*

Αποστολέας Θέμα: Ιδιωτικό σχολείο ή παράλληλη;  (Αναγνώστηκε 5498 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος NickFountoukos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ιδιωτικό σχολείο ή παράλληλη;
« στις: Ιούλιος 22, 2018, 03:33:24 μμ »
Όπως υποδηλώνει κι ο τίτλος του μηνύματός μου, θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα φλέγον δίλημμα. Φέτος κατέθεσα πρώτη φορά στην ειδική αγωγή και πιθανότατα τον Νοέμβριο θα με καλέσουν για παράλληλη. Ωστόσο την άνοιξη είχα προβεί σ' ενέργειες για την αναζήτηση εργασίας σε ιδιωτικό δημοτικό. Πριν λίγες βδομάδες μου έγινε προσφορά από ιδιωτικό σχολείο στον τόπο μου για διετή σύμβαση με πιθανότητα ανανέωσης. Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο; Από τη μία το ιδιωτικό αυτό έχει καλό όνομα κι ιστορία κι εξυπηρετεί στη μετακίνηση και τη διαμονή. Από την άλλη εν μέσω κρίσης ίσως είναι δύσκολο να παραμείνω 2 συναπτά έτη, πόσο μάλλον στο τέλος των 2 ετών να αιτηθώ απόλυση για την προϋπηρεσία ή να συνεχίσω εκεί με σύμβαση αορίστου. Η παράλληλη στήριξη φαντάζει δελεαστική, ωστόσο πιθανόν να μη με καλέσουν δεύτερη χρονιά λόγω αλλαγής της κυβέρνησης και πιθανής περικοπής των πιστώσεων... Τι πιστεύετε ότι έχει περισσότερες προοπτικές και σταθερότητα; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2018, 04:53:25 μμ από NickFountoukos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιδιωτικό σχολείο ή παράλληλη;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:41:05 »

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό σχολείο ή παράλληλη;
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 23, 2018, 06:30:59 μμ »
Καλησπέρα και καλή επιτυχία εύχομαι που όπως φαίνεται θα την έχεις ::). Στο ιδιωτικό δημοτικό εφόσον έχει καλή φήμη και σου γίνει κανονικά πρόσληψη ως εκπαιδευτικός (νόμιμη δηλαδή και όχι σε κάποια άλλη ειδικότητα, βλ. υπάλληλος διοικητικός) θεωρώ ότι σε συμφέρει περισσότερο. Καταρχήν είσαι κοντά στο σπίτι σου και δε φαντάζεσαι τι ευκολία αλλά και τι κέρδος οικονομικό περικλείει αυτό... Ύστερα, μετά την πάροδο των 2 χρόνων εάν γίνεις αορίστου τι το καλύτερο; και αν δε γίνεις πάλι με απόλυση από ότι ξέρω (δυστυχώς όχι προσωπικά δεν είχα ποτέ τέτοια ευκαιρία αν και έφαγα χρόνια και παπούτσια κυνηγώντας το) η προϋπηρεσία σου θα αναγνωριστεί κανονικότατα στους πίνακες αναπληρωτών γενικής παιδείας.

Τώρα πάμε στην παράλληλη: Πού θα σε πάρουν;--->άγνωστο... Στην αρχή και δεν ξέρει κανείς για πόσο καιρό ίσως να είσαι μειωμένου ωραρίου, οπότε λίγα χρήματα (δε γνωρίζω στην πρωτοβάθμια εάν σε παίρνουν από την αρχή πλήρους ωραρίου, στη δευτεροβάθμια πάντα προσλαμβάνεσαι ως μειωμένου ωραρίου και μετά οι περισσότεροι αναβαθμίζονται σε πλήρους, χωρίς να είναι σίγουρο το πότε--Φέτος για παράδειγμα πρόσεξα ότι άργησαν κάποιοι ακόμα και 2,3 μήνες να γίνουν πλήρους ωραρίου..). Εφόσον δεν κερδίσεις το τζόκερ για να εργαστείς κοντά στο σπίτι σου, αυτό συνεπάγεται έξοδα μετακόμισης κλπ., ή έξοδα καθημερινής μεταφοράς που είναι πάρα πολλά δυστυχώς... Εάν βέβαια θέλεις να ασχοληθείς με την ειδική αγωγή, γιατί βλέπω ότι αναφέρεσαι σε παράλληλη τότε η πρόσληψη μέσω υπουργείου είναι μονόδρομος.
Στις αμφιβολίες για το εάν θα ισχύσει η σύμβασή σου στο ιδιωτικό ή όχι και τι θα γίνει με την επόμενη κυβέρνηση, νομίζω ότι μόνο ο Θεός μπορεί να σου απαντήσει!
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος NickFountoukos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ιδιωτικό σχολείο ή παράλληλη;
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 24, 2018, 10:54:58 μμ »
Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τον -πολύτιμο- χρόνο σας! Όσα αναφέρετε ισχύουν, ωστόσο στο ιδιωτικό δύσκολα απολύουν απ' όσο ξέρω και φυσικά δεν πάω με αυτόν τον σκοπό... Αν μη τι άλλο, οι συνθήκες είναι δύσκολες και φοβάμαι μήπως καταστούν αποτρεπτικές για τυχών περαιτέρω ακαδημαϊκή εξέλιξη. Επίσης ιδιωτικά υπάρχουν πολλά, ωστόσο σκέφτομαι πως αν δεν πάω φέτος παράλληλη δε θα με ξανακαλέσουν διότι θα πέσω πολλές θέσεις...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 493
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.