*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736310 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8526 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:03:55 μμ »
Εγώ βλέπω ότι εδώ και μέρες εδώ στο pde δεν είναι πάνω από 100 άτομα που γράφουν και πάλι δεν συμφωνούν όλοι. Στο fb πάλι οι ίδιοι που γράφουν κυρίως εδώ. Στη συγκέντρωση στο παιδείας 50 άτομα ήταν. Μπορούμε να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα από αυτό;
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8527 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:04:19 μμ »
Εγώ μια απορία που έχω είναι η εξής: Λέγεται ότι ο ΑΣΕΠ θα εξετάζει τα χαρτιά των υποψηφίων που είναι +50% των θέσεων. Πχ 200 οι θέσεις διορισμού θα εξετάζει τα χαρτιά των 300 πρώτων υποψηφίων. Όμως για τους αναπληρωτές είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου ότι ο αριθμός των κενών γίνεται γνωστός αρχές Σεπτέμβρη; Άρα για τους αναπληρωτές δε θα πρέπει να εξετάζει τα χαρτιά ολονών;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8528 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:07:11 μμ »
Τι μπορούμε να ελπίζουμε απο την ολομέλεια οσον αφορά τα μόρια Ασεπ;

Ρεαλιστικά; Αν υπάρχει κάποιος βουλευτής της συμπολιτευσης, που να έχει κάποιον κοντινό δικό του ο οποίος να ζημιωνεται από την απώλεια των μοριων για να το πιέσει το πράγμα, κάτι ίσως γίνει.

Διαφορετικά, δεν υπάρχει ελπίδα. Μόνο από τους επόμενους πια.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8529 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:08:48 μμ »
Τι μπορούμε να ελπίζουμε απο την ολομέλεια οσον αφορά τα μόρια Ασεπ;
Απολύτως τίποτα. Ραντεβού στα δικαστήρια !!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:59:35 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8530 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:11:57 μμ »
Εμένα μου κάνει εντύπωση που μας εχετε εμας τους επιτυχόντες για τόσο χαπατα.
Εμας μας ενδιαφέρει ποιος πολιτικος αρχηγός θα μετρήσει τον ΑΣΕΠ.

Δεν μας ενδιαφέρει ποιος κάνει τον φιλάνθρωπο στο δημόσιο, ποιος ξανανοιγει την ΕΡΤ, ποιος ξαναπροσλαμβάνει "καθαριστριες" υου Υπ Οικονομικων ΠΕ από το Παντειο και απο τη Φιλοσοφικη , μεταταγμένες αυτη τη στιγμη στο Υπ, Διακοσνης, ΚΥΡΙΕΣ!!!

Κι εγω ΣΥΡΙΖΑ ψηφισα και κυνδινευω να βρεθώ εκτος με 9 χρονια αναπληρωτης. ΜΕΓΑΛΗ επιτυχια. Πολυ ΑΡΙΣΤΕΡΟΣ πρωθυπουργος.

ΕΜΑΣ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΑΣΕΠ.

Δεν διαφωνούμε σ'αυτο που λες.Το ίδιο λέμε τοσο καιρό εδώ μέσα. ΑΛΛΑ: Αν μετρήσει τον ΑΣΕΠ αλλά δεν κάνει διορισμούς αλλά απολυσεις ,δώρο άδωρο...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8531 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:12:46 μμ »
Την γνωμη σου την εκθετεις, δεν την επιβαλλεις με ψευδεις ειδήσεις και υποδειξεις.

Πότε το έκανα αυτό; Μάλλον με άλλους με μπερδεύεις.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8532 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:12:52 μμ »
Αυτό δεν το κατάλαβα :o
Αδικημένοι οι μηδενικής....Μα αν δεν υπήρχαν αναπληρωτές που καλύπτουν επί χρόνια οργανικά κενά και διοριζόταν απευθείας όπως πριν 10 χρόνια, πώς ο μηδενικής είναι αδικημένος. Πες μου ποιός είναι πιο αδικημένος αυτός που κόλλησε στη σειρά του ή αυτός που πήρε πτυχίο το 2017.

Το σύστημα κόλλησε το 2009/2010. 9 χρόνια τώρα δουλεύουν αναπληρωτές εκπαιδευτικοί που μόνο λογική βρίσκω την αίτηση τους για μονιμοποίηση.
Ένα νέο σύστημα δε μπορεί να βγει βιαστικά από σήμερα σε αύριο επειδή έρχονται εκλογές. Άποψη μου να το ανακοινώσουν και να βγει σε ισχύ στο μέλλον. Να πράξει ο καθένας όπως νομίζει.

Ας πάει σε ποσόστοση...τι να πω? :-\ Αλλά μόνο μαζικοί διορισμοί θα είναι δίκαιοι και όχι το σε τριετία.
Ξέρεις, δεν είναι όλοι δάσκαλοι. Υπάρχουν ειδικότητες που όλοι οι πτυχιούχοι από το 2009 και μετά είναι στον πίνακα μηδενικής.
Επίσης δεν θα διορίζονταν αυτοί που λες το προηγούμενα χρόνια, διότι θα έπρεπε να γράψουν τη βάση στον ΑΣΕΠ. Και οι δάσκαλοι δεν φημίζονται για την επιτυχία τους στους γραπτούς.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8533 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:14:20 μμ »
Εγώ μια απορία που έχω είναι η εξής: Λέγεται ότι ο ΑΣΕΠ θα εξετάζει τα χαρτιά των υποψηφίων που είναι +50% των θέσεων. Πχ 200 οι θέσεις διορισμού θα εξετάζει τα χαρτιά των 300 πρώτων υποψηφίων. Όμως για τους αναπληρωτές είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου ότι ο αριθμός των κενών γίνεται γνωστός αρχές Σεπτέμβρη; Άρα για τους αναπληρωτές δε θα πρέπει να εξετάζει τα χαρτιά ολονών;
Μπορει για αναπληρωτες να παει το απριλη συμπληρωματικη και ειναι το πιο πιθανο

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8534 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:15:05 μμ »
https://www.didaktorika.gr/eadd/browse?type=subject

Εδώ έχουμε μια εικόνα του αριθμού όσων έχουν διδακτορικά. Πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα νούμερα όσων έχουν διδακτορικό και θα κάνουν αιτήσεις (ενώ μέχρι τώρα δεν έκαναν) θα τα δούμε στους πε02 και θα ξεπεράσουν κατά πολύ τον τριψήφιο αριθμό.
(προσωπική άποψη). 

Αποσυνδεδεμένος ioudas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • εις εκ των αρίστων
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8535 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:17:02 μμ »
Εγώ μια απορία που έχω είναι η εξής: Λέγεται ότι ο ΑΣΕΠ θα εξετάζει τα χαρτιά των υποψηφίων που είναι +50% των θέσεων. Πχ 200 οι θέσεις διορισμού θα εξετάζει τα χαρτιά των 300 πρώτων υποψηφίων. Όμως για τους αναπληρωτές είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου ότι ο αριθμός των κενών γίνεται γνωστός αρχές Σεπτέμβρη; Άρα για τους αναπληρωτές δε θα πρέπει να εξετάζει τα χαρτιά ολονών;
θα διευρύνω την απορία σου και για τους μόνιμους διορισμούς
διότι για 4500 που υποτίθεται οτι θα γίνουν θα πρέπει να εξεταστούν 6750.
Πως μοιράζεται ο αριθμός αυτός ανά ειδικότητα?
Πότε θα γίνει αυτό γνωστό?

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8536 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:17:48 μμ »
Ξέρεις, δεν είναι όλοι δάσκαλοι. Υπάρχουν ειδικότητες που όλοι οι πτυχιούχοι από το 2009 και μετά είναι στον πίνακα μηδενικής.
Επίσης δεν θα διορίζονταν αυτοί που λες το προηγούμενα χρόνια, διότι θα έπρεπε να γράψουν τη βάση στον ΑΣΕΠ. Και οι δάσκαλοι δεν φημίζονται για την επιτυχία τους στους γραπτούς.

Οι δασκαλοι δεν εχουν καλα ποσοστα στους γραπτους γιατι δεν υπηρχε λογος να διαβασουν. Γνωριζαν οτι με 24 μηνες αναπληρωσης θα διοριζονταν.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2851
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8537 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:17:57 μμ »
Για μοριοδότηση β' πτυχίου έχουμε καμιά αλλαγή, γνωρίζει κάποιος;


Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8538 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:18:53 μμ »
https://www.didaktorika.gr/eadd/browse?type=subject

Εδώ έχουμε μια εικόνα του αριθμού όσων έχουν διδακτορικά. Πιστεύω ότι τα μεγαλύτερα νούμερα όσων έχουν διδακτορικό και θα κάνουν αιτήσεις (ενώ μέχρι τώρα δεν έκαναν) θα τα δούμε στους πε02 και θα ξεπεράσουν κατά πολύ τον τριψήφιο αριθμό.
(προσωπική άποψη).

Συμφωνω με την εκτίμηση σου για τον αριθμό, μικρός τετραψήφιος θα είναι. Πιστεύω ωστόσο ότι οι περισσότεροι από αυτός θα ενδιαφερθούν για μόνιμες θέσεις και όχι για αναπληρώσεις στις ραχουλες, που, ρεαλιστικα εκεί θα παίξουν (στους ΠΕ02 τουλάχιστον).

Αποσυνδεδεμένος Ekpaideutikos18

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8539 στις: Ιανουάριος 09, 2019, 09:21:31 μμ »
Εγώ μια απορία που έχω είναι η εξής: Λέγεται ότι ο ΑΣΕΠ θα εξετάζει τα χαρτιά των υποψηφίων που είναι +50% των θέσεων. Πχ 200 οι θέσεις διορισμού θα εξετάζει τα χαρτιά των 300 πρώτων υποψηφίων. Όμως για τους αναπληρωτές είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο δεδομένου ότι ο αριθμός των κενών γίνεται γνωστός αρχές Σεπτέμβρη; Άρα για τους αναπληρωτές δε θα πρέπει να εξετάζει τα χαρτιά ολονών;

Όντως, αυτό είναι ένα ζήτημα. Πώς μπορεί το ΑΣΕΠ να γνωρίζει εκ των προτέρων τον αριθμό των αναπληρωτών που θα προσληφθούν τον Σεπτέμβριο; Επιπλέον, αν τον Σεπτέμβριο του 2019 χρειαστούν 22.000 αναπληρωτές (τυχαίο το νούμερο) και ελέγξει τα χαρτιά 33.000 υποψήφιων (22.000 + 50%) για να καταρτιστεί και να κλειδώσει ο πίνακας, τι θα κάνει το υπουργείο αν το σύστημα επιλογής των αναπληρωτών χρειαστεί να επιλέξει υποψήφιους που κατατάχθηκαν κάτω από τη θέση 33.000, επειδή κάποιοι που βρίσκονται στις πρώτες 33.000 θέσεις δεν έχουν δηλώσει όλες τις διαθέσιμες περιοχές πρόσληψης; Θα κάνει ξανά έλεγχο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 393
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.