*

Αποστολέας Θέμα: Συνάφεια διδακτορικού  (Αναγνώστηκε 16657 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 25, 2017, 09:20:55 μμ »
Θεωρούνται συναφή με το αντικείμενο απασχόλησης: εκπαίδευση.

Το σχόλιό μου είχε σχέση με τα προηγούμενα - αν το τμήμα καθορίζει τη συνάφεια. Δεν γράφω  ούτε θεωρώ ότι κακώς αναγνωρίστηκαν. Άλλο παράδειγμα, πολλές σχολές προσφέρουν μτχ. "διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 25, 2017, 10:07:08 μμ »
Πολύ σωστά. Είναι Τμήμα Νηπιαγωγών, αλλά το μεταπτυχιακό -βάσει του τίτλου του- δίνει συνάφεια σε πολλές ειδικότητες εκπαιδευτικών. Όταν αυτό ισχύει στα μεταπτυχιακά, ισχύει ακόμη περισσότερο στο διδακτορικό. Ένα απλό παράδειγμα: αν κάποιος δάσκαλος κάνει διδακτορικό σε Παιδαγωγικό Τμήμα σε σχέση με την Πληροφορική, θα έχει συνάφεια με την ειδικότητά του (ΠΕ70), εφόσον στον τίτλο του αναφέρεται κάτι σχετικό, π.χ. "Η πληροφορική στη διδασκαλία των γλωσσικών μαθημάτων". Αν όμως ο τίτλος αναφέρει "Η χρήση του Cd-ROM στην επεξεργασία δεδομένων", αυτό δεν έχει συνάφεια για δάσκαλο, αλλά μόνο για καθηγητή πληροφορικής (ΠΕ19/20) και ας είναι από Παιδαγωγικό Τμήμα.   ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 25, 2017, 11:28:27 μμ »
Και γιατί είστε σίγουροι οτι μπορούν στο ΠΥΣΔΕ να καταλάβουν το θέμα και όχι την περίληψη μιας σελίδας; κι εγώ δεν έχω σχεση με πληροφορική, θεωρώ, όμως, οτι είμαι σε θέση να κατανοήσω αν διαβάζοντας νθα σελίδα βρίσκω συνάφεια στο περιεχόμενό της με την πληροφορική. Τεσπα, θεωρώ ορθότερο η συνάφεια να προκύπτει από το περιεχόμενο (ή και από το περιεχόμενο της διατριβής) παρα μόνο από τον τίτλο ή/και το τμήμα. Αν δηλαδή ένας ψυχολόγος κάνει διδακτορικό στο παιδαγωγικό ή στην ιατρική αυτό συνεπάγεται ότι δε θα υπάρχει συνάφεια; (π.χ. Μια διατριβή που σχετίζεταιμε τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό, χωρίς όμως να υλοποιήθηκε σε τμήμα ψυχολογίας, δεν έχει σχέση με την ψυχολογία;) Το θεωρώ παράλογο αλλά όπως και να'χει είναι δική μου άποψη και κρίμα για τους μορφωμένους εκείνους των ΠΥΣΔΕ που κρίνουν μόνο από τον τίτλο.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2517
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 26, 2017, 12:05:53 πμ »
Και γιατί είστε σίγουροι οτι μπορούν στο ΠΥΣΔΕ να καταλάβουν το θέμα και όχι την περίληψη μιας σελίδας; κι εγώ δεν έχω σχεση με πληροφορική, θεωρώ, όμως, οτι είμαι σε θέση να κατανοήσω αν διαβάζοντας νθα σελίδα βρίσκω συνάφεια στο περιεχόμενό της με την πληροφορική. Τεσπα, θεωρώ ορθότερο η συνάφεια να προκύπτει από το περιεχόμενο (ή και από το περιεχόμενο της διατριβής) παρα μόνο από τον τίτλο ή/και το τμήμα. Αν δηλαδή ένας ψυχολόγος κάνει διδακτορικό στο παιδαγωγικό ή στην ιατρική αυτό συνεπάγεται ότι δε θα υπάρχει συνάφεια; (π.χ. Μια διατριβή που σχετίζεταιμε τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό, χωρίς όμως να υλοποιήθηκε σε τμήμα ψυχολογίας, δεν έχει σχέση με την ψυχολογία;) Το θεωρώ παράλογο αλλά όπως και να'χει είναι δική μου άποψη και κρίμα για τους μορφωμένους εκείνους των ΠΥΣΔΕ που κρίνουν μόνο από τον τίτλο.

Σιγά μη κάτσουν να διαβάσουν, προτιμούν την εύκολη λύση >:(.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:26 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 26, 2017, 09:33:36 πμ »
Σιγά μη κάτσουν να διαβάσουν, προτιμούν την εύκολη λύση >:(.

Σ΄ευχαριστώ. Με κάλυψες.

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 26, 2017, 10:56:33 πμ »
Και γιατί είστε σίγουροι οτι μπορούν στο ΠΥΣΔΕ να καταλάβουν το θέμα και όχι την περίληψη μιας σελίδας; κι εγώ δεν έχω σχεση με πληροφορική, θεωρώ, όμως, οτι είμαι σε θέση να κατανοήσω αν διαβάζοντας νθα σελίδα βρίσκω συνάφεια στο περιεχόμενό της με την πληροφορική. Τεσπα, θεωρώ ορθότερο η συνάφεια να προκύπτει από το περιεχόμενο (ή και από το περιεχόμενο της διατριβής) παρα μόνο από τον τίτλο ή/και το τμήμα. Αν δηλαδή ένας ψυχολόγος κάνει διδακτορικό στο παιδαγωγικό ή στην ιατρική αυτό συνεπάγεται ότι δε θα υπάρχει συνάφεια; (π.χ. Μια διατριβή που σχετίζεταιμε τον ηλεκτρονικό εκφοβισμό, χωρίς όμως να υλοποιήθηκε σε τμήμα ψυχολογίας, δεν έχει σχέση με την ψυχολογία;) Το θεωρώ παράλογο αλλά όπως και να'χει είναι δική μου άποψη και κρίμα για τους μορφωμένους εκείνους των ΠΥΣΔΕ που κρίνουν μόνο από τον τίτλο.

giorgos76 κανονικά πρέπει να γίνεται όπως το λες, να εξετάζεται η τω όντι συνάφεια του περιεχομένου της διατριβής με την εκπαίδευση...
Αλλά Δαίδαλε στα διδακτορικά που προέρχονται από το τμήμα που αντιστοιχεί στην ειδικότητά του καθενός, πχ. ΠΕ02 με διδακτορικό ιστορίας ή φιλολογίας ή φιλοσοφίας κλπ. από ιστορικό ή φιλολογικό ή φπψ κλπ.. τμήμα, δεν έχω ακούσει πυσδε να μην εγκρίνει συνάφεια, ακόμη και σε περιπτώσεις που το θέμα είναι εμφανώς άσχετο με την εκπαίδευση...πιθανόν να υπάρχουν πυσδε που ελέγχουν το θέμα, αλλά στις περιπτώσεις που ανέφερα παραπάνω, όταν είσαι δηλαδή (άλλο παράδειγμα) πχ. πε03 με διδακτορικό από μαθηματικό τμήμα, δεν ξέρω αν υπάρχει πυσδε που θα απέρριπτε την αίτηση συνάφειας σε περίπτωση θέματος μη σχετικού με εκπαίδευση...εξαιρέσεις προφανώς υπάρχουν, αλλά μιλάμε εδώ για το τί συμβαίνει γενικώς...

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 26, 2017, 11:01:54 πμ »
εννοείται προφανώς, ότι με βρίσκει απολύτως σύμφωνο η άποψη της εξέτασης του θέματος της διατριβής σε σχέση με την εκπαίδευση....πράγμα το οποίο πάρα πολλές φορές δεν γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος joka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 26, 2017, 11:15:50 πμ »
Ο τίτλος της διπλωματικής μου είναι Αυτοεκτίμηση και ριψοκίνδυνη συμπεριφορά στην εφηβεία και την αρχή της ενηλικίωσης. Η έρευνα έγινε σε σχολεία και φοιτητές πανεπιστημίου. Το θέμα ερευνητικά εντάσσεται στην σχολική ψυχολογία αλλα ο τίτλος του μεταπτυχιακού αναφέρει Αναπτυξιακή ψυχολογία. Μπορώ να κινήσω διαδικασίες για να πάρω συνάφεια με σχολική ψυχολογία ή ειδική αγωγή και να ενταχθώ στους πίνακες ειδικής αγωγής ;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 772
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 26, 2017, 11:51:29 πμ »
Σχολική ψυχολογία μπορεί, ειδική αγωγή από που προκύπτει; Δεν είμαι σίγουρος, ψάξε το.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 26, 2017, 12:22:13 μμ »
Ο τίτλος της διπλωματικής μου είναι Αυτοεκτίμηση και ριψοκίνδυνη συμπεριφορά στην εφηβεία και την αρχή της ενηλικίωσης. Η έρευνα έγινε σε σχολεία και φοιτητές πανεπιστημίου. Το θέμα ερευνητικά εντάσσεται στην σχολική ψυχολογία αλλα ο τίτλος του μεταπτυχιακού αναφέρει Αναπτυξιακή ψυχολογία. Μπορώ να κινήσω διαδικασίες για να πάρω συνάφεια με σχολική ψυχολογία ή ειδική αγωγή και να ενταχθώ στους πίνακες ειδικής αγωγής ;

Μεταπτυχιακό είναι;

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 26, 2017, 12:48:36 μμ »
Ο τίτλος της διπλωματικής μου είναι Αυτοεκτίμηση και ριψοκίνδυνη συμπεριφορά στην εφηβεία και την αρχή της ενηλικίωσης. Η έρευνα έγινε σε σχολεία και φοιτητές πανεπιστημίου. Το θέμα ερευνητικά εντάσσεται στην σχολική ψυχολογία αλλα ο τίτλος του μεταπτυχιακού αναφέρει Αναπτυξιακή ψυχολογία. Μπορώ να κινήσω διαδικασίες για να πάρω συνάφεια με σχολική ψυχολογία ή ειδική αγωγή και να ενταχθώ στους πίνακες ειδικής αγωγής ;
...τι εννοείς να κινήσεις διαδικασίες για συνάφεια, ή μήπως εννοείς να "κινήσεις"...πάντως το θεωρώ άκυρο

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 26, 2017, 02:01:38 μμ »
Ο τίτλος της διπλωματικής μου είναι Αυτοεκτίμηση και ριψοκίνδυνη συμπεριφορά στην εφηβεία και την αρχή της ενηλικίωσης. Η έρευνα έγινε σε σχολεία και φοιτητές πανεπιστημίου. Το θέμα ερευνητικά εντάσσεται στην σχολική ψυχολογία αλλα ο τίτλος του μεταπτυχιακού αναφέρει Αναπτυξιακή ψυχολογία. Μπορώ να κινήσω διαδικασίες για να πάρω συνάφεια με σχολική ψυχολογία ή ειδική αγωγή και να ενταχθώ στους πίνακες ειδικής αγωγής ;

Τα κριτήρια συνάφειας των μεταπτυχιακών και διδακτορικών για ειδική αγωγή και σχολική ψυχολογία έχουν καθοριστεί από το ΙΕΠ με αρκετά μεγάλη σαφήνεια. Από εκεί και πέρα, τα εκάστοτε συμβούλια εφαρμόζουν αυτά τα κριτήρια. Με ένα πρόχειρο "γκουγκλάρισμα για την ειδική αγωγή https://www.eduguide.gr/nea/ta-oristika-krithria-synafeias-metaptyxiakwn-me-thn-eidikh-agwgh/  και για τη σχολική ψυχολογία "https://www.eduguide.gr/nea/eidikh-agwgh-krithria-synafeias-metaptyxiakwn-kai-didaktorikwn-titlwn-eidikou-ekpaideutikou-prosopikou-sxolikwn-psychologwn/

Να επισημάνω ότι για την περίπτωση των διδακτορικών καθορίζονται και τα τμήματα από τα οποία πρέπει να προέρχεται ο τίτλος σπουδών.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 26, 2017, 02:11:30 μμ »
Τα κριτήρια συνάφειας των μεταπτυχιακών και διδακτορικών για ειδική αγωγή και σχολική ψυχολογία έχουν καθοριστεί από το ΙΕΠ με αρκετά μεγάλη σαφήνεια. Από εκεί και πέρα, τα εκάστοτε συμβούλια εφαρμόζουν αυτά τα κριτήρια. Με ένα πρόχειρο "γκουγκλάρισμα για την ειδική αγωγή https://www.eduguide.gr/nea/ta-oristika-krithria-synafeias-metaptyxiakwn-me-thn-eidikh-agwgh/  και για τη σχολική ψυχολογία "https://www.eduguide.gr/nea/eidikh-agwgh-krithria-synafeias-metaptyxiakwn-kai-didaktorikwn-titlwn-eidikou-ekpaideutikou-prosopikou-sxolikwn-psychologwn/

Να επισημάνω ότι για την περίπτωση των διδακτορικών καθορίζονται και τα τμήματα από τα οποία πρέπει να προέρχεται ο τίτλος σπουδών.

Τα κριτήρια για συνάφεια με την ειδική αγωγή ισχύουν για όσους άρχισαν να φοιτούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα μετά τις 11/3/2016 και τα κριτήρια για συνάφεια με τη σχολική ψυχολογία ισχύουν για όσους άρχισαν να φοιτούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα μετά τις 19/1/2017. Αν έλαβε τον τίτλο πριν τις ημερομηνίες αυτές ή αν φοιτούσε στο πρόγραμμα πριν τις ημερομηνίες αυτές, δεν εφαρμόζονται τα κριτήρια αυτά (κατά περίπτωση).

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια διδακτορικού
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 26, 2017, 02:19:54 μμ »
Τα κριτήρια για συνάφεια με την ειδική αγωγή ισχύουν για όσους άρχισαν να φοιτούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα μετά τις 11/3/2016 και τα κριτήρια για συνάφεια με τη σχολική ψυχολογία ισχύουν για όσους άρχισαν να φοιτούν σε μεταπτυχιακά προγράμματα μετά τις 19/1/2017. Αν έλαβε τον τίτλο πριν τις ημερομηνίες αυτές ή αν φοιτούσε στο πρόγραμμα πριν τις ημερομηνίες αυτές, δεν εφαρμόζονται τα κριτήρια αυτά (κατά περίπτωση).

Έχεις δίκιο. Τα κριτήρια αυτά εφαρμόζονται από μια ημερομηνία και μετά. Αυτό που προσπαθώ να επισημάνω είναι ότι η γραμμή του υπουργείου είναι να είναι όσο το δυνατόν ομοιογενή τα κριτήρια και όχι κατά περίπτωση. Προφανώς, η γραμμή αυτή εφαρμόζεται σταδιακά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 179
Σύνολο: 179

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.