*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510354 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1176 στις: Αύγουστος 23, 2017, 06:37:27 μμ »
Φροντίστε την Παρασκευή να δώσετε τις αποσπάσεις στον κόσμο αλλιώς θα ακολουθήσουν και άλλα.
Εναν έναν θα σας πηγαίνω καροτσάκι όλη τη χρονιά
Εναν έναν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:50 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1177 στις: Αύγουστος 23, 2017, 06:48:54 μμ »
Μου αρέσει ότι για την απόσπαση των 3 μου χρησιμοποίησαν και Νόμο του 2010 που τιτλοφορείται

Αναβάθμιση του ρόλου του εκπαιδευτικού – καθιέρωση κανόνων αξιολόγησης και αξιοκρατίας στην εκπαίδευση και λοιπές διατάξεις
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 06:52:28 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1178 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:42:08 μμ »
Είναι που ειδικά για τους Πληροφορικούς όλες οι Δευτεροβάθμιες είναι γεμάτες ε?

Η λογική που γίνονται οι αποσπάσεις ποια είναι;
πχ αν στην ά φάση μία δευτεροβάθμια σε μια ειδικότητα ζητούσε έναν, έφευγε ένας κ έρχονταν τρεις, τώρα λογικά δε θα ζητήσει κανένα, σωστά;
Σε περίπτωση που φύγουν 3 - 4 στη β΄φάση, θα πάρει κανέναν ή όχι;
δλδ η λογική είναι φεύγει ένας παίρνουμε έναν ή όχι; κ όταν όλοι πλεονάζουνε τι τους κάνει;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1179 στις: Αύγουστος 23, 2017, 10:58:59 μμ »
Η λογική που γίνονται οι αποσπάσεις ποια είναι;
πχ αν στην ά φάση μία δευτεροβάθμια σε μια ειδικότητα ζητούσε έναν, έφευγε ένας κ έρχονταν τρεις, τώρα λογικά δε θα ζητήσει κανένα, σωστά;
Σε περίπτωση που φύγουν 3 - 4 στη β΄φάση, θα πάρει κανέναν ή όχι;
δλδ η λογική είναι φεύγει ένας παίρνουμε έναν ή όχι; κ όταν όλοι πλεονάζουνε τι τους κάνει;

Παίρνει όσο βρίσκει σε αυτήν την περιοχή έλλειμμα. Π.χ. -3 θα πάρει τρεις, -1 θα πάρει 1. Πέρα όμως από τα αρχικά ελλείματα που έχει η καθε περιοχή έλλειμα δημιουργείται και με το φευγιό κάποιου-ων (κατά την διαδικασία δηλαδή που τρέχει το πρόγραμμα). Τώρα τα πάντα παίζονται με τις αρχικές τιμές πλεονάσματα - ελλειματα που θα δώσει αρχικά κάποιος στο σύστημα.

YΓ1. Πιστεύω ότι απάντησα σε αυτό που με ρώτησες ... αν κατάλαβα βέβαια καλά την ερώτηση σου. Και στα παραπάνω κράτα μια επιφύλαξη δεν είμαι και μπροστά. Απλά φαντάζομαι όταν τρέχει το πρόγραμμα τρέχει με αυτή την λογική.
ΥΓ2. Οσο για το μήνυμα που παραθέτεις θα μιλήσω την Παρασκευή περι περσινών και ίσως φετινών αποσπάσεων. Είναι το χρωστούμενο που όμως δεν επηρεάζει τον αριθμο των αποσπάσεων και δεν έχει νόημα τα αποκαλυπτήρια να γίνουν σήμερα....
YΓ3. Και στις κοινές ειδικότητες μην ξεχνάς ότι μπάινουν και τα κενά της αβθμιας. Είναι λίγο πιο σύνθετο εδώ. Με μια επιφύλαξη θεωρώ ότι αθροίζονται και στο τέλος βάσει μοριών απόσπασης γίνεται ο επιμερισμός π.χ. οι πάνω στην Δβθμια οι κάτω στην αβθμια. Δηλαδή αν η αβθμια έχει δώσει τρια κενά τότε οι τρεις συνολικά τελευταίοι που πήγαν στο ΠΥΣΔΕ θα πάνε αβθμια - μιλάω πάντα για εξαντλημένο (   ;D ) ΠΥΣΔΕ γιατί αλλιώς αν δεν εξαντληθούν τα κενά της αβθμιας πάνε για αναπληρωτές. (Και αυτό με επιφύλαξη)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 11:15:04 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:08:50 »

Αποσυνδεδεμένος df478

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1180 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:19:37 μμ »
Παίρνει όσο βρίσκει σε αυτήν την περιοχή έλλειμμα. Π.χ. -3 θα πάρει τρεις, -1 θα πάρει 1. Πέρα όμως από τα αρχικά ελλείματα που έχει η καθε περιοχή έλλειμα δημιουργείται και με το φευγιό κάποιου-ων. Τώρα τα πάντα παίζονται με τις αρχικές τιμές πλεονάσματα - ελλειματα που θα δώσει αρχικά κάποιος στο σύστημα.

YΓ1. Πιστεύω ότι απάντησα σε αυτό που με ρώτησες ... αν κατάλαβα βέβαια καλά την ερώτηση σου. Και στα παραπάνω κράτα μια επιφύλαξη δεν είμαι και μπροστά. Απλά φαντάζομαι όταν τρέχει το πρόγραμμα τρέχει με αυτή την λογική.
ΥΓ2. Οσο για το μήνυμα που παραθέτεις θα μιλήσω την Παρασκευή περι περσινών και ίσως φετινών αποσπάσεων. Είναι το χρωστούμενο που όμως δεν επηρεάζει τον αριθμο των αποσπάσεων και δεν έχει νόημα τα αποκαλυπτήρια να γίνουν σήμερα....

1. ναι σωστά κατάλαβες! (δηλ με λίγα λόγια στέλνουν οι διευθύνσεις τον αριθμό πλεονάσματα - ελλείματα κ σε περίπτωση που είτε είναι αρχικά, είτε αν φύγει κανένας κατά τη διάρκεια γίνει <0 παίρνουν κάποιον)
2. το μήνυμα είναι για την απορία που έχω (κ μου έκανε εντύπωση κ στην ά φάση). Όταν έχουν αρκετούς να πλεονάζουν το λογικό δεν είναι να τους στέλνουν πχ σε δημοτικό ή όπου άλλου έχουν ανάγκη (πχ γραφείο); γιατί δεν το λένε από την αρχή τότε; δηλ τι είδους απόσπαση από πυσδε σε πυσδε είναι αυτή; ή λέω βλακείες;

τώρα είδα κ το 3 :D
αν δε βάλει το κουτάκι "θέλω κ αβάθμια" δεν παίρνει σε αυτήν περίπτωση έτσι; οι περσινές κάπως έτσι δεν έγιναν;
είναι ιδέα μου ή το να λύσει κανείς το γόρδιο δεσμό είναι πιο εύκολο;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 11:30:33 μμ από df478 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1181 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:32:34 μμ »
1. ναι σωστά κατάλαβες! (δηλ με λίγα λόγια στέλνουν οι διευθύνσεις τον αριθμό πλεονάσματα - ελλείματα κ σε περίπτωση που είτε είναι αρχικά, είτε αν φύγει κανένας κατά τη διάρκεια γίνει <0 παίρνουν κάποιον)
2. το μήνυμα είναι για την απορία που έχω (κ μου έκανε εντύπωση κ στην ά φάση). Όταν έχουν αρκετούς να πλεονάζουν το λογικό δεν είναι να τους στέλνουν πχ σε δημοτικό ή όπου άλλου έχουν ανάγκη (πχ γραφείο); γιατί δεν το λένε από την αρχή τότε; δηλ τι είδους απόσπαση από πυσδε σε πυσδε είναι αυτή; ή λέω βλακείες;

Λοιπόν για το 2 τώρα και πάλι με επιφύλαξη αν κατάλαβα τι ρωτάς γιατί ο γραπτός λόγος είναι κομματάκι δύσκολος πάντα.
Τα τελικά κενά ή πλεονάσματα στο σύστημα τελικά τα περνά ο Περιφερειακός (η ο πάνω από αυτόν καμιά φορά). Ο Περιφερειακός λοιπόν αν έχει γνώση μέσω των υπαλλήλων του και εμπιστοσύνη στα ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ (αν φυσικά κάνει σωστά τη δουλειά του ή αν το αφήσουν να την κάνει από πάνω) θεωρητικά με μικρές αποκλίσεις ξέρει τα πάντα σε επίπεδο περιφέρειας. Δηλαδή πόσοι είναι σε σχολεία, πόσοι είναι Δ/ντες, πόσοι είναι αποσπασμένοι εντός ΠΥΣΔΕ ή θητείες (ΠΛΗΝΕΤ, ΚΠΕ, Υπεύθυνοι, Εξωτερικό, Πειραματικά κ.τ.λ). Αν είναι πολλοί βάζει ένα τρελό πλεόνασμα. Π.χ. 20 και όσοι και να φύγουν θεωρητικά δεν παίρνει κανένα. Αν πάλι έχει λίγους περίσσευμα βάζει π.χ. 3 (λογικό νούμερο αν του φύγουν να πάρει κανένα - δύο. Αν πάλι έχει ελλείμματα τα δίνει όλα. Αυτό που δεν ξέρει και πρέπει να το περάσουν στο Υπουργείο είναι οι αποσπάσεις μετά τα στοχιεία που στέλενει αυτός (συνήθως σε φορείς οι αποσπάσεις).
Τώρα και να περισσεύσουν κάποιοι δεν χάλασε ο κόσμος. Π.χ. κάνει διαθέσεις σε γραφείο, βιβλιοθήκες, Γ αναθέσεις, αυτό που έκανε το παληκάρι που ανέφερα αλλά όχι Αυγουστο και μάλιστα με μόρια οργανικής αιτούντος απόσπασης. Αν πάλι του λείπουν παίρνει αναπληρωτές ή παίζει με τα τμήματα (μειώσεις μικρών τμημάτων).


ΥΓ1. Το 3 να στο απαντήσω μεθαύριο? Οχι τίποτα άλλο αλλά πλησιάζεις πολύ σε αυτό που θέλω να πω ως χρωστούμενο... Να σου πω τηλεπάθεια έχεις? Βγες απο το μυαλό μου βγες....χαχαχα
ΥΓ2. Ξαναδιάβασα και μάλλον καταλαβαίνω τι εννοείς....Βγες από το μυαλό μου λεμε....Χαχαχαχα
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2017, 11:37:04 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1182 στις: Αύγουστος 23, 2017, 11:48:39 μμ »
@df478

Ισως το πρόγραμμα να έχει δικλίδες ασφαλείας και να λαμβάνει υπόψη την επιλογή. Δηλαδή να τρέχει ως βρόχος. Και ίσως να μην προστίθονται τα κενά αλλά πρώτα να εξαντλούνται της Δβθμιας και μετά της Αβθμιας. Να μου πεις ότι κάποιος που φεύγει για Αβθμια αφήνει κενό στη Δβθμια....Είπαμε με βρόχο στο τέλος μπορείς να το καταφέρεις. Το θέμα όμως είναι αλλά και θα τα πούμε την Παρασκευή.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1183 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:34:22 πμ »
Όταν μια Διεύθυνση καταχωρίσει πχ 5 ελλείμματα κλαδου ΠΕ 02 στην α φάση πολύ πιθανό αν ο νόμος είναι κοντά Αθήνα Θεσσαλονίκη να έρθουν 5 αλλά ταυτόχρονα να φύγουν και άλλοι 10 γιατί μη ξεχνάμε ότι τίθεται θέμα και μορίων των εκπαιδευτικών .Έτσι συμβαίνει στη Β φάση τα κενά να είναι διπλάσια

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1184 στις: Αύγουστος 24, 2017, 12:55:05 πμ »
@guesteacher
Είσαι ο λόγος που αναιρώ την υπόσχεσή μου να ξαναγράψω στο pde (αυτοδιαγραφή).

Λοιπόν:

Πέρα από από τις πράξεις Δ/νσεων-Περιφερειών και λοιπών κ τα λοιπά:
Δίνε ονοματεπώνυμα και αντίστοιχα των υπογράφοντων

Να τα κάνω pin παντού.

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1185 στις: Αύγουστος 24, 2017, 09:30:49 πμ »
Πλησιάζει η ώρα μηδέν για πολλούς από εμάς. Αναμονή για αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Ξεκινάνε τα συμβούλια; ’ύριο τα αποτελέσματα;
καλή επιτυχία σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1186 στις: Αύγουστος 24, 2017, 09:46:18 πμ »
Λογικά δεν θα ανακοινωθούν σήμερα ή αύριο και όλες οι υπόλοιπες αποσπάσεις σε φορείς;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1187 στις: Αύγουστος 24, 2017, 09:57:16 πμ »
Πλησιάζει η ώρα μηδέν για πολλούς από εμάς. Αναμονή για αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ. Ξεκινάνε τα συμβούλια; ’ύριο τα αποτελέσματα;
καλή επιτυχία σε όλους!

Σήμερα και αύριο τα συμβούλια στο ΚΥΣΠΕ...

https://www.esos.gr/arthra/52270/ta-themata-poy-tha-syzitithoyn-sto-kyspe

Θα τα αναρτούν σταδιακά; Όλα μαζί αύριο; ’γνωστο
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1188 στις: Αύγουστος 24, 2017, 09:58:48 πμ »
Λογικά δεν θα ανακοινωθούν σήμερα ή αύριο και όλες οι υπόλοιπες αποσπάσεις σε φορείς;

’γνωστες οι κινήσεις τους....

’γνωσται αι βουλαί.....του υπουργείου....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1189 στις: Αύγουστος 24, 2017, 10:00:12 πμ »
Για να μην λέμε μόνο τα κακώς κείμενα...Ευγε στα κοπέλια του Λασιθίου


http://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/enimerotiko-synedriasis-pyspe-lasithioy-leitoyrgika-kena-lasithioy

YΓ. Με το συγκεκριμένο βλέπετε και πως ένα ΠΥΣΠΕ ή ΠΥΣΔΕ κάνει τη δουλειά του...Όλα οργανωμένα... Βεβαια η αβθμια χωρίς Β αναθέσεις είναι κομματάκι πιο έυκολη.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2017, 10:10:49 πμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.