*

Αποστολέας Θέμα: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς  (Αναγνώστηκε 27267 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 03:11:19 μμ »
Συνάδελφοι δεν ισχύει το άρθρο αυτό για τους εκπαιδευτικούς. Είναι λάθος του υπαλλήλου. Σύντομα θα σταλθεί διευκρινιστική. Όποιος θέλει μπορεί να επικοινωνήσει με τα τηλέφωνα που αναφέρονται στο έγγραφο.

ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΩ!!!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 04:39:50 μμ »
Πήρα το πρωί τηλ στο 2103443131 που είναι αρμόδιο για τις άδειες. Μου είπαν ότι οι αναπλήρωτές δεν είμασταν σε κάποιο νόμο που να λέει οτι δικαιούμασταν τις +2 μέρες και τις παίρναμε ¨χαριστικά¨ λογω δημοσιουπαλληλικού κώδικα και ισότητας με τους μόνιμους. Τώρα με το νόμο που βγήκε για τους ιδιωτικούς μας παίρνει και εμάς η μπάλα που είμαστε ιδιωτικού δικαίου. Ο νόμος αυτός ισχύει απο τη δημοσίευση του τον αύγουστο και κανονικά απο αύγουστο λοιπόν δικαιούμαστε μονο τη μέρα της αιμοδοσίας. Επειδή όμως ο υπουργός δεν τον έχει υπογράψει ακόμα δεν ξέρουν τι θα γίνει με τις άδειες που ήδη έχουν δοθεί απο αύγουστο μέχρι την ημερομηνία υπογραφής. Για να μην ισχύσει πρέπει να κινηθούν διαδικασίες και να βγάλει ο υπουργός τροπολογία. Συνάδελφοι πρέπει επειγόντως να δούμε τι θα κάνουμε.


Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 06:00:38 μμ »
Δηλαδή το +2 ισχύει για τους μόνιμους κι όχι για τους αναπληρωτές;  :o  :o

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 06:04:28 μμ »
Συνάδελφοι, πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι στη ΔΔΕ που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά που διάβασα δεν έχουν ισχύ για εμάς τους εκπαιδευτικούς, ακόμα και τους αναπληρωτές. Μου είπαν ότι ισχύουν αυτά που ήδη ξέρουμε όλοι και ότι οι ανακοινώσεις που έγιναν αφορούν τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που μέχρι σήμερα δε δικαιούνταν ούτε τη μέρα της αιμοδοσίας να λείψουν από την εργασία τους.
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:23:37 »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:40:09 μμ »
Συνάδελφοι, πήρα τηλέφωνο το μεσημέρι στη ΔΔΕ που ανήκω και μου είπαν ότι αυτά που διάβασα δεν έχουν ισχύ για εμάς τους εκπαιδευτικούς, ακόμα και τους αναπληρωτές. Μου είπαν ότι ισχύουν αυτά που ήδη ξέρουμε όλοι και ότι οι ανακοινώσεις που έγιναν αφορούν τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που μέχρι σήμερα δε δικαιούνταν ούτε τη μέρα της αιμοδοσίας να λείψουν από την εργασία τους.
'

despinoula εμένα η πρωτοβάθμια στο κιλκίς λέει οτι καταργείται η αιμοδοτική. Εσένα λέει η διεύθυνση το αντίθετο. Γίνονται και τα δύο; ;Αυτά που είπα παραπάνω μου τα είπαν απο το γραφείο στο υπουργείο που είναι αρμόδιο για τις άδειες. Δεν είναι λοιπόν πιο πιθανό μόλις υπογράψει ο υπουργός να σταλεί το mail στις διευθύνσεις; Ανακεφαλαιώνω λέγοντας πως για όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα (και τους αναπληρωτές αφου είμαστε ιδιωτικού δικαίου) ισχύει σύμφωνα με το νόμο οτι άδεια έχεις μόνο για τη μέρα της αιμοδοσίας. Μόνο αν βγεί τροπολογία με την οποία να εξαιρούνται οι αναπληρωτές θα τη γλιτώσουμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 10:44:35 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 10:42:01 μμ »
Καλημέρα,

Παρακαλούμε όπως ληφθεί υπόψη το ΦΕΚ 130/τ. Α΄/18-07-2018 (Ν.4554/2018) – Άρθρο 68, που αφορά τη χορήγηση αιμοδοτικών αδειών στους εκπ/κους (άρθρο 68) για τα σχολεία της αρμοδιότητάς σας.


Άρθρο 68

«Ο εργαζόμενος ο οποίος ανταποκρίνεται σε πρόσκληση από υπηρεσία αιμοληψίας για κάλυψη έκτακτης ανάγκης ή μετέχει σε οργανωμένη ομαδική αιμοληψία, καθώς και ο εργαζόμενος που προσέρχεται σε οποιοδήποτε κέντρο αιμοληψίας με δική του πρωτοβουλία για να προσφέρει αίμα, δικαιούται ειδικής άδειας απουσίας με πλήρεις αποδοχές, μόνο για την ημέρα της αιμοληψίας. »


Με εκτίμηση,


Γιάννης Αλτάνης


Επιτελική Δομή ΕΣΠΑ

Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων

Τομέας Παιδείας

Ανδρέα Παπανδρέου 37

151 80 Μαρούσι

Τηλ: 210 344 3329

Fax: 210 344 2139

e-mail: galtanis@minedu.gov.gr

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 27, 2018, 11:00:05 μμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 27, 2018, 11:08:19 μμ »
'

despinoula εμένα η πρωτοβάθμια στο κιλκίς λέει οτι καταργείται η αιμοδοτική. Εσένα λέει η διεύθυνση το αντίθετο. Γίνονται και τα δύο; ;Αυτά που είπα παραπάνω μου τα είπαν απο το γραφείο στο υπουργείο που είναι αρμόδιο για τις άδειες. Δεν είναι λοιπόν πιο πιθανό μόλις υπογράψει ο υπουργός να σταλεί το mail στις διευθύνσεις; Ανακεφαλαιώνω λέγοντας πως για όλους τους εργαζόμενους του ιδιωτικού τομέα (και τους αναπληρωτές αφου είμαστε ιδιωτικού δικαίου) ισχύει σύμφωνα με το νόμο οτι άδεια έχεις μόνο για τη μέρα της αιμοδοσίας. Μόνο αν βγεί τροπολογία με την οποία να εξαιρούνται οι αναπληρωτές θα τη γλιτώσουμε.

Ναι είναι ιδιωτικού δικαίου οι αναπληρωτές, αλλά στις ειδικές άδειες δεν ισχύει ότι και για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους. Είναι μπερδεμένα τα πράγματα. πχ το 6μηνο το ΟΑΕΔ δεν καλύπτει τους συμβασιούχους το δημοσίου, ανάμεσά τους και τους αναπληρωτές. Επίσης μπορεί στην αποζημίωση μη ληφθείσας αδείας ο αναπληρωτής αποζημιώνεται υπολογίζοντας τις ημέρες της άδειας, όπως συμβαίνει και στον ιδιοτικό τομέα για συμβάσεις ορισμένου χρόνου, αλλά δεν έχει δικαίωμα να πάρει περισσότερες από 10 ημέρες κανονικής άδειας σε κάθε σχολικό έτος. Δηλαδή θέλοντας και μη αν κάνει 10μηνη σύμβαση, κάποιες ημέρες άδειας θα της αποζημιωθεί ως μη ληφθείσα άδεια. Θα πρέπει να ψάξουμε το κείμενο (είτε είναι νόμος, είτε υπουργική απόφαση κλπ) που αναφέρεται για τις αιμοδοτικές στο δημόσιο για να δούμε αν η διατύπωση καλύπτει και τους συμβασιούχους. Πάντως να πω και κάτι ειδικά για εμάς τους μόνιμους. Δίνω αίμα 2 φορές το χρόνο εδώ και μια δεκαετία τουλάχιστον. Μία μέρα μέχρι τώρα έλειψα με αιμοδοτική άδεια από τις πάνω από 40 ημέρες που δικαιούμουν. Στην εκπαίδευση για μένα άδεια παίρνεις μόνο αν πραγματικά τη χρειάζεσαι για οικογενειακούς λόγους, για κάποια ανάγκη τέλος πάντων. Προσωπικά οι 10 μέρες της κανονικής άδειας όχι μόνο με καλύπτουν, αλλά σπάνια θα κάνω χρήση έστω και 1-2 ημερών σε ένα σχολικό έτος. Το κατανοώ μόνο για ανθρώπους που υπηρετούν μακριά από την οικογένεια τους και θέλουν να κολλήσουν άδειες σε σαββατοκύριακο για να δούνε την οικογένεια τους.

Αποσυνδεδεμένος puella

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Lilacs out of the dead land
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:14:53 πμ »
Καλημέρα σας,

Το παρακάτω email εστάλη εκ παραδρομής και δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Με εκτίμηση,

Γιάννης Αλτάνης

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 11:39:25 πμ »
Καλημέρα σας,

Το παρακάτω email εστάλη εκ παραδρομής και δεν θα πρέπει να ληφθεί υπόψη.

Με εκτίμηση,

Γιάννης Αλτάνης
Τελικά το mail πράγματι αφορούσε όλους τους εκπαιδευτικούς. Προφανώς έπεσε άγριο κράξιμο και έγινε η γνωστή σε όλους kolotouba!!!

Αποσυνδεδεμένος pevi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 01:48:28 μμ »
Καλησπέρα σας.
Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω και βλέποντας το άρθρο 68 που ήρθε στο σχολείο, τελικά τι ισχύει;;;;;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 03:02:26 μμ »
Παντως στο κεδδυ που ειμαι εγω δεν ηρθε τιποτα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 28, 2018, 03:34:29 μμ »
Εγώ αδυνατώ να καταλάβω ποιο είναι το ΤΟΣΟ μεγάλο όφελος για την εκπαίδευση που επιτυγχάνεται με το κόψιμο της αιμοδοτικής. Όπως το βλέπω εγώ απλά κόβεται ένα από τα κίνητρα για να γίνει κάποιος εθελοντής αιμοδότης. Και δεδομένου του χαμηλού ποσοστού εθελοντικής αιμοδοσίας στην Ελλάδα μονό ως βλακώδης μπορεί να χαρακτηριστεί μια τέτοια κίνηση.

Αποσυνδεδεμένος James_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:58:36 μμ »
Γνωρίζει κανείς τι ισχύει με τις αιμοδοτικές άδειες; Είναι δύο ή τρεις ημέρες (δύο ημέρες αιμοδοτική και 1 ημέρα η αιμοληψία); Σύμφωνα με την τελευταία σχετική εγκύκλιο του υπουργείου (31/01/2019, ΑΔΑ: ΨΠΝΒ4653ΠΣ-ΞΗΠ), αναγράφονται 2 ημέρες (βάσει της παρ. 5 του άρθρου 50 τον ν. 3528/2007). Όποιος γνωρίζει, ας απαντήσει παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:44:03 μμ »
Συνάδελφε δες σε αυτό το τόπικ, νομίζω ότι το μήνυμα του μέλους patreas αποσαφηνίζει την κατάσταση όσον αφορα το ζήτημα.

https://www.pde.gr/index.php?topic=4623.224

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 527

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.