*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735809 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος The walking dead

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8974 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:47:30 μμ »
Τέλος αν δεν περάσει πάμε σε 3848.τον ορίτζιναλ όμως.Όχι της μεταβατικής

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:58 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8975 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:49:43 μμ »
Το έχω ξαναγράψει. Στις συζητήσεις πριν την κατάθεση της τροπολογίας συμμετείχε το ΣΤΕ και ο ΑΣΕΠ.

Προφανώς δεν γνωριζεις τι ακριβώς είναι το ΣτΕ και ο ΑΣΕΠ....καθώς και την διάκριση των εξουσιών....
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8976 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:51:05 μμ »
Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι σε 3 χρονια η σειρα στους πινακες θα ειναι ακριβως η ιδια οπως ειναι τωρα μιας και ολοι θα παρουν τα απαραιτητα ακαδημαικα;Δηλαδη ειναι πολυ απλο...

Ακριβώς! Γι αυτό το νεό σύστημα είναι στην ουσία νέα επετηρίδα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8977 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:53:09 μμ »
Το έχω ξαναγράψει. Στις συζητήσεις πριν την κατάθεση της τροπολογίας συμμετείχε το ΣΤΕ και ο ΑΣΕΠ.

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος. Το έγραψα και παλιότερα. Ουσιαστικά δυο πονηροί σύμβουλοι πούλησαν εκδούλευση στο Γαβρόγλου πως το σύστημα είναι bulletproof νομικά (αφού πέρασαν ότι ήθελαν) και για αυτό διαφημίστηκε έτσι από το Υπουργείο. Το σύστημα είναι πολύ ευάλωτο νομικά και το κατάλαβε και ο Υπουργός τις τελευταίες μέρες. Δεν λέω πως θα αποσυρθεί αλλά πολλές ομάδες περιμένουν να το χτυπήσουν νομικά σε περίπτωση που τελικά περάσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:52:58 »

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8978 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:55:13 μμ »
Προφανώς δεν γνωριζεις τι ακριβώς είναι το ΣτΕ και ο ΑΣΕΠ....καθώς και την διάκριση των εξουσιών....
Όχι που να την γνωριζω. Για κάνε μου μάθημα. Δεν γνωμοδοτεί το ΣΤΕ και ο ΑΣεΠ αν τους ζητηθεί από το υπουργείο ε; Ε καλά τότε μάλλον λέω Μ....Ες.
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8979 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 10:59:25 μμ »
Δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Κουβέντες καφενείου κάνουμε γιατί έχουμε άγνοια. Το σίγουρο είναι ότι 4'500 διορισμοί είναι λίγοι και έτσι όπως τα έχει κάνει και να διορίσει πάλι θα χάσει ψηφαλακια. Δεν είμαι πολιτικός επιστήμονας ούτε επικοινωνίολόγος, αλλά να διορίσει 4,500 κ στο τέλος να σε βρίζουν ,150,000 μου φαίνεται λίγο αυτοκτονικο, ειδικά στο υπ
. Παιδείας. Μάλλον πρέπει να τα αφήσει ως έχουν κ να κάνει κι άλλη διαβούλευση μετά τις εκλογες ι ;D εγώ αυτό θα έκανα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8980 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:00:18 μμ »
Τέλος αν δεν περάσει πάμε σε 3848.τον ορίτζιναλ όμως.Όχι της μεταβατικής

αυτό ήθελα να διαβάσω .... ερε γλέντια που έχουν να γίνουν ...WHAT IF?

Αποσυνδεδεμένος teri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8981 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:02:20 μμ »
αυτό ήθελα να διαβάσω .... ερε γλέντια που έχουν να γίνουν ...WHAT IF?
Ναι το είπε ο υπουργός στην μορφωτικών. Αν δεν πέρασει η τροπολογία ενεργοποιείται ο 3848
Oleum et operam perdidi!

Αποσυνδεδεμένος Yioukos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8982 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:03:36 μμ »
Τοσο δυσκολο ειναι να καταλαβετε οτι σε 3 χρονια η σειρα στους πινακες θα ειναι ακριβως η ιδια οπως ειναι τωρα μιας και ολοι θα παρουν τα απαραιτητα ακαδημαικα;Δηλαδη ειναι πολυ απλο...

φίλε μου στην εξίσωσή σου δεν έχεις λάβει υπόψη σου το μεχάλο χ.... τα δυσπρόσιτα.....

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8983 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:04:30 μμ »
Αν είναι να το ψηφίσουν οριακά και μετά να καταρρεύσει νομικά από τις προσφυγές όλων των ομάδων, καλύτερα να μην περάσει το νέο σύστημα. Αφού η πλειονότητα είναι δυσαρεστημένη, για ποιον λόγο να επιμείνει σε κάτι αντισυνταγματικό;

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8984 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:06:59 μμ »
Αν είναι να το ψηφίσουν οριακά και μετά να καταρρεύσει νομικά από τις προσφυγές όλων των ομάδων, καλύτερα να μην περάσει το νέο σύστημα. Αφού η πλειονότητα είναι δυσαρεστημένη, για ποιον λόγο να επιμείνει σε κάτι αντισυνταγματικό;

Το ότι είναι νομικά ευάλωτο δε σημαίνει απαραίτητα και πως θα καταρρεύσει νομικά. Στην Ελλάδα ζούμε το να χέρι νίβει το άλλο και τα δυο το πρόσωπο. Αφήνουμε τους δικαστές ήσυχους δεν τους ενοχλούμε μισθολογικά κλπ και οι αποφάσεις όταν θέλουμε να βγουν υπέρ μας βγαίνουν. Οτι θα προσπαθήσουμε να το χτυπήσουμε νομικά θα το προσπαθήσουμε πάντως.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8985 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:09:34 μμ »
Δεν το αποκτούν όλοι φίλε/η μου αυτό δεν καταλαβαίνετε. Θεωρητικά ναι θα κάνεις και εσύ ένα από τα μεταπτυχιακά που υπάρχουν διαθέσιμα και θα έχεις δικαίωμα στην ειδική όταν ξανανοίξουν οι πίνακες. Εγώ εκτιμώ πως 2-3 χρόνια που θα ανοίξουν ξανά οι πίνακες θα εμφανιστούν 2-3 χιλιάδες νέα μεταπτυχιακά ειδικής μόνο στην κατηγορία μου ΠΕ70.

Αυτοί που ήδη δουλεύουν στην ειδική νομίζεις πως θα κάτσουν με τα χέρια σταυρωμένα? Σε 2-3 χρόνια θα προλάβουν να κάνουν 2ο μεταπτυχιακό, σεμινάριο, διδακτορικό κάποιοι ενδεχομένως και 2ο πτυχίο. Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για να τους πιάσεις? Αν πας έξω για μεταπτυχιακό + 1 σεμινάριο σου λέω εγώ είσαι στα 9-10 χιλιάδες ευρώ κόστος ήδη.

Αυτό που πάει να συμβεί δεν είναι καλό για κανέναν μας. Ουσιαστικά μπαίνουμε σε ένα φαύλο κύκλο που κλείνει πλέον μόνο όταν ταβανιάσουμε στα ακαδημαϊκά. Θέλουμε απόσυρση όλοι και οι μεταπτυχιακοί που θεωρείτε πως είναι ευνοημένοι τώρα. Δεν είναι ευνοημένοι οι μεταπτυχιακοί μοναδικοί ικανοποιημένοι είναι μια πολύ συγκεκριμένη κατηγορία.

Είναι αυτοί που έχουν πολύ μεγάλες προυπηρεσίες από τη γενική + προσόν ειδικής. Οχι τα παιδιά που δούλευαν ειδική τόσα χρόνια. Από τους τελευταίους θα διοριστούν ελάχιστοι.
Αν θες τη γνώμη μου, πρόκειται για ένα σύστημα που αδικεί κατάφορα τους πάντες, εκτός από τις μεγάλες προϋπηρεσίες και τους ιδιωτικούς.
Τα παιδιά δούλευαν ειδική τόσα χρόνια, αλλά όπως και αυτά έχουν τη δυνατότητα να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους στη γενική, είτε για διορισμό είτε για αναπλήρωση,  και να προσπεράσουν ή να πετάξουν εμένα έξω με τόσες επιτυχίες ΑΣΕΠ και μέτρια προϋπηρεσία (+ πρόσφατο μεταπτυχιακό ειδικής), η ίδια δυνατότητα δίνεται απλώς και σε εμάς, εφόσον πληρούμε τις προϋποθέσεις.
Ισχυρίζεσαι πως οι της ειδικής δε θα κάτσουν με τα χέρια σταυρωμένα και θα πάνε να κάνουν και 2ο μεταπτυχιακό και διδακτορικό και 2ο πτυχίο. Οι της γενικής γιατί να κάτσουν; Όπως θα βρουν οι μεν τα χρήματα θα τα βρουν και οι δε.
Για να κλείσω, συμφωνώ μαζί σου πως πρόκειται για ένα φαύλο κύκλο και αγώνα δρόμου απόκτησης ακαδημαϊκών. Δε συμφωνώ με το εν λόγω σύστημα και προσωπικά, αν χρειαστεί, θα ακολουθήσω τη δικαστική οδό.
Στο συγκεκριμένο, όμως, σημείο που αφορά μεταφορά προϋπηρεσίας θα διαφωνήσω. Το καταλαβαίνω ότι θίγεστε, αλλά καλώς ή κακώς, αυτό έπρεπε να γίνει χρόνια τώρα. Δε γίνεται να απολαμβάνετε μόνο εσείς το εν λόγω προνόμιο και όλοι οι άλλοι στην απ΄έξω.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8986 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:11:22 μμ »
Δεν ξέρουμε τι θα γίνει. Κουβέντες καφενείου κάνουμε γιατί έχουμε άγνοια. Το σίγουρο είναι ότι 4'500 διορισμοί είναι λίγοι και έτσι όπως τα έχει κάνει και να διορίσει πάλι θα χάσει ψηφαλακια. Δεν είμαι πολιτικός επιστήμονας ούτε επικοινωνίολόγος, αλλά να διορίσει 4,500 κ στο τέλος να σε βρίζουν ,150,000 μου φαίνεται λίγο αυτοκτονικο, ειδικά στο υπ
. Παιδείας. Μάλλον πρέπει να τα αφήσει ως έχουν κ να κάνει κι άλλη διαβούλευση μετά τις εκλογες ι ;D εγώ αυτό θα έκανα.

Έπρεπε τελικά να εφαρμόσει τον 3848 και στην Ειδική με κάποια τροποποίηση στη μοριοδότηση (πχ σε οσους εχουν τελειώσει τμημα ειδικής αγωγής σε προπτυχιακό επίπεδο). Κι ας φώναζαν λίγο οι της ειδικής... και πάλι, θα διορίζονταν(χωρίς να χουνε αλεξιπτωτιστές με προϋπηρεσία από τη Γενική).
Αλλα... τώρα άνοιξε πολλά μέτωπα, όπως ειπωθηκε και πιο πάνω!
 Ήθελε να πριμοδοτήσει τους ψηφοφόρους του και να εγκλωβίσει κι άλλους προεκλογικά. Ήθελε επίσης να πριμοδοτήσει τους καθηγητές στα πανεπιστήμια με τα μεταπτυχιακά έναντι των φροντιστηρίων ΑΣΕΠ...
Αλλά, όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα!
Βγαίνει και η αντιπολίτευση και λέει τα άλλα...
Μόνιμοι, αναπληρωτές κι αδιόριστοι είναι εναντίον του, καθένας για διαφορετικούς λόγους (και αυτοί έχουνε και συζύγους, γονείς που ψηφίζουν)!
Οι λίγοι που θα διοριστούν (εφ όσον και αν...) δεν τον σώζουν!
Χάνεται και η συμμαχία στο κυβερνητικό σχήμα με το διαζύγιο, οπότε κλαύτα Χαράλαμπε!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 11, 2019, 11:13:33 μμ από tiel »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #8987 στις: Ιανουάριος 11, 2019, 11:23:58 μμ »
Μα η πλειοψηφία των μεταπτυχιακών των εκπαιδευτικών δεν είναι από τα ελληνικά ΑΕΊ. Γραμμένα τα έχει τα Ελληνικά αΑΕΙ.
ΟΙ Κύπριοι θα κάνουν σεφτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.