*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733845 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #224 στις: Μάρτιος 04, 2018, 12:51:21 μμ »
Ζειτε στον δικο σας ψευτικο κοσμο...ειναι χασιμο χρονου ο διαλογος μαζι σας...
δεν φταίω εγώ αν δεν έχεις ενημέρωση ή θες να ρίχνεις νερό στο μύλο της εργασιακής εκμετάλλευσής μας...η αληθεία είναι σκληρή : 3Κ/2018 για τους ΟΤΑ,  για τους πυροσβέστες...το ερωτημα που δεν θέλετε να απαντήσετε...γιατί όχι και για εμάς; γιατί όχι και για τους αναπλήρωτές; 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:13 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #225 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:02:33 μμ »
δεν φταίω εγώ αν δεν έχεις ενημέρωση ή θες να ρίχνεις νερό στο μύλο της εργασιακής εκμετάλλευσής μας...η αληθεία είναι σκληρή : 3Κ/2018 για τους ΟΤΑ,  για τους πυροσβέστες...το ερωτημα που δεν θέλετε να απαντήσετε...γιατί όχι και για εμάς; γιατί όχι και για τους αναπλήρωτές; 8)

Εξηγηθηκε το γιατι...Οι εκπαιδευτικοι δεν ανηκουν στο ιδιο καθεστως με ολους τους αλλους ΔΥ. Οριζει το συνταγμα πως γινονται οι διορισμοι. Συναδελφε μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. Δεν μπορει να υπαρξει φωτογραφικη προκυρηξη στην εκπαιδευση  ουτε τα εκαστοτε κριτηρια να ξεπερνουν συγκεκριμενα ποσοστα επι της μεγιστης βαθμολογιας. Σε παλαιοτερες συναντησεις στο υπουργειο το ειχαν παραδεχθει και αυτοι και για αυτο αλλωστε δεν εχει αλλαξει τιποτα παρολες τις εξαγγελιες.

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #226 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:09:25 μμ »
Εξηγηθηκε το γιατι...Οι εκπαιδευτικοι δεν ανηκουν στο ιδιο καθεστως με ολους τους αλλους ΔΥ. Οριζει το συνταγμα πως γινονται οι διορισμοι. Συναδελφε μην συγκρινεις ανομοια πραγματα. Δεν μπορει να υπαρξει φωτογραφικη προκυρηξη στην εκπαιδευση  ουτε τα εκαστοτε κριτηρια να ξεπερνουν συγκεκριμενα ποσοστα επι της μεγιστης βαθμολογιας. Σε παλαιοτερες συναντησεις στο υπουργειο το ειχαν παραδεχθει και αυτοι και για αυτο αλλωστε δεν εχει αλλαξει τιποτα παρολες τις εξαγγελιες.
To Σύνταγμα δεν απαγορεύει να γινουν προσλήψεις με μόρια και στην εκπαίδευση το αν είναι φωτογραφική ή όχι θα το κρίνουν τα δικαστηρια...πάντως για τους δήμους δεν βλέπω  να ανοίγει ρουθούνι αφου ισόρροπα είναι τα κριτήρια...επαναλαμβάνω γιατί όχι και τους εκπαιδευτικούς όπως στους ΟΤΑ;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2018, 01:13:04 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #227 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:11:59 μμ »
Είμαι σε κάποια πλευρά ? Ποια ακριβώς ? Και υπερασπιζομαι κάποιους ? Ποιους ?
εγώ υπενθύμισα τι είπε πέρυσι τον Ιούνιο ο πρόεδρος του ΣτΕ στη δίκη προς τους ασεπιτες που ήθελαν να αλλάξουν οι πίνακές....αλλά και ασεπιτες με προϋπηρεσία υπεράσπιζαν την προϋπηρεσία γι' αυτό και το σχετικό σχόλιο του ανώτατου δικαστικού

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:42:13 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #228 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:23:23 μμ »
Είμαι σε κάποια πλευρά ? Ποια ακριβώς ? Και υπερασπιζομαι κάποιους ? Ποιους ?
το ερώτημά σας πάει σα σχόλιο σε αυτό που παραθέτετε ό,τι γράφω
Παράθεση
Παράθεση από: proypiresia στις Σήμερα στις 12:20:22 μμ

    την πολυδιάσπαση την έκανε η κυβέρνηση αλλά την βάθυναν οι ασεπιτες (και με προϋπηρεσία)...ο δικαστης του ΣΤΕ φέτος τον Ιούνιο γύρισε προς την κατέυθυνση του νομικού εκπροσώπου όσων ήθελαν να αλλάξουν οι πίνακες και τους είπε : είσθε σε λάθος μεριά...δεν ξέρετε τι υπερασπίζεσθε....
έχει σχέση με το παράθεμα;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #229 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:37:16 μμ »
την πολυδιάσπαση την έκανε η κυβέρνηση αλλά την βάθυναν οι ασεπιτες (και με προϋπηρεσία)...ο δικαστης του ΣΤΕ φέτος τον Ιούνιο γύρισε προς την κατέυθυνση του νομικού εκπροσώπου όσων ήθελαν να αλλάξουν οι πίνακες και τους είπε : είσθε σε λάθος μεριά...δεν ξέρετε τι υπερασπίζεσθε....

δηλαδή για να καταλάβω εσύ αυτή τη στιγμή λες ότι ο Δικαστής πειρε θέση ανάμεσα στις δυο πλευρές ΕΝΤΟΣ του δικαστηρίου
με τι στοιχεία το γράφεις δημόσια αυτό?
εκτός και αν έχω καταλάβει κάτι λάθος εγώ, οπότε ζητώ συγνώμη
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2018, 01:39:00 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος mui

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #230 στις: Μάρτιος 04, 2018, 01:45:34 μμ »
Να σας θυμησω τι ελεγε αυτος το 2017...τα ιδια θα λεμε το 2018,2019,....κοκ....γιατι απλα πιστευουμε σε μαζικους διορισμους ...και αλλα παραμυθια...

http://www.iefimerida.gr/news/311138/vernardakis-prokiryxi-gia-monimoys-diorismoys-ekpaideytikon-tin-erhomeni-evdomada

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #231 στις: Μάρτιος 04, 2018, 02:24:59 μμ »
Αν κατάλαβα καλά λέτε ότι ο κλάδος διασπασμενος απαιτεισε. Η εκάστοτε κυβέρνηση συναίνεσε. Και η κυβέρνηση αφού δεν ξεκαθαρίζει άμεσα αναλβανοντας το κόστος δεν διοριζει στην εκπαίδευση και το κάνει αλλού λέω εγώ. Ποια είναι ακριβώς η θεωρία συνομωσιας ?
Η θεωρία συνωμοσίας είναι η αντίληψη, που έχει γενικά πολύ πέραση στην Ελλάδα, ότι η "πονηρή εξουσία" εφαρμόζει το δόγμα "διαίρει και βασίλευε" σε έναν αθώο λαό-διαχρονικό θύμα της. Η αλήθεια απέχει πολύ από αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #232 στις: Μάρτιος 04, 2018, 02:30:02 μμ »
την πολυδιάσπαση την έκανε η κυβέρνηση αλλά την βάθυναν οι ασεπιτες (και με προϋπηρεσία)...ο δικαστης του ΣΤΕ φέτος τον Ιούνιο γύρισε προς την κατέυθυνση του νομικού εκπροσώπου όσων ήθελαν να αλλάξουν οι πίνακες και τους είπε : είσθε σε λάθος μεριά...δεν ξέρετε τι υπερασπίζεσθε....
Ανοησίες. Η πολυδιάσπαση προυπήρχε φυσικά. Το μόνο που έκαναν οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ μόλις το 2015 ήταν να κινηθούν νομικά για τη δική τους αποκατάσταση, όχι κατά συναδέλφων, αλλά ενός συστήματος που από αρχικά 75-25 και κατόπιν 60-40 υπέρ του ΑΣΕΠ είχε φτάσει να είναι 70-30 υπέρ των εχόντων προυπηρεσία (μέσα από διάφορα παραθυράκια έκτακτων 30μηνων και ειδικών κατηγοριών) ακριβώς γιατί επί χρόνια ομάδες συναδέλφων εχόντων μόνο προυπηρεσία πίεζαν για ανατροπή του συστήματος υπερ τους, με τις πλάτες της ΟΛΜΕ. Και το κατάφεραν.
Ποιός επιβίωνε λοιπόν επί χρόνια παρασιτικά εις βάρος άλλων;;;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #233 στις: Μάρτιος 04, 2018, 02:39:57 μμ »
Εγώ απλά είπα τι βλέπω να γίνεται. Ουτε θεωρίες συνομωσίας ούτε τίποτα. Επιτρέψτε μου όμως μιας και είναι εκτός θέματος να διαγράψω τα μηνύματα μου τα τελευταία γι αυτό το θέμα. Αν θέλετε τροποποίηστε τα και εσείς με μια σκέτη τελεία μιας και αφορούν προσωπικό διάλογο που ίσως να μην ενδιαφέρει τους άλλους. Ευχαριστώ!
Έχετε λάθος αντίληψη της πραγματικότητας.

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #234 στις: Μάρτιος 04, 2018, 03:33:50 μμ »
Έχετε λάθος αντίληψη της πραγματικότητας.
Υπάρχει μοναδικότητα αντίληψη της πραγματικότητα; Ότι θεωρώ εγώ σωστό είναι αξίωμα που δε δέχεται αμφισβήτηση επειδή το λέω εγώ; Νομίζω πως δεν πρέπει να λέγονται τέτοιες εκφράσεις....έχετε λάθος αντίληψη της πραγματικότητας. Είναι πολύ επικίνδυνη λογική για την ελευθερία της γνώμης.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #235 στις: Μάρτιος 04, 2018, 04:56:13 μμ »
Proypiresia και ειδική μοριοδότηση να βάλει ( 100 μόρια ο μήνας ) όλοι έχουμε τους μήνες που θα πολλαπλασιαστούν με το 100 . Σε εμάς που δεν υπάρχουν πολλών ειδών προϋπηρεσίες δεν αλλάζει κάτι ! Στους ΟΤΑ υπάρχουν προϋπηρεσίες διαφόρων ειδών .

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #236 στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:12:33 μμ »
Η γνωμη μου:
Ξεχαστε διορισμους (μονιμων) στην εκπαιδευση τα επομενα πολλα χρονια ( μικρες εξαιρεσεις ισως ολιγοι νηπιαγωγοι ).
Η χωρα εχει πεπερασμενους πορους και ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ καθαρα να τους χρησιμοποιει σε αλλους τομεις ππυ τους θεωρει σημαντικοτερους.
Ας αντικρυσουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Η αληθεια λυτρωνει

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #237 στις: Μάρτιος 04, 2018, 05:55:19 μμ »
Η γνωμη μου:
Ξεχαστε διορισμους (μονιμων) στην εκπαιδευση τα επομενα πολλα χρονια ( μικρες εξαιρεσεις ισως ολιγοι νηπιαγωγοι ).
Η χωρα εχει πεπερασμενους πορους και ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΕΞΕΙ καθαρα να τους χρησιμοποιει σε αλλους τομεις ππυ τους θεωρει σημαντικοτερους.
Ας αντικρυσουμε την πραγματικοτητα καταματα.
Η αληθεια λυτρωνει
Γνώμη μου:
Μαζικούς διορισμούς, ναι, να τους ξεχάσετε! Δικαστικούς , όχι, να το θυμηθείτε: θα γίνουν κι ας μην το επιθυμούν!
Γι'αυτό, καλό είναι να ακολουθήσετε τον δρόμο των προσφυγών, όσοι κι εάν θέλετε φυσικά, σε κάποια χρόνια να διοριστείτε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.