*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ  (Αναγνώστηκε 239802 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος imarkou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1050 στις: Ιούνιος 04, 2022, 04:54:43 μμ »
Γινεται ανακληση πραξης μεταταξης πριν παρει ΦΕΚ;
Συνάδελφε αν δεν θέλεις να πας στην νέα υπηρεσία επικοινώνησε με τον φορέα υποδοχής να μην στείλει την απόφαση προς δημοσίευση. Κάνε τους καινούργια δήλωση ότι δεν επιθυμείς.
Αν τώρα έχει φύγει για το εθνικό τυπογραφείο το βλέπω δύσκολο για να μην δημοσιευθεί. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην αναλάβεις υπηρεσία στο νέο φορέα οπότε θα έχεις τις κυρώσεις που προβλέπει ο νόμος οι οποίες είναι να μην μπορείς να λάβεις μέρος σε νέα κινητικότητα για δύο χρόνια αυτό θυμάμαι έγραφε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:25 »

Αποσυνδεδεμένος kstak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1051 στις: Ιούνιος 04, 2022, 05:23:32 μμ »
Τί μένει να περιμένουμε απο δω και πέρα; Τα ονόματα των αποδεσμευθέντων θα δημοσιευτούν σε Φεκ ή θα υπάρξουν και αλλαγές;
.....

Αποσυνδεδεμένος imarkou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1052 στις: Ιούνιος 04, 2022, 05:27:07 μμ »
Κάθε φορέας υποδοχής θα βγάλει φεκ με τους δικούς του υπαλλήλους που έχουν πάρει μετάταξη. Από το υπουργείο Παιδείας έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποδέσμευσης.

Αποσυνδεδεμένος kstak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1053 στις: Ιούνιος 04, 2022, 05:33:39 μμ »
ποτε περίπου αναμένεται να γίνει αυτό, μέχρι 30 Ιουνίου; εξαρτάται τον φορέα;
.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:52:25 »

Αποσυνδεδεμένος mariavoyatzi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1054 στις: Ιούνιος 08, 2022, 04:45:56 μμ »
Κάθε φορέας υποδοχής θα βγάλει φεκ με τους δικούς του υπαλλήλους που έχουν πάρει μετάταξη. Από το υπουργείο Παιδείας έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποδέσμευσης.

Σε ποια αποδέσμευση αναφέρεστε, της Δευτεροβάθμιας? Γιατί για την Πρωτοβάθμια δεν έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία της αποδέσμευσης, εκτός κι αν έχετε άλλη ενημέρωση...

Αποσυνδεδεμένος imarkou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1055 στις: Ιούνιος 08, 2022, 05:46:46 μμ »
Για την δευτεροβάθμια εννοούσα. Για την πρωτοβάθμια δεν  γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος terga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1057 στις: Ιούνιος 13, 2022, 08:33:04 μμ »
Εγώ έχω πάρει  την απόφαση αποδέσμευσης επίσημα   πρώτη Ιουνίου στα χέρια μου από πρωτοβάθμια  και  είχα επικοινώνησε την άλλη ημέρα πριν πάρω επίσημα την απόφαση την Ιουνίου   με την υπηρεσία μου την πρωτοβαθμία και μου είπαν ότι αποδεσμεύτηκα και πήρα να μάθω την άλλη ημέρα  στους τρεις διαφορετικούς φορείς  για την μετάταξη και σε ποια θέση και για τα δικαιολογητικά για να καταθέσω για έλεγχο αλλά δεν ήμου μέσα στην επιτροπή που με είχαν διαλέξει έτσι μου είπαν στους δυο από τους τρεις διαφορετικούς φορείς  και στον τρίτο φορέα είμαι επιλαχούσα,όχι πρώτη, αλλά μετά από τρίτη θέση και μου είπαν σε αυτό το φορέα ότι μάλλον τον έχουν πάρει και είναι αυτός που έπαιρνε  συνεχώς απόσπαση στην περιφερειακή διεύθυνση.Ήθελα να ξέρω θα βγουν επίσημα φεκ με αυτούς που έχουν καλέσει γιατί μου είπαν στο τηλέφωνο ότι δεν με κάλεσαν ενώ μου  ΄έχουν δώσει επίσημα την αποδεύμεση πως γίνεται αυτό να σου δώσουν την αποδέσμευση και να μην με καλέσουν για να δηλώσω θέση και πόσο διάστημα θέλει  μήπως και με καλέσουν αυτό μπορεί να γίνει μέχρι 30 Ιουνίου ή και αργότερα από την πρώτη Ιουνίου  που πήρα την απόφαση και κοιτάζω το κινητό μου μήπως με πάρουν από τους φορείς,είτε μου στείλουν κάποιο μήνυμα αλλά δεν έχω και πόσο χρονικά διάστημα θέλουν; Τι να κάνω να ζητήσω ανάκλαση της αποδέσμευσης γίνεται για να μην υπάρξει κάποιο πρόβλημα στην δουλεία μου έτσι μου είπε κάποιος αιρετός μπορεί να υπάρχει πρόβλημα ρωτάω γιατί διαβάζω τις εγκυκλίους  τις διευκρινιστικές ερωτήσεις για μετάταξη ή να περιμένω μην με καλέσουν και εμένα αν δεν πάει κάποιος άλλος και πως γίνεται ο έλεγχος των δικαιολογητικών ρωτάω παιδιά να μάθω; και μπήκα στην Απογραφή δεν είχε τίποτα για τις θέσεις;Πρέπει να  κάνω κάτι στους φορείς υποδοχής να τους ξανά πάρω τηλέφωνο   και να ζητήσω να μην με συμπεριλάβουν στους φορείς υποδοχής ΄πριν βγει  το φεκ για πείτε μου εσείς που ξέρετε από μετατάξεις είναι η πρώτη φορά που ζήτησα μετάταξη  και  για ανάκληση πη΄ρα την υπηρεσία μου αφού δεν με κάλεσε καποιος από τους φορείς υποδοχής;

Αποσυνδεδεμένος old_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1058 στις: Ιούνιος 13, 2022, 09:07:39 μμ »
Γινεται ανακληση πραξης μεταταξης πριν παρει ΦΕΚ;
Κυνήγησε το, στείλε Mail ανάκλησης πάρε αρ. Πρωτ. της αίτησης ανάκλησης όλο το παιχνίδι παίζεται μέχρι να δημοσιευθεί σε ΦΕΚ. Η υπηρεσία θα μεριμνήσει να γίνει ανάκληση επικοινωνόντας με το ΕΤ, και στη συνεχεια θα καλέσουν τον  επόμενο επιλαχόντα. Αν βγει το ΦΕΚ ειναι πλέον αργά ανήκεις πλέον στη νέα υπηρεσία ...

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1059 στις: Ιούνιος 13, 2022, 10:56:17 μμ »
Πιθανώς δεν έχετε καταλάβει τη διαδικασία. Η αποδέσμευση από το ΥΠΑΙΘ δεν έχει καμία σχέση με την επιλογή από κάποιον φορέα. Αποδέσμευση πρακτικά σημαίνει ότι "μπορείς να πάρεις μετάταξη" και αφορά στο συγκεκριμένο κύκλο κινητικότητας. Αν δεν έχεις επιλεγεί από κάποιον φορέα τότε παραμένεις εκεί που είσαι. Δεν ξέρω τι φαντάστηκε ο αιρετός που σε "ενημέρωσε".

Αποσυνδεδεμένος kstak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1060 στις: Ιούνιος 17, 2022, 05:31:45 μμ »
τι μπορεί να σημαίνουν οι σημερινές ανακοινώσεις του υπουργείου περι μη έγκρισης αποδέσμευσης εκπ/κων Δ.Ε.;
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/74693%CE%952_17-06-2022_%CE%A5%CE%91.pdf
.....

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1061 στις: Ιούνιος 17, 2022, 06:11:05 μμ »
τι μπορεί να σημαίνουν οι σημερινές ανακοινώσεις του υπουργείου περι μη έγκρισης αποδέσμευσης εκπ/κων Δ.Ε.;
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/74693%CE%952_17-06-2022_%CE%A5%CE%91.pdf
Οτι δεν πληρουν τις προυποθεσεις για να απελευθερωθουν απο τη θεση τους και παραμενουν στο ποστο τους. Δεν σημαινει οτι με το που κανεις αιτηση αποδεσμευεσαι αυτοδικαια...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2022, 06:13:07 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ 19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1062 στις: Ιούνιος 18, 2022, 12:59:02 μμ »
Καλησπέρα! Αν κατάλαβα καλά από το νόμο, η μετάταξη θεωρείται ότι έχει γίνει όταν πάρουμε ΚΑΔ; Δηλαδή από τη στιγμή που πάρουμε ΚΑΔ αποχωρούμε από την υπηρεσία μας; Και πότε παρουσιαζόμαστε στην καινούρια;
Βασικά το άρθρο 6 παράγραφος 6 λέει:
 "Η μετάταξη ή απόσπαση ολοκληρώνεται με την έκδοση απόφασης από το αρμόδιο για διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου της παραγράφου 1 του άρθρου 7, το αργότερο μέχρι τις 15 Μαΐου, και κοινοποιείται στον ενδιαφερόμενο και την υπηρεσία προέλευσής του."
Λίγο μπέρδεμα γενικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 18, 2022, 01:09:07 μμ από ΠΕ 19 »

Αποσυνδεδεμένος Anabelle

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη μέσω ΕΣΚ
« Απάντηση #1063 στις: Ιούνιος 18, 2022, 06:43:55 μμ »
Καλησπέρα! Αν κατάλαβα καλά από το νόμο, η μετάταξη θεωρείται ότι έχει γίνει όταν πάρουμε ΚΑΔ; Δηλαδή από τη στιγμή που πάρουμε ΚΑΔ αποχωρούμε από την υπηρεσία μας; Και πότε παρουσιαζόμαστε στην καινούρια;
Βασικά το άρθρο 6 παράγραφος 6 λέει:
 "Η μετάταξη ή απόσπαση ολοκληρώνεται με την έκδοση απόφασης από το αρμόδιο για διορισμό όργανο της υπηρεσίας υποδοχής, ύστερα από σύμφωνη γνώμη του αρμοδίου συλλογικού οργάνου της παραγράφου 1 του άρθρου 7, το αργότερο μέχρι τις 15 Μαΐου, και κοινοποιείται στον ενδιαφερόμενο και την υπηρεσία προέλευσής του."
Λίγο μπέρδεμα γενικά.

Σε καμία περίπτωση δεν ολοκληρώθηκε μόλις πάρεις ΚΑΔ και καλό είναι να μην την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια από την παλιά υπηρεσία τραγουδώντας "απολύομαι"!. Είσαι στο νήμα αλλά δεν το έκοψες ακόμα. Για να ολοκληρωθεί η διαδικασία πρέπει να βγει το ΦΕΚ και να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας. Φυσικά από τη στιγμή που θα πάρεις ΚΑΔ το ποτάμι δεν γυρίζει πίσω για την υπηρεσία (εσύ μπορείς ακόμα απλά να μην κάνεις ανάληψη, με τις όποιες συνέπειες) αλλά δεν μπορείς ακόμα να φύγεις από την παλιά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 543
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.