*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737492 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cherry81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10766 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 08:45:54 μμ »
Κανένα νόημα δεν έχει γενικά. Μόνο ο διαγωνισμός θα άρει όλες τις αδικίες... Πιέζουμε για το 100% όμως. Όχι πάλι ημίμετρα. Στην ειδική, αν μείνουν εκεί, στον τομέα τους, χωρίς χρονικό όριο, ας γίνουν με αυτό το σύστημα. Διαγωνισμός, αλλιώς υπάρχει πίνακας έτοιμος να αντλούν για διορισμούς στη γενική, ο πίνακας των επιτυχόντων-διοριστέων. Να επαναφέρω το ζήτημα στις διαστάσεις που πρέπει.

Φασούλι το φασούλι, εμένα αυτό το παιχνιδάκι μου θυμίζει. Προσθέτει αδικίες αυτό το σύστημα. Ποιος πια δεν το κατανοεί!
Καταβαραθρωνονται οι ασεπιτες χάνοντας τα μόρια και πριμοδοτουνται οι παράνομες προϋπηρεσίες που κατάφεραν να διογκωθουν όλα αυτά τα χρόνια λόγω της μη διενέργειας διαγωνισμού.Όχι μόνο δεν επιβραβεύεται η αριστεία,τιμωρείται κιόλας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:07 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10767 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 08:56:11 μμ »
Καταβαραθρωνονται οι ασεπιτες χάνοντας τα μόρια και πριμοδοτουνται οι παράνομες προϋπηρεσίες που κατάφεραν να διογκωθουν όλα αυτά τα χρόνια λόγω της μη διενέργειας διαγωνισμού.Όχι μόνο δεν επιβραβεύεται η αριστεία,τιμωρείται κιόλας!
Δυστυχώς, η νοοτροπία αυτής της χώρας δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Μια ζωή το πάνω χέρι θα το έχουν όσοι έχουν μπάρμπα στην Κορώνη και άσε τους άλλους που βαδίζουν με το σταυρό στο χέρι να κόψουν το λαιμό τους. Μόνο "Ας προσέχατε" δε μας είπαν κατάμουτρα. Αν και πισώπλατα, με ειρωνικό χαμογελάκι, σίγουρα κάθονται αραχτοί και σκέφτονται "Στην Ελλάδα ζείτε. Δεν ξέρατε δε ρωτάγατε που μου θέλατε και αξιοκρατία;"

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10768 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:18:32 μμ »
παραπονιούνται πολλοί οτι θα κλείσουν 3 χρόνια οι πίνακες. μάλιστα.
απο όλους εσάς παραπονέθηκε κανείς όταν έκλεισαν οι πίνακες για 5? χρόνια ?
όχι γιατί τότε δεν ήταν τόσο μεγάλο το εργασιακό και επειδή σας βόλευε γιατί με αυτό το τρόπο και έχτισαν τα ρετιρέ προϋπηρεσίας, ζητώντας τώρα την αποζημίωση για τις ραχούλες και τις πινέζες του χάρτη
εμένα αυτό το σύστημα που φέρανε με βολεύει, παρόλα αυτά θα ήθελα γραπτό ασεπ
οι μόνοι αδικημένοι που θα έπρεπε να φωνάζουν και έχουν δίκιο είναι οι νέοι και κάποιες ειδικές κατηγορίες σ.κ.π. κτλπα
τέλος

Αποσυνδεδεμένος Cherry81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10769 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:30:35 μμ »
Δυστυχώς, η νοοτροπία αυτής της χώρας δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Μια ζωή το πάνω χέρι θα το έχουν όσοι έχουν μπάρμπα στην Κορώνη και άσε τους άλλους που βαδίζουν με το σταυρό στο χέρι να κόψουν το λαιμό τους. Μόνο "Ας προσέχατε" δε μας είπαν κατάμουτρα. Αν και πισώπλατα, με ειρωνικό χαμογελάκι, σίγουρα κάθονται αραχτοί και σκέφτονται "Στην Ελλάδα ζείτε. Δεν ξέρατε δε ρωτάγατε που μου θέλατε και αξιοκρατία;"
Η κρίση όλα αυτά τα χρόνια ήταν κατά βάση κρίση αξιών και δυστυχώς δεν βλέπω να βγαίνουμε ποτέ απ' αυτή.
 Τόλμησαν θρασύτατα να απαξιώσουν την επιτυχία μας,λέγοντας πως ηταν η τυχερή μας μέρα,η στιγμή μας κι ας διαβάσαμε αναρίθμητες ώρες,προκειμένου να ανταποκριθούμε σε μια ύλη χαώδη και απροσδιόριστη.Επιδίωξαν να μας εξαφανίσουν απ'το χάρτη, γιατί εμποδιζαμε τους φωτογραφικους διορισμούς που δρομολογουσαν.Και ναι,σ'αυτή τη ζωή ανέλιξη δεν έχει αυτός που πάει με τον σταυρό στο χέρι,γιατι έχουνε μάθει την πονηριά να την ταυτίζουν με την εξυπνάδα.Αλλα ακόμη κι αν η ηθική ακεραιότητα δεν οδηγεί σε υλικές απολαβές,σε καταξιώνει ως άνθρωπο κι αυτο είναι μέγιστο απόκτημα.Ωστοσο,αν δεν μπόρεσε η πολιτεία να θωρακίσει την αξιοκρατία,ευελπιστούμε να το κάνει η δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:07 »

Αποσυνδεδεμένος Ellna

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10770 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:36:01 μμ »
Ευχαριστω mathstavros..Οχι μονο ηταν μουφα τελικα,οχι μονο οτι πηγαιναμε κσνονικο σχολειο με πενταωρα το ακριβοπληρωσαμε κιολας.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10771 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:41:43 μμ »
Η κρίση όλα αυτά τα χρόνια ήταν κατά βάση κρίση αξιών και δυστυχώς δεν βλέπω να βγαίνουμε ποτέ απ' αυτή.
 Τόλμησαν θρασύτατα να απαξιώσουν την επιτυχία μας,λέγοντας πως ηταν η τυχερή μας μέρα,η στιγμή μας κι ας διαβάσαμε αναρίθμητες ώρες,προκειμένου να ανταποκριθούμε σε μια ύλη χαώδη και απροσδιόριστη.Επιδίωξαν να μας εξαφανίσουν απ'το χάρτη, γιατί εμποδιζαμε τους φωτογραφικους διορισμούς που δρομολογουσαν.Και ναι,σ'αυτή τη ζωή ανέλιξη δεν έχει αυτός που πάει με τον σταυρό στο χέρι,γιατι έχουνε μάθει την πονηριά να την ταυτίζουν με την εξυπνάδα.Αλλα ακόμη κι αν η ηθική ακεραιότητα δεν οδηγεί σε υλικές απολαβές,σε καταξιώνει ως άνθρωπο κι αυτο είναι μέγιστο απόκτημα.Ωστοσο,αν δεν μπόρεσε η πολιτεία να θωρακίσει την αξιοκρατία,ευελπιστούμε να το κάνει η δικαιοσύνη.
Δεν είναι μόνο φαινόμενο των τελευταίων χρόνων, λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά και χρόνων πριν, από σύστασης του ελληνικού κράτους.
Απαξιώνοντας τη γραπτή διαδικασία του ΑΣΕΠ απαξιώνουν και τις πανελλήνιες.
Και φυσικά, η πολιτεία (=εκάστοτε κυβέρνηση) όχι ότι δε μπορεί αλλά δε θέλει να θωρακίσει την αξιοκρατία, γιατί έτσι έμαθε τους πολίτες της, οπότε δύσκολο να τους ξεβολέψει και να τους μεταλαμπαδέυσει αρχές και αξίες, εφόσον με τις γνωστές "αρχές" και "αξίες" που τους είχε συνηθίσει χρόνια τώρα, εξασφάλιζε την επικράτησή της.
Ραντεβού στα δικαστήρια, λοιπόν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 09:43:35 μμ από "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός »

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10772 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:22:43 μμ »
Στον πίνακα ειδικής φαίνονται ποιοι έχουν μεταπτυχιακό ένα καλό σημείο προσέγγισης του νέου πίνακα νομίζω είναι δύσκολο να διασταυρωθεί!
Μια γνωστή μου από το πανεπιστημιο εχει μετσπτυψιακό ειδικης κ τωρα κανει το ίδιο μεταπτ με εμενα στο εαπ γλωσσολογια για εκπαιδευτικους. Ξέρω κι αλλο τετοιο αυομο που φετος εργσδτηκε γισ πρωτη φορα με το μετσπτυχιακο ειδικης ως ΑΚΩ. Η κοπελα ξερει και αγηλικα γερμανικα κ εργαζεται αποκλειστικα στην ειδικη αγωγή. Είνσι στους 100 πρωτους στον κυριο πίνακα. Αυτη είναι σιγουρα διορισμένη είτε γίνει διαγωνισμος μονιμων ειδικης, είτε γενικης με μεταφορά προϋπηρεσίας. Μπορεί να μην έβγαλε το μετσπτυχιακό στη Βουλγαροϊταλία, αλλά με μέσο γκομενικό μπήκε αρχές της δεκαετίας 2000 στο μεταπτυχιακό ειδικης, κσθηγητή οπως μου χε πει η συγκστοικος της κ συμφοιτήτριά μου. Οπότε μην τρώγεστε για τα μετσπτυχιακά. Είτε των βσλκανίων, είτε της Ελλαδας, τα μεταπτυχιακά πιυ εξασφσλιζανε εργασία δεν αποκτηθηκαν 90% με καθαρό τροπο.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10773 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:30:35 μμ »
Μια γνωστή μου από το πανεπιστημιο εχει μετσπτυψιακό ειδικης κ τωρα κανει το ίδιο μεταπτ με εμενα στο εαπ γλωσσολογια για εκπαιδευτικους. Ξέρω κι αλλο τετοιο αυομο που φετος εργσδτηκε γισ πρωτη φορα με το μετσπτυχιακο ειδικης ως ΑΚΩ. Η κοπελα ξερει και αγηλικα γερμανικα κ εργαζεται αποκλειστικα στην ειδικη αγωγή. Είνσι στους 100 πρωτους στον κυριο πίνακα. Αυτη είναι σιγουρα διορισμένη είτε γίν ει διαγωνισμος μονιμων ειδικης, είτε γενικης με μεταφορά προϋπηρεσίας. Μπορεί να μην έβγαλε το μετσπτυχιακό στη Βουλγαροϊταλία, αλλά με μέσο γκομενικό μπήκε αρχές της δεκαετίας 2000 στο μεταπτυχιακό ειδικης, κσθηγητή οπως μου χε πει η συγκστοικος της κ συμφοιτήτριά μου. Οπότε μην τρώγεστε για τα μετσπτυχιακά. Είτε των βσλκανίων, είτε της Ελλαδας, τα μεταπτυχιακά πιυ εξασφσλιζανε εργασία δεν αποκτηθηκαν 90% με καθαρό τροπο.
Που να κάνεις και μια έρευνα στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας. Εκεί να δεις πώς μπαίνουν στα μεταπτυχιακά Ειδικής Αγωγής. Θα φρίξεις  :-[ :-[

Αποσυνδεδεμένος alex1977

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10774 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:41:07 μμ »
Εκεί το πήρε το μρτσοτυχιακο ;D

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10775 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 11:42:46 μμ »
Εκεί το πήρε το μρτσοτυχιακο ;D
Κλαίω  ;D ;D ;D Ένα χωριό είμαστε, πού να κρυφτείς;  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10776 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:15:48 πμ »
Πάντως για τους συναδέλφους αγγλικής μιλώντας, τα ακαδημαϊκά προσόντα θα καθορίσουν την σειρά στον πίνακα. Π.χ 116 μόρια προϋπηρεσίας και βαθμού πτυχίου σε κατατάσσουν στη θέση 30. Αν δεν έχεις μεταπτυχιακό, τα 116 μόρια τα συγκεντρώνει συνάδελφος με 96 μόρια + 20 του μεταπτυχιακού κι έτσι από τη θέση 230, ανεβαίνει (δυνητικά πάντα) 200 θέσεις!
Φανταστείτε όταν προστεθούν και τα υπόλοιπα ακαδημαϊκά.
Βλέποντας και γω τους πίνακες αγγλικής όσοι είχαμε μόρια από ασεπ-εγώ είχα στους δύο τελευταίους - χάνουμε αρκετές θέσεις.. Έχασα γύρω στις 20 θέσεις με τη διαγραφή των μορίων.. Να δω αν θα σώσουν την κατάσταση το μεταπτυχιακό οι ξένες γλώσσες και το ecdl.. Πραγματικά δεν μπορώ να προβλέψω καμία θέση.. Γιατί αν και τα προσθέτω όλα και φτάνω στα 100 μόρια δεν ξέρω οι άλλοι που είναι ήδη στα 100 τι έχουν από κριτήρια.. Τουλάχιστον να μπορούμε να δουλέψουμε αναπληρωτές.. Επίσης συμφωνώ με την Georgia για τα δυσπροσιτα.. Και γω είδα σε γνωστές ότι δεν έχουν αφαιρεθεί..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10777 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:26:21 πμ »
Βλέποντας και γω τους πίνακες αγγλικής όσοι είχαμε μόρια από ασεπ-εγώ είχα στους δύο τελευταίους - χάνουμε αρκετές θέσεις.. Έχασα γύρω στις 20 θέσεις με τη διαγραφή των μορίων.. Να δω αν θα σώσουν την κατάσταση το μεταπτυχιακό οι ξένες γλώσσες και το ecdl.. Πραγματικά δεν μπορώ να προβλέψω καμία θέση.. Γιατί αν και τα προσθέτω όλα και φτάνω στα 100 μόρια δεν ξέρω οι άλλοι που είναι ήδη στα 100 τι έχουν από κριτήρια.. Τουλάχιστον να μπορούμε να δουλέψουμε αναπληρωτές.. Επίσης συμφωνώ με την Georgia για τα δυσπροσιτα.. Και γω είδα σε γνωστές ότι δεν έχουν αφαιρεθεί..
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια μια και το εφερε η κουβεντα. Εμεις της Αγγλικης θα παρουμε τα μορια της αριστης γνωσης ηια τα αγγλικα η οχι? Εχετε καταλαβει?

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10778 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:39:04 πμ »
Να ρωτησω κατι βρε κοριτσια μια και το εφερε η κουβεντα. Εμεις της Αγγλικης θα παρουμε τα μορια της αριστης γνωσης ηια τα αγγλικα η οχι? Εχετε καταλαβει?
Υποθέτω πως όχι.. Θα πρέπει να έχεις άλλη ξένη γλώσσα.. Έτσι γίνεται σε άλλες προκυρηξεις που έχω δει και μετράνε οι γλώσσες.. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο να ισχύει και για τους πληροφορικους σχετικά με το ecdl?

Συνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10779 στις: Ιανουάριος 21, 2019, 12:41:51 πμ »
Υποθέτω πως όχι.. Θα πρέπει να έχεις άλλη ξένη γλώσσα.. Έτσι γίνεται σε άλλες προκυρηξεις που έχω δει και μετράνε οι γλώσσες.. Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο να ισχύει και για τους πληροφορικους σχετικά με το ecdl?
Σωστά τα λες Arieta. Εξάλλου τι νόημα θα είχε αν όλοι οι ΠΕ06 έπαιρναν τα 7 μόρια του Γ2 Αγγλικής Γλώσσας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 559

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.