*

Αποστολέας Θέμα: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς  (Αναγνώστηκε 30047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος despinoula4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω τα παιδιά!
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 20, 2022, 06:37:05 μμ »
*Οι δύο ημέρες άδειας είναι πέραν της ημέρας αιμοδοσίας και μπορούν να ληφθούν είτε συνεχόμενα με το χρόνο της αιμοδοσίας ή οποτεδήποτε εντός της σύμβασης. Σε κάθε περίπτωση δεν μεταφέρονται στο επόμενο ημερολογιακό έτος.

Τελικά είναι ακόμα χειρότερα συνάδελφοι. Ισχύει και αυτό που λέει η despinoula4 και αυτό που είπα αρχικά εγώ.  Πρέπει και εντος της σύμβασης και εντος του ίδιου έτους. Δηλαδη αν δώσεις αίμα απο 1/1 πρέπει μέχρι 30/6 να την πάρεις. Επίσης πρέπει αν δώσεις απο 1/9 να την πάρεις μέχρι 31/12. Αλλιώς χάνεται και στις δυο περιπτώσεις.

Ναι αυτό ακριβώς victor123... Γιαυτό και έγραψα τι συνέβη σε εμένα πέρυσι...
ΠΕ02 ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:12 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 03:51:21 μμ »
Αγαπητέ victor123, δυστυχώς είναι όπως τα λέει το excel του ΥΠΑΙθ... Και το λέω ως παθούσα την προηγούμενη σχολική χρονιά... Για αναπληρωτές λοιπόν: εάν κάποιος αιμοδοτήσει πριν τη λήξη του 2022, ΠΡΕΠΕΙ να πάρει τις 2 εξτρά μέρες άδεια ΠΡΙΝ λήξει το 2022. Πέρυσι σκέψου είχα αιμοδοτήσει τον Οκτώβρη και τον Μάρτη, θέλοντας να πάρω τις 4 εξτρά μέρες κάπου στον Μάιο... Αλλά η ΔΔΕ απέρριψε τις 2 μέρες από την αιμοδοσία του Οκτώβρη, γιατί έπρεπε λέει να της είχα πάρει ως 31/12/21... Μέχρι πρόπερσι πάντως οι αναπληρωτές παίρναμε τις εξτρά μέρες όποτε θέλαμε εντός σύμβασης, χωρίς περιορισμούς ημερολογιακού έτους. Από πέρυσι άλλαξε εντελώς αυτό!

Ευτυχώς πέρυσι ενώ αιμοδότησα Οκτώβριο, τις πήρα Απρίλιο! Από φέτος δεν θα επιδιώξω κάτι τέτοιο γιατί είναι ξεκάθαρο αυτό που αναφέρεται στις άδειες των αναπληρωτών στο minedu. Εντός ημερολογιακού έτους ΚΑΙ σύμβασης :-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 07:49:42 μμ »
Μπορείς να δίνεις αίμα 3 φορές τον χρόνο. Φυσικά ο Φεβρουάριος και Μάιος ανήκουν στην προηγούμενη σύμβασή σου.
Αν δώσεις τώρα αίμα θα είναι η 1η φορά για την σύμβαση του σχολικού έτους 2022-2023.

Γενικά κάποιος μπορεί να δίνει αίμα ανά τρεις μήνες, επομένως 4 φορές τον χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 25, 2022, 08:13:15 μμ »
Γενικά κάποιος μπορεί να δίνει αίμα ανά τρεις μήνες, επομένως 4 φορές τον χρόνο.


Οι γυναικες 2 φορες, σπανια 3 το χρονο
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:25:12 »

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 02:39:17 μμ »
Συνάδελφοι, για τη λήψη αιμοδοτικής άδειας, πρέπει η αιμοδοσία να γίνει εθελοντικά ή καλύπτει και η περίπτωση αιμοδοσίας για συγκεκριμένο ασθενή;

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 860
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 04:32:08 μμ »
Εθελοντικα, σιγουρα παιρνεις την αδεια.
Προς συγκεκριμενο ασθενη, δεν υπαρχει σχετικη αναφορα στην νομοθεσια οποτε υποθετω πως δεν παιρνεις.
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 10:28:06 μμ »
Συνάδελφοι, για τη λήψη αιμοδοτικής άδειας, πρέπει η αιμοδοσία να γίνει εθελοντικά ή καλύπτει και η περίπτωση αιμοδοσίας για συγκεκριμένο ασθενή;

η διάταξη έχει συγκεκριμένη διατύπωση που μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα με τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες, αλλά θα σου απαντήσω πρακτικά : στους ανθρώπους και τον γιατρό της αιμοδοσίας πεις τα σχετικά , ότι δηλ στο χαρτί της βεβαίωσης για να πάρεις άδεια μπορεί να γράψουν εθελοντικά (ή και τίποτα στη χειρότερη - ε, το ξέχασαν , δεν θα το πάρουν  γραμμή στη διεύθυνση , είναι σε μερικές και πολύ εντάξει άνθρωποι ! ) , διότι δεν θα ψάξει κανείς τον α/α με barcode που κάποια νοσοκομεία (όχι όλα βάζουν) και επειδή οι γιατροί είναι πιο σοβαροί άνθρωποι , ίσως να τη βγάλεις καθαρή. εγώ αυτό θα σου πρότεινα , διότι δεν έχεις να χάσεις κάτι. και το να προστρέξεις σε συγγενή είναι κάπως στο πνεύμα του νόμου . κάποιος πρέπει να δώσει και γι'αυτόν.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 10:52:46 μμ »
η διάταξη έχει συγκεκριμένη διατύπωση που μπορεί να σου δημιουργήσει θέμα με τις εκπαιδευτικές υπηρεσίες, αλλά θα σου απαντήσω πρακτικά : στους ανθρώπους και τον γιατρό της αιμοδοσίας πεις τα σχετικά , ότι δηλ στο χαρτί της βεβαίωσης για να πάρεις άδεια μπορεί να γράψουν εθελοντικά (ή και τίποτα στη χειρότερη - ε, το ξέχασαν , δεν θα το πάρουν  γραμμή στη διεύθυνση , είναι σε μερικές και πολύ εντάξει άνθρωποι ! ) , διότι δεν θα ψάξει κανείς τον α/α με barcode που κάποια νοσοκομεία (όχι όλα βάζουν) και επειδή οι γιατροί είναι πιο σοβαροί άνθρωποι , ίσως να τη βγάλεις καθαρή. εγώ αυτό θα σου πρότεινα , διότι δεν έχεις να χάσεις κάτι. και το να προστρέξεις σε συγγενή είναι κάπως στο πνεύμα του νόμου . κάποιος πρέπει να δώσει και γι'αυτόν.


Εμενα μου εβαζαν οτι εδωσα λογω εκτακτης αναγκης για σπανια ομαδα….

Η περιφερειακη που ανηκα εκτος απο το οτι δεν αναγνωριζε τη μερα αιμοδοσιας ως αδεια (γιατι…..ετσι! Και δεν σηκωναν κουβεντα), θεωρουσε οτι ο νομος δεν αναγνωριζει ουτε την εθελοντικη αιμοδοσια, παρα μονο την εκτακτη αναγκη και την προσκληση απο την αιμοδοτικη υπηρεσια!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 10:53:51 μμ »
Συνάδελφοι, για τη λήψη αιμοδοτικής άδειας, πρέπει η αιμοδοσία να γίνει εθελοντικά ή καλύπτει και η περίπτωση αιμοδοσίας για συγκεκριμένο ασθενή;
αν εχει η ελμε σου τραπεζα αιματος, μπορεις να δωσεις το αιμα εκει,να παρεις την αδεια και να ζητησεις μετα απο την ελμε το αιμα για τον ασθενη

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουάριος 15, 2023, 10:56:08 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 07:54:09 πμ »

Εμενα μου εβαζαν οτι εδωσα λογω εκτακτης αναγκης για σπανια ομαδα….
... θεωρουσε οτι ο νομος δεν αναγνωριζει ουτε την εθελοντικη αιμοδοσια, παρα μονο την εκτακτη αναγκη και την προσκληση απο την αιμοδοτικη υπηρεσια!

νομίζω το έχεις ξαναγράψει - και θα αφορούσε και άλλους το θέμα, οπότε  άλλαξε κάποια στιγμή η διατύπωση της διάταξης  και αναφέρει σαφώς και την εθελοντική. ξαναλέω το θέμα των αδειών είναι βλακωδώς σύνθετο, πρέπει να αλλάξει ΓΙΑ ΟΛΕΣ επί το σαφέστερο και απλούστερο , να ξαναπώ για την αθλιότητα των αδειών εξετάσεων και το διδακτορικό τώρα τώρα; παραλογισμός παντού σε αυτό το μπάχαλο.

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!


κανόνισε να την πάρεις ;) και πες μας εδώ , αν θες, τι έγινε .

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουάριος 16, 2023, 08:15:57 πμ »
νομίζω το έχεις ξαναγράψει - και θα αφορούσε και άλλους το θέμα, οπότε  άλλαξε κάποια στιγμή η διατύπωση της διάταξης  και αναφέρει σαφώς και την εθελοντική. ξαναλέω το θέμα των αδειών είναι βλακωδώς σύνθετο, πρέπει να αλλάξει ΓΙΑ ΟΛΕΣ επί το σαφέστερο και απλούστερο , να ξαναπώ για την αθλιότητα των αδειών εξετάσεων και το διδακτορικό τώρα τώρα; παραλογισμός παντού σε αυτό το μπάχαλο.


Μακαρι να αλλαξε…..

Μεχρι περυσι το Σεπτεμβριο που αλλαξα εγω υπηρεσια ειχα αυτο το θεμα…

Πλεον δεν εχω κανενα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #96 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 12:18:13 μμ »
Όταν δίνετε αίμα τι είδους βεβαίωση σας χορηγούν; Είναι ηλεκτρονική με barcode ή χειρόγραφη; Εμένα μου έχουν δώσει ένα έντυπο word στο οποίο πάνω στις τελίτσες … σημείωσαν ονοματεπώνυμο και ημερομηνία. Έβαλαν σφραγίδα και τέλος.   Είναι αυτό αποδεκτό από τις διευθύνσεις ή θα έχω θέμα; Επειδή η διεύθυνση μου είναι σε άλλο τόπο ανησυχώ!

Αποσυνδεδεμένος Alan Turing

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιμοδοτική άδεια - ισχύς
« Απάντηση #97 στις: Φεβρουάριος 20, 2024, 01:03:33 μμ »
Εμένα πάντα χειρόγραφη δίνουν και μετράει κανονικά.
Ο τόπος κατοικίας γιατί να παίζει ρόλο; Μπορείς να δώσεις όπου θέλεις ανά τη χώρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 411

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.