*

Αποστολέας Θέμα: ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 12079 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 11, 2008, 09:53:22 πμ »
Όσο πάνε και πιο νωρίς λένε τα φροντιστήρια.... ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:27 »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 15, 2008, 06:37:11 μμ »
Νοέμβρη ή Δεκέμβρη είναι ο διαγωνισμός να δούμε τι θα γίνει και με την εξεταστέα ύλη που θα αλλάξει φέτος λένε. :)

Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 10:50:25 πμ »
Καλημερα!Δεν ξερω αν ειναι το σωστο μερος να γραψω τις ερωτησεις μου αλλα οποιος καλος ανθρωπος,μπορει να μου απαντησει σε αποριες που εχω θα με βοηθησει πολυ.Βασικα επειδη τωρα τελειωσα και κανω το μεταπτυχιακο μου ενδιαφερομαι να δωσω Ασεπ το 2008.Μπορει να μου πει καποιος πως λειτουργει το ολο συστημα?Δηλ.ποτε γινεσαι μονιμος στον τοπο που θες,ποτε θεωρεισαι αναπληρωτης ή ωρομισθιος(και αν χρειαζεσαι Ασεπ γι'αυτο),και γενικα οτι παραπανω μου πειτε θα ειναι ευπροσδεκτο.Απλα να καταλαβω λιγακι τι γινεται.Το μονο που ξερω ειναι οτι για να διοριστω ή τελοσπαντων να επιτυχω στο Ασεπ πρεπει να γραψω πανω απο 55%.
Ευχαριστώ πολυ!

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:23:16 πμ »
Καλέ συνάδελφε καλημέρα!Οι ερωτήσεις σου είναι πολλές και για να απαντηθούν εκτενώς θα ήταν καλό να διαβάσεις όλες τις συζητήσεις στις αντίστοιχες ενότητες του forum όπου θα βρεις απαντήσεις για όλα,έχουμε πάρα πολλά εδώ!Θέλει όμως χρόνο αυτό κι υπομονή.Τώρα για να μπεις εν συντομία στο πνεύμα του διορισμού ισχύουν τα εξής.Αυτό που ισχύει είναι διορισμοί μέσω ασεπ και διορισμοί μέσω ενιαίου πίνακα.Στον ασεπ:αν προκηρυχθούν 500 θέσεις για μαθηματικούς,γράψεις καλά κι είσαι στους πρώτους 500 διορίζεσαι(όχι όπου θέλεις,όπου υπάρχει κενό)Στον ενιαίο πίνακα:γράφεσαι σε αυτόν αποκτώντας προυπηρεσία ως αναπληρωτής ή ως ωρομίσθιος ή ως επιτυχών στον ασεπ.Στη δική σου περίπτωση για να μπεις σε αυτόν τον πίνακα ή θα πρέπει να δουλέψεις στην ΠΔΣ(πρόσθετη διδακτική στήριξη),ή θα πρέπει να είσαι επιτυχών στον ασεπ και τα μόρια που θα έχεις πάνω από τη βάση σε τοποθετούν στον πίνακα.Βέβαια ότι θα γραφτείς στον πίνακα δε σημαίνει ότι άμεσα σε καλούν αναπληρωτή ή ωρομίσθιο,εξαρτάται από το πόσο πολλά μόρια έχεις αλλά και από το πόσα άτομα καλούν.¨οσο για το διορισμό μέσω αυτού του πίνακα θέλει πολύ τρέξιμο για πολύ καιρό.Αυτά εν συντομία.Για να καταλάβεις όμως τι γίνεται  με κάθε λεπτομέρεια ψάξε όλα τα αντίστοιχα θέματα στο forum στις αντίστοιχες υποενότητες ,ασεπ,ενιαίος,αναπληρωτές,ωρομίσθιοι.Ξεκίνα να ξεψαχνίσεις όλες τις συζητήσεις και καλή ευκολία!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΣΕΠ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:03:27 »

Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 11:55:47 πμ »
   Χιλια ευχαριστω!Θα ξεκινησω να κοιτω το forum.Οταν λες οτι θελει πολυ τρεξιμο και ψαξιμο για τον ενιαιο πινακα τι εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος enastron

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...λογαριάζω το μηδέν μου με το άπειρο...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 20, 2008, 12:07:11 μμ »
Εννοώ ότι είναι δύσκολο να μαζέψεις μόρια προυπηρεσίας κι ότι ο διορισμός μέσω του πίνακα θέλει πολύ τρέξιμο σε οποιοδήποτε μέρος για μεγάλο χρονικό διάστημα με τα μέχρι τώρα ισχύοντα.Θα διαβάσεις και θα καταλάβεις το χάαααααααος που επικρατεί.Μην χάσεις όμως το κουράγιο σου!εδώ είμαστε!
...Ψυχές και σώματα στο χρόνο γυρνάνε...αλλάζουν ονόματα ...και πάλι απ’ την αρχή...

Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 09:55:40 μμ »
    Καλησπέρα!Μια ακόμη ερώτηση...Αν ο ΑΣΕΠ γίνει Νοεμβριο και εγω παρω το χαρτι οτι τελειωσα το μεταπτυχιακο το Δεκεμβριο τι κανω?Υπάρχει περιπτωση να ληφθει υπ'οψιν στα μορια μου?

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:00:10 μμ »
Όλα τα απαραίτητα διακιολογητικά τα καταθέτουμε κανονικά με την αίτηση που κάνουμε και η οποία προηγείται της ημερομηνίας διεξαγωγής του διαγωνισμού. Οπότε χλωμό το βλέπω. Από την άλλη καλά θα είναι όταν έρθει η ώρα να επικοινωνήσεις με τους αρμόδιυς του Ασέπ, αν και η προκήρυξη πιστεύω πως θα το αναφέρει.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 25, 2008, 10:06:18 μμ »
    Αν παρω το χαρτι πριν τον διαγωνισμο αλλα μετα την ληξη της προθεσμιας των αιτησεων δεν μπορω να το χρησιμοποιησω?Θα πρεπει να περιμενω τον επομενο διαγωνισμο?Ουτε με καποια ενσταση?




Αποσυνδεδεμένος dimpiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 03, 2008, 11:20:17 πμ »
   Καλημέρα !Μια ερωτηση...Συνηθως ποσος καιρος προθεσμια δινεται για την υποβολη αιτησεων απο την ημερα εκδοσης της προκύρηξης  του διαγωνισμού?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 30, 2008, 06:17:32 μμ »
alfavita.gr: Σε λίγο τι περιλαμβάνει ο τελικός σχεδιασμός του ΥΠΕΠΘ
για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών

 

Εντός της ημέρας η alfavita.gr θα είναι σε θέση να δώσει πληροφορίες για τον τελικό σχεδιασμό του ΥΠΕΠΘ για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών, τις ειδικότητες που θα περιλαμβάνει, τον αριθμό των θέσεων καθώς και την πορεία της εξεταστέας ύλης.


Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 02, 2008, 09:27:05 πμ »
Άντε να δούμε αν τελικά τα κακά μαντάτα για μείωση των θέσεων από το Διαγωνσιμό του ΑΣΕΠ  θα επαληθευτούν ή όχι...
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 06, 2008, 04:11:33 πμ »
Και το 2010 να γίνει τι θα λέγανε τα φροντιστήρια δηλαδή;
Πάλι 2008 δε θα λέγανε;


Συμφωνω........
Όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο για να έχουν πολλά τμήματα!!!
Αίσχος!

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΕΠ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 06, 2008, 04:27:33 πμ »
Σκεφτόμενη, ότι πρέπει πάλι να περάσουμε αυτό το λούκι του "εγκλεισμου" για να διαβάσουμε...με πιάνει απόγνωση.
Και εκνευρίζομαι όταν ακούω για φροντιστήρια Ασεπ....
Αν ήθελε το υπουργείο να διορίζει "επιμορφωμένους "καθηγητές, ας το φρόντιζε όσο σπουδάζαμε ακόμα....δωρεάν, και όχι να συντηρείται αυτή η "βιομηχανία" υπουργείο-ασεπ-φροντιστήρια, για έναν και μόνο λόγο:τα λεφτά.
Ας μας έβαζε ήδη από τα φοιτητικά μας χρόνια να επιλέγουμε κατεύθυνση "εκπαιδευτικός", να διδάσκουμε από πριν σε σχολείο και να αξιολογούμαστε για το αν είμαστε ικανοί με το έργο μας στην τάξη....
Δηλαδή αν αριστευσω΄στον ασεπ είμαι και καλος εκπαιδευτικός?

Μου είπε μία κοπέλα, φιλολογος μεν ότι το "πακέτο" για φροντιστήριο είναι 3000!!!(λογικά και για μας κάπου εκεί θα είναι)

Έλεος!!

Σίγουρα θα έχουν τιποτά "ιδιαίτερες" πληροφορίες...αλλά δεν είναι κοροϊδία να κάνεις φροντιστήριο?....
Τουλάχιστον εγώ δεν το δέχομαι...κι ας μου έχουν πει ότι είχαν κάνει διδακτική ένα θέμα παρεμφερές με το δικό μας του 2007, το 1,239999...(είχαν κάνει με 0,999999....)

Τελοσπάντων, μη σας κουράζω άλλο.
Ήθελα απλά να εκφράσω το θυμό μου...και να το μοιραστώ με κάποιους που ίσως καταλαβαίνουν περισσότερο τι περναμε...και δε σου λένε:"καλά μωρέ τόσο δύσκολο είναι να γράψεις καλά? μαθηματικός δεν είσαι ? Δεν τα ξέρεις?"

Αυτά!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159864
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 429

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.