*

Αποστολέας Θέμα: Ιθάκη  (Αναγνώστηκε 12044 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ιθάκη
« στις: Αύγουστος 18, 2007, 09:06:59 μμ »
Μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος για την περιοχή της Ιθάκης (συγκοινωνία ,ενοίκια , διαμονή , ιατροφαρμακευτική περιθαλψη ) ,γιατί σκεφτομαι να τη δηλώσω στην αίτηση.Είναι πολύ άγρια τα πράγματα ?
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 01:10:53 πμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:16 »

Αποσυνδεδεμένος zepos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 18, 2007, 09:35:10 μμ »
το δίκτυο των συγκοινωνιών είναι σχετικά καλό. μπορείς να πας με πλοίο μέσω πατρών-κεφαλονιάς, επίσης με πλοίο μέσω του λιμανιού της Βασιλικής στη Λευκάδα (είναι γύγω στα 40 λεπτά). λέγεται οτι υπάρχει η προοπτική σύνδεσης με υδροπλάνο. υπάρχει κέντρο υγείας και όλες οι τράπεζες. απο ζωή είναι λίγο ήσυχα αλλά τα δέκα μοριάκια (+2 της χρονιάς) είναι δελεαστικά. το σκέφτομαι και εγω να το δηλώσω. απο που είσαι;

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 18, 2007, 11:24:11 μμ »
το δίκτυο των συγκοινωνιών είναι σχετικά καλό. μπορείς να πας με πλοίο μέσω πατρών-κεφαλονιάς, επίσης με πλοίο μέσω του λιμανιού της Βασιλικής στη Λευκάδα (είναι γύγω στα 40 λεπτά). λέγεται οτι υπάρχει η προοπτική σύνδεσης με υδροπλάνο. υπάρχει κέντρο υγείας και όλες οι τράπεζες. απο ζωή είναι λίγο ήσυχα αλλά τα δέκα μοριάκια (+2 της χρονιάς) είναι δελεαστικά. το σκέφτομαι και εγω να το δηλώσω. απο που είσαι


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ΄΄οσους γνωστούς ρώτησα δεν ήξερε κανείς. Είμαι από Λακωνία. Δεν είναι πολύ κοντά αλλά τί άλλο κοντινό να δηλώσω μπροστά στα Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες ? Εσύ από που θα έρθεις? Καλή τοποθέτηση σου εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 18, 2007, 11:28:49 μμ »
το δίκτυο των συγκοινωνιών είναι σχετικά καλό. μπορείς να πας με πλοίο μέσω πατρών-κεφαλονιάς, επίσης με πλοίο μέσω του λιμανιού της Βασιλικής στη Λευκάδα (είναι γύγω στα 40 λεπτά). λέγεται οτι υπάρχει η προοπτική σύνδεσης με υδροπλάνο. υπάρχει κέντρο υγείας και όλες οι τράπεζες. απο ζωή είναι λίγο ήσυχα αλλά τα δέκα μοριάκια (+2 της χρονιάς) είναι δελεαστικά. το σκέφτομαι και εγω να το δηλώσω. απο που είσαι


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ΄΄οσους γνωστούς ρώτησα δεν ήξερε κανείς. Είμαι από Λακωνία. Δεν είναι πολύ κοντά αλλά τί άλλο κοντινό να δηλώσω μπροστά στα Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες ? Εσύ από που θα έρθεις? Καλή τοποθέτηση σου εύχομαι.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ΄΄οσους γνωστούς ρώτησα δεν ήξερε κανείς. Είμαι από Λακωνία. Δεν είναι πολύ κοντά αλλά τί άλλο κοντινό να δηλώσω μπροστά στα Δωδεκάνησα και τις Κυκλάδες ? Εσύ από που θα έρθεις? Καλή τοποθέτηση σου εύχομαι.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:38:16 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 19, 2007, 05:50:01 μμ »
Το έψαξα κι εγώ. Για τα μόρια που δίνει, καλά πρέπει να είναι... Η συγκοινωνία με Κεφαλλονιά μάλλον είναι καλή.
Από Πάτρα υπάρχουν αυτή την περίοδο δύο δρομολόγια την ημέρα μέσω Σάμης
http://www.kefalonia.net.gr/EL/infoID.asp?CatID=9&ScatID=30&EntityID=166
αλλά τον χειμώνα μάλλον μόνο ένα (σελ. 10-11):
http://www.infocenterpatras.gr/prosbasi/iperastika.pdf
Υπάρχει πλοίο και από τον Αστακό Αιτωλ/νίας, αλλά μάλλον τα δρομολόγια αραιώνουν τον χειμώνα:
http://www.dhmosastakou.gr/transportation.htm

Για την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη σε όλα τα νησιά (νοσοκομεία, κέντρα υγείας, ιατρεία):
http://tovima.dolnet.gr/list_by_topic.php?fyllo=13301&tmhma=17
Το δημοσίευμα είναι παλιό (2001), αλλά δεν νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά...

Αποσυνδεδεμένος north

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Οικονομολόγος ΠΕ09
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 19, 2007, 11:01:43 μμ »
Μόλις γύρισα από τις διακοπές μου σε Κεφαλλονιά Ιθάκη κι έχω καταενθουσιαστεί!!! Για Ιθάκη, τουλάχιστον το καλοκαίρι, έχει καθημερινά πλοίο από Σάμη και διαρκεί γύρω στα 45 λεπτά μέχρι την Ιθάκη (Πισαετός) , το βράδυ έχει κι ένα δρομολόγιο από Σάμη για Βαθύ (Πρωτεύουσα) και κάνει περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά. Ο Πισαετός απέχει από το βαθύ με αυτοκίνητο 10 με 15 λεπτά. Το οδικό δίκτυο σε γενικές γραμμές είναι καλό (κάπως καλύτερο από της Λακωνίας, trust me) όμως το καλοκαίρι θέλει προσοχή κι υπομονή ιδίως σε μερικά σημεία και μέσα σε χωριά π.χ. Σταυρός όπου οι δρόμοι είναι αρκετά στενοί και μετά βιας χωράνε 2 αυτοκίνητα Ι.Χ. Το Βαθύ είναι πολύ γραφικό και θυμίζει αρκετά το Γύθειο όμως είναι αρκετά μεγαλύτερο σε έκταση τουλάχιστον. Έχει Αγροτική, Εθνική, Πειραιώς  Alpha Bank από τράπεζες, έχει Γερμανό, Δημόσιες Υπηρεσίες, Σουπερμάρκετ, Πρακτορείο Τύπου, Εστιατόρια,Ζαχαροπλαστεία, Καταστήματα Εμπορικά, Καφέ. Έχει ζωή σε γενικές γραμμές κι ωραίες παραλίες με πέτρα οι περισσότερες και με άμμο μόνο αν πας με καραβάκι. Το νησί έχει αρκετά χωριά για το μέγεθός του, γραφικά τα περισσότερα όπως οι Φρίκες (μικρό λιμανάκι με ωραίο φαγητό), το Κιόνι (το Φισκάρδο της Ιθάκης), ο Σταυρός, η Λεύκη, η Εξωγή κλπ
Σίγουρα έχει αγροτικό ιατρό π.χ. στο Κιόνι, στο Βαθύ λογικά πρέπει να έχει κέντρο υγείας ,μπορείς να το τσεκάρεις εδώ : http://www.kefalonia.net.gr/el/infoID.asp?CatID=13&ScatID=148&EntityID=596

Καλή τύχη κι ελπίζω να βοήθησα
"Εκπαίδευση είναι ό,τι επιβιώνει όταν όλα όσα έχουμε μάθει έχουν ξεχαστεί"  Skinner

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΙΘΑΚΗ
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 20, 2007, 02:37:20 μμ »
Μόλις γύρισα από τις διακοπές μου σε Κεφαλλονιά Ιθάκη κι έχω καταενθουσιαστεί!!! Για Ιθάκη, τουλάχιστον το καλοκαίρι, έχει καθημερινά πλοίο από Σάμη και διαρκεί γύρω στα 45 λεπτά μέχρι την Ιθάκη (Πισαετός) , το βράδυ έχει κι ένα δρομολόγιο από Σάμη για Βαθύ (Πρωτεύουσα) και κάνει περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά. Ο Πισαετός απέχει από το βαθύ με αυτοκίνητο 10 με 15 λεπτά. Το οδικό δίκτυο σε γενικές γραμμές είναι καλό (κάπως καλύτερο από της Λακωνίας, trust me) όμως το καλοκαίρι θέλει προσοχή κι υπομονή ιδίως σε μερικά σημεία και μέσα σε χωριά π.χ. Σταυρός όπου οι δρόμοι είναι αρκετά στενοί και μετά βιας χωράνε 2 αυτοκίνητα Ι.Χ. Το Βαθύ είναι πολύ γραφικό και θυμίζει αρκετά το Γύθειο όμως είναι αρκετά μεγαλύτερο σε έκταση τουλάχιστον. Έχει Αγροτική, Εθνική, Πειραιώς  Alpha Bank από τράπεζες, έχει Γερμανό, Δημόσιες Υπηρεσίες, Σουπερμάρκετ, Πρακτορείο Τύπου, Εστιατόρια,Ζαχαροπλαστεία, Καταστήματα Εμπορικά, Καφέ. Έχει ζωή σε γενικές γραμμές κι ωραίες παραλίες με πέτρα οι περισσότερες και με άμμο μόνο αν πας με καραβάκι. Το νησί έχει αρκετά χωριά για το μέγεθός του, γραφικά τα περισσότερα όπως οι Φρίκες (μικρό λιμανάκι με ωραίο φαγητό), το Κιόνι (το Φισκάρδο της Ιθάκης), ο Σταυρός, η Λεύκη, η Εξωγή κλπ
Σίγουρα έχει αγροτικό ιατρό π.χ. στο Κιόνι, στο Βαθύ λογικά πρέπει να έχει κέντρο υγείας ,μπορείς να το τσεκάρεις εδώ : http://www.kefalonia.net.gr/el/infoID.asp?CatID=13&ScatID=148&EntityID=596
Καλή τύχη κι ελπίζω να βοήθησα



Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους. Τελικά βρήκα στη Διεύθυνση που κατέθετα την αίτηση συνάδελφο που πήγε για μια χρονιά και έκατσε τρία μαζί με τα παιδιά της .Δε μιλήσαμε για συγκοινωνία ,έχουν περάσει χρόνια απο τότε που πήγε αυτή αλλά κατά τα άλλα ισχύουν αυτά που λέτε και εσείς.Αποφάσισα να το τολμήσω (αρκεί να το θέλουν και αυτοί που θα αποφασίσουν για μένα χωρίς να με ρωτήσουν...)Ευτυχώς που επικοινωνούμε μεταξύ μας
και λέμε τον πόνο μας γιατί οι υπόλοιποι ασχολούνται με τις εκλογές και δεν προλαβαίνουν.


Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 12, 2020, 12:39:31 μμ »
Καλημέρα, 'ηθελα να ρωτήσω πιο πρόσφατες εμπειρίες από Ιθακη.

Συγκοινωνίες, αποστάσεις, ενοίκια;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 26, 2020, 12:49:52 πμ »
Πρώτη φορά αναπληρωτής....
Πρόσληψη στην Ιθάκη.
Θα κατέβω με αυτοκίνητο στον Αστακό κ από εκεί καράβι...

Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή...

Από το λίγο που έψαξα το νησί έχει ένα Γυμνάσιο, ένα Λύκειο κ το ΕΠΑΛ στο Βαθύ...

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2020, 09:35:13 πμ »
κι εγώ πρώτη φορά εκτός Αθηνών!

Με τα σπίτια γνωρίζεις τι γίνεται; Εχω ακουσει ότι είναι ακριβά

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2020, 10:18:01 πμ »
Με την παρούσα κατάσταση νομίζω πως θα μας παρακαλάνε να νοικιάσουμε...
Λίγο που εψαξα στο ιντερνετ δε βρήκα κάτι...

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2020, 10:44:32 πμ »
Γεια σου !! Συγχαρητήρια για την πρόσληψη και καλή αρχή !! Είμαι από Κεφαλονιά....Κοίτα τα σχολεία είναι αυτά που είπες, το νησί είναι πολύ μικρό και το Βαθύ είναι μια πολύ ολιγάριθμη πόλη...Σπίτια δεν ξέρω αν θα βρείς εύκολα...δεν τα νοικιάζει σχεδόν κανείς..ωστόσο πράγματι μπορεί να σταθείς τυχερός εφέτος λόγω της  κατάστασης αλλά και πάλι η χρονιά κύλισε καλά για το Ιόνιο. Οι τιμές είναι τσιμπημένες λόγω της πολύ περιορισμένης προσφοράς. Από ζωή κτλ ό,τι κάνουν οι αναπληρωτές μεταξύ τους δεν έχει τίποτα άλλο.Αυτά.....

Αποσυνδεδεμένος sofidio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Φύλο: Γυναίκα
  • once a teacher, always a teacher...
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 26, 2021, 03:38:18 μμ »
παιδια καλησπερα! δυσπροσιτο με 10 μόρια το δημοτικο της Ιθάκης , ετσι;

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Ιθάκη
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 28, 2021, 12:27:23 μμ »
Ναι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.