*

Αποστολέας Θέμα: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου  (Αναγνώστηκε 2388 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 07:55:08 πμ »
Συνάδελφοι καλημέρα.Έχω αναλάβει μια μαθητρια β΄Γυμνασίου ,κορη φιλολόγου,στα Νεα ελληνικά.Το θέμα ειναι οτι εχει δουλέψει αρκετα με τη μητέρα της,μου έφερε τα τετραδια της και τα είδα.και ειναι πολύ καλή στην Έκθεση.Μου εξήγησε η μητερα οτι θέλει κατι παραπάνω απο αυτα που συνήθως κανουμε στα Νεα της β΄γυμνασιου(συνδεση με ποιήματα,επικαιροτητα,ο,τι νομιζω εγώ και εκτος ύλης).Γενικα την ενδιαφερει η καλλιέγεια και οχι τοσο η ύλη του σχολειου.
 Αγχώθηκα λιγο και σκέφτηκα να συνδυάσω τα κειμενα με την Εκθεση αφενός και αφετερου να της δώσω κ καποια θεματα για μεγαλύτερα παιδια γιατι προφανως θα τα καταφέρει .Ποια ειναι η γνώμη σας;Καμια πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:16 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 12:34:52 μμ »
Κοιτα το βιβλίο καθηγητή, προτείνει νομίζω κάποια θέματα.
Το καημένο το παιδάκι πάντως... β γυμνασίου... δεν το αφήνει να παίξει να ξεκουραστεί... φροντιστήριο στο φροντιστήριο που του κανει σίγουρα η ίδια...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 01:53:46 μμ »
Επειδή φαντάζομαι ότι το παιδί θα είναι πιεσμένο, αξιοποίησε την ευκαιρία για να συνδυάσεις το μάθημα με τα ενδιαφέροντά του ή με την επικαιρότητα, μέσα από κείμενα ή θέματα για παραγωγή λόγου. Επίσης μπορείς να δουλέψεις τη φιλαναγνωσία, με επιλεγμένα βιβλία για εφήβους ή για μεγάλους, καθώς και τη δημθουργική γραφή, που είναι ούτως ή άλλως ζητούμενο στο μάθημα της Λογοτεχνίας.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 02:12:19 μμ »
Ενδιαφέροντα όσα γράφετε, οκ, αλλά αναρωτιέμαι γιατί η μαμά, ούσα φιλόλογος, δεν ασχολείται η ίδια με το παιδί. Έλλειψη χρόνου, ή μήπως διαβάζει άλλα πιο μικρά παιδιά της; Επίσης, υπάρχει ο κίνδυνος να κουραστεί πνευματικά το παιδί και στο Λύκειο να τα παρατήσει. Το έχουμε δει αυτό δεκάδες φορές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:56:16 »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:00:57 μμ »
Ενδιαφέροντα όσα γράφετε, οκ, αλλά αναρωτιέμαι γιατί η μαμά, ούσα φιλόλογος, δεν ασχολείται η ίδια με το παιδί. Έλλειψη χρόνου, ή μήπως διαβάζει άλλα πιο μικρά παιδιά της; Επίσης, υπάρχει ο κίνδυνος να κουραστεί πνευματικά το παιδί και στο Λύκειο να τα παρατήσει. Το έχουμε δει αυτό δεκάδες φορές.

Γιατί δεν είναι υγιές να διαβάζει η μαμά το παιδί της σε καμία ηλικία. Να ελέγχει και να οργανώνει το διάβασμα μέχρι κάποια ηλικία, ναι, σε καμία περίπτωση όμως να "διαβάζει" το παιδί της, ειδικά στην εφηβεία. Οι ρόλοι του γονέα και του δασκάλου πρέπει να είναι διακριτοί.

Επειδή φαντάζομαι ότι το παιδί θα είναι πιεσμένο, αξιοποίησε την ευκαιρία για να συνδυάσεις το μάθημα με τα ενδιαφέροντά του ή με την επικαιρότητα, μέσα από κείμενα ή θέματα για παραγωγή λόγου. Επίσης μπορείς να δουλέψεις τη φιλαναγνωσία, με επιλεγμένα βιβλία για εφήβους ή για μεγάλους, καθώς και τη δημθουργική γραφή, που είναι ούτως ή άλλως ζητούμενο στο μάθημα της Λογοτεχνίας.

Συμφωνώ απόλυτα με τη δημιουργική γραφή. Είναι φοβερά ενδιαφέρουσα και μπορεί να δώσει και πολύ γοητευτικά αποτελέσματα. Μπορείς να κοιτάξεις αυτό: http://dide-anatol.att.sch.gr/perival/FAKELOS_LOGOTEXNIA/DimiourgikiGrafi-OdigiesPlefseos.pdf.
Είναι το εγχειρίδιο της Κύπρου και ίσως βρεις κάποιες ιδέες για διαφορετικού τύπου κείμενα.

Να ξέρεις πάντως πως μέσα μου ζηλεύω λίγο που έχεις τέτοια μαθήτρια. Είναι πολύ δημιουργικό να έχεις την ελευθερία να επιλέξεις εσύ το τι θα κάνεις με το παιδί, χωρίς να έχεις την άμεση πίεση της ύλης και των εξετάσεων.  :)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 03:41:22 μμ »
Κι εγω ζηλεψα αρχικα, αλλα μετα σκεφτηκα το ερμο το παιδακι!

Αποσυνδεδεμένος HOPE77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2017, 05:00:04 μμ »
Συνάδελφοι σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις σας.Με βοηθησατε για άλλη μια φορα.Το παιδί δε μου φανηκε καταπιεσμένο αλλά ιδιαίτερα ικανο και έξυπνο.Απ΄οτι καταλαβα απο νωρις η μαμα φροντιζει για την καλλιεργεια του τη γενική κ οχι μονο για τους βαθμούς.Ειναι πολυ ωραιο να εχεις τετοιους μαθητες ,να μπορεις να ξεφευγεις κ λιγο απο την υλη κ να αυτενεργεις εχετε δίκιο αλλα με αγχώνει κ λιγο...ξερετε να της δωσω κ κατι αλλο αλλα να μην ξεφυγω ή τη δυσκολεψω πολυ.Σημερα το πρωι ακουγα τυχαια "το βαλς των χαμενων ονειρων "Χατζιδακι κ σκεφτηκα να συνδυασω και μουσική,με ποιηση,λογοτεχνια.Ελπιζω μα μην λοξοδρομησω τελειως ......

Αποσυνδεδεμένος therapy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 04:32:36 μμ »
Καλησπέρα, ποια κείμενα συνήθως διδάσκονται στη β γυμνασίου;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4071
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 06:57:06 μμ »
Καλησπέρα, ποια κείμενα συνήθως διδάσκονται στη β γυμνασίου;

Ινδιάνος Σιάτλ (δεν έχω καταλάβει γιατί, αφού δεν είναι λογοτεχνικό, μάλλον λόγω ηθικοπλαστικούς μηνύματος)
Άννα Φρανκ
Κυριακές στη θάλασσα
Αναμνήσεις της Κωνσταντίνας…
Γιατί;
Ο λύκος
Να σαι καλά δάσκαλε
Και πάλι στο σχολείο
Γραφείον ευρέσεως εργασίας
Καλλιπατειρα
Θερμοπυλες
Νανούρισμα στο γιο μου
Στην εποχή του τσιμέντου

Σπανιότερα:
Διγενής (εγω τουλ το κάνω γιατί συμπίπτει και με ιστορία β γυμν)
Πίνοντας ήλιο Κορινθιακό
Αθήνα - Η πόλη
Τι έπαιξα στο Λαύριο

Αποσυνδεδεμένος therapy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοελληνική Γλώσσα -Λογοτεχνια β΄γυμνασιου
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 26, 2022, 07:41:51 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158520
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.