*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1736623 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8596 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:12:02 πμ »
Με 50 μήνες και κάποια ακαδημαϊκά μέσα θα είσαι. Και ένα γενικό σχόλιο, δεν επενδύσεις τίποτα, συμβασιούχος είσαι με 1000 ευρώ μισθό, 25 ένσημα και ταμείο ανεργίας κάθε καλοκαίρι. Στον ιδιωτικό τομέα ούτε στον ύπνο σου δεν θα τα έβλεπες αυτά.
Με 50 μήνες σε κάποιους κλάδους όχι απλώς δεν είσαι μέσα, αλλά ούτε απ' έξω δεν περνάς και ειδικά αν ξεκινήσεις μεταπτυχιακό τώρα, το οποίο με το κλείδωμα των πινάκων θα το καταθέσεις ως προσόν σε τρία χρόνια. Στα οποία αυτά χρόνια, οι ήδη μεγάλες προϋπηρεσίες θα αβγατίζουν και άλλο και θα έχουν όλο το χρόνο να αυξήσουν τα ακαδημαϊκά, στα οποία υπολείπονται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:44 »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8597 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:14:44 πμ »
Αυτό ισχύει για τους φιλολογους;

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8598 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:18:57 πμ »
Τελικά εγώ δεν κατάλαβα.
Εάν έχω μεταπτυχιακο ειδικής και είμαι σε ιδιωτικο π.χ. ΠΕ60 , με 80 μήνες προϋπηρεσία, τη μεταφέρω στην ειδική?? Τώρα στη προκύρηξη διορισμών ?

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8599 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:19:30 πμ »
Αυτό ισχύει για τους φιλολογους;
Κυρίως στους φιλολόγους. Και όπως είπες, όντως αυτή τη στιγμή, αν έχεις 50 μήνες χωρίς μεταπτυχιακό και κοινωνικά κριτήρια, ο διδάκτορας σε προσπερνά. Όχι ότι θα πάει πουθενά στον κλάδο μας, απλώς και 'συ και 'γω και χιλιάδες άλλοι που δουλεύαμε τόσα χρόνια ( + οι πόσες επιτυχίες σε ΑΣΕΠ) θα βρεθούμε στον πάτο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:52:44 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8600 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:20:12 πμ »
Με 50 μήνες σε κάποιους κλάδους όχι απλώς δεν είσαι μέσα, αλλά ούτε απ' έξω δεν περνάς και ειδικά αν ξεκινήσεις μεταπτυχιακό τώρα, το οποίο με το κλείδωμα των πινάκων θα το καταθέσεις ως προσόν σε τρία χρόνια. Στα οποία αυτά χρόνια, οι ήδη μεγάλες προϋπηρεσίες θα αβγατίζουν και άλλο και θα έχουν όλο το χρόνο να αυξήσουν τα ακαδημαϊκά, στα οποία υπολείπονται.
Εγώ ανήκω στον πίνακα μηδενικής, με αρκετά καλά ακαδημαϊκά, με χρόνια προϋπηρεσίας σε φροντιστήρια, που δεν πρόλαβα ΑΣΕΠ και δεν πρόκειται να δω σχολική τάξη ποτέ, επειδή θεωρούμε από το κράτος άεργος, καθώς η δουλειά μου δεν προσμετράται και δεν μου δίνει το δικαίωμα ούτε σε ξεχωριστό πίνακα με μόνο ακαδημαϊκά προσόντα να συναγωνιστών αυτούς με προϋπηρεσία. Δεν θα μπω στον κόπο να λυπηθώ κάποιον που δουλεύει με καλό μισθό και ένσημα, επειδή πήρε βαθμό πτυχίου 5,00001, δεν έχει ούτε lower και δεν πρόλαβε να κάνει ένα μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8601 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:23:55 πμ »
Εγώ ανήκω στον πίνακα μηδενικής, με αρκετά καλά ακαδημαϊκά, με χρόνια προϋπηρεσίας σε φροντιστήρια, που δεν πρόλαβα ΑΣΕΠ και δεν πρόκειται να δω σχολική τάξη ποτέ, επειδή θεωρούμε από το κράτος άεργος, καθώς η δουλειά μου δεν προσμετράται και δεν μου δίνει το δικαίωμα ούτε σε ξεχωριστό πίνακα με μόνο ακαδημαϊκά προσόντα να συναγωνιστών αυτούς με προϋπηρεσία. Δεν θα μπω στον κόπο να λυπηθώ κάποιον που δουλεύει με καλό μισθό και ένσημα, επειδή πήρε βαθμό πτυχίου 5,00001, δεν έχει ούτε lower και δεν πρόλαβε να κάνει ένα μεταπτυχιακό.

Κανείς δε σου ζήτησε να μας λυπηθείς αλλα βγάζεις λίγο το κομπλεξ σου που δεν κατάφερες να είσαι έστω και αναπληρωτρια. Α και κοίταξε εκτός από τα μόρια για το ασεπ, να δεις και άλλα μόρια... get a life!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2019, 12:27:20 πμ από nipiagogos1988 »
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8602 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:26:32 πμ »
Τελικά εγώ δεν κατάλαβα.
Εάν έχω μεταπτυχιακο ειδικής και είμαι σε ιδιωτικο π.χ. ΠΕ60 , με 80 μήνες προϋπηρεσία, τη μεταφέρω στην ειδική?? Τώρα στη προκύρηξη διορισμών ?
Και εγώ έχω μπερδευτεί, αλλά από ό,τι ακούω η προϋπηρεσία γενικής θα μεταφέρεται στην ειδική, εφόσον, βέβαια, έχεις μεταπτυχιακό. Με σεμινάριο, φαντάζομαι θα εντάσσεσαι στους επικουρικούς. Το ίδιο και για τα ιδιωτικά. Ακούγεται μάλιστα ότι θα καταργηθεί και η δικλείδα των 2 ετών σε δημόσιο σχολείο, ώστε να ενταχθείς στους πίνακες. Σε περίπτωση που γίνουν όλα αυτά, προβλέπω μαλλιοτραβήγματα.

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8603 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:28:39 πμ »
Κανείς δε σου ζήτησε να μας λυπηθείς αλλα βγάζεις λίγο το κομπλεξ σου που δεν κατάφερες να είσαι έστω και αναπληρωτρια. Α και κοίταξε εκτός από τα μόρια για το ασεπ, δες και άλλα μόρια... get a life!
Βρε συνάδελφε, για ηρέμησε λίγο.
Δεν σου φταίει ο άνθρωπος!o υπουργός σου φταίει.
Λίγος σεβασμός και σε αυτούς τους ερμους που δουλεύουν 12ωρα στα φροντιστήρια και είναι εκπαίδευτικοι φάντασμα για το κράτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 10, 2019, 11:54:49 μμ από Marios 1980 »

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8604 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:40:31 πμ »
Παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος..
Ο πίνακας διορισμών που θα γίνει φέτος για την ειδική θα είναι ο ίδιος και για τους διορισμούς της γενικής που θα γίνουν του χρόνου αν θα γίνουν ;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8605 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:43:32 πμ »
Εγώ ανήκω στον πίνακα μηδενικής, με αρκετά καλά ακαδημαϊκά, με χρόνια προϋπηρεσίας σε φροντιστήρια, που δεν πρόλαβα ΑΣΕΠ και δεν πρόκειται να δω σχολική τάξη ποτέ, επειδή θεωρούμε από το κράτος άεργος, καθώς η δουλειά μου δεν προσμετράται και δεν μου δίνει το δικαίωμα ούτε σε ξεχωριστό πίνακα με μόνο ακαδημαϊκά προσόντα να συναγωνιστών αυτούς με προϋπηρεσία. Δεν θα μπω στον κόπο να λυπηθώ κάποιον που δουλεύει με καλό μισθό και ένσημα, επειδή πήρε βαθμό πτυχίου 5,00001, δεν έχει ούτε lower και δεν πρόλαβε να κάνει ένα μεταπτυχιακό.
Καλά, ο μισθός μόνο καλός δεν είναι. Συνάδελφοι που δουλεύουν σε ραχούλες και ξερονήσια βάζουν και από την τσέπη τους, για να ανταποκριθούν στα έξοδα. Εγώ π.χ. που δεν έχει χρειαστεί να μετακομίσω, φέτος στάζω 200 ευρωπουλάκια για τα πήγαινε έλα.
Για το βαθμό το έχω ξαναπεί. Είτε έχεις πάρει το πτυχίο σου με 5,0001 είτε με 10, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια, όσο και αν δεν κάθεται καλά σε κάποιους. 
Όσο για το μεταπτυχιακό, δεν ξέρω γιατί το έχετε όλοι τόσο εύκολο. Ίσως επειδή είστε νεότεροι; Ίσως επειδή κάποιοι ακολούθησαν την εύκολη οδό και τους το έφεραν delivery; Πέρα από το οικονομικό βάρος, χρειάζεται χρόνος και καθαρό μυαλό, για να το βγάλεις σε πέρας. Προσωπικά το έχω, μετά από 3 χρόνια που τα είδα όλα, μιας και δούλευα, αλλά μην το κάνουμε και σημαία.
Και φυσικά δε χρειάζεται να λυπηθείς κανέναν, αλλά μη ζητάς και εσύ τη λύπηση ή την κατανόηση, εφόσον δεν τη διαθέτεις για τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8606 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:50:16 πμ »
Καλά, ο μισθός μόνο καλός δεν είναι. Συνάδελφοι που δουλεύουν σε ραχούλες και ξερονήσια βάζουν και από την τσέπη τους, για να ανταποκριθούν στα έξοδα. Εγώ π.χ. που δεν έχει χρειαστεί να μετακομίσω, φέτος στάζω 200 ευρωπουλάκια για τα πήγαινε έλα.
Για το βαθμό το έχω ξαναπεί. Είτε έχεις πάρει το πτυχίο σου με 5,0001 είτε με 10, τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι τα ίδια, όσο και αν δεν κάθεται καλά σε κάποιους. 
Όσο για το μεταπτυχιακό, δεν ξέρω γιατί το έχετε όλοι τόσο εύκολο. Ίσως επειδή είστε νεότεροι; Ίσως επειδή κάποιοι ακολούθησαν την εύκολη οδό και τους το έφεραν delivery; Πέρα από το οικονομικό βάρος, χρειάζεται χρόνος και καθαρό μυαλό, για να το βγάλεις σε πέρας. Προσωπικά το έχω, μετά από 3 χρόνια που τα είδα όλα, μιας και δούλευα, αλλά μην το κάνουμε και σημαία.
Και φυσικά δε χρειάζεται να λυπηθείς κανέναν, αλλά μη ζητάς και εσύ τη λύπηση ή την κατανόηση, εφόσον δεν τη διαθέτεις για τους άλλους.
Εγώ δεν ζητάω λυπηση από κανέναν, άλλοι ζητούν λυπηση με 50 μήνες προϋπηρεσίας. Το μεταπτυχιακό, όχι, δεν είναι καθόλου εύκολο, και για αυτόν τον λόγο δεν το έχουν όλοι. Ο βαθμός φυσικά και δείχνει την επιστημονική επάρκεια κάποιου, ιδιαίτερα όταν αφορά τα ίδια τμήματα. Άλλο το 5 και άλλο το 8,5 στο φυσικό ή το μαθηματικό. Για τις διάφορες φιλολογίες πολλά έχω ακούσει για τις διάφορες τους, όποτε εκεί ίσως είμαι λίγο επιφυλακτικός.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8607 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:52:45 πμ »
Παρακαλώ ας μου απαντήσει κάποιος..
Ο πίνακας διορισμών που θα γίνει φέτος για την ειδική θα είναι ο ίδιος και για τους διορισμούς της γενικής που θα γίνουν του χρόνου αν θα γίνουν ;
Oxι

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8608 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 12:59:45 πμ »
Oxι
Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε.
Θα μπορεί κάποιος δηλαδή να κάνει αίτηση και για τους δύο η μόνο σε ένα από αυτούς;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8609 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 01:06:39 πμ »
Εγώ δεν ζητάω λυπηση από κανέναν, άλλοι ζητούν λυπηση με 50 μήνες προϋπηρεσίας. Το μεταπτυχιακό, όχι, δεν είναι καθόλου εύκολο, και για αυτόν τον λόγο δεν το έχουν όλοι. Ο βαθμός φυσικά και δείχνει την επιστημονική επάρκεια κάποιου, ιδιαίτερα όταν αφορά τα ίδια τμήματα. Άλλο το 5 και άλλο το 8,5 στο φυσικό ή το μαθηματικό. Για τις διάφορες φιλολογίες πολλά έχω ακούσει για τις διάφορες τους, όποτε εκεί ίσως είμαι λίγο επιφυλακτικός.
Δεν ξέρω αν ζητούν λύπηση. Εγώ πιο πολύ ως προβληματισμό και αγωνία για το μέλλον το αντιλαμβάνομαι. Και είναι λογικό, αν σκεφτείς ότι δουλεύεις τόσα χρόνια και σε πετάν σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι. Εγώ δηλαδή τι να πω που πήγα με το σταυρό στο χέρι και αν εφαρμοστεί αυτό το έκτρωμα δε θα υπάρχω καν. Φυσικά, αν εφαρμοζόταν ο νόμος, είτε θα ήμουν διορισμένη στην καλύτερη είτε θα χτυπούσα στα ίσα τις τεράστιες προϋπηρεσίες στη χειρότερη. Αλλά τι να κάνω, να πηδάω κάγκελα και μάντρες του Υπουργείου; Βρήκα, λοιπόν, έναν πολύ καλύτερο τρόπο και τον εφαρμόζω από τη ζέστη του σπιτιού μου.
Αυτό για τις φιλολογίες ισχύει. Χάος. Όχι μόνο από πόλη σε πόλη, αλλά και στις ειδικότητες της ίδιας σχολής. Όπως και να έχει όμως, αυτός με το 8,5 στο νέο σύστημα τουλάχιστον θα μοριοδοτηθεί περισσότερο από εκείνον του 5. Τι άλλο δηλαδή να γίνει; Να αποκλειστεί από τη διεκδίκηση στο διορισμό επειδή είναι πιο χαμηλόβαθμος;
Όσο για το μεταπτυχιακό, όλοι μπορεί να μην το έχουν, αλλά το έχει πια η πλειοψηφία και μάλιστα με πολλούς και διάφορους τρόπους που τους έχουμε αναφέρει τόσες φορές. Η απόκτησή του πια έγινε πιο εύκολη και από αυτήν της ξένης γλώσσας.
Για να κλείσω, αδικίες υπάρχουν πολλές, αλλά φαντάζομαι και εσύ συμφωνείς πως πρέπει να υπάρξει μια προτεραιότητα στην άρση τους. Εμείς αδικούμαστε 15 χρόνια. Κάντε λίγη υπομονή, δείξτε και κάποια κατανόηση και θα έρθει και η σειρά σας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 324

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.