*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτοι Νηπιαγωγοί μετά το 2014. Καμία ελπίδα για αναπληρωτές;  (Αναγνώστηκε 1539 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dim.mouratidou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα σας,

Προσπαθώ να καταλάβω αν υπάρχει καμία πιθανότητα να εργαστώ ποτέ ως αναπληρώτρια έστω νηπιαγωγός.
Έχω τελειώσει το 2014 και δεν ανήκω σε κάποια ευνοούμενη κατηγορία.

Υπάρχει καν πιθανότητα έστω στα επόμενα 5-10 χρόνια να με πάρουν ποτέ ώστε να αλλάξω πίνακα;
Αν ναι, τι μπορώ να κάνω για αυτό, πέρα από το να κάνω τα χαρτιά μου δηλώνοντας δυσπρόσιτες (και να μετεκπαιδεύομαι όπως μπορώ και το επιτρέπει η τσέπη)

Αν όχι, ουσιαστικά δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτό που σπούδασα; Γιατι στον ιδιωτικό τομέα δίνουν ΒΑΣΙΚΟ μισθό για τη θέση της νπιαγωγού, σαν να είμαστε ενειδίκευτοι εργάτες.

για ΜΚΟ που έχω ακούσει επίσης αν καταλαβαίνω καλά είναι δύσκολο να μπει κανείς.

Αν έχετε κάποιο υλικό να μου προτείνετε να μελετήσω που ίσως τα επεξηγεί, θα χαρώ να το μοιραστείτε.

Ευχαριστώ πολύ
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2017, 05:23:10 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2014. ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ;
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 02:31:27 μμ »
 Γεια σου !! Δεν είμαι νηπιαγωγός οπότε ίσως να πω ανακρίβειες. Ωστόσο, η όποια μετεκπαίδευση δεν θα σε βοηθήσει καθόλου διότι κανένα μεταπτυχιακό κτλ δεν σου δίνει μόρια στον πίνακα αναπληρωτών.Τα μεταπτυχιακά έχουν αξία όταν σε προσλάβουν γιατί βελτιώνουν την μισθολογική σου κλίμακα. Αυτό και τελεία.
 Τώρα όσον αφορά την προοπτική σου να εργαστείς, όσο δεν κάνει είτε διορισμούς είτε διαγωνισμό ΑΣΕΠ τότε κάθε χρόνο θα δουλεύουν οι ίδιοι και οι ίδιοι κάτι που συμβαίνει ήδη.
Δεν ξέρω μόνο αν στον δικό σου κλάδο προβλέπεται ειδική αγωγή. Εκεί ίσως υπάρχει ένα παραθυράκι.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΙ ΜΕΤΑ ΤΟ 2014. ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΓΙΑ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΕΣ;
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 03:51:30 μμ »
Λυπάμαι που θα στο πω αλλά δεν υπάρχει καμία απολύτως περίπτωση να προσληφθείς με τις υπάρχουσες συνθήκες. ΜΕ μεταπτυχιακό ειδικής ίσως πλησιάσεις. αλλά ΄πολύ ίσως....Προσπάθησε τίποτα άλλο με κατακτήριες. Τώρα θα μου πεις τί... και δίκιο θα χεις κ εσύ....

Αποσυνδεδεμένος miki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
  • :)
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι Νηπιαγωγοί μετά το 2014. Καμία ελπίδα για αναπληρωτές;
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 09:58:23 μμ »
Γεια σας,
είχα την εντύπωση πως και ο νηπιαγωγοί ειδικής αγωγής δουλεύουν.. δλδ αυτοί τώρα που τελειώνουν δε δουλεύουν?
όπως οι δάσκαλοι που απ ότι ξέρω εξαντλούνται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι Νηπιαγωγοί μετά το 2014. Καμία ελπίδα για αναπληρωτές;
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 15, 2017, 10:15:40 πμ »
Στην Πρωτοβάθμια μην μπερδεύετε Νηπιαγωγούς με Δασκάλους.Οι πρώτοι παίρνουν ασυγκρίτως λιγότερα σε σχέση με τους δεύτερους. Ναι δουλεύουν κάποιοι στην ειδική αλλά είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι κάθε χρόνο. Ίσως -γι αυτό είπα ίσως- πάρουν πιο εύκολα από ότι στη γενική, αλλά πρέπει να δει κανείς πόσοι είναι στους πίνακες ειδικής που δεν τους έχουν καλέσει, και να σκεφτεί πολύ σοβαρά-γιατί τα δίδακτρα για μεταπτυχιακό ειδικής είναι αρκετά τσιμπημένα-αν μετά από ένα -δυο χρόνια που θα το τελειώσει αν υπάρχει περίπτωση να τον καλέσουν. Το χέρι μου στη φωτιά δε το βάζω για προσλήψεις ειδικής, αλλά, στη γενική το θεωρώ όνειρο να περιμένει να την καλέσουν και γι αυτό υπογράφω. Εκτός κι αν αλλάξουν κριτήρια πρόσληψης από την  κυβέρνηση, πράγμα αμφίβολο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 492

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.077 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.