*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737410 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2604 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 07:07:57 πμ »
Εμείς έχουμε πτυχίο εδώ και 8-9 χρόνια και τέτοια ευκαιρία δεν μας δόθηκε. Γι'αυτό να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ.

Αν δεν γίνει γραπτός ΑΣΕΠ , θα μείνει στα χαρτιά το νέο σύστημα διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2605 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 07:39:33 πμ »
Εγώ θεωρώ πολύ άδικο να γίνουν οι προσλήψεις ειδική αγωγή, ΕΜΠ, ΕΜΠ,  το Σεπτέμβριο  που λέει  για 4500χιλιαδες....  προσωπικά έχω δώσε 3 φορές ασεπ, με τον ασεπ του 2008 να είμαι πολύ κοντά στο τελευταίο διορισθέντα... Και αφού έχω 12 χρόνια Αναπληρώτρια  έβλεπα οοοοοολα αυτά τα χρυσά παίρνουν  άτομα  με ένα σεμινάριο ειδική αγωγή, ένα μεταπτυχιακό ειδική αγωγή  κ   να μπαίνουν αναπληρωτες, έτσι απλά κ ωραία, όταν εγώ διάβαζα 6 ΜΉΝΕΣ να δώσω ασεπ..... Ε εντάξει Οκ  λέω δε πειράζει.. Όμως να τους βλέπω να τους διορίσουν κιόλας το Σεπτέμβριο  κ όλοι εμείς να μένουμε πίσω να κοιτάμε, εμείς που φάγαμε τόσους γραπτους ασεπ, ε όχι...... Και να να μας βάλουν ταβάνι σε προϋπηρεσία, να προτασονται κοινωνικά κριτήρια, κ τα μόρια του ασεπ να μη θέλουν να τα βάλουν.......ΛΟΙΠΟΝ ΑΣΕΠ ΓΡΑΠΤΟ ΕΔΏ ΚΑΙ ΤΏΡΑ   ΟΧΙ ΝΑ ΒΛΈΠΩ ΝΑ ΔΙΟΡΊΣΟΥΝ ΈΤΣΙ ΑΠΛΆ, να πάνε όλοι αυτοί της ειδικής να δώσουν ασεπ γραπτό, ν δουν τι ωραία που είναι να διαβάζεις, κ εκεί να τους παραδεχτώ..
Σε ό,τι αφορά την Ειδική Αγωγή, να πω πως πέρυσι που ήμουν στην ενισχυτική συνάδελφοι είχαν κάνει το σεμινάριο και τελευταία στιγμή με πιέσεις και πριν καν συμπληρώσουν τις ώρες τους μπήκαν στους επικουρικούς. Ακούστε να φρίξετε. Δεν πήγαιναν ποτέ στις παραδόσεις, χωρίς καμία εργασία ή εξέταση στο ενδιάμεσο. Υπήρχε πρακτική και οι περισσότεροι την έκαναν σε δυο τρεις μέρες με μια εργασία αξιολόγησης 2-3 σελίδων. Για κάποιους κλάδους, όπως των φιλολόγων, ένα τέτοιο σεμινάριο δε λέει πολλά, αλλά για κλάδους μαθηματικών και φυσικών που έφταναν στο σημείο να παίρνουν ειδικής ακόμα και από τον γενικής φανταστείτε τί σημαίνει. Εδώ που φτάσαμε ίσως ο γραπτός είναι μονόδρομος. Αλλά να δίνουν στους παλαιότερους τη δυνατότητα να κρατούν τον καλύτερο. Δε θα πληρώσουμε εμείς τις αμαρτίες όλων των παλαιότερων εποχών. Και χωρίς να φταίμε σε τίποτα. Το είπα και σε παλαιότερο σχόλιό μου. Το θέμα είναι η άρση των αδικιών, αλλά ακόμα και αυτήν πρέπει να έχει σειρά και προτεραιότητα.   

Αποσυνδεδεμένος Aneta

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 807
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2606 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 08:51:42 πμ »
Σε ό,τι αφορά την Ειδική Αγωγή, να πω πως πέρυσι που ήμουν στην ενισχυτική συνάδελφοι είχαν κάνει το σεμινάριο και τελευταία στιγμή με πιέσεις και πριν καν συμπληρώσουν τις ώρες τους μπήκαν στους επικουρικούς. Ακούστε να φρίξετε. Δεν πήγαιναν ποτέ στις παραδόσεις, χωρίς καμία εργασία ή εξέταση στο ενδιάμεσο. Υπήρχε πρακτική και οι περισσότεροι την έκαναν σε δυο τρεις μέρες με μια εργασία αξιολόγησης 2-3 σελίδων. Για κάποιους κλάδους, όπως των φιλολόγων, ένα τέτοιο σεμινάριο δε λέει πολλά, αλλά για κλάδους μαθηματικών και φυσικών που έφταναν στο σημείο να παίρνουν ειδικής ακόμα και από τον γενικής φανταστείτε τί σημαίνει. Εδώ που φτάσαμε ίσως ο γραπτός είναι μονόδρομος. Αλλά να δίνουν στους παλαιότερους τη δυνατότητα να κρατούν τον καλύτερο. Δε θα πληρώσουμε εμείς τις αμαρτίες όλων των παλαιότερων εποχών. Και χωρίς να φταίμε σε τίποτα. Το είπα και σε παλαιότερο σχόλιό μου. Το θέμα είναι η άρση των αδικιών, αλλά ακόμα και αυτήν πρέπει να έχει σειρά και προτεραιότητα.   


Αυτό ακριβώς κάνανε τα σεμινάρια πολύ απλά με το τίποτα κ μας έφαγαν κ θέσεις στη γενική, ε βέβαια με τόσα προσόντα έπρεπε να είναι και στους δύο πίνακες τα παιδιά μην αδικήσουμε τα τοοοοοσα προσόντα τόυς... Λοιπόν η λύση είναι μία ΓΡΑΠΤΌΣ ΑΣΕΠ  και οι παλιοί να κρατάμε το βαθμό του τελευταίου ασεπ.... ΝΑ ΠΆΝΕ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΉ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΝΑ ΔΏΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΩΡΑΊΑ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ  ΝΑ ΔΊΝΕΙΣ ΈΝΑ ΓΡΑΠΤΌ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ....και μετά να βάλουν κ κοινωνικά κριτήρια κ μεταπτυχιακό κ ότι θέλουν σαν προσαύξηση.... Ενα θα πω έχω έγραψα 24μορια πάνω από τη βάση στο ασεπ κ τώρα μπροστά μου έχω άτομο με 2 μόρια πάνω από τη βάση, επειδή έχει 4παιδια   .. Εντάξει όχι κ να διορίσουν αυτό το άτομο κ εγώ να μείνω .... Να μας βάλουν γραπτό ΑΣΕΠ, οι παλιοί να κρατάμε το βαθμό του τελευταίου ασεπ κ τα 4παιδια να δώσουν 3-4μορια,οχι να το βάζουν κ μπροστά μου το άτομο με 2μορια ασεπ,

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2607 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:02:19 πμ »

Αυτό ακριβώς κάνανε τα σεμινάρια πολύ απλά με το τίποτα κ μας έφαγαν κ θέσεις στη γενική, ε βέβαια με τόσα προσόντα έπρεπε να είναι και στους δύο πίνακες τα παιδιά μην αδικήσουμε τα τοοοοοσα προσόντα τόυς... Λοιπόν η λύση είναι μία ΓΡΑΠΤΌΣ ΑΣΕΠ  και οι παλιοί να κρατάμε το βαθμό του τελευταίου ασεπ.... ΝΑ ΠΆΝΕ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΤΑ ΠΑΙΔΆΚΙΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΉ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΝ ΝΑ ΔΏΣΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙ ΩΡΑΊΑ ΠΟΥ ΕΊΝΑΙ  ΝΑ ΔΊΝΕΙΣ ΈΝΑ ΓΡΑΠΤΌ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΌ....και μετά να βάλουν κ κοινωνικά κριτήρια κ μεταπτυχιακό κ ότι θέλουν σαν προσαύξηση.... Ενα θα πω έχω έγραψα 24μορια πάνω από τη βάση στο ασεπ κ τώρα μπροστά μου έχω άτομο με 2 μόρια πάνω από τη βάση, επειδή έχει 4παιδια   .. Εντάξει όχι κ να διορίσουν αυτό το άτομο κ εγώ να μείνω .... Να μας βάλουν γραπτό ΑΣΕΠ, οι παλιοί να κρατάμε το βαθμό του τελευταίου ασεπ κ τα 4παιδια να δώσουν 3-4μορια,οχι να το βάζουν κ μπροστά μου το άτομο με 2μορια ασεπ,
Βλέπετε πως έχω δίκιο που λέω τόσο καιρό για γραπτό ασεπ. Έχουν πέσει βέβαια να με φάνε, άλλα δεν επηρεάζομαι. Στην παρούσα φάση ο γραπτός διαγωνισμός είναι αυτός που αδικεί λιγότερο και κυρίως είναι νομικά κατοχυρωμένος. Απο εκεί και πέρα σύστημα διορισμού που να καλύπτει όλα τα ποικιλόμαρφα συμφέροντα των εκπαιδευτικών, δεν υπάρχει!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:58:16 »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2608 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:07:25 πμ »
Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αν πρόσθετες και μία προϋπόθεση. Ο αριθμός των θέσεων να είναι τέτοιος ώστε ο γραπτός διαγωνισμός να μην είναι κωμωδία ή τραγωδία θα πω εγώ, Διότι αν είναι να δούμε πχ 20.000 φιλόλογους υποψήφιους για 150-200 θέσεις δεν θα μιλάμε για γραπτό διαγωνισμό, αλλά μάχη επιβίωσης, μέχρις εσχάτων. Κάτι τέτοιο θα είναι πολιτική αλητεία και δωράκι στα φροντιστήρια.
να και κάτι σωστό...άμα πάει σε γραπτό θα δειτε εδω τι καβγάδες θα γινονται όταν  ανακοινωθούν οι θέσεις ανά ειδικότητα 8)

https://www.tanea.gr/2008/11/26/greece/aifnidiasmos-se-80-000-ekpaideytikoys/?fbclid=IwAR0JCt3LSQv5ZtYm8C4XxDf_akrrdYPKmHzfUAX7ow4uuspRtIcRuMz8pec

Για το 2018-19 οι αιτήσεις είναι 101.735.  https://xenesglosses.eu/2018/06/analytikos-pinakas-ton-arithmo-ton-anapliroton-2018-19-ana-eidikotita-kai-sygkrisi-2017-18/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 09:34:36 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2609 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:16:25 πμ »
ας μας απαντησουν όσοι είναι εγκρατείς στα νομικάστο forum και  ισχυρίζονται πως   ο γραπτός είναι νομικά κατοχυρωμένος, κι εφόσον ισχύει αυτό,  1)είναι  συνταγματική η κατοχύρωση της βαθμολογίας των ασεπ 06 και 08 ; 8) όπως επίσης ότι το μοριοδοτικό συστημα του Γαβρόγλου πάει στοΣτΕ  για να πάρει την έγκριση, τι θα απαντήσουν αν  γίνει δεκτό από το ΣτΕ; 8)

Παράθεση
διότι εκκρεμεί ένας κύκλος σημαντικών συναντήσεων με το Α.Σ.Ε.Π. και με το Σ.Τ.Ε., που θα διασφαλίσει τη νομική ισχύ του συστήματος διορισμών
Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/ypoyrgeio-paideias/neo-systima-diorismon-stin-eidiki-agogi-symperilamvanetai-i-rythmisi-gia#ixzz5UHJLtzv0

Προσλήψεις στην Εκπαίδευση: Τι λέει ο Τσακαλώτος για τις 4.500 στην Ειδική και τις 10.000 το 2020-21



Αναφερόμενος στις προσλήψεις στην Εκπαίδευση ο Υπουργός σημείωσε, σύμφωνα με το epoli.gr, ότι το 2019 θα πραγματοποιηθούν 4.500 προσλήψεις στην Ειδική Αγωγή. Για τις λοιπές 10.000 προσλήψεις που ανακοινώθηκαν στην Παιδεία, για το '20 και '21, δήλωσε πως δεν μπορεί να τις νομοθετήσει.

Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/politiki/prolipseis-stin-ekpaideysi-ti-leei-o-tsakalotos-gia-tis-4500-stin-eidiki#ixzz5UMBrKzRv ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 10:03:50 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2610 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:29:29 πμ »
τι δεν έχουμε φανταστεί για το τι μας περιμένει την ερχόμενη χρονιά. 1 τα διπλά των δυσπρόσιτων ουσιαστικά παίρνουν δρόμο.  2 κάποιοι χάνουν μόρια ασεπ και πέφτουν τραγικά  3 κάποιοι θα δουλεύουν εφεξής χωρίς να μετρούν τα μόρια προυπηρεσίας λόγω οροφής  4 το σύστημα έρχεται με τις ευλογίες του Στε ώστε να μην μπορεί κανείς να το προσβάλλει. Καλησπέρα σας.
επανέρχομαι : οι νέοι σε αυτόν τον μοριοδοτικό πως θα μπουν; το ΣτΕ...θα ευλογήσει να μην πάρουν το προβλεπόμενο από την συνταγματική αρχή της ισότητας 50% των θέσεων όπως συμβαίνει σε άλλους μοριοδοτικούς διαγωνισμούς;  8) 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 09:43:36 πμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος kosgian

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 11:31:55 πμ από kosgian »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2612 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 11:56:59 πμ »
Επιτρέψτε μου να διαφωνήσω. Μια χαρά τα λέει.
Δεν μπορεί να προνομοθετήσει, γιατί ακόμα και να το έκανε αν αλλάξει κυβέρνηση θα μπορούσε να το αλλάξει σε μία νύχτα. Επίσης δεν μπορεί να ξέρει σε δύο χρόνια τι θα γίνεται. Γιατί να δεσμευτεί;
Φωνάζετε όταν λένε ψέματα, μην φωνάζετε όταν είναι πραγματιστές. Λέτε ο Τσακαλώτος να μην θέλει να διορίσει;
Το μόνο λάθος εδώ είναι ότι δεν συνεννοούνται με τον αρμόδιο Υπουργό (μας).

ΥΓ Πέρασε και δεύτερη εβδομάδα από το:
Να θυμίσω ότι την Παρασκευή 5/10 σε επίσημη ανακοίνωση του Υπουργείου:

Παράθεση
Την ερχόμενη εβδομάδα θα ανακοινωθεί η πρόταση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων για το σύστημα με το οποίο θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί των 15.000 εκπαιδευτικών σε βάθος τριετίας.
Τη διαβεβαίωση αυτή έδωσε ο Υπουργός Κώστας Γαβρόγλου στη συνάντηση που είχε σήμερα με τα Δ.Σ. της ΟΛΜΕ και της ΔΟΕ...

Να περιμένουμε κάτι σήμερα ή μέχρι την Κυριακή (μεθαύριο) ;

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2613 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 12:02:44 μμ »
μια χαρά ειναι το μεταβατικό του 3848 όλοι τα είχαν όλα: οι ασεπιτες το 06 και το 08 και οι προϋπηρεσίες 1 μόριο ο μηνας, διπλά δυσπρόσιτα και καθόλου ταβάνι 8)  να παλέψουμε να μείνει το ίδιο..έτσι κι αλλιώς το ΣτΕ  στο παρελθόν 2 φορές δέχθηκε το οικονομικό εμπόδιο για την ενεργοποίηση του 3848...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 12:04:32 μμ από proypiresia »

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2614 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 12:41:22 μμ »
Ναι, λέμε ότι δεν θέλουν να διορίσουν.
'Η μάλλον έχουν ιεραρχία στο ποιους θα διορίσουν και εμείς είμαστε στον πάτο.
Και αν δεν ήταν ειδικής τώρα δεν θα διοριζε. Για το ιματζ του κοινωνικού ευαίσθητου προσώπου το κάνει να φλομώσει τα πρόβατα και όχι για τους συναδέλφους που ταλαιπωρούνται χρόνια.
Οπότε όπως είπε και άλλος ραντεβού στις κάλπες.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2615 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 04:26:10 μμ »
Αυτά που συμβαίνουν τώρα, αρκετοί από εμάς τα έχουμε προβλέψει εδώ και πολύ καιρό. Δεν αναμενόταν ούτε αναμένονται διορισμοί στην γενική. Οι λόγοι είναι γνωστοί, τους έχουμε επισημάνει μέσα από τις συζητήσεις που κάνουμε. Το νέο σύστημα στην ουσία αφορά μόνο τους διορισμούς στην ειδική, όποτε αυτοί γίνουν καθώς και τις προσλήψεις αναπληρωτών. Το τελευταίο μας ΄΄καίει΄΄ όλους.
Όπως καταλαβαίνω τον τρόπο σκέψης των συμβούλων και των πολιτικών που διαμορφώνουν την πολιτική αυτής της κυβέρνησης θεωρώ πιθανό το εξής ενδεχόμενο. Θα ψηφίσουν μόνο το νόμο στην ειδική και στην γενική θα το σέρνουν πολύ καιρό έως ότου δουν πότε θα οριστούν οι εκλογές. Από εδώ και έπειτα έχουμε δύο υποπεριπτώσεις:
1. Αν οι εκλογές επισπευσθούν λόγω πολιτικών καταστάσεων και γίνουν αρκετά νωρίτερα από τον Σεπτέμβρη 2019, θα παρατήσουν το νόμο στο στάδιο της προπαρασκευής του ή των διαβουλεύσεων και την ευθύνη θα αναλάβει η επόμενη κυβέρνηση (όποια).
2. Αν οι εκλογές γίνουν Σεπτέμβρη τότε το πιο πιθανό είναι να τον ολοκληρώσουν με την ψήφισή του ώστε να μην  αντιμετωπίσουν την δυσαρέσκεια των ψηφοφόρων λίγο πριν τις εκλογές σε περίπτωση δικαστικής εμπλοκής με σχολεία χωρίς αναπληρωτές. Θυμάστε φαντάζομαι το Σεπτέμβρη του 2015. Γι αυτό το δεύτερο ενδεχόμενο υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να μην ολοκληρωθούν και πάλι οι διαδικασίες, διότι το Α.Σ.Ε.Π. θέλει το χρόνο του για τους ελέγχους των προσόντων/δικαιολογητικών πολλών δεκάδων χιλιάδων οπότε το θέμα θα πάει στην δικαιοσύνη ως έκτακτη κατάσταση/δημόσιο συμφέρον. Μεγάλο το ρίσκο βέβαια γιατί αυτή η κυβέρνηση έφαγε πολλά χαστούκια από το ΣτΕ και μυαλό δεν έβαλε. Στο πόδι νομοθετούν.

Για τα παραπάνω έλαβα υπόψη την στρατηγική της κυβέρνησης όταν συναντά τα δύσκολα, το ενδεχόμενο των πρόωρων εκλογών σε περίπτωση ψήφισης μέχρι την άνοιξη της συμφωνίας για το όνομα των Σκοπίων και όλους τους άλλους παράγοντες όπως τη νομολογία του ΣτΕ, τις προθεσμίες για την ολοκλήρωση των διαδικασιών (κανονικά πρέπει να κινηθεί άμεσα).

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2616 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 05:01:50 μμ »
Όπως έχω ξαναπεί οι πολιτικό/ιδεολογικές αναλύσεις δεν έχουν θέση στο pde.gr
Η απλή αναφορά (με παράθεση κάποιου συνδέσμου) σε λεχθέντα πολιτικών που έχουν σχέση με το θέμα μας είναι ανεκτή. Η πολιτική ανάλυσή τους όχι.
Παρακαλώ επανέλθετε στο θέμα. Διαγράφτηκε μια σειρά μηνυμάτων που ήταν άσχετα με το θέμα και με προφίλ του PDE.

Ευχαριστούμε!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 05:46:13 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2617 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 08:54:22 μμ »
Ο κ. Κασσιανός αποκάλυψε εμμέσως για το ποια προσόντα θα μετρούν στους μόνιμους διορισμούς στην Γενική Αγωγή!!! Αφού  οι εκπαιδευτικοί της Γενικής Αγωγής θα έχουν τα ίδια κριτήρια με το Ε.Β.Π. καταλαβαίνουμε ότι μεταπτυχιακά και διδακτορικά δεν θα μετρούν αφού όσοι δουλεύουν ως Ε.Β.Π. είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν πάρει κάποια ειδίκευση στα  ΙΕΚ.

"Υπογράμμισε δε πως ότι προβλέπεται από άποψη κριτηρίων για τους εκπαιδευτικούς της Γενικής Εκπαίδευσης θα ισχύσει για το Ε.Ε.Π. και για το Ε.Β.Π., αντιθέτως με τους Εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής για τους οποίους θα υπάρξει ως προαπαιτούμενο ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών."

Πηγή:  http://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/270961_neo-systima-diorismon-stin-eae-rythmisi-gia-ta-metaptyhiaka#ixzz5UHJLtzv0


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 19, 2018, 08:55:59 μμ από afriendforyou »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.