*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με το διαμορφούμενο νέο σύστημα διορισμών/προσλήψεων στην εκπείαδευση;

Ναι
69 (38.1%)
Όχι
112 (61.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 179

Αποστολέας Θέμα: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018  (Αναγνώστηκε 1725938 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #714 στις: Ιούνιος 23, 2018, 07:29:13 μμ »
Εννοείται αυτό αλλά και 15 Χρόνια που είναι  μερικοί είναι παράλογο. Οι συμβάσεις είναι καλές,  οι  συνθήκες όμως όχι... Κανοντας "γυφτικη" ζωη.Κλεινω γιατί πρέπει να πακεταρω για τη μετακόμιση
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #715 στις: Ιούνιος 23, 2018, 07:36:22 μμ »
Eίχαμε ένα φροντιστήριο στην επαρχία Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία . Εγώ κ η γυναίκα μου. Κάναμε αγώνα για τα παιδιά. Μεγάλες επιτυχές από το 90. Πολυτεχνεία - Ιατρικές κλπ. Μετά το 2000 τα περισσότερα αγόρια πήγαν στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Αργότερα κατάλαβα γιατί. Κάποια στιγμή ήρθε μια φιλόλογος  και ζήτησε δουλειά. Τη βοηθήσαμε, μαζί κ το σόι της που πήγαινε από πόρτα σε πόρτα στους μαθητές μας. Αποτέλεσμα μας χτύπησε άγρια. Φιλόλογοι 5 -10 την ημέρα κ 100 την εβδομάδα. Γέμισε η περιοχή με Φιλόλογους του 13-14. Την έπνιξαν. Έκλεισε το φροντιστήριο κ ασχολείται με τις μέλισσες. Τώρα οι μαθήτριές της κάνουν την "αίτηση του αναπληρωτή".«Και ο νοών νοείτω».

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #716 στις: Ιούνιος 23, 2018, 08:51:53 μμ »
https://www.youtube.com/watch?v=LWz0JC7afNQ
Αφιέρωση. Αν στεναχώρησα κάποιους-ες.

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #717 στις: Ιούνιος 23, 2018, 09:07:08 μμ »
Ε ναι ειναι φυσικο επακολουθο...τι να λεμε τωρα... 8)

Eίχαμε ένα φροντιστήριο στην επαρχία Μαθηματικά - Φυσική - Χημεία . Εγώ κ η γυναίκα μου. Κάναμε αγώνα για τα παιδιά. Μεγάλες επιτυχές από το 90. Πολυτεχνεία - Ιατρικές κλπ. Μετά το 2000 τα περισσότερα αγόρια πήγαν στρατιωτικές κ αστυνομικές σχολές. Αργότερα κατάλαβα γιατί. Κάποια στιγμή ήρθε μια φιλόλογος  και ζήτησε δουλειά. Τη βοηθήσαμε, μαζί κ το σόι της που πήγαινε από πόρτα σε πόρτα στους μαθητές μας. Αποτέλεσμα μας χτύπησε άγρια. Φιλόλογοι 5 -10 την ημέρα κ 100 την εβδομάδα. Γέμισε η περιοχή με Φιλόλογους του 13-14. Την έπνιξαν. Έκλεισε το φροντιστήριο κ ασχολείται με τις μέλισσες. Τώρα οι μαθήτριές της κάνουν την "αίτηση του αναπληρωτή".«Και ο νοών νοείτω».

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:45:01 »

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #718 στις: Ιούνιος 23, 2018, 09:20:52 μμ »
Eσυ αφου τα δοκιμασες ολα αυτα ...γιατι κυνηγας να διοριστεις στο Δημοσιο? Εεεε... 8)
Συναδελφισσα για ποια ιδιαιτερα μιλας ? Ξερεις ποια ειναι η κατασταση στους εκδοτικους οικους και βιβλιοπωλεια που κλεινουν το ενα πισω απο τα αλλο? Οι δικηγοροι σκοτωνουν μυγες στα γραφεια θα προσλαβουν φιλολογο? Οσο για την ακαδημαικη καριερα εδω γελαμε...πικρα...

Τα ιδιωτικά σχολεία, τα φροντιστήρια Μ.Ε. , τα ιδιαίτερα μαθήματα, οι εκδοτικοί οίκοι, τα αρχεία, τα διάφορα γραφεία (δικηγόρων, εφημερίδων, περιοδικών) και φυσικά για όσους το επιθυμούν υπάρχει και η ακαδημαική καριέρα (μετά από μεταπτυχιακές σπουδές).
Το ίδιο ισχύει για όλους τους συναδέλφους που έχουν τελειωσει ή που τελειώνουν κάποια καθηγητική σχολή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2018, 09:23:45 μμ από koctas »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #719 στις: Ιούνιος 24, 2018, 08:59:08 πμ »
Eσυ αφου τα δοκιμασες ολα αυτα ...γιατι κυνηγας να διοριστεις στο Δημοσιο? Εεεε... 8)
Συναδελφισσα για ποια ιδιαιτερα μιλας ? Ξερεις ποια ειναι η κατασταση στους εκδοτικους οικους και βιβλιοπωλεια που κλεινουν το ενα πισω απο τα αλλο? Οι δικηγοροι σκοτωνουν μυγες στα γραφεια θα προσλαβουν φιλολογο? Οσο για την ακαδημαικη καριερα εδω γελαμε...πικρα...
Συνάδελφε, ρώτησες που μπορεί να βρει εργασία ένας φιλόλογος και σου απάντησα συγκεκριμένα.

Κατά τ' άλλα, το πρώτο σου ερώτημα και τον πρώτο σου υπαινιγμό τα αντιπαρέρχομαι, γιατί δεν γίνεται ούτε χρειάζεται να προσωποποιείται ένα θέμα/ζήτημα ευρύτερου ενδιαφέροντος, οπότε δεν έχω κάτι να απαντήσω! Ελπίζω εσύ τουλάχιστον να έχεις δοκιμάσει όλες αυτές τις άλλες επαγγελματικές διεξόδους και να έχεις καταλήξει στο ότι πραγματικά η δουλειά που δικαιώνει έναν φιλόλογο είναι μόνο το δημόσιο σχολείο!
Τώρα, αν περιμένει κάποιος να του έρθουν μαθητές για ιδιαίτερα χωρίς να τρέξει ή να αγχωθεί κι αν περιμένει να κάνει ακαδημαική καριέρα χωρίς να μελετήσει, να κουραστεί, να τρέξει και να ξοδέψει χρόνο και χρήμα, ασφαλώς και "είναι μακριά νυχτωμένος"!
Απλά, όποιος έχει ανάγκη να εργαστεί και το κυνηγήσει, οπωσδήποτε θα βρει κάποια αξιοπρεπή εργασία και δεν θα καθίσει να περιμένει πότε κι αν τον καλέσει το Υπουργείο παιδείας αναπληρωτή ή ωρομίσθιο! Εξάλλου, κι αυτή η αναπλήρωση σήμερα (εκτός του ότι έχει καταντήσει "ανέκδοτο") δεν είναι αρκετή πλέον για κανέναν συνάδελφο, αφού παραπέμπει σε συνθήκες ελαστικών μορφών απασχόλησης, ταυτόχρονα όμως απαιτεί πολλές οικογενειακές και οικονομικές "θυσίες" !
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 24, 2018, 09:35:05 πμ »
Από τα παραπάνω συμπεραίνουμε ότι το θέμα δεν είναι ότι δεν υπάρχουν αρκετές θέσεις εργασίας, αλλά ότι δεν προσπαθούν αρκετά; Πόσοι δηλαδή θα μπορούσαν να ακολουθήσουν ακαδημαϊκή καριέρα (όσο και αν διαβαζανε);
"Χρειάζονται ελάχιστους τα σχολεία (αφού δεν υπάρχουν αρκετά παιδιά), πάμε λοιπόν όλοι στα πανεπιστήμια και στα γραφεία δικηγόρων, εκεί υπάρχουν τρελές ανάγκες!!! Αρκεί φυσικά να προσπαθησει κανείς!!!"



Το μόνο μας πρόβλημα είναι η έλλειψη θέσεων εργασίας ... κάποιοι όμως αδυνατούν να το καταλαβουν και ξεσπάνε συνεχώς προσβάλλοντας συναδέρφους. (και τα όρια όσων χρειάζονται να ενημερωθούν και αναγκάζονται να διαβάζουν συνεχώς προσβλητικά παραληρήματα ... μήπως πρέπει να το δουν αυτό οι συντονιστές)

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 25, 2018, 11:30:41 πμ »
"(νέο) σύστημα διορισμών - προσλήψεων 2018" όλα τα άλλα είναι ωραία θέματα συζήτησης αλλά αφορούν άλλα θέματα.

Ευχαριστούμε

Αποσυνδεδεμένος Bigbrother

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 25, 2018, 04:08:10 μμ »
Το μήνυμα του διαχειριστή το διάβασες; ΕΛΕΟΣ!!! Φτάνει πια η μιζέρια και κυρίως τα εκτός θέματος μηνύματα.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 25, 2018, 05:33:14 μμ »
Το μήνυμα του διαχειριστή το διάβασες; ΕΛΕΟΣ!!! Φτάνει πια η μιζέρια και κυρίως τα εκτός θέματος μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι φτάνει πια με τη μιζέρια.
Εχω 15 συμφοιτητές μου σε 300 εισακτεους από το έτος μου στη φιλολογία Αθήνας, που κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα στο εξωτερικό. Ενδεικτικά αναφέρω τομείς και χώρες :γλωσσολογία, αρχαία ελληνική φιλολογία, λατινική φιλολογία, νεοελληνική φιλολογία και χώρες Αγγλία, Σουηδία, Γερμανία, Αμερική. Επειδή τα πιο πολλά άτομα τα γνώριζα, οι γονείς τους δεν ήταν φιλόλογοι, όπως επίσης δεν ήταν και καθηγητές πανεπιστημίου. Η πλειοψηφία τους κέρδισε υποτροφία για σπουδές εκτός. Εργάζονται έξω ως βοηθοί καθηγητών, στις βιβλιοθήκες των πανεπιστημίων και κάνουν και τη διδακτορική τους διατριβή.
Πάμε τώρα παρακάτω. Από το έτος μου πάλι, μεγάλος αριθμός (60-80 άτομα) έκαναν μεταπτυχιακές σπουδες στην Ειδική Αγωγή (δεν εργάστηκαν σε δημόσιο ειδικό σχολείο) αλλά έκαναν παράλληλη στήριξη ιδιωτική σε μαθητές, και τα απογεύματα παρέδιδαν μαθήματα σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή και εργάστηκαν ως ειδικοί παιδαγωγοί σε κέντρα ειδικής αγωγής. Ολοι αυτοί οι συμφοιτητές εργάζονται στον τόπο διαμονής τους, στην επαρχία διέμεναν οι πιο πολλοί και εχουν ενα αρκετά καλο εισόδημα για τα δεδομένα της εποχής -δεν ανήκουν πάντως στη γενιά των 400-500 ευρω ή στους άνεργους-.
Ακόμη, γνωρίζω περιπτώσεις σε νησιά του Αιγαίου (Κυκλάδες, Κρήτη) που με μόνο εφόδιο το πτυχίο χρεώνουν το ιδιαίτερο για το γυμνάσιο 15 ευρω/ωρα και για το λύκειο απο 20 ευρω και πανω,διότι υπάρχει έλλειψη καθηγητών. Και μιλάω για φιλολόγους που πήραν πτυχίο απο 4-6 έτη πριν.
Παράλληλα, κάποιες συμφοιτητριες μου αποκαταστάθηκαν επαγγελματικά στα ιδιωτικά σχολεία που ηταν μαθήτριες -οκ δεν εχουν ολοι αυτην την τύχη - αυτο το καταλαβαίνω.
Αλλες πάλι συμφοιτητριες μου κάνουν μεταπτυχιακές σπουδες στη σχολική συμβουλευτική (ένας κλάδος με αποκατάσταση για να μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες σε μαθητές στη συμπλήρωση του μηχανογραφικου τους δελτίου και σε αλλα θεματα) και σκέφτονται να δραστηριοποιηθούν στον τομέα αυτο επαγγελματικά - ενώ προς το παρόν εργάζονται σε φροντιστήρια και κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα -.
Ταυτόχρονα, γνωρίζω συμφοιτήτριες που κάνουν δεύτερο πτυχίο στη λογοθεραπεία και μαζί με το πτυχίο της φιλολογίας, στο μέλλον θα δραστηριοποιηθουν στην ειδική αγωγή και στο δημόσιο τομέα και στον ιδιωτικο τομεα οπως αντίστοιχα θα κανω και εγω με την εργοθεραπεία, χάρη στην παιδαγωγική επάρκεια που μας δίνει το πτυχίο. Και πιστέψτε με για τους εργοδότες του ιδιωτικού τομέα (ιδιοκτήτες κέντρων ειδικής αγωγής) το πτυχίο της φιλολογίας χαίρει εκτίμησης και θαυμασμού σαν εφόδιο και μας δίνει συγκριτικό πλεονέκτημα για πρόσληψη σε εργασία με ανθρώπινους όρους. Να αναφέρω και συμφοιτητές που με μάστερ στη διοίκηση/ανθρώπινο δυναμικό εργάζονται σε εταιρίες.
Εν ολίγοις, δε ξερω αν ήμουν συμφοιτήτρια με διάνοιες, αλλα βλεπω οτι η πλειοψηφία των συμφοιτητών του έτους μου βρήκαν το δρόμο τους (70% ποσοστό και άνω, με αυτούς που υπάρχει επαφή μέσω κοινωνικών δικτύων τουλάχιστον).Και το πτυχίο της φιλολογίας αποτέλεσε τη βάση για όσα ηθελε ο καθένας να κανει. Και δεν ειναι κουρελοχαρτο. Άσχετα αν κάποιοι το ταυτίζετε μονο με τον διορισμό και τη μόνιμη θέση. Ολες οι περιπτώσεις που περιέγραψα απο πανω δεν ειναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και μια χαρα ζουν, δεν επιβιώνουν απλως.
Εγω βλέπω οτι η νέα γενιά παντως βρίσκει τη λύση. Και δεν προσκολλάται στις παλιές κακίες συνήθειες του βολεματος των προηγούμενων γενιών.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 25, 2018, 05:35:32 μμ από pink butterfly »
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος liana.k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 26, 2018, 01:35:31 μμ »
Όλοι αυτοί όμως πιστεύω πως αν γινόταν ασεπ θα έδιναν σίγουρα..

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 26, 2018, 02:29:51 μμ »
Εφοσον το πτυχιο του Φιλολογου ειναι τοσο αναγνωρισμενο ...εσυ γιατι κανεις Δευτερο Πτυχιο τοτε? Φυσικα το 5% της σχολης θα διαπρεψει το θεμα ειναι τι γινεται με το υπολοιπο 95% ? Μαλλον το βλεπουμε στις λιστες των αναπληρωτων...Το 2014 οι καθηγητες στην περιοχη μου ζητουσαν 8 ευρω το διωρο... 8)

Συμφωνώ απόλυτα ότι φτάνει πια με τη μιζέρια.
Εχω 15 συμφοιτητές μου σε 300 εισακτεους από το έτος μου στη φιλολογία Αθήνας, που κάνουν ακαδημαϊκή καριέρα στο εξωτερικό. Ενδεικτικά αναφέρω τομείς και χώρες :γλωσσολογία, αρχαία ελληνική φιλολογία, λατινική φιλολογία, νεοελληνική φιλολογία και χώρες Αγγλία, Σουηδία, Γερμανία, Αμερική. Επειδή τα πιο πολλά άτομα τα γνώριζα, οι γονείς τους δεν ήταν φιλόλογοι, όπως επίσης δεν ήταν και καθηγητές πανεπιστημίου. Η πλειοψηφία τους κέρδισε υποτροφία για σπουδές εκτός. Εργάζονται έξω ως βοηθοί καθηγητών, στις βιβλιοθήκες των πανεπιστημίων και κάνουν και τη διδακτορική τους διατριβή.
Πάμε τώρα παρακάτω. Από το έτος μου πάλι, μεγάλος αριθμός (60-80 άτομα) έκαναν μεταπτυχιακές σπουδες στην Ειδική Αγωγή (δεν εργάστηκαν σε δημόσιο ειδικό σχολείο) αλλά έκαναν παράλληλη στήριξη ιδιωτική σε μαθητές, και τα απογεύματα παρέδιδαν μαθήματα σε μαθητές με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή και εργάστηκαν ως ειδικοί παιδαγωγοί σε κέντρα ειδικής αγωγής. Ολοι αυτοί οι συμφοιτητές εργάζονται στον τόπο διαμονής τους, στην επαρχία διέμεναν οι πιο πολλοί και εχουν ενα αρκετά καλο εισόδημα για τα δεδομένα της εποχής -δεν ανήκουν πάντως στη γενιά των 400-500 ευρω ή στους άνεργους-.
Ακόμη, γνωρίζω περιπτώσεις σε νησιά του Αιγαίου (Κυκλάδες, Κρήτη) που με μόνο εφόδιο το πτυχίο χρεώνουν το ιδιαίτερο για το γυμνάσιο 15 ευρω/ωρα και για το λύκειο απο 20 ευρω και πανω,διότι υπάρχει έλλειψη καθηγητών. Και μιλάω για φιλολόγους που πήραν πτυχίο απο 4-6 έτη πριν.
Παράλληλα, κάποιες συμφοιτητριες μου αποκαταστάθηκαν επαγγελματικά στα ιδιωτικά σχολεία που ηταν μαθήτριες -οκ δεν εχουν ολοι αυτην την τύχη - αυτο το καταλαβαίνω.
Αλλες πάλι συμφοιτητριες μου κάνουν μεταπτυχιακές σπουδες στη σχολική συμβουλευτική (ένας κλάδος με αποκατάσταση για να μπορούν να παρέχουν υπηρεσίες σε μαθητές στη συμπλήρωση του μηχανογραφικου τους δελτίου και σε αλλα θεματα) και σκέφτονται να δραστηριοποιηθούν στον τομέα αυτο επαγγελματικά - ενώ προς το παρόν εργάζονται σε φροντιστήρια και κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα -.
Ταυτόχρονα, γνωρίζω συμφοιτήτριες που κάνουν δεύτερο πτυχίο στη λογοθεραπεία και μαζί με το πτυχίο της φιλολογίας, στο μέλλον θα δραστηριοποιηθουν στην ειδική αγωγή και στο δημόσιο τομέα και στον ιδιωτικο τομεα οπως αντίστοιχα θα κανω και εγω με την εργοθεραπεία, χάρη στην παιδαγωγική επάρκεια που μας δίνει το πτυχίο. Και πιστέψτε με για τους εργοδότες του ιδιωτικού τομέα (ιδιοκτήτες κέντρων ειδικής αγωγής) το πτυχίο της φιλολογίας χαίρει εκτίμησης και θαυμασμού σαν εφόδιο και μας δίνει συγκριτικό πλεονέκτημα για πρόσληψη σε εργασία με ανθρώπινους όρους. Να αναφέρω και συμφοιτητές που με μάστερ στη διοίκηση/ανθρώπινο δυναμικό εργάζονται σε εταιρίες.
Εν ολίγοις, δε ξερω αν ήμουν συμφοιτήτρια με διάνοιες, αλλα βλεπω οτι η πλειοψηφία των συμφοιτητών του έτους μου βρήκαν το δρόμο τους (70% ποσοστό και άνω, με αυτούς που υπάρχει επαφή μέσω κοινωνικών δικτύων τουλάχιστον).Και το πτυχίο της φιλολογίας αποτέλεσε τη βάση για όσα ηθελε ο καθένας να κανει. Και δεν ειναι κουρελοχαρτο. Άσχετα αν κάποιοι το ταυτίζετε μονο με τον διορισμό και τη μόνιμη θέση. Ολες οι περιπτώσεις που περιέγραψα απο πανω δεν ειναι μόνιμοι δημόσιοι υπάλληλοι και μια χαρα ζουν, δεν επιβιώνουν απλως.
Εγω βλέπω οτι η νέα γενιά παντως βρίσκει τη λύση. Και δεν προσκολλάται στις παλιές κακίες συνήθειες του βολεματος των προηγούμενων γενιών.

Αποσυνδεδεμένος koctas

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 26, 2018, 02:52:34 μμ »
Προς επικυρωση των λεγομενων μου...και οπως ειπε σωστα καποιος Φτανει η μιζερια... ;D

ΥΓ.Αρθρογραφε τα εξυπνα μεταπτυχιακα εχουν φρακαρει και αυτα... 8)

https://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/546426/tmimata-filologias-gia-ola-ta-vathmologika-valadia
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 26, 2018, 02:54:27 μμ από koctas »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Το νέο σύστημα διορισμών – προσλήψεων 2018
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 26, 2018, 02:55:16 μμ »
Όλοι αυτοί όμως πιστεύω πως αν γινόταν ασεπ θα έδιναν σίγουρα..
Aν πρώτα άφηναν τις όποιες άλλες εργασίες τους και τις οικογενειακές τους υποχρεώσεις και κάθονταν να μελετήσουν σοβαρά για 5-6 μήνες τουλάχιστον, ακολουθώντας με "ευλάβεια" ένα συγκεκριμένο καθημερινό πρόγραμμα (γιατί ο ΑΣΕΠ δεν είναι μια απλή ωριαία εξετασούλα), ίσως και να επέλεγαν να δώσουν!
Αν όμως πήγαιναν να δώσουν χωρίς καμία προετοιμασία, θα πήγαιναν μόνο και καθαρά για την εμπειρία, αφού δεν θα επρόκειτο να "πιάσουν" ούτε καν τη βάση!
Όλα είναι υποκειμενικά, άλλωστε!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 540
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.