*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736620 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1176 στις: Αύγουστος 20, 2018, 04:21:31 μμ »
τι εννοείς νεμι "και οι νέοι να μπουν στις θέσεις όσων αναπληρωτών προήλθαν από ιδιωτικά".

Γιατί είναι μπαγαποντιά (όπως λες) κάποιος να χρησιμοποιήσει την προϋπηρεσία του από ιδιωτικό σχολείο και έτσι κάποια στιγμή να τον καλέσουν ως αναπληρωτή;

Σημειώνω για όσους δεν ξέρουν πρέπει για να μετρήσει η προϋπηρεσία από ιδιωτικό ο εκπαιδευτικός να ολοκληρώσει 2 χρόνια στο ίδιο ιδιωτικό και να απολυθεί είτε επειδή έκλεισε το ιδιωτικό, είτε επείδή λιγόστεψαν τα τμήματα και έτσι μηδενίστηκαν οι ώρες του. 

Θέλω νεμι ειλικρινά να μου απαντήσεις ποια είναι η μπαγαποντιά που θα κάνω αν με απολύσουν από το ιδιωτικό σχολείο για έναν απο τους παραπάνω λόγους και μετρήσει η προϋπηρεσία μου (σύμφωνα με την προκήρυξη των αναπληρωτών, αν τη διαβάσεις γράφει ακριβώς την παραπάνω παράγραφο) και για αυτό με καλέσουν ως αναπληρωτή; Ποια μπαγαμποντιά θα έχω κάνει τότε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1177 στις: Αύγουστος 20, 2018, 04:44:26 μμ »
τι εννοείς νεμι "και οι νέοι να μπουν στις θέσεις όσων αναπληρωτών προήλθαν από ιδιωτικά".

Γιατί είναι μπαγαποντιά (όπως λες) κάποιος να χρησιμοποιήσει την προϋπηρεσία του από ιδιωτικό σχολείο και έτσι κάποια στιγμή να τον καλέσουν ως αναπληρωτή;

Σημειώνω για όσους δεν ξέρουν πρέπει για να μετρήσει η προϋπηρεσία από ιδιωτικό ο εκπαιδευτικός να ολοκληρώσει 2 χρόνια στο ίδιο ιδιωτικό και να απολυθεί είτε επειδή έκλεισε το ιδιωτικό, είτε επείδή λιγόστεψαν τα τμήματα και έτσι μηδενίστηκαν οι ώρες του. 

Θέλω νεμι ειλικρινά να μου απαντήσεις ποια είναι η μπαγαποντιά που θα κάνω αν με απολύσουν από το ιδιωτικό σχολείο για έναν απο τους παραπάνω λόγους και μετρήσει η προϋπηρεσία μου (σύμφωνα με την προκήρυξη των αναπληρωτών, αν τη διαβάσεις γράφει ακριβώς την παραπάνω παράγραφο) και για αυτό με καλέσουν ως αναπληρωτή; Ποια μπαγαμποντιά θα έχω κάνει τότε;

 Φυσικά και θα σου απαντήσω .. Νόμος για το διορισμό εκπαιδευτικών απο το 98 και μετά είναι ο ΑΣΕΠ και μόνο... Ναι ή όχι??? Με διάφορες πιέσεις από διάφορες ομάδες έγιναν κάποιες διατάξεις όπως 24 μην α30μηνα κλπ  κλπ τα οποία κρίθηκαν αντισυνταγματικά εκ των υστέρων ναιή όχι??? βέβαια και ας κρίθηκαν αντισυγματικά αυτούς που διορίστηκαν δεν τους κουνάει ούτε σεισμός 12 ρίχτερ... ναι ή όχι??? Με επίσης διατάξεις μπήκαν  στο δημόσιο σχολείο ειδικής , ιδιωτικής κλπ... ναι ή όχι??? Αφού βασικός τρόπος ήταν ο ΑΣΕΠ και αυτοί που αναφέρω μπήκαν με άλλους τρόπους τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις και θέλεις επιπλεον εξηγησεις??

Αποσυνδεδεμένος dimis04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1178 στις: Αύγουστος 20, 2018, 05:20:21 μμ »
Η παγαποντια kgiannis ειναι τα κριτηρια προσληψης σου στο ιδιωτικο, για την αποκτηση της προυπηρεσια σου, συγκρητικα με τους υπολοιπους υποψηφιους αναπληρωτες που προσπερασες στον πινακα...τι δεν καταλαβαινεις!!!

Αποσυνδεδεμένος kgiannis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1179 στις: Αύγουστος 20, 2018, 05:53:00 μμ »

καταρχάς εγώ δεν έχω απολυθεί από το ιδιωτικό και άρα η προϋπηρεσία μου δεν έχει μετρήσει ποτέ και δεν έχω καλεστεί ποτέ ως αναπληρωτής.

νεμι σε όλα αυτά που λες θα σου απαντήσω ΝΑΙ αλλά για να καταλάβω ίσως κάτι που δεν ξέρω θέλω να σε ρωτήσω (δεν κάνω επίθεση - πολύ απλά δεν γνωρίζω και ρωτάω).

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος μπει στον πίνακα με προϋπηρεσία από το ιδιωτικό. Αυτό γίνεται σύμφωνα με τα γραφόμενα από την προκήρυξη αναπληρωτών.

Αυτό είναι κάτι αντισυνταγματικό/παράνομο παρόλο που γίνεται σύμφωνα με την προκήρυξη ή όπως λέει ο dimis04 είναι παγαποντιά;

dimis04 για την παγαποντιά που ακόμα δεν έχω κάνει γιατί δεν έχω απολυθεί δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το βλέπεις.


Δηλαδή εσύ αν ήσουν σε ιδιωτικό και σε απολύανε γιατί έκλεισε ή γιατί μηδενίστηκαν οι ώρες σου, την προϋπηρεσία που θα αποκτούσες δεν θα την εμφάνιζες για να μπεις στον πίνακα με προϋπηρεσία; Θα την απέκριπτές θεωρώντας πως είναι παγαποντιά;

Δουλεύω σε δυο ιδιωτικά για να συμπληρώνω ωράριο (δηλαδή σύμφωνα με εσένα είχα δυο κονέ) και αρνήθηκα σε δυο ιδιωτικά (δηλαδή σύμφωνα με εσένα είχα αλλά δυο κονέ).

 Σίγα τις γνωρίμιες που χρειάζεται να έχει κανείς για να δουλέψει σε  ιδιωτικά σχολεία που στα περισσότερα οι εργασιακές συνθήκες είναι άσχημες. Δηλαδή το μεγάλο αφεντικό θα βάλει το ανηψάκι να γίνει ιδιωτικός εκπαιδευτικός για να πληρώνεται κάθε εξάμηνο;

Γιατί όλοι αυτοί που εγώ θα προσπεράσω δεν θα μπορούσαν να βρουν κάποιο ιδιωτικό σχολείο; Μαζί δεν χτυπάμε πόρτες; 

Τα κριτήρια πρόσληψης ως αναπληρωτής στο δημόσιο γιατί είναι καλύτερα; Δηλαδή είναι καλύτερο κριτήριο αν έχει παλιώσει το πτυχίο σου.

Αυτή τη στιγμή καλούν αναπληρωτή κάποιον που είναι 50 χρονών και πάλιωσε το πτυχίο του και μπορεί να μην έχει δουλέψει ποτέ στην εκπαίδευση και μπορεί να μην έχει παιδαγωγική κατάρτιση και απλώς μπήκε στον πίνακα με προϋπηρεσία μόνο με ελάχιστα μόρια από ΑΣΕΠ (που μπορεί να μην έγραψε καλά). Και όμως αυτόν θα τον καλέσουν αναπληρωτή. Είναι καλύτερος αυτός; Θα τον έπαιρνε ποτέ το ιδιωτικό αν έβλεπε ότι μέχρι τα 50 έκανε άσχετες δουλειές με την εκπαίδευση; Είναι αυτά καλά κριτήρια πρόσληψης; Να νιώθω ενοχές αν προσπέράσω κάποιον χωρίς προϋπηρεσία παρόλο που διδάσκω επι χρόνια σε ιδιωτικά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:45:16 »

Αποσυνδεδεμένος Koma

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1180 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:15:55 μμ »
Kgiannis αναζητησε και μελέτησε την 527/2015 απόφαση του ΣτΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1181 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:18:20 μμ »
καταρχάς εγώ δεν έχω απολυθεί από το ιδιωτικό και άρα η προϋπηρεσία μου δεν έχει μετρήσει ποτέ και δεν έχω καλεστεί ποτέ ως αναπληρωτής.

νεμι σε όλα αυτά που λες θα σου απαντήσω ΝΑΙ αλλά για να καταλάβω ίσως κάτι που δεν ξέρω θέλω να σε ρωτήσω (δεν κάνω επίθεση - πολύ απλά δεν γνωρίζω και ρωτάω).

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος μπει στον πίνακα με προϋπηρεσία από το ιδιωτικό. Αυτό γίνεται σύμφωνα με τα γραφόμενα από την προκήρυξη αναπληρωτών.

Αυτό είναι κάτι αντισυνταγματικό/παράνομο παρόλο που γίνεται σύμφωνα με την προκήρυξη ή όπως λέει ο dimis04 είναι παγαποντιά;

dimis04 για την παγαποντιά που ακόμα δεν έχω κάνει γιατί δεν έχω απολυθεί δεν συμφωνώ με τον τρόπο που το βλέπεις.


Δηλαδή εσύ αν ήσουν σε ιδιωτικό και σε απολύανε γιατί έκλεισε ή γιατί μηδενίστηκαν οι ώρες σου, την προϋπηρεσία που θα αποκτούσες δεν θα την εμφάνιζες για να μπεις στον πίνακα με προϋπηρεσία; Θα την απέκριπτές θεωρώντας πως είναι παγαποντιά;

Δουλεύω σε δυο ιδιωτικά για να συμπληρώνω ωράριο (δηλαδή σύμφωνα με εσένα είχα δυο κονέ) και αρνήθηκα σε δυο ιδιωτικά (δηλαδή σύμφωνα με εσένα είχα αλλά δυο κονέ).

Σίγα τις γνωρίμιες που χρειάζεται να έχει κανείς για να δουλέψει σε  ιδιωτικά σχολεία που στα περισσότερα οι εργασιακές συνθήκες είναι άσχημες. Δηλαδή το μεγάλο αφεντικό θα βάλει το ανηψάκι να γίνει ιδιωτικός εκπαιδευτικός για να πληρώνεται κάθε εξάμηνο;

Γιατί όλοι αυτοί που εγώ θα προσπεράσω δεν θα μπορούσαν να βρουν κάποιο ιδιωτικό σχολείο; Μαζί δεν χτυπάμε πόρτες;

Τα κριτήρια πρόσληψης ως αναπληρωτής στο δημόσιο γιατί είναι καλύτερα; Δηλαδή είναι καλύτερο κριτήριο αν έχει παλιώσει το πτυχίο σου.

Αυτή τη στιγμή καλούν αναπληρωτή κάποιον που είναι 50 χρονών και πάλιωσε το πτυχίο του και μπορεί να μην έχει δουλέψει ποτέ στην εκπαίδευση και μπορεί να μην έχει παιδαγωγική κατάρτιση και απλώς μπήκε στον πίνακα με προϋπηρεσία μόνο με ελάχιστα μόρια από ΑΣΕΠ (που μπορεί να μην έγραψε καλά). Και όμως αυτόν θα τον καλέσουν αναπληρωτή. Είναι καλύτερος αυτός; Θα τον έπαιρνε ποτέ το ιδιωτικό αν έβλεπε ότι μέχρι τα 50 έκανε άσχετες δουλειές με την εκπαίδευση; Είναι αυτά καλά κριτήρια πρόσληψης; Να νιώθω ενοχές αν προσπέράσω κάποιον χωρίς προϋπηρεσία παρόλο που διδάσκω επι χρόνια σε ιδιωτικά σχολεία;


 Χαίρομαι που συμφώνησες σε αυτά που λέω, και θα σου απαντήσω και στις νέες σου ερωτήσεις.. Ναι αν είχα μόρια απο το ιδιωτικό και μπορούσα να την περάσω στο δημόσιο θα το έκανα, Αλλα εφόσον δεν θα ήταν ο βασικός τρόπος πρόσληψης για το δημόσιο και θα ήταν ένα παραθυράκι για να μπω, θα ήμουν προετοιμασμένη για όλα σε βάθος χρόνου για ότι κι αν με κατηγορούσαν κι αν κάποιοι κινούνταν νομικά ίσως εναντίον μου θεωρώντας πως τους τρώω τη θέση.. Θα προσπαθούσα ίσως να υποστηρίξω τη θέση μου μιας κ ο καθένας κοιτάζει τον εαυτό του αλλά δεν θα έβγαζα γλώσσα απέναντι σε αυτούς που ακολούθησαν πιστά τον έναν και μοναδικό νόμο, τον ΑΣΕΠ.. Επίσης φυσικά  και δεν μπορούν όλοι να βρουν θέση στο ιδιωτικό όπως δεν μπορούν να μπουν όλοι στο δημόσιο... αν μπορούσαν όλοι να μπουν κάπου δεν θα γινόταν αυτός ο σκοτωμός και σπαραγμός που γίνεται, και ναι θέλει γνωριμίες για να μπεις σε ιδιωτικό, και οι συνθήκες για να μπεις στο δημόσιο δεν είναι καλύτερες  είναι δυσκολότερες με τον ΑΣΕΠ γι αυτό τον αποφεύγουν και τον σιχτιρίζουν όλοι .. Είναι  όμως για ορισμένους κλάδους ο μόνος τρόπος να εργαστείς.. Η παλαιότητα πτυχίου που λες -επετηρίδα έχει καταργηθεί... Ναι αν είσαι τίμιος άνθρωπος να νιώσεις τύψεις που κάποιος πέθανε στο διάβασμα για να περάσει τις εξετάσεις ασεπ ... -αν δεν ήταν τίποτα κατά τη γνώμη σου και πολλών άλλων ας το κάνατε κ εσείς να μην μπαίνατε λόγω ιδιωτικού και σας τη λέγαμε τώρα μερικοί άλλοι -, ναι να νιώσεις τύψεις αν με ρωτάς που κάποιοι για να δουλέψουνε κάθε χρόνο ξεσπιτώνονταν έχαναν οικογένεια , φίλους, ζωή , πήγαιναν σε μέρη που αν αρρώσταιναν μπορεί να μην είχαν γιατρούς, πολλοί κουβαλούσαν και τα παιδιά τους μαζί και έχαναν παρέες και οικογένεια και εκείνα, για να βγάλουν λεφτά από τράπεζα μπορεί να χρειαζόντουσαν να κάνουν χιλιόμετρα, αποκλείονταν λόγω απαγορευτικών και μποφόρ σε ξερονήσια, δεν μπορούσαν να κάνουν επιπλέον σπουδές ή ότι άλλο ήθελαν κλπ κλπ, ενώ εσείς σπιτάκι σας με όλα τα καλά... Θέλεις να πω κι άλλα??? αλήθεια αναρωτιέσαι ακόμα??? Αλλά όπως είπε κι ο tiel και πολλοί άλλοι ο κόσμος θα συνεχίζει να υπάρχει κι η γη να γυρίζει.. Έτσι κι αλλιώς τα θέλαμε και τα πάθαμε, δεν μας ανάγκασε κανείς....Ας ζηλεύουν οι νέοι!!!! Τωρα θα μου πεις γιατι δεν σταματάω αυτη την ιστορία??? Πολύ απλά όταν ξεκίνησα ήταν αλλιώς κ εχω εγκλωβιστεί.... Αν με ρωτάς να σταματήσω θέλω.. Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω... Δακρύβρεχτο για μερικούς , αλήθεια για μενα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 06:31:00 μμ από νεμι »

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1182 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:42:14 μμ »
Kgiannis, αρχικά δεν έχεις αναφέρει την ειδικοτητα σου και σου το γράφω, γιατι υπάρχουν ιδιαιτερότητες ανάλογα με την ειδικοτητα στις προσλήψεις. Όσοι λοιπον συναδελφοι πήγαμε με το σταυρό στο χέρι και χωρίς να είμαστε ειδική κατηγορία ή πολύτεκνοι, είμαστε επιτυχόντες ΑΣΕΠ με μεγάλη επίδοση στον γραπτό διαγωνισμό και έτσι μας δόθηκε η ευκαιρία να εργαστούμε στη δημόσια εκπαίδευση. Συνεπώς, έχουμε διεκδικησει με διάβασμα και προσωπικες θυσιες τη συγκεκριμενη θεση εργασιας και εχουμε αποδείξει την επάρκεια μας για να βρισκόμαστε στο χώρο.
Σε όλες τις προκηρύξεις για το δημόσιο πριμοδοτειται η προϋπηρεσία. Πως στην εκπαίδευση να μην μετρήσει? Εσύ πως θα ένιωθες, ενω εισαι καλος και παραγωγικος στη δουλειά σου στο ιδιωτικό σχολείο  εάν σου έδειχνε ο ιδιοκτήτης την πόρτα της εξόδου, για να προσλάβει έναν νεότερο από εσένα, απλα για να του δώσει την ευκαιρία να μπει και αυτός στη σχολική αίθουσα. Είναι ανήθικο να χρησιμοποιεις κάποιον και μετά να τον πετάς σαν στημένη λεμονοκουπα! Παρόλα αυτά επειδή προσωπικά πέρασα από τον ιδιωτικό τομέα σέβομαι τον κόπο και την αγωνία οποιουδηποτε εργαζόμενου για να διατηρήσει την εργασία του, έστω και εάν είναι κακοπληρωμένη  και δύσκολη. Κατά τη γνώμη μου, θα πρέπει να γίνει προαιρετικά γραπτός διαγωνισμός που οι παλιοί θα μπορούν να δώσουν, εάν επιθυμούν να βελτιώσουν ή να αποκτήσουν μόρια ΑΣΕΠ, έχοντας τη δυνατότητα να διατηρήσουν εφοσων το επιθυμούν παλαιότερη επίδοση τους. Και οι νέοι που θα συμμετασχουν να εχουν τη δυνατότητα να μπουν στην εκπαίδευση ως αναπληρωτες. Για τις προσληψεις μονίμων όμως θα πρέπει να προσμετράται και ο βαθμός στον ΑΣΕΠ και η  δημόσια προϋπηρεσία. Ένα βήμα τη φορά συνάδελφε, και να διατηρούμε και κάποια σειρά όπως γίνεται και στις τράπεζες! Ποιος έβγαλε πρώτος αριθμό  προτεραιότητας?!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2018, 07:14:42 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4005
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1183 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:49:17 μμ »
Για τους προερχόμενους από τα ιδιωτικά απεφάνθη το ΣτΕ στην πρότυπη δίκη για τους αναπληρωτές πέρσι. Τουλάχιστον λοιπόν για τους αναπληρωτές κρίθηκε συνταγματική η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους. Λέει κάτι βαρύγδουπα φυσικά για να το δικαιολογήσει, για την αντιμετώπιση της ανεργίας και τέτοια, αλλά σημασία έχει ότι το ΣτΕ την αποδέχτηκε. Άρα αν την αποδέχεται και το υπουργείο, δε μπορεί κανείς να κάνει τίποτα...

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1184 στις: Αύγουστος 20, 2018, 06:53:30 μμ »
Για τους προερχόμενους από τα ιδιωτικά απεφάνθη το ΣτΕ στην πρότυπη δίκη για τους αναπληρωτές πέρσι. Τουλάχιστον λοιπόν για τους αναπληρωτές κρίθηκε συνταγματική η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας τους. Λέει κάτι βαρύγδουπα φυσικά για να το δικαιολογήσει, για την αντιμετώπιση της ανεργίας και τέτοια, αλλά σημασία έχει ότι το ΣτΕ την αποδέχτηκε. Άρα αν την αποδέχεται και το υπουργείο, δε μπορεί κανείς να κάνει τίποτα...

 Αυτό δεν αναιρεί ωστόσο όσα έγραψα εγώ και η glianna... ;Aλλωστε τα νόμιμα άρα και ηθικά μας τα χουν πει κι άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1185 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:24:03 μμ »
 Μόνιμοι διορισμοί

Συνάδελφοι εκτός των θεμάτων της καθημερινότητας, τα οποία ελέγχουμε και πιέζουμε να υλοποιούνται όσο ευνοϊκότερα γίνεται για όλους μας, υπάρχει και το ζήτημα των μόνιμων διορισμών που πρέπει πλέον επίμονα, να κυριαρχεί στη σκέψη μας και στα αιτήματά μας.

Αυτές τις ημέρες γίνεται η προετοιμασία των ανακοινώσεων του Πρωθυπουργού στη ΔΕΘ και μία εξ αυτών θ' αφορά τους μόνιμους διορισμούς στην εκπαίδευση με αρχή το σχολικό έτος '19-'20, με αλλαγή του υπάρχοντος νόμου και μέσω διαδικασίας ΑΣΕΠ (όχι γραπτού). Είτε αυτές γίνουν πραγματικότητα είτε όχι ένα είναι σίγουρο, πως πάμε σ' ένα νεο σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών καθώς το υπάρχον παύει να ισχύει μετά το τέλος αυτής της σχολικής χρονιάς.

https://e-mesara.gr/anaplirotes-pinakes-kai-diloseis-protimisis-anamoriodotisi-scholikon-monadon-ty-dyep-kalypsi-kenon-metakinisi-me-ploia-monimoi-diorismoi/
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1186 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:29:21 μμ »
χωρίς να το γνωρίζω και να το εμπιστεύομαι:
Σε συγκεκριμένη ομάδα αναφέρεται οτι υπάρχουν πληροφορίες για προτεινόμενο σύστημα από μέσα που θα έχει ταβάνι με μεγάλο αριθμό μηνών , χωρίς μόρια ασεπ 2008 , με ακαδημαικά και κοινωνικά κριτήρια και θα ανακοινωθεί χωρίς διαβούλευση.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1187 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:36:37 μμ »
χωρίς να το γνωρίζω και να το εμπιστεύομαι:
Σε συγκεκριμένη ομάδα αναφέρεται οτι υπάρχουν πληροφορίες για προτεινόμενο σύστημα από μέσα που θα έχει ταβάνι με μεγάλο αριθμό μηνών , χωρίς μόρια ασεπ 2008 , με ακαδημαικά και κοινωνικά κριτήρια και θα ανακοινωθεί χωρίς διαβούλευση.

αν δεν έχουν μόρια από ασεπ 2008 επειδή είναι παλιός , δε καταλαβαίνω γιατί να μοριοδοτείται και προϋπηρεσία παλιά...? παλιά προϋπηρεσία οκ αλλά ο τελευταίος διαγωνισμός όχι? 2 μετρά και 2 σταθμά
και αν δε κάνω λάθος στην 527 λέει ότι ο διαγωνισμός ο γραπτός είναι αντικειμενικός τρόπος αξιολόγησης

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1188 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:41:05 μμ »
δεν το σχολιάζω και δεν το εμπιστεύομαι . Μιλάνε για λήξη μεταβατικής χωρίς διενέργεια γραπτου ασεπ για λόγους δημόσιου συμφέροντος.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #1189 στις: Αύγουστος 20, 2018, 07:55:15 μμ »
Ok! Ας μην μοριοδοτησουν αυτούς που διάβασαν, αλλά αυτούς που έκαναν πολλά παιδιά  (επι τω πλείστον κυριες που είχαν λυμένα οικονομικά προβλήματα, με συζυγους στρατιωτικούς , που απολαμβάνουν και οι ίδιοι τα οφέλη της πολυτεκνιας τους (ευνοϊκές μεταθέσεις κλπ.). Ευχολόγια αποτυχημένων στον γραπτό διαγωνισμό εκπαιδευτικων! Ας εύχονται οτι θελουν, αρκεί να μην πραγματοποιηθεί...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.