*

Αποστολέας Θέμα: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ  (Αναγνώστηκε 1923 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος takisistorikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
« στις: Νοέμβριος 29, 2017, 10:31:35 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα
Ζητώ συγγνώμη για τον πιθανότατα άκομψο τίτλο του θέματος που ανοίγω. Ίσως τον βρείτε αγενή, αλλά πιστέψτε με θα ήθελα τα φώτα όποιου έχει κάποια γνώση του θέματος. (ελπίζω να μην προταθεί η απαγωγή και ο βασανισμός του προϊσταμένου μου ώσπου να παραιτηθεί "οικειοθελώς")
Είμαι μόνιμος 11 χρόνια, έχω περάσει από 4 σχολεία και ΔΕΝ έχω ξαναδεί, όπως και οι συνάδελφοί μου παρόμοιο θέαμα. Άνθρωπος παντελώς ακατάλληλος για διοίκηση, με πολλά ψυχολογικά προβλήματα, χωρίς κανένα σεβασμό από/για τους μαθητές, με κάκιστες σχέσεις με σχεδόν όλο το σύλλογο και τους γονείς. Το 2015 εξελέγη ελλείψει άλλου υποψηφίου (ορεινό Γυμνάσιο με Λυκειακές...) και το 2017 καίτοι 60ος σε έναν νομό με 52 σχολεία, λόγω καραμπόλας και νέας έλλειψης ανθυποψηφίου επανεπιλέχθηκε με το ιστορικό 6,18! στη συνέντευξη. Η υπομονή όλων μας εξαντλείται ταχέως..
Βάσει του νόμου του 1985 5. Με σύμφωνη και αιτιολογημένη γνώμη του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου Διευθυντής, υποδιευθυντής, προϊστάμενος σχολικής μονάδας, διευθυντής και υπεύθυνος τομέα Σ.Ε.Κ. μπορεί να απαλλαγεί από τα καθήκοντά του ή να μετατεθεί σε άλλη σχολική μονάδα ή Σ.Γ.Κ. κατά περίπτωση για το συμφέρον της υπηρεσίας.
Γνωρίζει κάποιος αν εξακολουθεί να ισχύει; Κάποιος που έχει ζήσει παρόμοια, σίγουρα καθόλου ευχάριστη εμπειρία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:48:05 »

Αποσυνδεδεμένος rrrrrr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 11:32:01 μμ »
Η τελευταία σχετική διάταξη (ν. 3848/10, άρ. 26) ορίζει τα εξής:

Παράθεση
Απαλλαγή των στελεχών της εκπαίδευσης από την άσκηση των καθηκόντων τους

1. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ή του αρμόδιου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης, ύστερα από αιτιολογημένη σύμφωνη γνώμη του αρμόδιου υπηρεσιακού συμβουλίου, οι κατέχοντες θέσεις στελεχών της εκπαίδευσης μπορεί να απαλλάσσονται από την άσκηση των καθηκόντων τους:

α) για σοβαρούς προσωπικούς ή οικογενειακούς λόγους ή λόγους υγείας, ύστερα από αίτησή τους ή

β) για σοβαρό λόγο αναγόμενο σε πλημμελή άσκηση των υπηρεσιακών τους καθηκόντων, όπως ιδίως για αδυναμία άσκησης ελέγχου επί των υπαλλήλων, αδικαιολόγητη επιείκεια ή μεροληψία κατά τη σύνταξη των εκθέσεων αξιολόγησης, μη προσήκουσα συμπεριφορά προς τους πολίτες, ευθυνοφοβία, απροθυμία εφαρμογής νέων μεθόδων οργάνωσης, λειτουργίας και αποδοτικότητας, αδικαιολόγητη καθυστέρηση στη διεκπεραίωση των υποθέσεων, κακή συνεργασία με τους προϊσταμένους, τους υφισταμένους και τα λοιπά στελέχη της διοίκησης και μειωμένη ποιοτική και ποσοτική απόδοση.

2. Το οικείο υπηρεσιακό συμβούλιο γνωμοδοτεί για την απαλλαγή στελέχους της εκπαίδευσης για πλημμελή άσκηση των καθηκόντων του, ύστερα από ερώτημα του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων ή του αρμόδιου περιφερειακού διευθυντή εκπαίδευσης και αφού τηρηθεί η διαδικασία ακρόασης ενώπιον του συμβουλίου.

[...]
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2017, 11:34:50 μμ από rrrrrr »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 09:07:37 πμ »
Εκ πικρής πείρας ομιλούσα, δεν θέλω να σε απογοητεύσω. Προϊστάμενοι κ υπηρεσιακά συμβούλια δεν ασχολούνται. Αφού τώρα είχαμε συναντεύξεις, κ δεν του έβσλαν 0, σημαίνει ότι ήθελαν και τον έκαναν. Ίσως ασχοληθούν με σοβαρή καταγγελία γονέα που και γι' αυτό αμφιβάλλω. Τα έχω ζήσει δυστυχώς. Δεν ξέρω η τοπική ΕΛΜΕ αν είναι δραστήρια, αλλά κι αυτούς δεν τους εμπιστεύομαι, κινούνται μέχρι όσο νιώσουν ασφαλείς. Μόνο ένας ενωμένος σύλλογος μπορεί να προσπαθήσει να τον περιορίσει. Απόλυτα ενωμένος όμως. Όχι τύπου στηρίζω θεωρητικά, κάνει το επεισόδιο ένας κι εγώ σφυρίζω αδιάφορα κ μετά του κανω κ κριτθκή γιατί ηπταν απότομος κ έχασε το δίκιο του.

Αυτά τα άτομα δεν αφήνουν τις θέσεις τους ο κόσμος να χαλάσει. Θα χρησιμοποιήσουν κάθε μέσο δυσφήμισης (εμείς είχαμε ξεκατινιάσματα στις τοπικές εφημερίδες και απειλες ατην αστυνομία). Εν ανάγκη θα κινηθούν και νομικά. Αυτό το ξέρουν συνήθως και οι συνδικαλιστές και οι προϊστάμενοι και γι' αυτό αποφεύγουν τη δράση.

Αποσυνδεδεμένος takisistorikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΜΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΣΕ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2017, 06:43:09 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις. Το έχω πάρει απόφαση ότι η μόνη λύση είναι η μετάθεση. Και ενώ δεν είχα κάνει ποτέ αίτηση για απόσπαση φέτος θα κάνω, και όχι μόνο εγώ, θα αδειάσει το σχολείο εξαιτίας ενός ανεγκέφαλου τύπου.
Και πάλι ευχαριστώ συνάδελφοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 414

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.