*

Αποστολέας Θέμα: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού  (Αναγνώστηκε 2443 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aldebaran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γίνεται να πάρω λιγότερες ημέρες αναρρωτικής άδειας από αυτές που συστήνει ο γιατρός;
Πιο συγκεκριμένα, μετά από χειρουργική επέμβαση ο γιατρός προτείνει 30 ημέρες αποχή από την εργασία. Οι 30 ημέρες αφορούν στην περίπτωση μου 13 ημέρες πριν τις διακοπές του Πάσχα, τις διακοπές του Πάσχα και 3 ημέρες μετά. Εγώ έκανα αίτηση για αναρρωτική άδεια που τελείωνε πριν τις διακοπές του Πάσχα. Η Β/θμια λέει ότι υποχρεωτικά πρέπει να εξαντλήσω τις προτεινόμενες ημέρες από τον γιατρό. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εάν ναι, μπορώ να πάω τη Δευτέρα (κλειστά σχολεία) και να κάνω ανάκληση της άδειας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:00:24 μμ »
Δεν έχω νόμο, εγκύκλιο κλπ να σε παραπέμψω. Πριν 2 χρονια η αβαθμια που δούλευα τότε μου είχε πει ότι μπορώ να κόψω την άδεια του γιατρού όποτε θέλω και ότι δεν υποχρεούμαι να την πάρω όλη. Βέβαια, δεν ήμουν από χειρουργείο και δεν ξέρω αν και κατά πόσο παίζει ρόλο. Και πράγματι μου έδωσαν όση άδεια αιτήθηκα κι ας έλεγε το χαρτί του γιατρού παραπάνω μερες...

Αποσυνδεδεμένος Aldebaran

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:02:26 μμ »
Δεν έχω νόμο, εγκύκλιο κλπ να σε παραπέμψω. Πριν 2 χρονια η αβαθμια που δούλευα τότε μου είχε πει ότι μπορώ να κόψω την άδεια του γιατρού όποτε θέλω και ότι δεν υποχρεούμαι να την πάρω όλη. Βέβαια, δεν ήμουν από χειρουργείο και δεν ξέρω αν και κατά πόσο παίζει ρόλο. Και πράγματι μου έδωσαν όση άδεια αιτήθηκα κι ας έλεγε το χαρτί του γιατρού παραπάνω μερες...
Ωραία, ευχαριστώ. Είχες εξ' αρχής δηλαδή αιτηθεί λιγότερες ημέρες από τις προτεινόμενες και η αίτησή σου έγινε δεκτή!

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:07:01 μμ »
Ούτε εγώ έχω νόμο να σε παραπέμψω δυστυχώς. Ωστόσο, πριν από πολλά χρόνια ως ωρομίσθια -τότε που ακόμα δικαιούμασταν μακροχρόνιες αναρρωτικές - είχα χαρτί νοσοκομείου για 2 μήνες άδεια και την έκοψα στον 1,5 μήνα. Είχα αιτηθεί δηλαδή άδεια για 2 μήνες αρχικά και μετά τη διέκοψα. Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα στη δευτεροβάθμια, μάλιστα με τοποθέτησαν σε άλλο κενό, γιατί το δικό μου είχε καλυφθεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 08, 2017, 05:08:47 μμ »
Επειδή είχα την ίδια απορία είχα πάρει τηλ στη Διευθυνση να ρωτήσω. Και μου απάντησαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορώ να πάρω τις 12 μερες αντί τις 15 που έλεγε το χαρτί του γιατρου. Δεν ξέρω όμως τυπικά τι ισχύει, μπορεί απλά να ήταν πιο χαλαροί σ εκείνη τη Διεύθυνση... Απ΄την αρχή έκανα αίτηση για λιγότερες μέρες ναι, δεν την έκοψα στην πορεία. Ήμουν ΑΚΩ αν έχει σημασία
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 08, 2017, 05:11:44 μμ από lillie »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 18, 2017, 05:05:13 πμ »

Επειδή ο μόνος που μπορεί να κρίνει πόσο πρέπει να διαρκέσει η αναρρωτική άδεια είναι ο γιατρός, καλό θα είναι όταν κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει λιγότερες ημέρες να έρχεται σε συνεννόηση με το γιατρό προκειμένου να συμφωνήσει και ο ίδιος.
Και αυτό γιατί ένας εργοδότης μπορεί να επικαλεστεί το χαρτί του γιατρού, επειδή είναι ο πιο αρμόδιος να κρίνει πότε θα αναρρώσει πλήρως ο ασθενής, για να μην συμβεί οτιδήποτε απρόοπτο και βρεθεί εκτεθειμένος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 18, 2017, 03:56:17 μμ »
Γίνεται να πάρω λιγότερες ημέρες αναρρωτικής άδειας από αυτές που συστήνει ο γιατρός;
Πιο συγκεκριμένα, μετά από χειρουργική επέμβαση ο γιατρός προτείνει 30 ημέρες αποχή από την εργασία. Οι 30 ημέρες αφορούν στην περίπτωση μου 13 ημέρες πριν τις διακοπές του Πάσχα, τις διακοπές του Πάσχα και 3 ημέρες μετά. Εγώ έκανα αίτηση για αναρρωτική άδεια που τελείωνε πριν τις διακοπές του Πάσχα. Η Β/θμια λέει ότι υποχρεωτικά πρέπει να εξαντλήσω τις προτεινόμενες ημέρες από τον γιατρό. Ισχύει κάτι τέτοιο; Εάν ναι, μπορώ να πάω τη Δευτέρα (κλειστά σχολεία) και να κάνω ανάκληση της άδειας;

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Κατά πρώτον περαστικά σου, δεύτερον, ό,τι και να λέμε εμείς το θέμα είναι ότι η δνση σου δεν το δέχεται, οπότε πρέπει να πας στην δνση να δεις τί μπορεί να γίνει...μπορείς να τηλεφωνήσεις και στο υπουργείο στην δνση προσωπικού δθμίας και ζήτα το υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για τις αναρρωτικές άδειες...για να σου πουν τί προβλέπει ο νόμος σε αυτές τις περιπτώσεις...εγώ σε αντίθεση με τις συναδέλφους που έγραψαν παραπάνω, έχω συναντήσει περίπτωση συναδέλφου, που του είπαν από την δθμια που ανήκει, αυτό που είπαν και σε εσένα...ότι οφείλει να την εξαντλήσει όλη, εφόσον την έγραψε ο γιατρός...μάλλον η ερμηνεία αυτής της στάσης βρίσκεται σε αυτό που λέει ο jack13...αν σου κόψουν την άδεια, έστω και με αίτησή σου και εσύ τύχει να πάθεις κάτι, ίσως φοβούνται ότι θα τους ζητηθούν ευθύνες που σου έκοψαν την άδεια, χωρίς την συγκατάθεση του ιατρού...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 18, 2017, 04:04:47 μμ »
Θα μπορούσε να είχε γίνει με αίτηση (έγκαιρα) για διακοπή της αναρρωτικής, συνοδευόμενη από νέα γνωμάτευση του γιατρού που θα βεβαίωνε ότι μπορούσες να εργαστείς.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 18, 2017, 04:13:57 μμ »
Θα μπορούσε να είχε γίνει με αίτηση (έγκαιρα) για διακοπή της αναρρωτικής, συνοδευόμενη από νέα γνωμάτευση του γιατρού που θα βεβαίωνε ότι μπορούσες να εργαστείς.

Πολύ σωστά και υπηρεσιακώς ορθό, αλλά σε κάθε περίπτωση αυτό προϋποθέτει επικοινωνία και με την δνση δθμιας και με τον γιατρό...επίσης δεν ξέρουμε, τουλάχιστον εγώ, τί λέει και ο νόμος

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ημέρες άδειας λιγότερες από τις προτεινόμενες του γιατρού
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 19, 2017, 10:48:05 πμ »
 Δεν κατάλαβα ποιό είναι το πρόβλημα και δεν θέλεις να την πάρεις όλη. Μήπως το οτι στις 30 ημέρες περιέχονται και οι 15 των διακοπών του Πάσχα? Σε τέτοια περίπτωση δεν θα μπορούσε να μην "μετρήσουν" αυτές οι μέρες ως άδεια και να θεωρηθεί οτι έχεις πάρει 15 ημέρες (που είναι και ο πραγματικός αριθμός)?
  

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.