*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733904 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9870 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:14:21 μμ »
Μου εξηγεί κάποιος για ποιο λόγο τελικά δε θα μετρήσουν διπλά τα "απομακρυσμένα"? Νομίζω είναι η μεγαλύτερη κοροιδία και μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει καμία αντίδραση από τους συναδέλφους που υπηρετούν σε αυτά...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9871 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:16:05 μμ »
Μαλλον συναδελφε δεν ξερεις οτι πολλοι μονιμοι εχουν πια και μεταπτυχιακα και διδακτορικα και δευτερα πτυχια. Τι νομιζεις οτι μονο οι νεοι τα εχουν αυτα.. Μην λετε τετοια συναδελφοι. Οι μονιμοι δεν πρεπει να ειναι απεναντι μας. Ολοι μαζι πρεπει να ειμαστε. Σαφεστατα οι μονιμοι καλα κανουν και εκφερουν την γνωμη τους ...την θελουμε την γνωμη τους.

Οι οποιοι μόνιμοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ και ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, τα πήρανε με εκπαιδευτικές άδειες 3 και 4 χρόνων για να μην πηγαίνουν στην ΟΡΓΑΝΙΚΗ τους και να ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ, ενω επαιρναν το μισθό τους ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν στο τέλος ΔΕΝ μπορούσαν να βγάλουν δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά όπως ΕΛΕΓΕ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ του τμήματος, μετά άρχιζαν τη κλάψα ότι θα τους ζητήσουν τα μισθά πίσω, μεχρι ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ παρουσιαζαν ΜΠΑΣ και το παρουνε.

ΑΣΕ μας βρε συνάδελφε και συ. Αυτά θα τα λες σε όποιον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΕΥΝΑ.

Οπου καθηγητής/δάσκαλος ΜΟΝΙΜΩΣ υπηρχε πρόβλημα.

ΒΑΡΙΑ Η ΚΑΛΟΓΕΡΙΚΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ, πρέπει να καθεσαι εκει 15ωρα.

ΒΑΡΥ ΠΡΑΜΑ να σου εγκρινουν δημοσιεύσεις σε ΣΟΒΑΡΑ περιοδικα, πρεπει ΝΑ βαρας 15 ωρα να σπας το κεφάλι σου και να ανταγωνιστεις το καλυτερο Κινεζο, Πακιστανο Αμερικάνο.

Οι μονιμοι που ειχαμε εμεις θελανε να μην πηγαίνουν στο σχολείο. Απλα!!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9872 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:20:08 μμ »
Δεν μίλησα για αρση μονιμότητας.
Τι εννοείς τρέχουμε? Μήπως δεν πληρώνουμε συνδρομή? Δεν ψηφίζουμε? Δεν συμμετέχουμε σε συνελεύσεις? Δεν είναι συνδικαλιστικό μας όργανο? Εσύ που τρέχεις? Στα γραφεία?

Δεν απευθύνθηκα σε σένα ...που νομιζεις ότι είσαι το κέντρο του κόσμου. Πριν σχολιάσεις διάβασε προσεκτικά τι ακριβώς γράφω και για ποιο λόγο το γράφω....
Να το σημείο αναφοράς μου.
Εσείς οι μόνιμοι που παίρνετε θέση ως σοφοί σύμβουλοι, προσέξτε μήπως ο Κυριάκος σας προσφέρει την άρση μονιμότητας που κρυφά πού και πού ευαγγελίζεται. Τότε να σας δω να δίνετε ΑΣΕΠ ή να αξιολογείστε ανα 3ετία για το αν θα συνεχίσετε να δουλεύετε και χάσετε τα αυγά και τα πασχάλια!Δεν το εύχομαι, απλά προσέξτε!
Είναι εύκολο να λες σε κάποιον που δουλεύει επί μια δεκαετία πως κανένας δεν του χρωστάει διορισμό. Είναι δύσκολο όμως να είσαι αυτός ο συμβασιούχος που μπορεί να δουλεύει σε ένα σχολείο μόνο μία χρονιά, αλλά ο διευθυντής του να σε εμπιστεύεται περισσότερο από άνετους και χαλαρούς μόνιμους για τις σοβαρές υποθέσεις. Από εκείνους τους μόνιμους που θα σου κουνήσουν το δάχτυλο ότι δεν σου χρωστάει κανένας τίποτα.
Καλημέρα..

Όσο για που τρέχω εγώ...αν σου δώσω τους κωδικούς να μπεις στο μητρώο μου https://teachers.minedu.gov.gr/
θα ζητήσεις δημόσια συγνώμη για τις λασπολογίες σου;
Δεν υπάρχουν λέξεις δυστυχώς για να περιγράψω την εικόνα που δίνεις.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9873 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:24:23 μμ »
Οι οποιοι μόνιμοι ΔΑΣΚΑΛΟΙ και ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ, τα πήρανε με εκπαιδευτικές άδειες 3 και 4 χρόνων για να μην πηγαίνουν στην ΟΡΓΑΝΙΚΗ τους και να ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑ, ενω επαιρναν το μισθό τους ΚΑΝΟΝΙΚΑ και όταν στο τέλος ΔΕΝ μπορούσαν να βγάλουν δημοσιεύσεις σε σοβαρά περιοδικά όπως ΕΛΕΓΕ Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ του τμήματος, μετά άρχιζαν τη κλάψα ότι θα τους ζητήσουν τα μισθά πίσω, μεχρι ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΨΥΧΙΑΤΡΟΥΣ παρουσιαζαν ΜΠΑΣ και το παρουνε.

ΑΣΕ μας βρε συνάδελφε και συ. Αυτά θα τα λες σε όποιον ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΟΒΑΡΗ ΕΡΕΥΝΑ.

Οπου καθηγητής/δάσκαλος ΜΟΝΙΜΩΣ υπηρχε πρόβλημα.

ΒΑΡΙΑ Η ΚΑΛΟΓΕΡΙΚΗ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ, πρέπει να καθεσαι εκει 15ωρα.

ΒΑΡΥ ΠΡΑΜΑ να σου εγκρινουν δημοσιεύσεις σε ΣΟΒΑΡΑ περιοδικα, πρεπει ΝΑ βαρας 15 ωρα να σπας το κεφάλι σου και να ανταγωνιστεις το καλυτερο Κινεζο, Πακιστανο Αμερικάνο.

Οι μονιμοι που ειχαμε εμεις θελανε να μην πηγαίνουν στο σχολείο. Απλα!!

Αυτά που γράφεις μπορείς να τα αποδείξεις στην δικαιοσυνη  αν κληθείς...όχι από μένα φυσικά...
Γιατί πρέπει να γνωριζεις ότι υπάρχουν διάφοροι που διαβαζουν και συλλέγουν πληροφορίες για τα πάντα.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:51:00 »

Αποσυνδεδεμένος minus03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 568
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9874 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:33:45 μμ »
Δεν μπορεις να αιφνιδιαζεις...κανεις δεν ηξερε οτι θα μετρουσαν ολα αυτα τα "προσοντα"
 οι μονιμοι τα εχουν , γιατι τα απεκτησαν εκ των υστερων και τα θελουν για μισθολογικη-βαθμολογικη εξελιξη και φυσικα για το φοβο της αξιολογησης...
Ο Αρσενης οταν κατηργησε την επετηριδα ( το δικαιοτερο κατ εμε συστημα εν τελει), εδωσε για 3 χρονια μεταβατικη περιοδο , οπου διοριζονταν με ποσοστωση απ την παλια επετηριδα μεχρι το 2001...
Εδω γιατι;...γιατι το 3ετες κλειδωμα των πινακων;...
Ποιους διασφαλιζει ;...
Προφανως τους Ιδιωτικους και καποιους της Ειδικης...
Και λεφτά, όχι, δεν υπαρχουν για όλα αυτα...
Ουτε εχουμε ολοι "χορηγους" , ουτε δουλευουμε στο σπιτι μας...
Οπως και για τα δυσπροσιτα...χρησιμοποιησαν το τυρακι των διπλων μοριων , για να δωσουν κινητρο να παει καποιος, και τωρα.....σας ευχαριστουμε για τις υπηρεσιες σας και αντε γεια, να ερθουν οι "νεοι"...
Συμπεριφορα ...μην πω σαν τι...
Για γραπτο ΑΣΕΠ συμφωνω , αλλα ΜΟΝΟ  για μονιμους διορισμους κι οχι καθε 2-3 χρονια για να πηγαινουμε αναπληρωτες οπως έλεγε ο 3848, που αν εξαιρεσεις αυτο το μελανό σημείο γενικα ηταν σωστός.. ...
Το παλιο συστημα ( γραπτος Ασεπ + 60-40, τι τους πειραζε ;..μια χαρα ηταν)...
Τεσπα...καλη μας τυχη...


Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9875 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:35:17 μμ »
Δεν απευθύνθηκα σε σένα ...που νομιζεις ότι είσαι το κέντρο του κόσμου. Πριν σχολιάσεις διάβασε προσεκτικά τι ακριβώς γράφω και για ποιο λόγο το γράφω....
Να το σημείο αναφοράς μου.
Όσο για που τρέχω εγώ...αν σου δώσω τους κωδικούς να μπεις στο μητρώο μου https://teachers.minedu.gov.gr/
θα ζητήσεις δημόσια συγνώμη για τις λασπολογίες σου;
Δεν υπάρχουν λέξεις δυστυχώς για να περιγράψω την εικόνα που δίνεις.
Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταθέσεις και αποσπάσεις. Έχεις χάσει τη ψυχραιμία σου και χάνεις την ουσία. Ρώτησες γιατι τρέχουμε και σου απάντησα.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9876 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:38:47 μμ »
Τι θα γίνει με τα κοινωνικά κριτήρια, μάθαμε; :P Τα μόρια από Ασεπ; :P ;D ;D

Κανένα Excel να υπολογίζω τα μόρια μου;   :D :D ;D

(Προσπαθώ να ελαφρύνω το κλιμα)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2019, 07:41:39 μμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9877 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:42:31 μμ »
Μου εξηγεί κάποιος για ποιο λόγο τελικά δε θα μετρήσουν διπλά τα "απομακρυσμένα"? Νομίζω είναι η μεγαλύτερη κοροιδία και μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει καμία αντίδραση από τους συναδέλφους που υπηρετούν σε αυτά...
Τα διπλά, αν δεν κάνω λάθος, μετρούσαν μόνο για τους πίνακες αναπληρωτών. Εδώ μιλάμε για σύστημα διορισμού. Οπότε γι' αυτό φαντάζομαι δε μετράνε. 

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9878 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:44:12 μμ »
Δεν με ενδιαφέρουν οι μεταθέσεις και αποσπάσεις. Έχεις χάσει τη ψυχραιμία σου και χάνεις την ουσία. Ρώτησες γιατι τρέχουμε και σου απάντησα.

Όταν νομιζεις ότι τα ξέρεις όλα..αν και είσαι χρόνια στην εκπαίδευση ως αναπληρωτής...δεν θα μου έδινες αυτή την απάντηση...Σου έγραψα για το μητρωο όπου φαίνονται τα συνολικά έτη υπηρεσίας του καθενός και αναλυτικός κατάλογος με τα σχολεία ή τα γραφεια που έχει υπηρετήσει.

Παράθεση
Παράθεση από: pp1970 στις Σήμερα στις 06:48:01 μμ
Δεν μίλησα για άρση μονιμότητας.
Τι εννοείς τρέχουμε? Μήπως δεν πληρώνουμε συνδρομή? Δεν ψηφίζουμε? Δεν συμμετέχουμε σε συνελεύσεις? Δεν είναι συνδικαλιστικό μας όργανο? Εσύ που τρέχεις? Στα γραφεία?

Και επειδη δεν μπορείς να καταλαβεις δυο σειρές γιατί τρέχετε στις ομοσπονδίες για βοήθεια αφού οι μόνιμοι είναι τουλάχιστον ύποπτοι; Έχετε ξεφύγει εντελως ....σε χαρακτηρισμους και κατηγορίες...
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9879 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:46:24 μμ »
Έχει εδώ ένα excel για υπολογισμό μορίων. Ελπίζω να 'ναι αξιόπιστο κι όχι μούφα.
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/278581_programma-ypologismoy-morion-gia-diorismo-symfona-me-nomo-gabrogloy

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9880 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:50:21 μμ »
Μου εξηγεί κάποιος για ποιο λόγο τελικά δε θα μετρήσουν διπλά τα "απομακρυσμένα"? Νομίζω είναι η μεγαλύτερη κοροιδία και μου κάνει εντύπωση ότι δεν υπάρχει καμία αντίδραση από τους συναδέλφους που υπηρετούν σε αυτά...

Μέχρι τώρα τα απομακρυσμένα μετρούσαν διπλά με πλαφόν 60 μήνες. Δεν μπορεί και πλαφόν 120 μήνες και διπλά μόρια. Και εξηγω το σκεπτικό μου: εγω, ο Χ, ο Ψ, που είχε συμπληρώσει τους 60 μήνες αποφασίζει και λέει (μέχρι τώρα), δεν παω σε απομακρυσμένο(αν και έχω επιλογή να το κάνω) διοτι έχω συμπληρωσει την ανώτερη προϋπηρεσία, άρα δεν μετρούν πουθενά. Αυτό έλεγε ο νόμος Λοβέρδου. Τώρα, αυτό το 60 το κάνει 120. Αρα αυτός με 60 μήνες που βάσει νόμου προτίμησε  να δουλεψει σε μεταγενέστερη φάση χάνοντας προϋπηρεσία βγαίνει  έτσι κ αλλιώς χαμένος γιατί έχασε πραγματική προϋπηρεσία. Φαντάζεσαι τώρα να του πει , α, τελικά το πλαφον διπλασιάζεται οπότε έπρεπε να είχες παει στα απομακρυσμένα , γιατι τώρα θα σου χρειαστούν τελικά...


Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9881 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:51:41 μμ »
Τα διπλά, αν δεν κάνω λάθος, μετρούσαν μόνο για τους πίνακες αναπληρωτών. Εδώ μιλάμε για σύστημα διορισμού. Οπότε γι' αυτό φαντάζομαι δε μετράνε.

Και αρκετοι μονιμοι που πηγαν με μεταθεση σε απομακρυσμενα νησια προκειμενου να διαπλασιασουν σε 2 χρονια. Κριμα,την πατησαν κ αυτοι...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2019, 07:53:12 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9882 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 07:55:50 μμ »
Όταν νομιζεις ότι τα ξέρεις όλα..αν και είσαι χρόνια στην εκπαίδευση ως αναπληρωτής...δεν θα μου έδινες αυτή την απάντηση...Σου έγραψα για το μητρωο όπου φαίνονται τα συνολικά έτη υπηρεσίας του καθενός και αναλυτικός κατάλογος με τα σχολεία ή τα γραφεια που έχει υπηρετήσει.

Και επειδη δεν μπορείς να καταλαβεις δυο σειρές γιατί τρέχετε στις ομοσπονδίες για βοήθεια αφού οι μόνιμοι είναι τουλάχιστον ύποπτοι; Έχετε ξεφύγει εντελως ....σε χαρακτηρισμους και κατηγορίες...

Στα σχολεια που υπηρέτησες πως πήγες? Με μεταθέσεις και αποσπάσεις. Αντε ξέχασα και τοποθετήσεις. Φτάνει μας κούρασες. Πιές κανένα τσάι...

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #9883 στις: Ιανουάριος 16, 2019, 08:27:00 μμ »

Στα σχολεια που υπηρέτησες πως πήγες? Με μεταθέσεις και αποσπάσεις. Αντε ξέχασα και τοποθετήσεις. Φτάνει μας κούρασες. Πιές κανένα τσάι...

Μπα δεν τρέχω σε γραφεια; Αφού είσαι άσχετος τι προσπαθείς να πετύχεις; Όσο για το ήθος σου πρέπει να μην περνάς ούτε έξω από το σχολείο.
Άξιος ο μισθός σου ως τρολ αλλά δεν πείθεις....
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 331
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.167 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.