*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2044 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 09:56:02 μμ »
Συναδελφε ειμαι υπερ του ασεπ....αλλα καταγγελια αν εχουν γινει τα παραπανω να κανεις με τι στοιχεια;;; ας πουμε οτι εγω σου λεω ναι ειχα τα θεματα....εσυ πως θα το αποδειξεις; γιατι αμα κανεις καταγγελια καινδεν εχεις αποδειξεις τοτε σε παω για συκοφαντια. .... δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα...σε ολους τους τομεις εχουν ακουστει πολλα...το να το αποδειξεις ομως ειναι κατι αδυνατο εκτος και αν εισαι αμεσα εμπλεκομενος.
Ειρωνικά και με δόση χιούμορ το έγραψα. Γιατί, όπως δεν αποδεικνύεται όντως χωρίς στοιχεία αυτό που γράφεις εσύ, έτσι και δεν αποδεικνύεται και το πως "κάποιος κάποτε μου είπε", που έγραψε ο άλλος συνάδελφος που ήταν σαν να έλεγε πως κάποιοι είχαν έτοιμα τα θέματα. Προσωπικά θίχτηκα ως (υψηλόβαθμος) επιτυχών και γι' αυτό απάντησα σε αυτό που έγραψε.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:18 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2045 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:04:24 μμ »
Ειρωνικά και με δόση χιούμορ το έγραψα. Γιατί, όπως δεν αποδεικνύεται όντως χωρίς στοιχεία αυτό που γράφεις εσύ, έτσι και δεν αποδεικνύεται και το πως "κάποιος κάποτε μου είπε", που έγραψε ο άλλος συνάδελφος που ήταν σαν να έλεγε πως κάποιοι είχαν έτοιμα τα θέματα. Προσωπικά θίχτηκα ως (υψηλόβαθμος) επιτυχών και γι' αυτό απάντησα σε αυτό που έγραψε.
"Υψηλόβαθμος" ??? Τι είναι αυτό? Καινούργια συνομοταξία?
Και επιτυχών και υψηλόβαθμος. Σαν να λέμε Στρατηγός επι τιμής...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2046 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:09:50 μμ »
"Υψηλόβαθμος" ??? Τι είναι αυτό? Καινούργια συνομοταξία?
Και επιτυχών και υψηλόβαθμος. Σαν να λέμε Στρατηγός επι τιμής...

Σε ευχαριστώ. Είμαι βέβαιος πως πολύ θα ήθελες να είσαι στη θέση μου.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2047 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:15:51 μμ »
Αν και εκτός θέματος...

Μπορεί να υπάρχει και στον διαγωνισμό ΑΣΕΠ μερική διαρροή, αλλά μπορείς τουλάχιστον να γράψεις και εσύ αν είσαι προετοιμασμένος. Αν κάποιος  άσχετος ( και είναι πολλοί όπως δείχνουν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού...) ξέρει μέρος θεμάτων και πάλι στο συνολικό βαθμό δεν τον βοηθά τελικά.

Το να αποκτήσουν κάποιοι προυπηρεσία μόνο μέσω γνωριμιών, κομματαρχών  και από παραθυράκια είναι μια πρακτική που μπορούσαν να την εφαρμόσουν μόνο αυτοί. Αυτή την πρακτική ακολουθούν και τώρα. Ορισμένοι από εμάς δεν ήξεραν καν αυτούς τους παράπλευρους δρόμους.

Υπάρχει και ο ενδιάμεσος χώρος - γκρίζα ζώνη (ουκ ολίγοι...) που πάλεψαν και μεσω ΑΣΕΠ και με γνωριμίες και με διαρροές. Αυτή είναι η γκρίζα ζώνη που τάσσεται ανάλογα με τα συμφέροντα της υπέρ του διαγωνισμού αν έχει καλή επίδοση στον διαγωνισμό ή υπερ της προυπηρεσίας, αν έχει μεγάλη προυπηρεσία (όπως τα εσπεριδοειδή...).

Απο ηθικής άποψης θα έπρεπε να χάσει η δεύτερη κατηγορία, αλλά μάλλον οι χαμένοι θα είναι από την ταλαίπωρη "γκρίζα ζώνη"...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:58:18 »

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2048 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:19:20 μμ »
Δεν μας είπες όμως αν τελικά αυτό το...κοντινό σου πρόσωπο και ο/η φίλος/η του διορίστηκαν...
Και στις πανελλήνιες πάντως τα φροντιστήρια λένε (για διαφήμιση) ότι έπιασαν τα θέματα.
Υποθέτουμε πως είσαι υπεράνω, γιατί κανονικά θα έπρεπε να έχεις κάνει καταγγελία.

Διορίστηκαν και μάλιστα με πολύ καλή θέση. Το θυμάμαι ξεκάθαρα γιατί το κοντινό μου πρόσωπο είχε φωτοτυπήσει και τις σημειώσεις της φίλης της.  Δεν καταλαβαίνω γιατί εδώ μέσα προσπαθούν να δείξουν πως όσοι έκλεψαν είναι και ανίκανοι - αποτυχόντες.
Δυστυχώς ο ΑΣΕΠ δεν ήταν αδιάβλητος ως διαγωνισμός, αν και ποτέ δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα για να μάθω λεπτομέρειες.
Αν με ρωτάς τώρα γιατί δεν έκανα καταγγελία, η απάντηση είναι πως δεν θα μπορούσα να αποδείξω οτιδήποτε, καθώς στηριζόμουν στα λεγόμενα αυτού που είχε ευνοηθεί, οπότε μπορούσε εύκολα να το αρνηθεί αν χρειαζόταν. Επιπλέον ήταν καλές εποχές και τίποτα δεν προμήνυε το μέλλον..

Αποσυνδεδεμένος papaliagas thomas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2049 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:22:20 μμ »
την άλλη βδομάδα. Και όσοι μιλάτε για γραπτό δεν είναι  στα σχέδια αυτής της κυβέρνησης , ούτε και της άλλης. Εξάλλου τα μόρια του γραπτου 2008 δεν θα μετράνε για τους πίνακες διορισμών. Μόνο για τους πίνακες αναπληρωτών.
μπορεισ να μας πεισ σε παρακαλώ απο που έχεισ αυτέσ τισ πληροφορίεσ?

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2050 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:28:22 μμ »
Σε ευχαριστώ. Είμαι βέβαιος πως πολύ θα ήθελες να είσαι στη θέση μου.
Κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό. Ηρωα μου.

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2051 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:29:01 μμ »
Το νέο σύστημα διορισμών θα πρέπει να είναι πλήρως εναρμονισμενο με τις αποφάσεις του ΣΤΕ δηλαδή ιεραρχικά να προηγείται ο ΑΣΈΠ και να έπεται η μοριοδοτηση της προϋπηρεσίας και όχι το αντίθετο. Διαφορετικά θα υπάρξουν προσφυγές. Ο υπουργός μιλάει πάντα για γενναία μοριοδοτηση της προϋπηρεσίας αλλά υπολογίζει χωρίς τον ξενοδόχο...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2052 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:31:31 μμ »
Κοιμάμαι και ξυπνάω με αυτό. Ηρωα μου.
Εγώ λέω καλύτερα να το λήξουμε εδώ και να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε σε αρκετά λόγω διαφορετικής οπτικής. Ελπίζω να συμφωνείς.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2053 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:32:35 μμ »
Ειρωνικά και με δόση χιούμορ το έγραψα. Γιατί, όπως δεν αποδεικνύεται όντως χωρίς στοιχεία αυτό που γράφεις εσύ, έτσι και δεν αποδεικνύεται και το πως "κάποιος κάποτε μου είπε", που έγραψε ο άλλος συνάδελφος που ήταν σαν να έλεγε πως κάποιοι είχαν έτοιμα τα θέματα. Προσωπικά θίχτηκα ως (υψηλόβαθμος) επιτυχών και γι' αυτό απάντησα σε αυτό που έγραψε.

Την ειρωνεία σου την επιστρέφω πάραυτα αγαπητέ "συνάδελφε". Όταν δεν σας βολεύουν όσα ακούγονται, πρέπει να είναι ψέμα ή ανακρίβειες. Μόνο οι δικές σας απόψεις είναι οι ορθόδοξες ως φαίνεται.
Τα συγχαρητήρια μου και για τον βαθμό σας!

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2054 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 10:45:03 μμ »
Την ειρωνεία σου την επιστρέφω πάραυτα αγαπητέ "συνάδελφε". Όταν δεν σας βολεύουν όσα ακούγονται, πρέπει να είναι ψέμα ή ανακρίβειες. Μόνο οι δικές σας απόψεις είναι οι ορθόδοξες ως φαίνεται.
Τα συγχαρητήρια μου και για τον βαθμό σας!
Δεν είναι πάντα οι απόψεις μου ορθές και το αν κάποιος ισχυρίστηκε ότι γνώριζε κάποιο από τα θέματα του διαγωνισμού δεν σημαίνει ότι τα είχαμε όλοι, γιατί κάποιοι κόπιασαν χωρίς βοήθεια.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2055 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 11:19:56 μμ »
Εγώ λέω καλύτερα να το λήξουμε εδώ και να συμφωνήσουμε στο ότι διαφωνούμε σε αρκετά λόγω διαφορετικής οπτικής. Ελπίζω να συμφωνείς.
Δεν είναι θέμα διαφωνίας. Είναι θέμα χαρακτήρα και δυστυχώς αυτό δεν διορθώνεται με κανένα ΑΣΕΠ!

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2056 στις: Οκτώβριος 10, 2018, 11:26:31 μμ »
Δεν είναι πάντα οι απόψεις μου ορθές και το αν κάποιος ισχυρίστηκε ότι γνώριζε κάποιο από τα θέματα του διαγωνισμού δεν σημαίνει ότι τα είχαμε όλοι, γιατί κάποιοι κόπιασαν χωρίς βοήθεια.

Προς θεού! Όταν αναφέρω ότι γνωρίζω άτομο που γνώριζε θέματα του ΑΣΕΠ, δεν σημαίνει πως όλοι έκλεψαν ή παρανόμησαν.. Θα ήταν παρανοϊκό να κάνει κανείς μια τέτοια γενίκευση. Το μόνο που ήθελα να δείξω είναι πως ο γραπτός δεν είναι πανάκεια όπως πολλοί υποστηρίζουν εδώ μέσα (ειδικά μέσα στα πλαίσια του ανθρωποφάγου 3848).

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2057 στις: Οκτώβριος 11, 2018, 12:33:33 πμ »
Μίλησα για γραπτή αξιολόγηση γνωστικου και διδακτικης για όλους με σειρά επιτυχίας. Και όχι για μια light αξιολόγηση που μπορεί να μην έχει και καμία επιπτωση. Γραπτώς  με λαιμητομο για ολους. Εκεί που έχεις φτιάξει τη ζωή να τα γκρεμιζονται όλα γιατί βρέθηκε πίσω. Όπως ακριβώς ουσιαστικά προτείνετε εσείς που είστε φανατικοί του νόμου Αρσενη.Όχι μόλις περάσεις την πόρτα της μονιμοτητας άσε τους άλλους να ταλαιπωρούνται.

Το σύνταγμα απαγορεύει την απόλυση μόνιμου δημοσίου υπαλλήλου όπως απαγορεύει και την μονιμοποίηση συμβασιούχων. Άρα δεν είναι το ίδιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159559
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 325
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.