*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510868 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #98 στις: Μάιος 10, 2017, 07:12:23 μμ »
Δεν μπορεις να αποσπαστείς στο οικειο ΠΥΣΠΕ, μονο να διατεθείς
Ο ορος αποσπαση εντος αναφέρεται μονο σε αλλαγη σχολικης μοναδας της ιδιας βαθμιδας
Εγω λεω τι προβλεπει η νομοθεσια από κει και περα μπορει κανεις να αιτηθεί ο,τι επιθυμει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:45 »

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #99 στις: Μάιος 10, 2017, 07:14:34 μμ »
Σταμάτα να παραπληροφορείς.
Φυσικά και μπορεί ο άνθρωπος να αποσπαστεί στα δημοτικά του Πυσδε/Πυσπε του.

wizard_scr κάνε την αίτησή σου, όπως σου επιτρέπει το σύστημα να κάνεις, και μην ακούς τι λέει.



Αυτό που είπε ο sliver μου είπαν και στην δ/νση. Αν ξέρεις κάτι άλλο και μπορείς να στείλεις κάποια σχετική νομοθεσία να το ψάξω πες μου. Αλλιώς αναγκαστηκά θα φεύγω εκτός ΠΥΣΔΕ σε άλλα ΠΥΣΠΕ πράγμα που είναι παράλογο δλδ να μπορώ να πάω σχεδόν όπου θέλω εκτός από την περιοχή που θέλω που είναι στην παραμεθώριο.

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 10, 2017, 07:16:13 μμ »
Δεν μπορεις να αποσπαστείς στο οικειο ΠΥΣΠΕ, μονο να διατεθείς
Ο ορος αποσπαση εντος αναφέρεται μονο σε αλλαγη σχολικης μοναδας της ιδιας βαθμιδας
Εγω λεω τι προβλεπει η νομοθεσια από κει και περα μπορει κανεις να αιτηθεί ο,τι επιθυμει

Κάνεις λάθος. Μπορείς να αποσπαστείς από το ΠΥΣΔΕ στο ΠΥΣΠΕ και αντίστροφα.
Είναι άλλο πράγμα η διάθεση (σε κρατάει ο διευθυντής εκπαίδευσης) και άλλο η απόσπαση (δεν μπορεί να σε ανακαλέσει)

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 10, 2017, 07:17:39 μμ »
Αυτό που είπε ο sliver μου είπαν και στην δ/νση. Αν ξέρεις κάτι άλλο και μπορείς να στείλεις κάποια σχετική νομοθεσία να το ψάξω πες μου. Αλλιώς αναγκαστηκά θα φεύγω εκτός ΠΥΣΔΕ σε άλλα ΠΥΣΠΕ πράγμα που είναι παράλογο δλδ να μπορώ να πάω σχεδόν όπου θέλω εκτός από την περιοχή που θέλω που είναι στην παραμεθώριο.

Μην ακούς τι λένε στην διεύθυνση.
Οι ελεγκτές δημόσιας διοίκησης πέρασαν από το υπουργείο, και δεν έχουν φτάσει ακόμα στην διεύθυνσή σου.
Όταν φτάσουν, τα παπαγαλάκια θα σωπάσουν.

Κάνε την αίτησή σου όπως ακριβώς σου επιτρέπει το σύστημα, και ανάλογα με το τι σε συμφέρει, και μην ακούς κανένα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 07:19:24 μμ από magigid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:16:45 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 10, 2017, 07:18:08 μμ »
Αυτό που είπε ο sliver μου είπαν και στην δ/νση. Αν ξέρεις κάτι άλλο και μπορείς να στείλεις κάποια σχετική νομοθεσία να το ψάξω πες μου. Αλλιώς αναγκαστηκά θα φεύγω εκτός ΠΥΣΔΕ σε άλλα ΠΥΣΠΕ πράγμα που είναι παράλογο δλδ να μπορώ να πάω σχεδόν όπου θέλω εκτός από την περιοχή που θέλω που είναι στην παραμεθώριο.

Ετσι είναι όπως σου τα ειπαν δυστυχως
Μιλα με τον Διευθυντη Εκπαιδευσης πες τους λογους που σου επιβαλλουν να ζητήσεις αποσπαση και πιστευω ανθρωπινα θα σε καταλαβει και θα σε διαθεσει από την αρχη της χρονιας
Αν βρεις κλειστη πορτα δυστυχως δεν προβλεπει κατι άλλο η νομοθεσια

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 10, 2017, 07:20:06 μμ »
Κάνεις λάθος. Μπορείς να αποσπαστείς από το ΠΥΣΔΕ στο ΠΥΣΠΕ και αντίστροφα.
Είναι άλλο πράγμα η διάθεση (σε κρατάει ο διευθυντής εκπαίδευσης) και άλλο η απόσπαση (δεν μπορεί να σε ανακαλέσει)

Δυστυχως δεν κανω λαθος εχω δουλεψει σε ΠΥΣΔΕ δε με ενδιαφερει να τσακωθω μαζι σου η με κανεναν άλλο οσο και να ψαξεις αποσπαση από ΠΥΣΔΕ στο οικειο ΠΥΣΠΕ μεσω Υπουργείου δεν προβλεπεται από τη νομοθεσια

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 10, 2017, 07:22:29 μμ »
Ετσι είναι όπως σου τα ειπαν δυστυχως
Μιλα με τον Διευθυντη Εκπαιδευσης πες τους λογους που σου επιβαλλουν να ζητήσεις αποσπαση και πιστευω ανθρωπινα θα σε καταλαβει και θα σε διαθεσει από την αρχη της χρονιας
Αν βρεις κλειστη πορτα δυστυχως δεν προβλεπει κατι άλλο η νομοθεσια

Όχι αγαπητή μου!
Όχι άλλο πελατειακό κράτος! Όχι άλλες δικαιολογίες περί "ανθρώπινων λόγων".

Είναι υποχρεωμένος να αποσπάσει ή να μην αποσπάσει ο διευθυντής εκπαίδευσης, ανάλογα με το αν υπάρχει λειτουργικό κενό ή πλεόνασμα.

Μέχρι τώρα δεν το έκαναν συχνά, απέφευγαν την απόσπαση και προτιμούσαν την λύση της διάθεσης (που τους επιτρέπει την ανάκληση ανά πάσα στιγμή), για να μπορούν ευκολότερα να εκβιάζουν και να συντηρούν το πελατειακό τους σύστημα που τους εκλέγει στις θέσεις αυτές.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 10, 2017, 07:24:54 μμ »
α οκ, τωρα ειδα που λες οτι εισαι με οργανικη wizard_scr.
αυτο σημαινει βασικα, οτι πρεπει να καλυψεις τις ωρες σου αφου δεν εισαι λειτουργικα υπεραριθμος και μαλλον δυσκολα θα πας Α/μια. για να πας σε δημοτικο απο το οικειο ΠΥΣΔΕ σου πρεπει να ισχυουν τα παρακατω:



περι νομοθεσιας:

http://www.edmide.gr/YPIRESIAKA%20THEMATA/4579_6_signed.pdf

Β. Στις διατάξεις της παρ.5 του άρθρου 21 του Ν.3475/2006 ορίζεται ότι: «Η παρ. 1
του άρθρου 8 του ν. 2817/2000 (ΦΕΚ 78 Α΄), όπως τροποποιήθηκε και συμπληρώθηκε με την
παρ.10 του άρθρου 9 του ν. 2986/2002 (ΦΕΚ 24 Α΄), αντικαθίσταται ως εξής: ‘‘1.α)
Εκπαιδευτικοί των κλάδων Αγγλικής Γλώσσας, Γαλλικής Γλώσσας, Γερμανικής Γλώσσας,
Μουσικής, Καλλιτεχνικών Μαθημάτων, Φυσικής Αγωγής και Πληροφορικής, οι οποίοι
υπηρετούν στην πρωτοβάθμια ή στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και δεν συμπληρώνουν το
υποχρεωτικό ωράριο διδασκαλίας
, διατίθενται από την πρωτοβάθμια εκπαίδευση στη
δευτεροβάθμια και αντιστρόφως για συμπλήρωση του υποχρεωτικού ωραρίου. Η διάθεση
γίνεται με απόφαση του διευθυντή εκπαίδευσης στην αρμοδιότητα του οποίου ανήκει ο
εκπαιδευτικός, ύστερα από πρόταση του οικείου περιφερειακού συμβουλίου. Ο χρόνος
διάθεσης θεωρείται ότι έχει διανυθεί στην οργανική τους θέση για τη θεμελίωση
δικαιώματος μετάθεσης.’’»

Γ. Στις διατάξεις του άρθρου 31 του Ν.3848/2010 (ΦΕΚ 147/10-03-2003 τ.Α΄) ορίζεται
ότι: «3. Εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας ή της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που πλεονάζει
στη σχολική μονάδα όπου ανήκει οργανικά,
αποσπάται: α) σε άλλη σχολική μονάδα
πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της ίδιας ή άλλης περιοχής μετάθεσης της
αρμοδιότητας του ίδιου Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή Π.Υ.Σ.Δ.Ε., με απόφαση του οικείου διευθυντή
ΑΔΑ: 45Ο79-ΔΙ6
Σελίδα 2 από 4
εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου
ή β) σε άλλη σχολική μονάδα πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της
αρμοδιότητας άλλου Π.Υ.Σ.Π.Ε. ή Π.Υ.Σ.Δ.Ε. της ίδιας περιφερειακής διεύθυνσης, με
απόφαση του περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου
ανώτερου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου ή γ) σε περιοχή μετάθεσης άλλης
περιφερειακής διεύθυνσης, με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και
Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου. Η
διαδικασία της περίπτωσης α΄ ακολουθείται και για τη διάθεση των εκπαιδευτικών που δεν
συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο διδασκαλίας. Στις αποσπάσεις της παραγράφου
αυτής, ως μονάδες μετάθεσης υπολογίζονται οι μονάδες της οργανικής θέσης του
εκπαιδευτικού, εφόσον δεν υπολείπονται.»



Δ2/58044/22-06-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Αποσπάσεις
Ύστερα από ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, σας πληροφορούμε ότι οι αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο του ίδιου ΠΥΣΔΕ θα γίνουν μετά τις αποσπάσεις σε φορείς και τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Κατά την τοποθέτηση σε σχολείο θα συγκριθούν οι ζητούντες απόσπαση από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού και οι υπό τοποθέτηση, αποσπασθέντες από άλλο νομό, εκπαιδευτικοί. Οι κενές θέσεις που θα καλυφθούν κατά την παραπάνω διαδικασία είναι τα λειτουργικά κενά που θα προκύψουν από τις κάθε είδους άδειες, από τις αποσπάσεις σε φορείς και από τις αποσπάσεις σε άλλο
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 07:27:14 μμ από sliver »
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 10, 2017, 07:25:03 μμ »
Δυστυχως δεν κανω λαθος εχω δουλεψει σε ΠΥΣΔΕ δε με ενδιαφερει να τσακωθω μαζι σου η με κανεναν άλλο οσο και να ψαξεις αποσπαση από ΠΥΣΔΕ στο οικειο ΠΥΣΠΕ μεσω Υπουργείου δεν προβλεπεται από τη νομοθεσια

Αφού έχεις δουλέψει, τότε ξέρεις ποιά είναι η διαφορά μεταξύ απόσπασης και διάθεσης?
Για πές μας. Γιατί έχουμε δύο λέξεις, ενώ είναι (όπως ισχυρίζεσαι) το ίδιο πράγμα?

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 10, 2017, 07:25:50 μμ »
Που το λεει σε ποιο νομο σε ποιο ΠΔ σε ποια παραγραφο ότι είναι υποχρεωμένος;
Να τα παραθεσεις σε παρακαλω για να ξερουν και ολοι οι συνάδελφοι που βρίσκονται στην ιδια κατασταση τι να επικαλεστουν στην ενσταση τους αν δε τους "αποσπασουν" στο οικειο ΠΥΣΠΕ
Καλη είναι η κουβεντα αλλα αυτό το φοουμ εχει σκοπο να βοηθαει και να πληροφορει

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 10, 2017, 07:27:28 μμ »
Αφού έχεις δουλέψει, τότε ξέρεις ποιά είναι η διαφορά μεταξύ απόσπασης και διάθεσης?
Για πές μας. Γιατί έχουμε δύο λέξεις, ενώ είναι (όπως ισχυρίζεσαι) το ίδιο πράγμα?

Από που προκυπτει ότι ισχυρίζομαι ότι είναι το ιδιο πραγμα;

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #109 στις: Μάιος 10, 2017, 07:27:57 μμ »
Δ2/58044/22-06-2004 ΥΠ.Ε.Π.Θ.
Αποσπάσεις
Ύστερα από ερωτήματα που υποβλήθηκαν στην υπηρεσία μας, σας πληροφορούμε ότι οι αποσπάσεις από σχολείο σε σχολείο του ίδιου ΠΥΣΔΕ θα γίνουν μετά τις αποσπάσεις σε φορείς και τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Κατά την τοποθέτηση σε σχολείο θα συγκριθούν οι ζητούντες απόσπαση από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού και οι υπό τοποθέτηση, αποσπασθέντες από άλλο νομό, εκπαιδευτικοί. Οι κενές θέσεις που θα καλυφθούν κατά την παραπάνω διαδικασία είναι τα λειτουργικά κενά που θα προκύψουν από τις κάθε είδους άδειες, από τις αποσπάσεις σε φορείς και από τις αποσπάσεις σε άλλο

Τα βλέπεις? το 2004 λειτουργούσαν τα ποντίκια, και αποσπούσαν παράνομα με διατάγματα υπεπθ.
Τώρα δεν μπορούν, οι αποσπάσεις σε φορείς θα γίνουν υποχρεωτικά μετά τις αποσπάσεις πυσδε/πυσπε και τις εντός, γιατί έτσι είπαν οι ελεγκτές δημόσιας διοίκησης.

Έχουμε 2017, και όχι 2004.

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #110 στις: Μάιος 10, 2017, 07:29:24 μμ »
Καλη είναι η κουβεντα αλλα αυτό το φοουμ εχει σκοπο να βοηθαει και να πληροφορει

Ακριβώς. Και για να μην παραπληροφορούμε, να τονίσουμε ότι οι αποσπάσεις εντός επιτρέπονται από το σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #111 στις: Μάιος 10, 2017, 07:33:03 μμ »
να τονίσουμε ότι οι αποσπάσεις εντός επιτρέπονται από το σύστημα.

σωστα, οπως και παλαιοτερα στο χαρτι που τις καναμε, παλι μπορουσες να γραψεις το οικεια σου ΠΥΣΔΕ, 1η επιλογη  ;D :P
αυτο ομως δεν σημαινει οτι αλλαξε κατι νομοθετικα-υπηρεσιακα  :-X
We are so many...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 318
Σύνολο: 329

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.