*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737231 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3444 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 12:34:45 μμ »
Με επετηρίδα τώρα, ούτε σε 100 χρόνια δε θα έφτανε η σειρά σου!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:49 »

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3445 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 12:39:09 μμ »
Και επίσης πιστεύω πως τα γαλλικά, τα αγγλικά και το πιάνο συμβάλλουν στη γενικότερη καλλιέργεια και μόρφωση ενός ανθρώπου. Όσο για τα πληρωμένα μεταπτυχιακά αμφιβόλου εγκυρότητας, συμφωνώ με grita

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2888
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3446 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 12:44:38 μμ »
Αυτό που σε κάμει άριστο δάσκαλο είν' τα τρία παιδιά. Συγκεκριμένα αγόρι- κορίτσι- αγόρι. Και μ' αυτή τη σειρά. Όπως έχω εγώ. Με μόνο ένα ή δυο παιδιά δεν έχεις ιδέα πώς να διδάξεις και την ιδιαιτερότητα της διδασκαλίας- μάθησης. Με τέσσερα (ή περσότερα) δε μπορείς να διδάξεις γιατί πέφτουν πολλά μαζί κι είσαι σε σύγχυση.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3447 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 01:00:12 μμ »
Αυτό που σε κάμει άριστο δάσκαλο είν' τα τρία παιδιά. Συγκεκριμένα αγόρι- κορίτσι- αγόρι. Και μ' αυτή τη σειρά. Όπως έχω εγώ. Με μόνο ένα ή δυο παιδιά δεν έχεις ιδέα πώς να διδάξεις και την ιδιαιτερότητα της διδασκαλίας- μάθησης. Με τέσσερα (ή περσότερα) δε μπορείς να διδάξεις γιατί πέφτουν πολλά μαζί κι είσαι σε σύγχυση.
Και με συγκεκριμένα αρχικά ονομάτων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:49 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3448 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 01:02:31 μμ »
Η παλαιότητα του πτυχίου είναι κριτήριο διορισμού στον νόμο 1566/1985. Ξέρεις πόσοι συνάδελφοι ήταν τότε αγέννητοι; Εσείς με τις προυπηρεσίες είσαστε ικανοί μέχρι και φιρμάνι του Σουλτάνου να ανακαλύψετε για να φτιάξετε σύστημα να σας βολεύει!!!

 αυτοκρατορικό χρυσόβουλο, Πατριαρχικό συγγίλιο ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3449 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 02:23:56 μμ »
Αυτό που σε κάμει άριστο δάσκαλο είν' τα τρία παιδιά. Συγκεκριμένα αγόρι- κορίτσι- αγόρι. Και μ' αυτή τη σειρά. Όπως έχω εγώ. Με μόνο ένα ή δυο παιδιά δεν έχεις ιδέα πώς να διδάξεις και την ιδιαιτερότητα της διδασκαλίας- μάθησης. Με τέσσερα (ή περσότερα) δε μπορείς να διδάξεις γιατί πέφτουν πολλά μαζί κι είσαι σε σύγχυση.
Μπράβο σου..μας έκανες και γελάσαμε και λίγο. Με όσα διαβάζει κανείς, απογοητεύεται. Ούτε η κατάθεση απόψεων δεν θα μας μείνει στο τέλος. Ας κρατάει ο καθενας το σύστημα που τον βολεύει για τον εαυτό του. Για το σύστημα διορισμών να σκεφτούμε ως γονείς ως παιδαγωγοί και ως επιστήμονες. Θα προσέθετα και ως πολίτες. Βασικό, αφού τελικά πολίτες συν- διαμορφώνουμε στα σχολεία. Πολίτες σε μια σύγχρονη δημοκρατία. Με βάση της την αξιοκρατία. Τα υπόλοιπα κριτήρια προσωπικά δεν με αφορούν. Το πώς θα βολευτούμε ας το ξεχάσουμε! Η κοινωνία έχει γυρίσει το πρόσωπο μακριά μας...και δεν την αδικώ. Πρέπει να την κερδίσουμε. Για την κοινωνία εργαζόμαστε. Και αυτήν πρέπει να αναδιαμορφώσουμε.
Με τέτοια στενόμυαλη λογική όμως, στα ίδια θα γυρνάμε και στα χειρότερα.

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3450 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 02:32:27 μμ »
Συμφωνώ με το ΛΕΩΝ. Αλλά η σειρά πρέπει να είναι αγόρι - κορίτσι - κορίτσι.  Μόνο αυτοί ξέρουν τι θα πει αγωγή και επαγωγή και προπάντων ΑΠΑΓΩΓΗ.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3451 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 03:07:35 μμ »
Ενώ το να τα έχεις στάξει σε κάποιο ξένο πανεπιστήμιο για μεταπτυχιακό ή να γνωρίζεις αγγλικά, γαλλικά και πιάνο σε κάνει καλό δάσκαλο ε;;; Η παλαιότητα πτυχίου δεν σε κάνει, αλλά ήταν για πάρα πολλά χρόνια το μόνο δίκαιο κριτήριο, γιατί ήξερες ότι αργά ή γρήγορα θα έρθει η σειρά σου. Είναι αν μη τι άλλο ανήθικο να "βιάζεσαι" εις βάρος του άλλου και να θες να του φας τη σειρά! Και πάνω απ' όλα η εμπειρία στην τάξη....
Μόνο τα ξένα Παν/μια δίνουν μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους; Υπάρχουν και τα ελληνικά Πανεπιστημιακά ιδρύματα, που δέχονται ορισμένο αριθμό μεταπτυχιακών φοιτητών και συγκεκριμένα μετά από εξετάσεις! Το γνωρίζεις ή το αποκρύπτεις;
Την παλαιότητα πτυχίου την υπερασπίζονται και τη διαλαλούν κάποιοι συγκεκριμένοι για καθαρά προσωπικό τους όφελος! Μην τους κάνετε πλάτες, λοιπόν! Προφανώς, αν υπήρχε ακόμη και σήμερα η επετηρίδα, τα πράγματα θα ήταν τρισχειρότερα, με τη γνωστή ανυπαρξία διορισμών τα τελευταία 8-9 χρόνια!
Όσο για το ποιος έχει "φάει" τη σειρά άλλων στα δημόσια σχολεία, είναι γνωστό τοις πάσιν! Ας μην το ξαναγράψουμε!
Και το τελευταίο, όποιος έχει εμπειρία από σχολική τάξη και από διδασκαλία, και μάλιστα πολύχρονη, δεν βλέπω το λόγο να φοβάται να διαγωνιστεί σ'έναν νέο γραπτό ΑΣΕΠ!

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3452 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 04:12:44 μμ »
Μόνο τα ξένα Παν/μια δίνουν μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους; Υπάρχουν και τα ελληνικά Πανεπιστημιακά ιδρύματα, που δέχονται ορισμένο αριθμό μεταπτυχιακών φοιτητών και συγκεκριμένα μετά από εξετάσεις! Το γνωρίζεις ή το αποκρύπτεις;
Την παλαιότητα πτυχίου την υπερασπίζονται και τη διαλαλούν κάποιοι συγκεκριμένοι για καθαρά προσωπικό τους όφελος! Μην τους κάνετε πλάτες, λοιπόν! Προφανώς, αν υπήρχε ακόμη και σήμερα η επετηρίδα, τα πράγματα θα ήταν τρισχειρότερα, με τη γνωστή ανυπαρξία διορισμών τα τελευταία 8-9 χρόνια!
Όσο για το ποιος έχει "φάει" τη σειρά άλλων στα δημόσια σχολεία, είναι γνωστό τοις πάσιν! Ας μην το ξαναγράψουμε!
Και το τελευταίο, όποιος έχει εμπειρία από σχολική τάξη και από διδασκαλία, και μάλιστα πολύχρονη, δεν βλέπω το λόγο να φοβάται να διαγωνιστεί σ'έναν νέο γραπτό ΑΣΕΠ!

Πες τα. Εμείς δλδ πως κάναμε μεταπτυχιακό σε δημόσιο πανεπιστήμιο; Και χωρίς δίδακτρα. Αλλά μάλλον κάποιοι
με το βαθμό πτυχίου που έχουν δε τολμούν να κάνουν ουτε αίτηση.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3453 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 04:27:17 μμ »
Έτσι είναι. Και τα μεταπτυχιακά έγιναν 2 ταχυτήτων. Άλλοι έδωσαν εισαγωγικές σε τεράστια ύλη χωρίς δίδακτρα με προϋποθέσεις για να γίνει δεκτή η αίτηση α)πτυχίο "λίαν καλώς" τουλάχιστον (6,51+) και β)ξένη γλώσσα σε επίπεδο Γ2 κι άλλοι έκαναν απλώς μία αίτηση και γίνονταν δεκτοί συνήθως χωρίς όρους και προϋποθέσεις λόγω διδάκτρων. Άλλα μεταπτυχιακά ήταν δίχρονα με υποχρεωτική παρακολούθηση και παρουσιολόγια κι άλλα εξ αποστάσεως κ.λπ. κ.λπ. Τελικά είδαμε ποια μοριοδοτούνται.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2018, 04:29:48 μμ από klasikos »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3454 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:11:26 μμ »

Κάποιος admin@pde.gr
μου έστειλε το παρακάτω προσωπικό μήνυμα. Δεν κατάλαβα, οι admin δεν επιτρέπεται να γράφουν στο φόρουμ και μου στέλνει ο συγκεκριμένος προσωπικό μήνυμα;
Όταν λες να μετρά η προϋπηρεσία, ποια προϋπηρεσία εννοείς; Aυτή που την  απέκτησαν τόσα χρόνια με ρουσφέτια και αδιαφανείς διαδικασίες κλέβοντας την  από τους επιτυχόντες ΑΣΕΠ; Αν είναι να μετρά η προϋπηρεσία, να προσμετρηθεί ΜΟΝΟ αυτή που αποκτήθηκε μετά από διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Αυτοί που δεν έπιασαν ούτε τη βάση στο διαγωνισμό ή δεν πάτησαν ποτέ το πόδι τους να δώσουν, από που κι ως που δικαιούνται να προσμετρηθεί καμιά προϋπηρεσία;  Θα εξακολουθούμε δηλαδή να επιβραβεύουμε το ρουσφέτι; Kαλά θα κάνεις να το διευκρινίσεις ποια προϋπηρεσία εννοείς,  για να μην δίνονται λάθος μηνύματα.



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 08, 2018, 05:13:03 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3455 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:18:32 μμ »

και η απάντησή μου στον admin είναι αυτή που έδωσα και σε παλαιότερό  μου μήνυμα


Μια χαρά νόμιμη είναι η προυπηρεσία των περισσοτέρων και χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ.  Κάθε χρόνο καλούμασταν να κάνουμε τα χαρτιά μας για τους πίνακες των αναπληρωτών. Ξεκινούσαμε στον μηδενικής και αφού μας καλούσαν την πρώτη χρονιά νομιμότατα καθώς ο πίνακας με προϋπηρεσία είχε εξαντληθεί την επόμενη μπαίναμε μια χαρά στον πίνακα με προϋπηρεσία. Που είναι η παρανομία;


τα παράπονά σου στο υπουργείο. Εμένα δε μου ζητήθηκε επιτυχία στον ΑΣΕΠ τόσα χρόνια που κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3456 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:24:35 μμ »
Η ομιλία του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων Κώστα Γαβρόγλου στη Βουλή για τα αναδρομικά και τους διορισμούς μόνιμων εκπαιδευτικών

...
"έχουμε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αναπληρωτών καθηγητών οι οποίοι τα χρόνια της κρίσης έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και στήριξαν το εκπαιδευτικό μας σύστημα και πρέπει και εμείς να δούμε με ποιο καλύτερο τρόπο -πάντα μέσα στο πλαίσιο των αποφάσεων του Συμβουλίου της Επικρατείας- θα μπορέσουμε να καταλήξουμε στο σύστημα των προσλήψεων."
...

Αποσυνδεδεμένος t_p_m

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 306
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3457 στις: Νοέμβριος 08, 2018, 05:26:32 μμ »
και η απάντησή μου στον admin είναι αυτή που έδωσα και σε παλαιότερό  μου μήνυμα


Μια χαρά νόμιμη είναι η προυπηρεσία των περισσοτέρων και χωρίς επιτυχία στον ΑΣΕΠ.  Κάθε χρόνο καλούμασταν να κάνουμε τα χαρτιά μας για τους πίνακες των αναπληρωτών. Ξεκινούσαμε στον μηδενικής και αφού μας καλούσαν την πρώτη χρονιά νομιμότατα καθώς ο πίνακας με προϋπηρεσία είχε εξαντληθεί την επόμενη μπαίναμε μια χαρά στον πίνακα με προϋπηρεσία. Που είναι η παρανομία;


τα παράπονά σου στο υπουργείο. Εμένα δε μου ζητήθηκε επιτυχία στον ΑΣΕΠ τόσα χρόνια που κάνω τα χαρτιά μου για αναπληρωτής

Προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να εστιάσουμε στο γεγονός ότι ο (κάθε) admin θεωρεί πως έχει τη δύναμη να επηρεάσει τις προσωπικές απόψεις όσων γράφουν στο φόρουμ.
Είναι δυνατόν σε ένα φόρουμ ο admin να οδηγεί προς συγκεκριμένη κατεύθυνση (με βάση τις προσωπικές του απόψεις) τη συζήτηση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.