*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510256 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #574 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:32:41 πμ »
Να σου κάνω μια ερώτηση να μου πεις την άποψη σου αν θές?

Το ενδεχόμενο να βγήκαν τόσο νωρίς οι αποσπάσεις για να ξεμπερδέψει με τους κατά προτεραιότητα (αναφέρομαι ιδίως σε συζύγους) οι οποίοι στα τηλέφωνα προς το Υπουργείο έχουν μια άλλη βαρύτητα ας πούμε παίζει ή να το θεωρήσω ουτοπικό. Να είπε ρε παιδί μου μην με ζαλίζουν στα τηλέφωνα κάποιοι δικαστικοί ή στρατιωτικοί ή πανεπιστημιακοί ας πούμε μέχρι Αύγουστο και βγάλε τις αποσπάσεις να τελειώνουμε με αυτούς το θεωρείς ανεδαφικό.

ΥΓ. Προσοχή δεν αναφέρομαι σε όλους αυτής της κατηγορίας αλλά σε κάποιους γνωστούς άγνωστους....

Λογικό σενάριο ακούγεται αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:42 »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #575 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:42:08 πμ »
Ένα ερώτημα είναι αν μέχρι να βγουν οι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ θα αρκεστούν στις εθελοντικές μόνο διαθέσεις. Υπάρχουν πολλές περιοχές στις οποίες είναι πολλοί οι διαθεσίτες αλλά κανείς δεν επιθυμεί να πάει στην πρωτοβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #576 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:42:47 πμ »
Δεν συνεχίζω τη συζήτηση για το θέμα. Ο καθένας ας κρίνει αυτά που διαβάζει. ισχύει ότι έγραψα στις προηγούμενες αναρτήσεις μου.
προς apinf
Η ανακοίνωση θα βγει σύντομα αλλά φυσικά ενδιαφέρει να μάθουμε γιατι έγινε όλο αυτό εφέτος. Αυτό θα καθορίσει και το τι θα γίνει στη β φάση.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #577 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:48:28 πμ »
προς platonas
φυσικά και μας ενδιαφέρει να μάθουμε γιατί συνέβη όλο αυτό αλλά όχι μέσα από έντονες αντιπαραθέσεις σε στυλ καβγά, αλλά από διάλογο και ήρεμη ανταλλαγή απόψεων.......όλοι οι άμεσα ενδιαφερόμενοι είμαστε προβληματισμένοι και φυσικά αβάσιμες πληροφορίες μας εκνευρίζουν......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:05:42 »

Αποσυνδεδεμένος Fotis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #578 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:48:38 πμ »
Πολύ χαλαρούς σας βρίσκω. Όταν τα πρώτα βήματα αυτής της πρακτικής, τα χάραζε η Διαμαντοπούλου, είχε βουήξει ο τόπος. Έπεφταν κατάρες και μπινελίκια για μέρες. Μάλλον το ότι υπάρχει χρόνος μπροστά μας, πιστεύουμε ότι θα επουλωθούν οι πληγές, ή θα διορθωθεί κάτι.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #579 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:51:38 πμ »
Ένα ερώτημα είναι αν μέχρι να βγουν οι από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ θα αρκεστούν στις εθελοντικές μόνο διαθέσεις. Υπάρχουν πολλές περιοχές στις οποίες είναι πολλοί οι διαθεσίτες αλλά κανείς δεν επιθυμεί να πάει στην πρωτοβάθμια.

Δεν μπορούν πριν ολοκληρωθούν οι ώρες διδασκαλίας στην Δβθμια (όλες οι αναθέσεις για α και β ειδικότητα) να γίνει διάθεση στην Αβθμια.
Απλά δεν τον συμφέρει κάποιον προιστάμενο να μπλέξει με βιαστική διάθεση...Για να στο πω απλά μπορεί κάποιες μεμονωμένες περιπτώσεις πέρσι να έμειναν χωρίς πλήρη κάλυψη ωραρίου.
Όμως ακόμα και για τα μεγάλα αστικά κέντρα (σε κάποια έχω αρκετά καλή εικόνα) καλύφθηκαν όλοι στην αβθμια (εννοώ υπεράριθμοι, διάθεση, απόσπασεις κ.τ.λ.)
Στα δε γραφεία μάλιστα έμειναν ειδικότητες που δεν μπορούσαν να πάνε αβθμια...Με λίγα λόγια φέτος η Αβθμια δεν ήθελε να δώσει κενά στην Δβθμια (τουλάχιστον ΤΩΡΑ) εξού δεν τα ανακοίνωσε όπως άλλη φορά
Να ρωτήσω τώρα κάτι εγώ πάλι....Οι τωρινοί μεταταγμένοι από την Δβθμια στην Αβθμια ακόμα και να είχαν κάνει αίτηση δεν θα μπορούσαν να αποσπαστούν... Εκπρόθεσμη απόσπαση τώρα που βγήκε το ΦΕΚ τους μπορούν να κάνουν; Λέω εγώ τώρα...Και πότε βγαίνουν και οι προσλήψεις του ΑΣΕΠ? Προλαβαίνουν για απόσπαση στο ΟΠΣΥΔ) ; Λογικά όχι αλλά ποτέ δεν ξέρει
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 10:57:20 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #580 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:01:10 πμ »
Όσοι από εμάς των κοινών ειδικοτήτων επιμένουμε να ανήκουμε στη δευτεροβάθμια, πληρώνουμε το κόστος κάθε χρόνο με το άγχος και την αγωνία των αποσπάσεων, την τοποθέτηση οπουδήποτε προκειμένου να καλυφθούν τα κενά, και φυσικά όλο αυτό όχι σε μια σχολική μονάδα (ούτε καν δύο). Όλα αυτά όμως ήταν και είναι επιλογή μας εφόσον μας δίνεται  η δυνατοτητα από το  υπουργείο εδώ και τόσα χρόνια. Μία χρονιά μόνο, το 2013, δεν είχαν ανακοινωθεί οι αποσπάσεις στις κοινές ειδικοτητες. Τότε όμως υπήρχε ένας σοβαρός λόγος: οι μετατάξεις. Είχε βγει και μια ανακοίνωση που εξηγούσε ότι οι υπόλοιπες μετακινήσεις θα γίνουν μετά τις μετατάξεις. Αυτό που έγινε φέτος είναι πρωτοφανές. Μιλάμε για κατάφορη αδικία και αδιαφορία του υπουργείου προς τις κοινές ειδικοτητες. Η αδικία έγκειται στο γεγονός ότι δεν ενημερώθηκαν οι εκατοντάδες των συναδέλφων ότι τα δεδομένα φέτος θα είναι διαφορετικά. Θέλεις ως υπουργείο να δώσεις όσα κενά περισσέψουν από την πρωτοβάθμια στη β φάση; Ενημέρωσε. Πολλοί συνάδελφοι αν γνώριζαν θα έβαζαν άλλες επιλογές ή θα έπαιρναν άλλες αποφάσεις. Το να κρατάς σε ομηρία όμως τόσες οικογένειες ( χωρίς διάθεση λαϊκισμού, ειλικρινά) είναι απαράδεκτο. Νιώθω ότι συμμετέχουμε σε θέατρο παραλόγου. Περιμένω τουλάχιστον μία.σοβαρη ανακοίνωση από πλευρας υπουργείου για ποιο τόσο σοβαρό λόγο δεν τηρήθηκε η εγκύκλιος. Αυτά για τις διαθέσεις που κάποιοι ανεφεραν, δεν είναι εφικτό να γίνουν καλοκαιριατικα γιατί όπως είπε κάποιος δεν έχουμε λειτουργικά κενά ακομα, έχουμε εκτίμηση. Οι αποσπάσεις εντός, πάλι, δεν επηρεάζουν κανένα αποτέλεσμα. Τα κενά θα είναι πάλι ακριβώς τα ίδια. Από εκεί και πέρα οι αποσπάσεις στις υπόλοιπες ειδικότητες στο σύνολό τους ίσως να ήταν ελαφρώς μειωμένες, αλλά δεν είχαν τεράστια διαφορά από πέρσι.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #581 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:06:50 πμ »
Όσοι από εμάς των κοινών ειδικοτήτων επιμένουμε να ανήκουμε στη δευτεροβάθμια, πληρώνουμε το κόστος κάθε χρόνο με το άγχος και την αγωνία των αποσπάσεων, την τοποθέτηση οπουδήποτε προκειμένου να καλυφθούν τα κενά, και φυσικά όλο αυτό όχι σε μια σχολική μονάδα (ούτε καν δύο). Όλα αυτά όμως ήταν και είναι επιλογή μας εφόσον μας δίνεται  η δυνατοτητα από το  υπουργείο εδώ και τόσα χρόνια. Μία χρονιά μόνο, το 2013, δεν είχαν ανακοινωθεί οι αποσπάσεις στις κοινές ειδικοτητες. Τότε όμως υπήρχε ένας σοβαρός λόγος: οι μετατάξεις. Είχε βγει και μια ανακοίνωση που εξηγούσε ότι οι υπόλοιπες μετακινήσεις θα γίνουν μετά τις μετατάξεις. Αυτό που έγινε φέτος είναι πρωτοφανές. Μιλάμε για κατάφορη αδικία και αδιαφορία του υπουργείου προς τις κοινές ειδικοτητες. Η αδικία έγκειται στο γεγονός ότι δεν ενημερώθηκαν οι εκατοντάδες των συναδέλφων ότι τα δεδομένα φέτος θα είναι διαφορετικά. Θέλεις ως υπουργείο να δώσεις όσα κενά περισσέψουν από την πρωτοβάθμια στη β φάση; Ενημέρωσε. Πολλοί συνάδελφοι αν γνώριζαν θα έβαζαν άλλες επιλογές ή θα έπαιρναν άλλες αποφάσεις. Το να κρατάς σε ομηρία όμως τόσες οικογένειες ( χωρίς διάθεση λαϊκισμού, ειλικρινά) είναι απαράδεκτο. Νιώθω ότι συμμετέχουμε σε θέατρο παραλόγου. Περιμένω τουλάχιστον μία.σοβαρη ανακοίνωση από πλευρας υπουργείου για ποιο τόσο σοβαρό λόγο δεν τηρήθηκε η εγκύκλιος. Αυτά για τις διαθέσεις που κάποιοι ανεφεραν, δεν είναι εφικτό να γίνουν καλοκαιριατικα γιατί όπως είπε κάποιος δεν έχουμε λειτουργικά κενά ακομα, έχουμε εκτίμηση. Οι αποσπάσεις εντός, πάλι, δεν επηρεάζουν κανένα αποτέλεσμα. Τα κενά θα είναι πάλι ακριβώς τα ίδια. Από εκεί και πέρα οι αποσπάσεις στις υπόλοιπες ειδικότητες στο σύνολό τους ίσως να ήταν ελαφρώς μειωμένες, αλλά δεν είχαν τεράστια διαφορά από πέρσι.

Συμφωνώ με όσα γράφεις εκτός από το επιμένουμε να ανήκουμε και το είναι επιλογή μας...Αν ήθελα μετάταξη για να γλιτώσω από αυτό δεν είναι μόνο επιλογή μου... Και το κλείνω εδώ μιας και είμαι εκτός θέματος πάλι. Μην το πάρεις ως επίθεση προς τα γραφόμενα σου. Απλά είναι πρόσθετο στην τωρινή αδιαφάνεια των αποσπάσεων όπως γράφεις

@apinf. Από πλευράς μου ζητώ συγγνώμη αν φάνηκε πως κάνω σε κάποιον επίθεση ή αντιπαράθεση. Δεν είναι σκοπός μου αυτός.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:10:50 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #582 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:10:52 πμ »
Συμφωνώ με όσα γράφεις εκτός από το επιμένουμε να ανήκουμε και το είναι επιλογή μας...Αν ήθελα μετάταξη για να γλιτώσω από αυτό δεν είναι μόνο επιλογή μου... Και το κλείνω εδώ μιας και είμαι εκτός θέματος πάλι. Μην το πάρεις ως επίθεση προς τα γραφόμενα σου. Απλά είναι πρόσθετο στην τωρινή αδιαφάνεια των αποσπάσεων όπως γράφεις
Σωστές οι παρατηρήσεις σας, αλλά τι ψάχνουμε τώρα...στο ελλάντα δεν είμαστε;

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #583 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:13:56 πμ »
προς Solaris
Θα ήθηλα να μου πεις την παράγραφο του άρθρου 33 που αναφερετε το συγκεκριμένο συμβούλιο γιατί δεν το βλέπω. Ευχαριστώ.

Γενικά.

Σε επίπεδο νόμου η δυνατότητα κοινής συνεδρίασης ΠΥΣΔΕ και ΠΥΣΠΕ προβλέπεται στο άρθρο 33 του νόμου 4386/2016:

"Ειδικότερα, για το σύνολο των κοινών ειδικοτήτων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ08, ΠΕ11, ΠΕ16, ΠΕ19/20, ΠΕ32) βεβαιώνεται επιπλέον εγγράφως από τον οικείο Διευθυντή Εκπαίδευσης προς τον οικείο Περιφερειακό Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ότι έχουν καλυφθεί πλήρως οι ανάγκες σε διδακτικό ωράριο για κάθε μία από τις αντίστοιχες ειδικότητες στις σχολικές μονάδες της οικείας Διεύθυνσης Εκπαίδευσης σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Η συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου του συνόλου των κοινών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης γίνεται σε σχολικές μονάδες και των δύο (2) βαθμίδων εκπαίδευσης, με προτεραιότητα στη βαθμίδα στην οποία ανήκει ο εκπαιδευτικός. Η κατανομή και η ανωτέρω συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου του συνόλου των κοινών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθορίζονται με απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ύστερα από γνώμη των ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που συνέρχονται για το θέμα αυτό σε κοινή συνεδρίαση. Η συνεδρίαση αυτή πραγματοποιείται με ευθύνη του αρμόδιου Περιφερειακού Διευθυντή Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης υποχρεωτικά εντός του πρώτου δεκαημέρου του Σεπτεμβρίου εκάστου διδακτικού έτους, ο οποίος ορίζει τον Πρόεδρο της κοινής συνεδρίασης."

Ακολούθως εκδόθηκε η περυσινή εφαρμοστική εγκύκλιος 135933/E1/23/08/2016 (και έπειτα μια τροποποιητική της) που ορίζει τις λεπτομέρειες της κοινής συνεδρίασης των υπηρ. συμβουλιών:

    "3. Την Πέμπτη 1/9 δέον όπως πραγματοποιηθούν οι κοινές συνεδριάσεις των ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ, προκειμένου να αποφασίσουν για την συμπλήρωση του διδακτικού ωραρίου του συνόλου των κοινών ειδικοτήτων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης,  κατ’ εφαρμογή των διατάξεων της περίπτωσης 6 της παρ. 1 του άρθρου 25 του ν. 4203/2013 (Α΄ 235), όπως αντικαταστάθηκε με την περ.α΄ της παρ.5 του άρθρου 33 του ν.4386/2016 (Α΄ 83). Είναι δε αυτονόητο ότι συμπληρωματικά με τις ανωτέρω ειδικές διατάξεις εφαρμόζονται εν προκειμένω και οι γενικές διατάξεις περί συλλογικών διοικητικών οργάνων των άρθρων 13-15 του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας (ν.2690/1999-Α΄ 45), όπως ισχύουν.  Αναλυτικά, σχετικά με τη διενέργεια των εν λόγω κοινών συνεδριάσεων, σας επισημαίνουμε τα ακόλουθα εν όψει και σχετικών ερωτημάτων που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας:
   
α) Σύμφωνα με την αδιάσειστη γραμματική διατύπωση των ειδικών εφαρμοστέων διατάξεων, οι εν λόγω κοινές συνεδριάσεις υπάγονται στην αποκλειστική αρμοδιότητα και ευθύνη των οικείων Περιφερειακών Διευθυντών Εκπαίδευσης, οι  οποίοι ορίζουν και τον Πρόεδρό τους.

   β) Επειδή, σύμφωνα με την παρ. 2 του άρθρου 14 του ν.2690/1999 ο Πρόεδρος του συλλογικού οργάνου καθορίζει την ημέρα, την ώρα και τον τόπο των συνεδριάσεων και καλεί τα τακτικά και τα αναπληρωματικά μέλη να συμμετάσχουν, χρειάζεται πριν από τον καθορισμό του τόπου και του χρόνου της κοινής συνεδρίασης να έχει προηγηθεί η Πράξη του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης με την οποία θα ορίζεται ο Πρόεδρος και ο γραμματέας της κοινής συνεδρίασης.
   
Σημειώνεται ότι ο νόμος καταλείπει στον Περιφερειακό Διευθυντή Εκπαίδευσης ευρύτατο πεδίο διακριτικής ευχέρειας ορισμού των ανωτέρω προσώπων. Κρίνεται όμως σκόπιμο ως Πρόεδρος της κοινής συνεδρίασης να ορισθεί ένας εκ των  Προέδρων των ΠΥΣΠΕ-ΠΥΣΔΕ..."

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #584 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:24:57 πμ »
Επειδή είμαι και εγώ άμεσα ενδιαφερόμενος (λόγω οικογενειακής κατάστασης) δεν ενέχομαι αναρτήσεις που παραπληρφορούν που δεν έχουν καμμία νομιή υπόσταση και εξυπηρετούν σκοπιμότητες. Σε αυτές θα απαντώ όσο πιο σκληρά μπορώ και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν υπάρχουν καυγάδες. Όσοι είναι ασχετοι ή να σωπαίνουν ή να μην γράφουν εδω μέσα. εγώ σε τέτοιους θα απαντώ.
2. Προς solaris. Ξαναείπα και σε άλλη ανάρτηση ότι η νομοθεσία που αναφέρεις αφορά την συνεδρίαση για τις διαθέσεις που γίνονται στις αρχες Σεπτεμβρίου (είναι γνωστή από πέρυσι) και αφορά τα οικεία ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και όχι τις αποσπάσεις από το υπουργειο.
Συνάδελφοι εγώ δεν έχω να πω τιποτα άλλο. Καλή επιτυχία στη β φασή.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #585 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:32:15 πμ »
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, εκτός όλων των άλλων, προβλήματα δημιουργεί και αυτή η αλλαγή στη σειρά των αποσπάσεων, η οποία ξεκίνησε από πέρισυ.Βέβαια πέρισυ ελάχιστοι την αντιλήφθηκαν, διότι η αλλαγή αφορούσε(το 2016)μόνο τις αποσπάσεις στην ΚΥ...δηλαδή, ενώ μέχρι και το 2015, οι αποσπάσεις ξεκινούσαν πάντα με την ανακοίνωση των αποσπάσεων στην ΚΥ (πάντοτε έβγαιναν πρώτες), πέρισυ για πρώτη φορά, όχι απλώς άργησαν να βγουν, αλλά βγήκαν τελευταίες την Πέμπτη 25 Αυγούστου!!!! και αφού είχαν ήδη ανακοινωθεί κάθε είδους αποσπάσεις πιθανές και απίθανες σε φορείς και σχολικές μονάδες. Ικανοποιητική απάντηση πέρισυ δεν δόθηκε για αυτό το, στην κυριολεξία, αναποδογύρισμα. Φέτος η αλλαγή επεκτάθηκε...για δεύτερη συνεχή χρονιά δεν βγήκαν πρώτες οι αποσπάσεις στην ΚΥ, αλλά φέτος εκτός της ΚΥ δεν έχουν βγει και άλλοι φορείς ακόμη. Αυτό περιπλέκει τα πράγματα, διότι υπάρχουν εκπαιδευτικοί αποσπασμένοι στην ΚΥ οι οποίοι πήραν απόσπαση χθες σε σχολείο, αλλά έχουν αιτηθεί και απόσπαση στην ΚΥ....τι θά γίνει με αυτές τις περιπτώσεις;;;Πέρισυ η λύση που επιλέχθηκε για τους αποσπασμένους στην ΚΥ που είχαν κάνει και αίτηση και για σχολεία και την πήραν, ήταν η αναμονή μέχρι να βγουν και οι αποσπάσεις στην ΚΥ(25/8/2016) και μετά ακύρωσαν την μία από τις δύο.... τώρα όμως μπήκαν στην ίδια κατάσταση και άλλοι φορείς...πιθανόν να υπάρχουν εκπαιδευτικοί που πήραν απόσπαση χθες για σχολείο, αλλά ταυτοχρόνως αναμένουν, και ίσως πάρουν, απόσπαση και σε γακ, βιβλιοθήκη κλπ....μια άλλη πληροφορία που κυκλοφορεί και αυξάνει την αγωνία όλων και περιπλέκει ακόμη περισσότερο τα πράγματα, είναι  ότι οι αποσπάσεις ειδικά της ΚΥ, πολύ πιθανόν να βγουν πάλι μετά τις 20 Αυγούστου. Αυτή η πληροφορία διακινείται μεταξύ των εκπαιδευτικών της κυ και όχι αβάσιμα.....

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #586 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:33:15 πμ »
Και για να κλείνω και εγώ σιγά σιγά τα θέματα προς σκέψη ας πω την εμπειρία μου από μια συγκεκριμένη Δ/νση πέρσι που από ότι είδα έγινε και αλλού (ίσως και σε όλες). Μπορεί να εξηγεί τα πράγματα μπορεί και όχι.
Πέρσι λοιπόν σε κάθε Δ/νση στις κοινές ειδικότητες οι αποσπαμένοι βρέθηκαν εντός 2 καταστάσεων

α) Είτε με απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ (και μελλοντική αναγκαστική διάθεση στο οικείο ΠΥΣΠΕ), οι έχοντες περισσότερα μόρια από τους επέμενους (βλέπε β)
β) Είτε με απόσπαση στο ΠΥΣΠΕ (και ανάληψη υπηρεσίας απευθείας σε αυτό.)

Οι β λοιπόν επέλεξαν πρώτοι με ωράριο πρωτοβάθμιας (αναλόγως των χρόνων υπηρεσίας τους) και οι α μετέπειτα από τους β (μιας και διατέθηκαν πολύ αργότερα από αυτούς) με ωράριο όμως δευτεροβάθμιας. Πάμε τώρα σε περιπτώσεις που εντός του ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ υπήρχαν ζόρικες περιπτώσεις σχολείων (νησιά ή απομακρυσμένα). Παρουσιάζεται λοιπόν το φαινόμενο ο έχων περισσότερα μόρια αποσπαμένος και διατιθέμενος να επιλέξει μετά τον έχων λιγότερα μόρια αλλά εξαρχής αποσπαμένο στην αβθμια (δηλαδή να βρεθεί σε μια κατάσταση για την οποία δεν έιναι υπέυθυνος μιας και που θα κάτσει η διαχωριστική μεταξύ απόσπαση σε Δβθμια ή Αβθμια δεν έιναι γνωστή εκ των προτέρων).

ΥΓ. Επαναλαμβάνω δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά ίσως κάποιοι να γκρίνιαξαν με το περσινό...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:35:16 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος garage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 54
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #587 στις: Ιούλιος 21, 2017, 11:37:12 πμ »
Επειδή είμαι και εγώ άμεσα ενδιαφερόμενος (λόγω οικογενειακής κατάστασης) δεν ενέχομαι αναρτήσεις που παραπληρφορούν που δεν έχουν καμμία νομιή υπόσταση και εξυπηρετούν σκοπιμότητες. Σε αυτές θα απαντώ όσο πιο σκληρά μπορώ και δεν με ενδιαφέρει καθόλου αν υπάρχουν καυγάδες. Όσοι είναι ασχετοι ή να σωπαίνουν ή να μην γράφουν εδω μέσα. εγώ σε τέτοιους θα απαντώ.
2. Προς solaris. Ξαναείπα και σε άλλη ανάρτηση ότι η νομοθεσία που αναφέρεις αφορά την συνεδρίαση για τις διαθέσεις που γίνονται στις αρχες Σεπτεμβρίου (είναι γνωστή από πέρυσι) και αφορά τα οικεία ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ και όχι τις αποσπάσεις από το υπουργειο.
Συνάδελφοι εγώ δεν έχω να πω τιποτα άλλο. Καλή επιτυχία στη β φασή.

Δεν το κόβεις το παραμύθι? Μπορούμε και εμείς να έχουμε νεύρα και να απαντάμε σκληρά ξέρεις.
Επαναλαμβάνω στην παραπληροφόρησή σου:
Αυτό που αναφέρει ο solaris ισχύει, και είναι η αιτία που τα πράγματα εξελίχθηκαν έτσι.
Οι διαθέσεις επηρεάζουν τα λειτουργικά κενά, από τα οποία εξαρτώνται οι αποσπάσεις.
Εφόσον οι εντός δεν αιτήθηκαν ακόμα, δεν έχει καθορισμένα λειτουργικά κενά η περιφέρεια να δώσει, άρα δεν έγιναν οι αποσπάσεις ΠΥΣΔΕ->ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:47:34 πμ από garage »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.