*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1735405 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3906 στις: Νοέμβριος 17, 2018, 11:23:31 μμ »
αρα χωρις να ξερεις κατι απλα το πετας μονο και μονο για να πεις κι εσυ κατι.
μετα που ψαχνεις βλεπεις κι εσυ οτι κανεις λαθος
επισης εδω γραφουμε για το νεο συστημα διορισμων και προσληψεων στην α/θμια και β/θμια, οχι σε ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΚΔΒΜ  κλπ
Συνάδελφε δεν έχω καμιά ανάγκη να πω κάτι...μιλάω μόνο όταν έχω να πω κάτι σημαντικό.
Τόσο καιρό διαβάζω το θέμα και δεν γράφω. Δεν έχω ανάγκη να αυξήσω τα ποστ μου. Δες πόσα είναι!
Καλώς ήρθες στο φόρουμ. Όταν αναφέρεσαι σε κάποιον καλό είναι πρώτα να ξέρεις ποιός είναι...

Ξέρω καλά ποιο είναι το θέμα εδώ και θεωρώ ότι στο νέο σύστημα κάποια μεταπτυχιακά μπορεί να έχουν αυξημένη μοριοδότηση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:17 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3907 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 06:45:35 πμ »
Κι εγώ συμφωνώ να μετρά η παλαιότητα πτυχίου ως ακαδημαϊκό κριτήριο. Αν μη τι άλλο, έχει βαρύνουσα επιστημονικο-ακαδημαϊκή σημασία πότε μας γέννησε η μαμά μας.
Αν πάει έτσι, στο τέλος να μετρά η ανεργία, η οικονομική κατάσταση, τα σκυλιά που έχουμε(έχω δύο), οι ξένες γλώσσες, αν έχουμε μητέρα και πάει λέγοντας. Αν είναι δυνατόν!!!
Αν μην ξεχάσω...αν τελειώσαμε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη ή άλλη πόλη δεν παίζει;;;  ;D ;D ;D ;D ;D
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3908 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 08:13:40 πμ »
Δεδομένου ότι υπάρχει κόσμος ( οι χιλιάδες πτυχιούχοι της τελευταίας δεκαετίας και όχι μόνο ) που δεν είχαν ποτέ την ευκαιρία γραπτού διαγωνισμού , ένα είναι το δίκαιο : Γραπτός διαγωνισμός + προσαυξήσεις.  Οτιδήποτε άλλο , θα ψηφιστεί προεκλογικά και δεν θα προλάβει να εφαρμοστεί. Εκτίμηση κάνω χωρίς να έχω πληροφορίες. 

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3909 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:02:12 πμ »
Όσα και να γράφουμε το μόνο σίγουρο είναι πως θα γίνει μάχη για τα κριτήρια και τις προσλήψεις ανά ειδικότητα. Ήδη οι εεπ και εβπ διεκδικούν μεγάλο ποσοστό από τις προσλήψεις. Τρέχουν στα υπουργεία και ζητάνε κάλυψη των κενών αναλογικά με βάση τις προσλήψεις. Δείτε τι γράφουν οι αιρετοί τους και οι ιδιοι σε ομάδες στο fb. Αυτός που θα τρέξει πιο πολύ... θα πάρει και το μεγαλύτερο μερίδιο των διορισμών. Κενά παντού υπάρχουν...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:34:17 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3910 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:32:41 πμ »
Όσα και να γράφουμε το μόνο σίγουρο είναι πως θα γίνει μάχη για τα κριτήρια και τις προσλήψεις ανά ειδικότητα. Ήδη οι εεπ και εβπ διεκδικούν μεγάλο ποσοστό από τις προσλήψεις. Τρέχουν στα υπουργεία και ζητάνε κάλυψη των κενών αναλογικά με βάση τις προσλήψεις. Δείτε τι γράφουν οι αιρετοί τους και οι ιδιοι σε ομάδες στο fb. Αυτός που θα τρέξει πιο πολύ... θα πάρει και το μεγαλύτερο μερίδιο των διορισμών. Κενά παντού υπάρχουν...

Το αναλογικό δεν είναι μεγάλο ποσοστό, το αναλογικό είναι το δικαιότερο. Αν οι προσλήψεις ΕΕΠ και ΕΒΠ ως αναπληρωτές αφορούν πχ το 20% των συνολικών προσλήψεων στην ειδική το λογικό είναι να αποτελούν το 20% και των μόνιμων διορισμών. Επίσης και για τη σωστή λειτουργία όλου του "συστήματος" είναι καλό να κρατηθούν οι αναλογίες. Αν πχ πάρει 50% ΕΕΠ και ΕΒΠ  τι νόημα έχει να λειτουργούν παντού οι επιτροπές (ΕΔΕΑΥ, ΚΕΔΔΥ κλπ), αλλά να μην υπάρχουν οι εκπαιδευτικοί που θα αναλάβουν την εκπαίδευση των παιδιών ή αντίστροφα αν δεν διοριστούν ΕΕΠ και ΕΒΠ ποιος θα κάνει τις διαγνώσεις για να έχουν δουλειά οι ειδικοί παιδαγωγοί ή πως θα φοιτούν τα παιδιά στα ειδικά σχολεία αν δεν υπάρχουν οι συνοδοί, οι νοσηλευτές κλπ που τα υποστηρίζουν;

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3911 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:33:13 πμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι υπάρχουν εισηγήσεις για να μειωθεί η προυπηρεσία (η αξία της στο μισό )? Να μετρήσει η μισή δλδ ...και να πριμοδοτηθούν παιδιά και μεταπτυχιακά ?

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3912 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 11:43:03 πμ »
Προφανώς το συμπέρανες αυτό επειδή παραπάνω γράφτηκε ότι θα μετράει η προϋπηρεσία 50%. Δεν εννοούσαν ότι θα μετράει το 50% της προϋπηρεσίας, αλλά ότι η προϋπηρεσία θα μετράει το πολύ ως το 50% της συνολικής μοριοδότησης όλων των κριτηρίων.

Αποσυνδεδεμένος pantzourlismos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3913 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 12:59:20 μμ »
Οποτε να φανταστώ οτι το υπολοιπο 50% θα ειναι εκείνο που θα χωρεσουν μεσα πτυχια κοινωνικα κριτηρια ΑΣΕΠ (αν) κλπ κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3914 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 03:07:31 μμ »
Ακόμη και τώρα στους πίνακες αναπληρωτών η προϋπηρεσία πάνω-κάτω 50% από μόνη της μετράει. Βάλε 20% τρίτεκνους, 15% ειδικές κατηγορίες και ένα καλό ποσοστό της βαρύτητας του ΑΣΕΠ (αν τα ποσοτικοποιήσουμε) στην πρόσληψη, τόσο είναι.
Το θέμα είναι αν μία τέτοια μοριοδότηση είναι βιώσιμη. Φανταστείτε τι έχει να γίνει με την βιομηχανία μεταπτυχιακών και άλλων τίτλων αν τεθεί σε εφαρμογή ένα τέτοιο σχέδιο με δεδομένο τον τρόπο λειτουργίας του κράτους. Σύντομα δεν θα έχουν ελπίδες οι νεότεροι αφού όλοι θα αποκτήσουν τίτλους. Γι αυτό λέμε γραπτός. Έχεις προσόντα; Έλα και απόδειξέ το!

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3915 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 03:41:26 μμ »
Οσο πιο ψηλο ειναι το ταβανι (με προυπηθεση να μετραει το 50% των συνολικων μοριων)τοσο περισσότερο ξεφτιλιζεται η προυπηρεσια. Το πολυ 100 μηνες να μετρησουν.

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3916 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 04:37:22 μμ »
Ακόμη και τώρα στους πίνακες αναπληρωτών η προϋπηρεσία πάνω-κάτω 50% από μόνη της μετράει. Βάλε 20% τρίτεκνους, 15% ειδικές κατηγορίες και ένα καλό ποσοστό της βαρύτητας του ΑΣΕΠ (αν τα ποσοτικοποιήσουμε) στην πρόσληψη, τόσο είναι.
Το θέμα είναι αν μία τέτοια μοριοδότηση είναι βιώσιμη. Φανταστείτε τι έχει να γίνει με την βιομηχανία μεταπτυχιακών και άλλων τίτλων αν τεθεί σε εφαρμογή ένα τέτοιο σχέδιο με δεδομένο τον τρόπο λειτουργίας του κράτους. Σύντομα δεν θα έχουν ελπίδες οι νεότεροι αφού όλοι θα αποκτήσουν τίτλους. Γι αυτό λέμε γραπτός. Έχεις προσόντα; Έλα και απόδειξέ το!
Εστιάζουμε στο χώρο της εκπαίδευσης και ξέχναμε την γενικότερη εικόνα. 10 χρόνια κρίσης και περιορισμού προσλήψεων. Λογικό οι νέοι να αντιμετωπίζουν μεγαλύτερο πρόβλημα ως ανειδίκευτοι περιορισμένων προσόντων. Παρόλα αυτά ο χώρος της εκπαίδευσης παραμένει μια όαση για αυτούς. Χιλιάδες αναπληρωτές δουλεύουν και φέτος με ηλικία κάτω των 30 (κυρίως στην ειδική αγωγή και στην Α/θμια). Τους έχω μπροστά μου . Ας μην είμαστε αχάριστοι.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2018, 04:52:12 μμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3917 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 04:49:38 μμ »
Μη γενικεύεις, δεν ισχύει αυτό που λες στο σύνολο των αναπληρωτών. Δεν υπάρχει μόνο η δικιά σου ειδικότητα
Θα έπρεπε να σου λένε και ευχαριστώ σαν παλιότερος?
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 18, 2018, 04:51:46 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3918 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 04:57:12 μμ »
Μη γενικεύεις, δεν ισχύει αυτό που λες στο σύνολο των αναπληρωτών. Δεν υπάρχει μόνο η δικιά σου ειδικότητα
Θα έπρεπε να σου λένε και ευχαριστώ σαν παλιότερος?
Ακριβώς. Δεν αναφέρομαι στην ειδικότητά μου. Για την γενικότερη εικόνα μιλάω. Οποιος δουλεύει, βλέπει και γνωρίζει.
Δουλευουν και οι νέοι. Και από ότι θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία τους δεν είχα αυτή τη δυνατότητα. Γιαυτό ξαναλέω ας μην είμαστε αχάριστοι. Και ας δουμε τι συμβαίνει γύρω μας και πιο είναι το γενικότερο πλαίσιο.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #3919 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 04:58:47 μμ »
Ακριβώς. Δεν αναφέρομαι στην ειδικότητά μου. Για την γενικότερη εικόνα μιλάω. Οποιος δουλεύει, βλέπει και γνωρίζει.
Δουλευουν και οι νέοι. Και από ότι θυμάμαι όταν ήμουν στην ηλικία τους δεν είχα αυτή τη δυνατότητα. Γιαυτό ξαναλέω ας μην είμαστε αχάριστοι. Και ας δουμε τι συμβαίνει γύρω μας και πιο είναι το γενικότερο πλαίσιο.
Οπότε για να μην ήμαστε αχάριστοι τι προτείνεις?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 467

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.