*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 509426 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #966 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:06:26 μμ »
Σύμφωνα με τον γγ της ΔΟΕ ενημερώθηκαν σήμερα από τον υπουργό ότι η β φάση αποσπάσεων θα γίνει 25 Αυγούστου ώστε περί τα τέλη Αυγούστου να δηλώσουν περιοχές οι αναπληρωτές και η α φάση προσλήψεων να γίνει 5 Σεπτέμβρη, αναμένεται επίσημη ανακοίνωση της ΔΟΕ.
ΥΓ τελικά μόνο οι συνδικαλιστές της βθμιας κάνουν ολιγοήμερες διακοπές ::) :P
https://xenesglosses.eu/2017/08/70-ton-24-000-pistoseon-tha-diatethei-amesa-stin-fasi-proslipseon-stis-5-septemvriou/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #967 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:17:47 μμ »
Στην ανακοίνωση όμως αναφέρεται και κατι άλλο εξόχως σοβαρό και ανησυχητικό.

Ενημέρωση (από Σταύρο Πετράκη) για τη σημερινή συνάντηση της ΔΟΕ με Υπουργό, όπου μεταξύ άλλων συζητήθηκαν: Μόνιμοι διορισμοί: Οι θεσμοί αποκλείουν κάθε τέτοια συζήτηση.

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/08/70-ton-24-000-pistoseon-tha-diatethei-amesa-stin-fasi-proslipseon-stis-5-septemvriou/
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #968 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:29:05 μμ »
Για μένα ανησυχητικό είναι και αυτό: "Όλες οι προσλήψεις της α’βαθμιας θα γίνουν από το ΕΣΠΑ και όλες της β’βαθμιας από τον κρατικό προϋπολογισμό και το ΔΠΕ." Όχι ότι δεν είναι γνωστό εδώ και χρόνια, έτσι γινεται κάθε χρονιά. Απλώς, ελπίζω και εύχομαι να μην ήταν μόνο οικονομικός ο λόγος για τον οποίο δεν έγιναν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. Γιατί ο αναπληρωτής στο κενό της πρωτοβάθμιας θεωρητικά δεν θα κοστίσει τίποτα στο κράτος.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #969 στις: Αύγουστος 10, 2017, 10:57:57 μμ »
@ vg76

Πιθανόν να κανουν τέτοιους σχεδιασμούς!!  Οι εκπαιδευτικοί υποβάλλουν αιτήσεις για απόσπαση αλλά πέρα βρέχει...αυτοί θα βραχούν; Ίδωμεν!
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:17:14 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #970 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:00:39 πμ »
Για μένα ανησυχητικό είναι και αυτό: "Όλες οι προσλήψεις της α’βαθμιας θα γίνουν από το ΕΣΠΑ και όλες της β’βαθμιας από τον κρατικό προϋπολογισμό και το ΔΠΕ." Όχι ότι δεν είναι γνωστό εδώ και χρόνια, έτσι γινεται κάθε χρονιά. Απλώς, ελπίζω και εύχομαι να μην ήταν μόνο οικονομικός ο λόγος για τον οποίο δεν έγιναν οι αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ. Γιατί ο αναπληρωτής στο κενό της πρωτοβάθμιας θεωρητικά δεν θα κοστίσει τίποτα στο κράτος.

Αυτό ίσως είναι το ένα από τα δύο αρνητικά τη δεδομένη στιγμή. Όμως υπάρχουν τρια θεματάκια...

α) Ο εκπαιδευτικός που ανήκει στην κοινή ειδικότητα κατά πάσα πιθανότητα αν δεν πάρει απόσπαση θα διατεθεί στο οικείο ΠΥΣΠΕ. Οπότε πάμε στο β
β) Η μη πραγματοποίηση της απόσπασης έχει πολιτικό κόστος και εξηγούμαι.... Αν εγώ είμαι σε μεγάλο αστικό κέντρο και ζητάω ΠΥΣΠΕ αποκεντρωμένο η τυχον απόσπαση μου μπορεί να συμπαρασύρει και άλλες αποσπάσεις λόγω του φαινομένου του μπιλιάρδου....άρα βάλε πόσοι είναι ικανοποιημένοι. αντίθετα η μη πραγματοποίηση της απόσπασης οδηγεί σε πρόσληψη ενός αναπληρωτή σε αστικό κέντρο αλλά λόγω του α που προανέφερα ένας άλλος αναπληρωτής δεν προσλαμβάνεται....
γ) Δεν θα σου έδιναν τη δυνατότητα να επιλέξεις το κουτάκι

Πίστεψε με λοιπόν ότι αν όλα ήταν οικονομικό κόστος τότε πολύ απλά οι αποσπάσεις σε φορείς θα ήταν μόνο από την αβθμια (και μη μου πει κάποιος ότι αυτές γίνονται με βύσμα γιατί μπορώ να του απαντήσω ότι και πολλές από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ γίνονται εξίσου με βύσμα)... Οπως είπα χθες έχω και άλλα επιχειρήματα αλλά δεν θέλω να ευνοήσω ή να αδικήσω κάποιων που μέχρι τις 14/8 μπορεί να τροποποιήσει αίτηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 10:05:29 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος vg76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #971 στις: Αύγουστος 11, 2017, 10:49:57 πμ »
Αυτό ίσως είναι το ένα από τα δύο αρνητικά τη δεδομένη στιγμή. Όμως υπάρχουν τρια θεματάκια...

α) Ο εκπαιδευτικός που ανήκει στην κοινή ειδικότητα κατά πάσα πιθανότητα αν δεν πάρει απόσπαση θα διατεθεί στο οικείο ΠΥΣΠΕ. Οπότε πάμε στο β
β) Η μη πραγματοποίηση της απόσπασης έχει πολιτικό κόστος και εξηγούμαι.... Αν εγώ είμαι σε μεγάλο αστικό κέντρο και ζητάω ΠΥΣΠΕ αποκεντρωμένο η τυχον απόσπαση μου μπορεί να συμπαρασύρει και άλλες αποσπάσεις λόγω του φαινομένου του μπιλιάρδου....άρα βάλε πόσοι είναι ικανοποιημένοι. αντίθετα η μη πραγματοποίηση της απόσπασης οδηγεί σε πρόσληψη ενός αναπληρωτή σε αστικό κέντρο αλλά λόγω του α που προανέφερα ένας άλλος αναπληρωτής δεν προσλαμβάνεται....
γ) Δεν θα σου έδιναν τη δυνατότητα να επιλέξεις το κουτάκι

Πίστεψε με λοιπόν ότι αν όλα ήταν οικονομικό κόστος τότε πολύ απλά οι αποσπάσεις σε φορείς θα ήταν μόνο από την αβθμια (και μη μου πει κάποιος ότι αυτές γίνονται με βύσμα γιατί μπορώ να του απαντήσω ότι και πολλές από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ γίνονται εξίσου με βύσμα)... Οπως είπα χθες έχω και άλλα επιχειρήματα αλλά δεν θέλω να ευνοήσω ή να αδικήσω κάποιων που μέχρι τις 14/8 μπορεί να τροποποιήσει αίτηση.


Καταλαβαίνω τι εννοείς. Κι εγώ έχω καταλήξει σε διάφορα συμπεράσματα βλέποντας τις αποσπάσεις σε φορείς και τις διαφορές μετακινήσεις. Όπως έγραψα, δεν έχει αλλάξει κάτι στις πιστώσεις στις 2 βαθμίδες όποτε ευελπιστώ ότι το πολιτικό κόστος υπολογίζεται πολύ περισσότερο από το οποίο οικονομικό. Το κακο είναι ότι μέχρι να βγουν το μυαλό φτιάχνει διάφορα σενάρια...


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 10:56:39 πμ από vg76 »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #972 στις: Αύγουστος 11, 2017, 11:04:04 πμ »
Συμφωνώ και με τους δύο τελευταίους συναδέλφους. Εγώ ησύχασα κάπως όταν είδα τις πιστώσεις για τους αναπληρωτές. Αφού είμαστε στα ίδια γνωστά επίπεδα, όλα θα γίνουν κανονικά και όπως τα ξέρουμε.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #973 στις: Αύγουστος 11, 2017, 12:13:04 μμ »
 το ΚΥΣΠΕ θα συνεδριάσει στις 25 Αυγούστου για την πραγματοποίηση της δεύτερης φάσης των αποσπάσεων.

Ανακοίνωση στο φβ από αιρετό πρωτοβάθμιας.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος salingaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 308
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #974 στις: Αύγουστος 11, 2017, 12:41:38 μμ »
Αρα του πυσδε μετα απο 1-2 μερες ....
Για να δουμε τα πυσδε -πυσπε ... δλδ 27 ...οπως καπου  προαναφέρθηκε

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #975 στις: Αύγουστος 11, 2017, 02:08:45 μμ »
Θα έχουν πραγματοποιηθεί όμως οι αποσπάσεις στους φορείς ώστε να ελπίζουμε σε περισσότερα κενά;;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #976 στις: Αύγουστος 11, 2017, 02:35:51 μμ »
καλησπέρα συνάδελφοι...
Θέλω να κάνω αίτηση επανεξέτασης και να ζητήσω και απόσπαση σε πρωτοβάθμια σε αυτή τη φάση γιατί στην πρώτη φάση συνειδητά δεν είχα πατήσει το κουμπί. Ξέρετε ποια διαδικασία ακολουθώ?
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #977 στις: Αύγουστος 11, 2017, 03:49:35 μμ »
Συμφωνώ και με τους δύο τελευταίους συναδέλφους. Εγώ ησύχασα κάπως όταν είδα τις πιστώσεις για τους αναπληρωτές. Αφού είμαστε στα ίδια γνωστά επίπεδα, όλα θα γίνουν κανονικά και όπως τα ξέρουμε.

Μακάρι. Αν δεν βγει η β φάση με αρκετά ονόματα δεν θέλω να ελπίζω.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #978 στις: Αύγουστος 11, 2017, 04:06:36 μμ »
Αρα του πυσδε μετα απο 1-2 μερες ....
Για να δουμε τα πυσδε -πυσπε ... δλδ 27 ...οπως καπου  προαναφέρθηκε

Πάντως πέρσι μια χαρά έτρεξαν και τα δύο ίδια μέρα. Από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ δηλαδή και από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ.
Επίσης να θυμίσω ότι 25/8 φέτος είναι Παρασκευή και ότι έχουν πει για 28/8 βάσεις Πανελληνίων (σπάνια οι ανακοινώσεις πέφτουν όλες μαζί). Ασε που την βδομάδα από 28/8 έως 1/9 είναι οι διαδικασίες για αναπληρωτές...αν θέλουν βέβαια να τους πάρουν 5/9 (ημέρα Τρίτη).
Άρα λοιπόν ο Κορδής και οι αιρετοί του KΥΣΠΕ δεν δίνουν τυχαία ημερομηνίες...Επίσης ειδικά οι δηλώσεις του Κορδή φέτος δεν είναι τυχαίες παρόλο που έτσι μοιάζουν (εννοώ ότι γνωρίζουν πολύ μα πάρα πολυ καλά το χρονοδιάγραμμα για ΟΛΕΣ τις μεταβολές που έρχονται και ας αφήνουν να αιωρείται κάποιο μυστήριο... )

YΓ. Εχω μια διαίσθηση επίσης πως σήμερα λίγο δύσκολο να βγουν οι αποσπάσεις στο Υπουργείο τουλάχιστον ΕΠΙΣΗΜΑ. Ισως από Τετάρτη και αργότερα. Μακάρι να διαψευστώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2017, 04:18:30 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #979 στις: Αύγουστος 11, 2017, 04:12:13 μμ »
Και για να συμπληρώσω κάτι από πάνω ίσως φέτος οι αποσπάσεις στο Υπουργείο να μην είναι οι τελευταίες σε ανακοίνωση που αφορούν φορείς... Μάλλον κάποιες άλλες θα τις αφήσουν για το τέλος....Για να δούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 333

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.