*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735914 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2618 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:01:12 μμ »
Ο κ. Κασσιανός αποκάλυψε εμμέσως για το ποια προσόντα θα μετρούν στους μόνιμους διορισμούς στην Γενική Αγωγή!!! Αφού  οι εκπαιδευτικοί της Γενικής Αγωγής θα έχουν τα ίδια κριτήρια με το Ε.Β.Π. καταλαβαίνουμε ότι μεταπτυχιακά και διδακτορικά δεν θα μετρούν αφού όσοι δουλεύουν ως Ε.Β.Π. είναι δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που έχουν πάρει κάποια ειδίκευση στα  ΙΕΚ.

"Υπογράμμισε δε πως ότι προβλέπεται από άποψη κριτηρίων για τους εκπαιδευτικούς της Γενικής Εκπαίδευσης θα ισχύσει για το Ε.Ε.Π. και για το Ε.Β.Π., αντιθέτως με τους Εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής για τους οποίους θα υπάρξει ως προαπαιτούμενο ο μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών."

Πηγή:  http://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/270961_neo-systima-diorismon-stin-eae-rythmisi-gia-ta-metaptyhiaka#ixzz5UHJLtzv0
Άρα, εμείς θα διοριζόμαστε με το απολυτήριο λυκείου...
Μη διαστρεβλώνετε κατα το δοκούν αυτά που διαβάζετε. Άκριβως το αντίθετο είπε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:37 »

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2619 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:22:35 μμ »
Δεν ξέρω ακριβώς τι θα μετράει αλλά από το άρθρο που παράθεσα καταλαβαίνουμε ότι κάποια πράγματα   δεν θα μετρούν. Αφού σύμφωνα με το άρθρο
http://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/270961_neo-systima-diorismon-stin-eae-rythmisi-gia-ta-metaptyhiaka#ixzz5UHJLtzv0 
θα έχουμε τα ίδια κριτήρια   με τους Ε.Β.Π. συμπεραίνουμε με ασφάλεια ότι μεταπτυχιακά και διδακτορικά δεν θα μετρούν.

Άρα, εμείς θα διοριζόμαστε με το απολυτήριο λυκείου...
Μη διαστρεβλώνετε κατα το δοκούν αυτά που διαβάζετε. Άκριβως το αντίθετο είπε.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2620 στις: Οκτώβριος 19, 2018, 09:30:32 μμ »
Δεν ξέρω ακριβώς τι θα μετράει αλλά από το άρθρο που παράθεσα καταλαβαίνουμε ότι κάποια πράγματα   δεν θα μετρούν. Αφού σύμφωνα με το άρθρο
http://www.alfavita.gr/ekpaideysi/ypoyrgeio-paideias/270961_neo-systima-diorismon-stin-eae-rythmisi-gia-ta-metaptyhiaka#ixzz5UHJLtzv0 
θα έχουμε τα ίδια κριτήρια   με τους Ε.Β.Π. συμπεραίνουμε με ασφάλεια ότι μεταπτυχιακά και διδακτορικά δεν θα μετρούν.
Νομίζω πως το συμπέρασμα σου είναι αυθαίρετο. Πρώτα από όλα αποσιωπείς στην πρόταση που έγραψες ότι δεν είπε σκέτο ΕΒΠ, αλλά και ΕΕΠ. Στις περισσότερες προκηρύξεις, με τις ίδιες διαδικασίες προσλαμβάνονται Δ.Ε. και Π.Ε.. Αυτό δεν αποτελεί εμπόδιο, ώστε να μοριοδοτούνται διαφορετικά κριτήρια και προσόντα σε κάθε κατηγορία. Υπάρχουν περιπτώσεις που ακόμα και στην ίδια κατηγορία θέσεων μπορεί για συγκεκριμένη ειδικότητα να υπάρχει ιδιαιτερότητα στη μοριοδότηση και να μοριοδοτείται κάποιο προσόν που σε άλλες θέσεις δεν μοριοδοτείται ή να απαιτείται κάποιο προσόν που σε άλλες θέσεις δεν απαιτείται.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2621 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 10:00:43 πμ »
Μας προσγείωσε ανώμαλα ο Τσακαλώτος; Ξεκάθαρα φαίνεται πλεόν ότι δεν ήταν δεσμευτικές οι δηλώσεις του υπουργού παιδείας. Μόνο πυροσβεστικές. Ο χρόνος περνάει και τίποτα δεν γίνεται. Θα έχουμε μπόλικο χρόνο ακόμη να σκεφτόμαστε, να συζητάμε και να σχεδιάζουμε Το δικαιότερο, Το καλύτερο, Το αξιοκρατικότερο σύστημα διορισμών. Στις προτάσεις μας όμως ας φροντίσουμε να βρίσκονται στο επίκεντρο οι βασικοί στόχοι: α) καλύτερη παιδεία για όλους, β) κανένας αποκλεισμός λόγω ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης, έλλειψης προϋπηρεσίας κανενός πτυχιούχου "καθηγητικής σχολής".

Τα επιχειρήματα τύπου "έχω θυσιάσει τόσα χρόνια, τόσα χρήματα, τόσα... επενδύοντας στον διορισμό μου με βάση την προϋπηρεσία μου", δεν ευσταθούν, διότι δεν υπήρχε τέτοιος τρόπος πρόσληψης διορισμού εδώ και 20 χρόνια σχεδόν. Αντίθετα, οργανώναμε την επαγγελματική μας ζωή βάσει του ισχύοντος ΝΟΜΟΥ. Δουλεύαμε φυσικά ως αναπληρωτές, για να έχουμε εισοδήματα από το επάγγελμα που επιλέξαμε και οι περισσότεροι αγαπάμε. Μέχρι εκεί.

Φοβάμαι όμως πως ο ΑΣΕΠ δεν είναι πια ανεξάρτητη αρχή, όπως ονοματίζεται. Αν είναι όμως ακόμη, θα πρέπει να υπερασπιστεί τον διαγωνισμό του. Και θα έπρεπε να δικαιωθούν όλοι οι επιτυχόντες που θα ήταν τώρα διορισμένοι είτε ως διοριστέοι είτε ως επιλαχόντες. Διότι οι αδικίες είναι πολλές, αλλά τις έχουν υποστεί εκείνοι που έδιναν στους διαγωνισμούς και έχουν επιτύχει κιόλας. Δεν θεοποιούμε τον διαγωνισμό, αλλά ήταν ο ένας και μοναδικός και νόμιμος τρόπος πρόσληψης!!!!! Από την πρόταξή τους στον πίνακα (Φίλης) ως τη διαγραφή των μορίων ασεπ (δεν είναι θέση του υπουργού, σωστά;) η απόσταση μεγάλη και δεν υπάρχει καμία λογική και κανένας σχεδιασμός. Πασιφανές!

Το συμπέρασμα: δεν υπάρχει η πολιτική  βούληση να λυθεί το ζήτημα/ κουβάρι. Ο διαγωνισμός - επανέρχομαι- είναι η μοναδική λύση (κι ας μην είναι η αγαπητή).

 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:01:37 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2622 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:13:37 πμ »
Μας προσγείωσε ανώμαλα ο Τσακαλώτος; Ξεκάθαρα φαίνεται πλεόν ότι δεν ήταν δεσμευτικές οι δηλώσεις του υπουργού παιδείας. Μόνο πυροσβεστικές. Ο χρόνος περνάει και τίποτα δεν γίνεται. Θα έχουμε μπόλικο χρόνο ακόμη να σκεφτόμαστε, να συζητάμε και να σχεδιάζουμε Το δικαιότερο, Το καλύτερο, Το αξιοκρατικότερο σύστημα διορισμών. Στις προτάσεις μας όμως ας φροντίσουμε να βρίσκονται στο επίκεντρο οι βασικοί στόχοι: α) καλύτερη παιδεία για όλους, β) κανένας αποκλεισμός λόγω ηλικίας, οικογενειακής κατάστασης, έλλειψης προϋπηρεσίας κανενός πτυχιούχου "καθηγητικής σχολής".

Τα επιχειρήματα τύπου "έχω θυσιάσει τόσα χρόνια, τόσα χρήματα, τόσα... επενδύοντας στον διορισμό μου με βάση την προϋπηρεσία μου", δεν ευσταθούν, διότι δεν υπήρχε τέτοιος τρόπος πρόσληψης διορισμού εδώ και 20 χρόνια σχεδόν. Αντίθετα, οργανώναμε την επαγγελματική μας ζωή βάσει του ισχύοντος ΝΟΜΟΥ. Δουλεύαμε φυσικά ως αναπληρωτές, για να έχουμε εισοδήματα από το επάγγελμα που επιλέξαμε και οι περισσότεροι αγαπάμε. Μέχρι εκεί.

Φοβάμαι όμως πως ο ΑΣΕΠ δεν είναι πια ανεξάρτητη αρχή, όπως ονοματίζεται. Αν είναι όμως ακόμη, θα πρέπει να υπερασπιστεί τον διαγωνισμό του. Και θα έπρεπε να δικαιωθούν όλοι οι επιτυχόντες που θα ήταν τώρα διορισμένοι είτε ως διοριστέοι είτε ως επιλαχόντες. Διότι οι αδικίες είναι πολλές, αλλά τις έχουν υποστεί εκείνοι που έδιναν στους διαγωνισμούς και έχουν επιτύχει κιόλας. Δεν θεοποιούμε τον διαγωνισμό, αλλά ήταν ο ένας και μοναδικός και νόμιμος τρόπος πρόσληψης!!!!! Από την πρόταξή τους στον πίνακα (Φίλης) ως τη διαγραφή των μορίων ασεπ (δεν είναι θέση του υπουργού, σωστά;) η απόσταση μεγάλη και δεν υπάρχει καμία λογική και κανένας σχεδιασμός. Πασιφανές!

Το συμπέρασμα: δεν υπάρχει η πολιτική  βούληση να λυθεί το ζήτημα/ κουβάρι. Ο διαγωνισμός - επανέρχομαι- είναι η μοναδική λύση (κι ας μην είναι η αγαπητή).
Γιατί δεν γράφεις απλά, θέλω γραπτό ΑΣΕΠ! Δεν χρειάζεται να κουράζεις τα δάχτυλά σου στο πληκτρολόγιο για να πείσεις τον εαυτό σου. Άλλωστε αυτό κάνουμε όλοι τον τελευταίο καιρό. Το θέμα ξεφούσκωσε, τα επιχειρήματα στερέψαν...
Έχει αναλυθεί απο πολλούς συναδέλφους πολλάκις ο λόγος απόρριψης ενός γραπτού ΑΣΕΠ. Δεν γίνεται να περνάμε μια τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία κάθε 2-3 χρόνια για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες με αμοιβή μια θέση αναπληρωτή κάπου στο Αιγαίο ή στα κορφοβούνια, στη μέση του πουθενά. Περιμένουμε και θα κρίνουμε τη νέα πρόταση.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2623 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:39:25 πμ »

Έχει αναλυθεί απο πολλούς συναδέλφους πολλάκις ο λόγος απόρριψης ενός γραπτού ΑΣΕΠ.


Έχει αναλυθεί απο πολλούς συναδέλφους πολλάκις ο λόγος που πρέπει να γίνει μόνο νεος γραπτός ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2624 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:46:17 πμ »
Γιατί δεν γράφεις απλά, θέλω γραπτό ΑΣΕΠ! Δεν χρειάζεται να κουράζεις τα δάχτυλά σου στο πληκτρολόγιο για να πείσεις τον εαυτό σου. Άλλωστε αυτό κάνουμε όλοι τον τελευταίο καιρό. Το θέμα ξεφούσκωσε, τα επιχειρήματα στερέψαν...
Έχει αναλυθεί απο πολλούς συναδέλφους πολλάκις ο λόγος απόρριψης ενός γραπτού ΑΣΕΠ. Δεν γίνεται να περνάμε μια τόσο ψυχοφθόρα διαδικασία κάθε 2-3 χρόνια για να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες με αμοιβή μια θέση αναπληρωτή κάπου στο Αιγαίο ή στα κορφοβούνια, στη μέση του πουθενά. Περιμένουμε και θα κρίνουμε τη νέα πρόταση.
Ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, αρκεί να σχετίζεται με το θέμα και να μην προσβάλει. Κάτι που δεν έκανε ο συνάδελφος. Είχε, απλώς, την ανάγκη να εκφράσει την άποψή του και καλώς το έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η κατάθεση απόψεων, ακόμα και αν είναι χιλιοειπωμένες, αλλά οι ειρωνείες.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2625 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 11:52:19 πμ »
Ο καθένας μπορεί να γράφει ό,τι θέλει, αρκεί να σχετίζεται με το θέμα και να μην προσβάλει. Κάτι που δεν έκανε ο συνάδελφος. Είχε, απλώς, την ανάγκη να εκφράσει την άποψή του και καλώς το έκανε. Το πρόβλημα δεν είναι η κατάθεση απόψεων, ακόμα και αν είναι χιλιοειπωμένες, αλλά οι ειρωνείες.
Αν η πραγματικότητα έχει άρωμα ειρωνείας θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν εσύ έχεις άλλη εικόνα, δικαίωμά σου, ζεις μια διαφορετική πραγματικότητα... 

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2626 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 12:05:57 μμ »
Αν η πραγματικότητα έχει άρωμα ειρωνείας θα συμφωνήσω μαζί σου. Αν εσύ έχεις άλλη εικόνα, δικαίωμά σου, ζεις μια διαφορετική πραγματικότητα...
"Δε χρειάζεται να κουράζεις τα δάχτυλά σου στο πληκτρολόγιο". Προτιμώ, λοιπόν, να ζω στη δική μου πραγματικότητα που σέβομαι και δεν ειρωνεύομαι την άποψη του οποιουδήποτε. Εσύ ζήσε στη δική σου, που στην τελική άνετα θα μπορούσε να σταθεί χωρίς κανένα άρωμα ειρωνείας. Το κλείνω εδώ, γιατί σε ένα τέτοιο forum δε μου αρέσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2627 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 12:17:24 μμ »
"Δε χρειάζεται να κουράζεις τα δάχτυλά σου στο πληκτρολόγιο". Προτιμώ, λοιπόν, να ζω στη δική μου πραγματικότητα που σέβομαι και δεν ειρωνεύομαι την άποψη του οποιουδήποτε. Εσύ ζήσε στη δική σου, που στην τελική άνετα θα μπορούσε να σταθεί χωρίς κανένα άρωμα ειρωνείας. Το κλείνω εδώ, γιατί σε ένα τέτοιο forum δε μου αρέσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία της πραγματικότητας που ζούμε απορώ πως αντιλαμβάνεσαι την τρέλα της ζωής...
Κλείνω με πόνο ψυχής για να μην κουράσουμε... τα δάχτυλά μας.
Καλή σου μέρα

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2628 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 12:18:37 μμ »
εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς θα προηγείται κάποιος έναντι άλλου, όπως π.χ. στην ειδική αγωγή. Στον πίνακα χωρίς  προυπηρεσία, όλοι έχουν μεταπτυχιακό κλπ. Άρα ποιος θα προηγείται;
Δεν είναι και πολλοί οι διδακτορικοί, ούτε οι πολύτεκνοι;
Άρα ποιος θα διοριστεί πρώτος και ποιος δεύτερος; Με βάση ημερομηνία του μεταπτυχιακού; Βαθμό μεταπτυχιακού; Τι είναι αυτό που θα διαφοροποιήσει τους υποψήφιους χωρίς προυηπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2629 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 12:33:23 μμ »
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία της πραγματικότητας που ζούμε απορώ πως αντιλαμβάνεσαι την τρέλα της ζωής...
Κλείνω με πόνο ψυχής για να μην κουράσουμε... τα δάχτυλά μας.
Καλή σου μέρα
Μπέρδεψες, μάλλον, τις ειρωνείες ή την ειρωνεία στην οποία αναφέρθηκα. Καλή σου μέρα, επίσης. 

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2630 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 02:13:12 μμ »
εγώ ακόμη δεν έχω καταλάβει πώς θα προηγείται κάποιος έναντι άλλου, όπως π.χ. στην ειδική αγωγή. Στον πίνακα χωρίς  προυπηρεσία, όλοι έχουν μεταπτυχιακό κλπ. Άρα ποιος θα προηγείται;
Δεν είναι και πολλοί οι διδακτορικοί, ούτε οι πολύτεκνοι;
Άρα ποιος θα διοριστεί πρώτος και ποιος δεύτερος; Με βάση ημερομηνία του μεταπτυχιακού; Βαθμό μεταπτυχιακού; Τι είναι αυτό που θα διαφοροποιήσει τους υποψήφιους χωρίς προυηπηρεσία;
Αυτοί που έχουν πρώτοι αποκτήσει το δικαίωμα διορισμού/πρόσληψης. Π.Χ. Για τους 71 (και 61 αν υπάρχει τέτοιο τμήμα) η ημερομηνία κτήσης του πτυχίου τους και για όλους τους άλλους η ημερομηνία κτήσης του μεταπτυχιακού (όχι αναγνώρισης). Αυτό μόνο σε περίπτωση απόλυτης ισοπαλίας γιατί θα υπάρχουν και άλλα προς μοριοδότηση. Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που γράφεις για πίνακα χωρίς και με προϋπηρεσία αφού θα προσμετρούνται και άλλα προσόντα/κριτήρια. Προσοχή, μην με κάνετε μπούλινγκ, διότι δεν είμαι και πολύ σχετικός με ειδική! Απλά κουβέντα να γίνεται μπας και βγει τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #2631 στις: Οκτώβριος 20, 2018, 02:18:00 μμ »
Αν δεν αντιλαμβάνεσαι την ειρωνεία της πραγματικότητας που ζούμε απορώ πως αντιλαμβάνεσαι την τρέλα της ζωής...
Κλείνω με πόνο ψυχής για να μην κουράσουμε... τα δάχτυλά μας.
Καλή σου μέρα
Εγώ πάντως εκτιμώ την καλοπροαίρετη ειρωνεία ως δείγμα ευφυίας. Την αποφεύγω στον γραπτό λόγο σε άτομα που δεν με γνωρίζουν προσωπικά για ευνόητους λόγους. Στο διά ταύτα. Δεν θα κουραστώ ποτέ να γράφω για τα όσα πραγματικά συνέβησαν, ώστε να μάθουν και οι νεότεροι και να μην πέφτουν θύματα της παραπληροφόρησης των μεγαλύτερων.

Σε τι διαφωνείς δεν μας είπες λοιπόν. Να σημειώσω βέβαια πως διαγωνισμό ασεπ δεν θέλω, αλλά τον θεωρώ απαραίτητο και το μόνο δίκαιο σύστημα. Και με στομαχόπονο, κόμπο στο λαιμό ή ό.τι άλλο ψυχοσωματικό θα ξαναπήγαινα, για να διεκδικήσω μια θέση έντιμα χωρίς να προσπαθώ να υφαρπάσω από τους συναγωνιζομένους μου κάποια που ίσως περισσότερο αξίζουν.

Αυτά που βιωσαμε ας γίνουν μάθημα για όλους. Τώρα πια υποψιασμένοι θα αντιδράσουμε σε όποιο σύστημα δεν κινείται σε συμφωνία με τη νομιμότητα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.