*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1737753 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7028 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:21:36 μμ »
Για μένα, η ποσόστωση των ειδικών κατηγοριών είναι περισσότερο δίκαιη, γιατί είναι επιπλέον των υπολοίπων διοριστμών, και άρα δεν στερεί μια θέση εργασίας από κάποιον που δεν ανήκει στις εν λόγω κατηγορίες.
σε ποια περιπτωση θεωρουμε καποιον πολυτεκνο;;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:18 »

Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7029 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:29:10 μμ »
Για μένα, η ποσόστωση των ειδικών κατηγοριών είναι περισσότερο δίκαιη, γιατί είναι επιπλέον των υπολοίπων διοριστμών, και άρα δεν στερεί μια θέση εργασίας από κάποιον που δεν ανήκει στις εν λόγω κατηγορίες.


Η ποσόστωση είναι επιπλέον θέσεις; απο που προκύπτει αυτό. Στις 100 θέσεις για παράδειγμα, οι 20 θα ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες και οι υπόλοιπες 80 θα είναι διαθέσιμες για τους υπόλοιπους, δεν θα είναι 100+20 επιπλέον για τις ειδικές κατηγορίες.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7030 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:30:18 μμ »

Η ποσόστωση είναι επιπλέον θέσεις; απο που προκύπτει αυτό. Στις 100 θέσεις για παράδειγμα, οι 20 θα ανήκουν σε ειδικές κατηγορίες και οι υπόλοιπες 80 θα είναι διαθέσιμες για τους υπόλοιπους, δεν θα είναι 100+20 επιπλέον για τις ειδικές κατηγορίες.

Εισαι σίγουρος; Έχω την εντύπωση ότι είναι 100+20.

 EDIT: Έχεις δίκιο. Ακυρο το σχόλιο μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:33:31 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7031 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:38:18 μμ »
Διπλό ποστ, σορυ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 31, 2018, 12:40:01 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:18 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7032 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 01:19:26 μμ »
Για μένα, η ποσόστωση των ειδικών κατηγοριών είναι περισσότερο δίκαιη, γιατί είναι επιπλέον των υπολοίπων διοριστμών, και άρα δεν στερεί μια θέση εργασίας από κάποιον που δεν ανήκει στις εν λόγω κατηγορίες.

Εγώ θεωρώ πως οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι δεν αποτελούν ειδική κατηγορία. Είναι μια συγκεκριμένη κατηγορία του πληθυσμού, μία κοινωνική ομάδα που πρέπει να προσεχτεί. Αποτελεί συνειδητή επιλογή κάποιου να ενταχθεί σε αυτές τις ομάδες. Η επιλέον ποσόστωση θα πρέπει να γίνεται σε ΑΜΕΑ, σοβαρές ιατρικές παθήσεις κλπ. Σε άτομα δηλαδή, που δίχως την θέληση τους δεν έχουν ίσες ευκαιρίες έναντι κάποιων άλλων.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7033 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 01:32:27 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα το επιχείρημα των πολυτέκνων περί συνεισφοράς στη λύση του προβλήματος της υπογεννητικότητας. Αυτό λύνεται και με την υποδοχή και τη νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων οικογενειών μεταναστών όπου τώρα στοιβάζονται σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Επομένως δε χρειάζονται μοριοδοτήσεις για τα τέκνα και ξέχωρα ποσοστά και λοιπά. Τα επιδόματα αρκούν. Κάνουμε παιδιά γιατί τ' αγαπάμε. Όχι για να διοριστούμε. Άμα είναι το δεύτερο τότε δεν κάνουμε για γονείς.

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7034 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 01:56:54 μμ »
πάντως οι κοινωνικές ομάδες σε γραπτό ασεπ χωρίς να γράψουν τη βάση δεν θα διορίζονταν
Έχεις μεγάλη πλάκα...

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7035 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:18:33 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα το επιχείρημα των πολυτέκνων περί συνεισφοράς στη λύση του προβλήματος της υπογεννητικότητας. Αυτό λύνεται και με την υποδοχή και τη νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων οικογενειών μεταναστών όπου τώρα στοιβάζονται σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Επομένως δε χρειάζονται μοριοδοτήσεις για τα τέκνα και ξέχωρα ποσοστά και λοιπά. Τα επιδόματα αρκούν. Κάνουμε παιδιά γιατί τ' αγαπάμε. Όχι για να διοριστούμε. Άμα είναι το δεύτερο τότε δεν κάνουμε για γονείς.

Νομίζω ότι απλά είναι ότι κανένας δε θέλει να χάσει ένα προνόμιο που έχει.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7036 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:19:24 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα το επιχείρημα των πολυτέκνων περί συνεισφοράς στη λύση του προβλήματος της υπογεννητικότητας. Αυτό λύνεται και με την υποδοχή και τη νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων οικογενειών μεταναστών όπου τώρα στοιβάζονται σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Επομένως δε χρειάζονται μοριοδοτήσεις για τα τέκνα και ξέχωρα ποσοστά και λοιπά. Τα επιδόματα αρκούν. Κάνουμε παιδιά γιατί τ' αγαπάμε. Όχι για να διοριστούμε. Άμα είναι το δεύτερο τότε δεν κάνουμε για γονείς.

Οταν θα καταλαβεις θα ειναι αργα
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7037 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:44:59 μμ »
Εγώ ποτέ μου δεν κατάλαβα το επιχείρημα των πολυτέκνων περί συνεισφοράς στη λύση του προβλήματος της υπογεννητικότητας. Αυτό λύνεται και με την υποδοχή και τη νομιμοποίηση εκατοντάδων χιλιάδων οικογενειών μεταναστών όπου τώρα στοιβάζονται σε στρατόπεδα συγκέντρωσης. Επομένως δε χρειάζονται μοριοδοτήσεις για τα τέκνα και ξέχωρα ποσοστά και λοιπά. Τα επιδόματα αρκούν. Κάνουμε παιδιά γιατί τ' αγαπάμε. Όχι για να διοριστούμε. Άμα είναι το δεύτερο τότε δεν κάνουμε για γονείς.
Τώρα σοβαρά τα λέτε αυτά ή κάνετε πλάκα; Πολύ θα ήθελα να μάθω την ηλικία σας.

Αποσυνδεδεμένος taxi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7038 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 03:51:53 μμ »
Σωστά τα λέει ο Λέων21. Οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι αντί να δείχνουν πόσο καλοί γονείς είναι και πόσο αγαπούν τα παιδιά τους, δυστυχώς το προβάλλουν ως  προνόμιο μόνο για διορισμό. Ντρέπομαι για αυτή την κατάντια, που στα τόσα χρόνια που δουλεύω τη βλέπω δυστυχώς από τέτοιους συναδέλφους. Και μάλιστα και αυτή τη στιγμή το επιβεβαιώνουν για άλλη μία φορά...

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7039 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 04:08:35 μμ »
Σωστά τα λέει ο Λέων21. Οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι αντί να δείχνουν πόσο καλοί γονείς είναι και πόσο αγαπούν τα παιδιά τους, δυστυχώς το προβάλλουν ως  προνόμιο μόνο για διορισμό. Ντρέπομαι για αυτή την κατάντια, που στα τόσα χρόνια που δουλεύω τη βλέπω δυστυχώς από τέτοιους συναδέλφους. Και μάλιστα και αυτή τη στιγμή το επιβεβαιώνουν για άλλη μία φορά...

Οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοί διεκδικούν, και καλά κάνουν, την προβλεπόμενη από το σύνταγμα ποσόστωση στους διορισμούς. Εφόσον προβλέπεται στο σύνταγμα πρέπει να εφαρμοστεί και εδώ. Στο σύνταγμα προβλέπεται ως ένα μέτρο ανάσχεσης του δημογραφικού προβλήματος, βοηθώντας με μία θέση εργασίας τους ανθρώπους που συνέβαλλαν στην άμβλυνσή του. Τώρα σε ότι αφορά αν είναι καλοί εκπαιδευτικοί ή όχι, εφόσον δεν υπάρχει ουσιαστική αξιολόγηση του εκπαιδευτικοί έργου ΟΛΟΙ θεωρούνται άριστοι στο επάγγελμά τους. Αυτό είναι χαρακτηριστικό όλων των αναπληρωτών και μονίμων, οπότε δεν μπορεί να προβάλλεται ως επιχείρημα εναντίον της ποσόστωσης.

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7040 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 04:13:43 μμ »
Σωστά τα λέει ο Λέων21. Οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι αντί να δείχνουν πόσο καλοί γονείς είναι και πόσο αγαπούν τα παιδιά τους, δυστυχώς το προβάλλουν ως  προνόμιο μόνο για διορισμό. Ντρέπομαι για αυτή την κατάντια, που στα τόσα χρόνια που δουλεύω τη βλέπω δυστυχώς από τέτοιους συναδέλφους. Και μάλιστα και αυτή τη στιγμή το επιβεβαιώνουν για άλλη μία φορά...
Δεν ξέρω για άλλους συναδέλφους, εγώ ουτε τριτεκνη είμαι ούτε πολύτεκνη, ωστόσο πιστεύω ότι ένα 10-15% των συνολικών θέσεων θα έπρεπε να καταλαμβάνεται από ΑΜΕΑ και πολύτεκνους, όχι τριτεκνους, γιατί πράγματι είναι δύο ιδιαίτερες κοινωνικές ομάδες. Επίσης, πώς συσχετιζετε τους παρατυπους μετανάστες και πρόσφυγες με τον Έλληνα φορολογούμενο πολίτη που έχει κάνει 4 παιδια, ειλικρινά είναι απορίας άξιο. Φαίνεται είναι μέσα στην ύλη των καινούργιων μεταπτυχιακων
 Δεν εξηγείται αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #7041 στις: Δεκέμβριος 31, 2018, 04:25:38 μμ »
Να καλε και η αξιωματικη αντιπολιτευση..... η απαντηση της για την εξαγγελια του σχεδιου νομου των διορισμων

http://www.fresh-education.gr/νέο-σύστημα-πρόσληψης-των-εκπαιδευτι/?fbclid=IwAR3EWQNn5BvvZoniU3MWUA4W-E2o_B3loA6RhTB5DaSaaBtKh-IuWInQdeA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 605

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.139 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.