικό χώρο. Κάθε μαθητής εξετάζεται με διαφορετικές διευκολύνσεις, ανάλογα με τις προτάσεις που κάνει το διαγνωστικό κέντρο. Στόχος είναι ο μαθητής να καταφέρει να παραδώσει γραπτό αποτέλεσμα. Δυστυχώς, στην Ελλάδα έχουμε την προφορική εξέταση ως πανάκεια, η οποία, με βάση αυτά που έχω δει, δεν λύνει κάποιο πρόβλημα και δεν βελτιώνει τη μαθησιακή διαδικασία.

Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ θεωρώ ότι η καθηγήτρια έπρεπε να εξετάσει προφορικά το μαθητή. Από την άλλη όμως, καλό είναι να προβληματιστούμε ως προς την ουσία αυτού του είδους εξέτασης. Έχω την αίσθηση ότι απλώς κρύβουμε το πρόβλημα αντί να το αντιμετωπίζουμε ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 12:35:59 μμ »
Ξέρει κανένας τι αντιμετώπιση πρέπει να έχουν οι δυσλεκτικοί στις γραπτές ασκήσεις που γίνονται μέσα στην τάξη; Πχ όταν ζητάμε από την τάξη να κάνουν μία άσκηση μέσα στην διδακτική ώρα.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προφορική εξέταση μαθητή με δυσλεξία
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 21, 2018, 01:28:06 μμ »
Ξέρει κανένας τι αντιμετώπιση πρέπει να έχουν οι δυσλεκτικοί στις γραπτές ασκήσεις που γίνονται μέσα στην τάξη; Πχ όταν ζητάμε από την τάξη να κάνουν μία άσκηση μέσα στην διδακτική ώρα.

Ανάλογα με την περίπτωση και το είδος της άσκησης. Σε περίπτωση δυσορθογραφίας σε άσκηση αντιστοίχισης ή σωστό/λάθος, δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Σε περίπτωση δυσλεξίας που εμφανίζει δυσκολίες στη γραφή σε άσκηση παραγωγής λόγου, προφανώς χρειάζεται παραπάνω χρόνος και υποστήριξη κατά τη διάρκεια της άσκησης είτε από τον καθηγητή είτε από συμμαθητές όταν δουλεύουμε σε ομάδες. Μπορείς να δώσεις ακόμα και διαφορετικού τύπου άσκηση στο ίδιο αντικείμενο -ένα είδος διαφοροποιημένης διδασκαλίας, που είναι τόσο της μόδας τώρα τελευταία. Μαγική συνταγή που να λειτουργεί σε όλα τα παιδιά δυστυχώς δεν υπάρχει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 266

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.