*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια για έρευνα σε σχολείο  (Αναγνώστηκε 14327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VilBel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για έρευνα σε σχολείο
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 22, 2018, 06:05:18 μμ »
Καλησπέρα σας.

Τηλεφώνησα στο Υπουργείο για να ρωτήσω για τη διαδικασία απόκτησης άδειας για έρευνα στα πλαίσια διδακτορικού σε σχολεία Α/θμιας Εκπαίδευσης.

Μου είπαν πως τον Αύγουστο βγήκε νόμος, σύμφωνα με τον οποίο η έγκριση για έρευνες από μεταπτυχιακούς Παιδαγωγικών Τμημάτων δε γίνεται πια από το ΙΕΠ, αλλά κατευθείαν από το Υπουργείο.

Αλλά κι εκείνοι, επειδή είναι πολύ φρέσκια η αλλαγή του νόμου, δεν ήξεραν περαιτέρω πληροφορίες. Μου είπαν ότι χρειάζεται μια εισήγηση από την Επιτροπή Δεοντολογίας ή το Δ.Σ. του τμήματός μου, την οποία προωθώ στο Υπ. Παιδείας μαζί με όλα τα δικαιολογητικά που ζητούν και τώρα. Έπειτα δεν τα στέλνουν στο ΙΕΠ και αποφαίνονται οι ίδιοι για την έκδοση ή μη της άδειας.

Αυτό ισχύει για όσους κάνουν έρευνα και προέρχονται μόνο από Παιδαγωγικό Τμήμα. Για τις υπόλοιπες σχολές αποφαίνεται κανονικά το ΙΕΠ.

Έχει κάποιος γνώση περί του θέματος και της νέας διαδικασίας;

Εφόσον το διδακτορικό ή το μεταπτυχιακό σας δεν πραγματοποιείται σε παιδαγωγικό τμήμα, ακολουθείται η προηγούμενη διαδικασία (αποστολή δικαιολογητικών στο ΙΕΠ για γνωμοδότηση και απόφαση από το ΥΠΕΠΘ). Αν, όμως, φοιτάτε σε αμιγώς παιδαγωγικό τμήμα (και όχι καθηγητικό π.χ. Φιλολογία), τότε καταθέτετε το αίτημά σας απευθείας στο ΥΠΕΠΘ μαζί με μια θετική γνωμοδότηση από την Επιτροπή Δεοντολογίας (ή Βιοηθικής) του τμήματός σας.

Όσοι έχετε ακολουθήσει την πρώτη διαδικασία και το ΙΕΠ έχει επικοινωνήσει μαζί σας για διορθώσεις και προσθήκες, μην άγχεστε. Πρόκειται για μια πολύ πολύ συνηθισμένη κατάσταση, που δεν συνεπάγεται την απόρριψη της αίτησής σας. Θα σας συνιστούσα να επικοινωνείτε τακτικά με το ΙΕΠ και έπειτα με το ΥΠΕΠΘ προκειμένου να ενημερωθείτε για την πορεία του αιτήματός σας, καθώς υπάρχουν πρωτοφανείς καθυστερήσεις φέτος. Στη δική μου περίπτωση (έρευνα στο βθμια για διδακτορικό), αυτή τη φορά μου έστειλαν την άδεια μόνο μέσω e-mail και μάλιστα σε λάθος διεύθυνση, οπότε σας προτείνω να τους "ενοχλείτε" τακτικά με τηλεφωνήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια για έρευνα σε σχολείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:37:59 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2520
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια για έρευνα σε σχολείο
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 22, 2018, 10:12:57 μμ »
Κρατάτε πάντα αριθμούς πρωτοκόλλων για να παρακολουθείτε την πορεία του αιτήματος. Κάντε αβέρτα τηλέφωνα στο ΙΕΠ και τέλος  στο Κεντρικό Πρωτόκολλο του Υπουργείου Παιδείας, όπου προωθούνται οι γνωμοδοτήσεις του ΙΕΠ, πριν ανακοινωθούν στον ενδιαφερόμενο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159537
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 231
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 238
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.