*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1733696 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10640 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 03:37:35 πμ »
Καλώς ή κακώς πάλι απ' την αρχή. Και ξανά και ξανά και ξανά. Μέχρι να βάλουν μυαλό, να αποκαταστήσουν αδικίες παλαιότερων ετών και να φέρουν ένα σύστημα διορισμού που δε θα ευνοεί όσους έχουν μεγάλη γλώσσα και ξέρουν να γλύφουν καλά. Αν δεν το κάνουν, πρόβλημά τους. Τα δικαστήρια να είναι καλά. Εμείς αντοχές έχουμε και βαστάμε γερά. Αυτοί θα μπαϊλντίσουν κάποια στιγμή και θα αναγκαστούν να πράξουν το αυτονόητο.
Καταστρατήγησαν τη νομιμότητα χρόνια τώρα, εξαιτίας της οποίας είμαι στη θέση που είμαι, και έρχονται τώρα να μου πουν τί; Εμ σε αδίκησα εμ σε πετάω σαν την τρίχα απ' το ζυμάρι; Έχουν πολλή πλάκα τελικά. Πί@@πα κ@@λο θα τους πάμε και να λεν και ευχαριστώ οι αλήτες.

Έχω μια απορία:
Το 2ο πτυχίο σου από που είναι;
Μήπως με 2 χρονάκια παραπάνω ("συναφές" που "απαιτούσες ! ! ! ) στο 1ο πτυχίο σου, "επέκταση" ?

ΕΕΕΕΕΛΕΕΕΟΣΣ.

...
ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΣΕΠ ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.

ΚΑΛΟ 2022...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:13 »

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10641 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 04:24:26 πμ »
Έχω μια απορία:
Το 2ο πτυχίο σου από που είναι;
Μήπως με 2 χρονάκια παραπάνω ("συναφές" που "απαιτούσες ! ! ! ) στο 1ο πτυχίο σου, "επέκταση" ?

ΕΕΕΕΕΛΕΕΕΟΣΣ.

...
ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΒΩ ΟΤΙ ΤΟ ΑΣΕΠ ΔΕ ΘΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΑ.
ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΗΡΕΣΙΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ.

ΚΑΛΟ 2022...
ΕΕΕΕΛΕΕΕΟΣΣΣ; Στο επιστρέφω. Αν δε βιαζόσουν και διάβαζες σωστά, θα γνώριζες πως δεύτερο πτυχίο δεν έχω, όπως και δήλωσα εξάλλου. Τη συνάφεια υποστηρίζω, όπως και ο  κάθε λογικός άνθρωπος. Και φυσικά την πρόταξή του μοριοδοτικά έναντι των ξένων γλωσσών.
Και για να σε διευκολύνω, είμαι ασεπίτισα με προϋπηρεσία, νόμιμη και σπαθάτη, ξερόλα.
Όσο για το ΑΣΕΠ, μόνο ακαδημαϊκά και κοινωνικά (οικογενειακή κατάσταση, ασθένειες) θα ελέγξει. Πες μου ένα τρόπο ελέγχου προϋπηρεσίας. Εκτός αν θυμήθηκε τη νομιμότητα και προσμετρήσει μόνο όσες προέρχονται από επιτυχία σε ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10642 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 08:15:25 πμ »
ΕΕΕΕΛΕΕΕΟΣΣΣ; Στο επιστρέφω. Αν δε βιαζόσουν και διάβαζες σωστά, θα γνώριζες πως δεύτερο πτυχίο δεν έχω, όπως και δήλωσα εξάλλου. Τη συνάφεια υποστηρίζω, όπως και ο  κάθε λογικός άνθρωπος. Και φυσικά την πρόταξή του μοριοδοτικά έναντι των ξένων γλωσσών.
Και για να σε διευκολύνω, είμαι ασεπίτισα με προϋπηρεσία, νόμιμη και σπαθάτη, ξερόλα.
Όσο για το ΑΣΕΠ, μόνο ακαδημαϊκά και κοινωνικά (οικογενειακή κατάσταση, ασθένειες) θα ελέγξει. Πες μου ένα τρόπο ελέγχου προϋπηρεσίας. Εκτός αν θυμήθηκε τη νομιμότητα και προσμετρήσει μόνο όσες προέρχονται από επιτυχία σε ΑΣΕΠ.
Είπες τη μαγική φράση! Μόνο έτσι δεν θα καταπέσει, αν η προυπηρεσία που θα μετρήσει θα είναι αυτή που έχει αξιολογηθεί. Στους δικηγόρους μας... Χάρες από πολιτικούς δεν θέλουμε. Το δίκαιο είναι δίκαιο. Όσο κι αν δεν θέλουν κάποιοι να το δουν.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10643 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 08:47:35 πμ »
Μιας και όλο το βράδυ έγινε κουβέντα ας ξαναρωτήσω.

Αν τελικά χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες πίνακες για οποιοδήποτε λόγο, το σύστημα θα προσλάβει βάσει των περσινών δεδομένων;

Δηλαδή.

Με προσμετρημένα τα δυσπρόσιτα;

Με πίνακα προϋπηρεσίας και με πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας;

Με πρόταξη στους πίνακες των πολυτέκνων και των ειδικών κατηγοριών;

Με ποσόστωση τριτέκνων στις προσλήψεις;

Το να χρησιμοποιηθούν οι παλιοί πίνακες είναι άλλο πράγμα από το να χρησιμοποιηθεί το παλιό σύστημα εξ' ολοκλήρου.

Υ.Γ. Πραγματικά ρωτώ από περιέργεια. Η αίσθηση μου βέβαια, ξαναγράφω, είναι ότι θα προλάβουμε να ζήσουμε μεγάλες στιγμές. ???
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:25:13 »

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10644 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 08:52:26 πμ »
Το άλλο το ανέκδοτο με το βαθμό πτυχίου. Τι σχέση έχει το 9 απο Αθηνα με το 9 απο Βουλγαρία. Όλα το ίδιο και όποιον πάρει ο χάρος...

Ένας είναι ο τρόπος λοιπόν.
Γραπτός διαγωνισμός.
Όλοι τα ίδια θέματα και όποιος γράψει καλύτερα.   :)

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10645 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:02:43 πμ »
Μιας και όλο το βράδυ έγινε κουβέντα ας ξαναρωτήσω.

Αν τελικά χρησιμοποιηθούν οι υπάρχοντες πίνακες για οποιοδήποτε λόγο, το σύστημα θα προσλάβει βάσει των περσινών δεδομένων;

Δηλαδή.

Με προσμετρημένα τα δυσπρόσιτα;

Με πίνακα προϋπηρεσίας και με πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας;

Με πρόταξη στους πίνακες των πολυτέκνων και των ειδικών κατηγοριών;

Με ποσόστωση τριτέκνων στις προσλήψεις;

Το να χρησιμοποιηθούν οι παλιοί πίνακες είναι άλλο πράγμα από το να χρησιμοποιηθεί το παλιό σύστημα εξ' ολοκλήρου.

Υ.Γ. Πραγματικά ρωτώ από περιέργεια. Η αίσθηση μου βέβαια, ξαναγράφω, είναι ότι θα προλάβουμε να ζήσουμε μεγάλες στιγμές. ???

Ρεαλιστικά κανείς δεν ξέρει να σου απαντήσει. ΌΛοι υποθέσεις κάνουμε. Θα ξέρουμε, φαντάζομαι οταν πλησιάσει η κρίσιμη ημερομηνία και γίνουν ανακοινώσεις.

Τώρα, οι πίνακες που είναι σε ισχύ και κυρώθηκαν περίσυ τον Αύγουστο έχουν όλα τα στοιχεία που αναφέρεις. Το μόνο πράγμα που δεν είναι στον πίνακα αλλά αφορά το σύστημα είναι η ποσόστωση των τριτέκνων. Όλα τα άλλα όμως (δυσπρόσιτα, μόρια ΑΣΕΠ, πρόταξη κλπ), ήδη αποτυπώνονται στους πίνακες. Οπότε, το πιθανότερο για μένα είναι ΕΑΝ πάει με τους περσινούς πίνακες, να πάει ΚΑΙ με το περσινό σύστημα. Διαφορετικά, αν πάει ΜΟΝΟ με τους πίνακες, οι τρίτεκνοι δε θα είναι με ποσόστωση αλλά με τη θέση τους στον πίνακα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 09:10:08 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος proypiresia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1291
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10646 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:06:12 πμ »
Ένας είναι ο τρόπος λοιπόν.
Γραπτός διαγωνισμός.
Όλοι τα ίδια θέματα και όποιος γράψει καλύτερα.   :)
γραπτός κάθε 2 χρονια για να πας αναπληρωτής;  8)


Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10648 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:11:43 πμ »
Αυτό που ρωτώ είναι καίριο γιατί άλλο είναι να πάρει αναπληρωτές από πίνακες που απλά αναθεωρήθηκαν βάσει των παλιών μορίων και άλλο εντελώς να κάνει προσλήψεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο από αυτόν του νέου συστήματος.


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 20, 2019, 09:17:26 πμ από kapoioskapoukapote »
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10649 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:14:14 πμ »
Καλό διορισμό!

https://e-mesara.gr/mechri-ton-aygoysto-toy-2019-tha-echoyn-ginei-gnosta-ta-onomata-ton-15-000-ekpaideytikon-poy-tha-dioristoyn-to-chronodiagramma/?fbclid=IwAR3mchSAh8kzIeG3NIdlBBe6jHzqq7qEStCvPO8VCneV1vSgQ3Rw0pcjvY0

Αυτά τα χρονοδιαγράμματα απλά δεν αντέχουν σε κριτική... Η ειδική θα γίνει άμεσα, αλλά δεν πιστέυω να βγει πριν το Φλεβάρη και η περίπτωση να βγουν τελικοί τον Μάρτη που λεει είναι ανέκδοτο. Θέλω να πιστεύω ότι αυτα που γράφει δεν είναι πληροφορίες από κύκλους του υπουργείου αλλά απλά εκτιμήσεις κάποιου δημοσιογράφου.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10650 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:15:48 πμ »
Αυτό που ρωτώ είναι καίριο γιατί άλλο είναι να πάρει αναπληρωτές από πίνακες που απλά αναθεωρήθηκαν βάσει των παλιών μορίων και άλλο εντελώς να κάνει προσλήψεις με εντελώς διαφορετικό τρόπο από αυτόν του νέου συστήματος.

Οχι, προσλήψεις μονίμων θα πάρει με το νέο. Αυτό είναι σαφες. Για το παλιό μιλάει μόνο για αναπλήρωση για την επόμενη σχολική χρονιά.

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10651 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:18:32 πμ »
......Γνωστη.μου παντως φιλολογος με μτχ απο Ιταλια δεν ξερει γρι ιταλικα.

Το άλλο το ανέκδοτο με το βαθμό πτυχίου. Τι σχέση έχει το 9 απο Αθηνα με το 9 απο Βουλγαρία. .......

Το μεταπτυχιακό ενδεχομένως να έγινε στα Αγγλικά, μην αδικούμε ακοπα.

Πάντως σχεδόν ολα τα παλιά πτυχία από Ιταλία και ειδικά στο νότο, πχ Κατάνια μεριά και αυτά στα Βαλκάνια κάπως .."μυρίζουν"!
Εννοείται και τα μεταπτυχιακά.

Και δεν εννοώ τη μυρωδιά των μουσειων από αναγεννησιακούς πίνακες της Ιταλίας ή τη μυρωδιά των τριαντάφυλλων από τους κάμπους της Βουλγαρίας....

Φοιτητές μετακόμιζαν από πόλη σε πόλη ανάλογα με το πού το συγκεκριμένο μάθημα θα το περνούσαν με ευκολία.
Δάσκαλος με σπουδές στην Ιταλία!
Μηχανολόγος με σπουδές στη Βουλγαρία!
Γυμναστής με σπουδές στα Σκόπια!
Οδοντίατροι που  έμαθαν τη δουλειά στη Βουλγαρία.
Το χειρότερο δε κάποια λαμόγια τα οποία ενώ άρχισαν σπουδές στη Βουλγαρία αποφοίτησαν από το Αριστοτέλειο!!!!

Η ελληνική κουτοπονηριά δεν έχει σύνορα: Κουτοπονηροι γραικύλοι γιατροί αλλά και άλλοι , καταφέρνουν και εγγράφουν στα εσπερινά λυκεια , επαλ κλπ τα παιδιά τους για να περάσουν με ειδικό καθεστώς σε δύσκολες σχολές ακόμη και ιατρικές και πολυτεχνεία.
Να γίνουν δηλαδή άξιοι αυριανοί επιστήμονες και να πετύχουν εισαγωγή εκεί που άλλοι έγραφαν πάνω από 19,000 μόρια!

Αλλοι κουτοπόνηροι γονείς τα εγγράφουν  σε κάποιον αθλητικό όμιλο ....με προοπτική να νικήσει η ομάδα τους, να κατοχυρώσουν την 1η, 2η ή 3η θέση και στη συνέχεια ...τα γνωστα!!!

Και με αυτά τα λίγα ή τα πολλά γέμισε η χώρα με επιστήμονες!
Μπορεί να μην εχουμε βιομηχανία και εργοστάσιοα έχουμε όμως επιστήμονες!

Αυτονοητα τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι όλα τα πτυχία  από Σκόπια και Ιταλίες ήταν βουτηγμένα σε τενεκέδες με λάδι και στα ντολαρς αφού αρκετοί συνέχισαν και εχουν διαπρέψει.
Βεβαια μπορεί αυτοί που διέπρεψαν στις ΗΠΑ να μην προερχονται από τα πανεπιστημια της Βουλγαρίας αλλά πολλές "γιατράρες" από τη Σόφια διαπρέπουν στην Ελλάδα.

Νομίζω ότι  κάποτε πρέπει να σταματήσει η ισοπέδωση των  κόπων  και της προσπάθειας.
Γιατί τελικά τα πτυχία δεν εχουν την ίδια αξία.

Αποσυνδεδεμένος kapoioskapoukapote

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω η παιδεία (μας)!
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10652 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:23:44 πμ »
Οχι, προσλήψεις μονίμων θα πάρει με το νέο. Αυτό είναι σαφες. Για το παλιό μιλάει μόνο για αναπλήρωση για την επόμενη σχολική χρονιά.

Πλάκα μου κάνεις;
Για τους αναπληρωτές μιλώ μόνο. Παλιοί πίνακες ή και παλιός τρόπος προσλήψεων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Οι άνθρωποι γεννιούνται αμόρφωτοι, όχι ηλίθιοι. Γίνονται ηλίθιοι με την εκπαίδευση.
Μπέρτραντ Ράσελ

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1392
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #10653 στις: Ιανουάριος 20, 2019, 09:30:31 πμ »
Κυκλοφορούσε ένας πίνακας φιλολόγων με μια προσέγγιση της νέας σειράς στον πίνακα φιλολόγων.Τον έχετε δει συναδελφοι;εκτός ΑΣΕΠ και δυσπρόσιτα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 347

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.