*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ  (Αναγνώστηκε 13480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 30, 2021, 07:37:57 μμ »
Τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων είναι 36ωρο (στην πραγματικότητα χρειάζεται να αφιερώσεις πολύ περισσότερο χρόνο)  σεμινάριο ασύγχρονης διδασκαλίας εξ αποστάσεως από το ΙΕΠ.

Επομένως, προσμετράται στα απαιτούμενα σεμινάρια. Πράγματι, οι 36 ώρες είναι λίγες. Τα τεστ αξιολόγησης που έχει κάθε υποενότητα, εάν κατάλαβα καλά, δε μετράνε. Είναι αυτοαξιολόγησης. Στην τελική αξιολόγηση, πρέπει να λάβουμε 100% ή πάνω από το 50%; Ολοκλήρωσα το κύριο μέρος της 1ης ενότητας και εκκρεμεί το ενδεικτικό πρόγραμμα. Εντόπισα πέντε ενδεικτικά προγράμματα στο σύνολο: 1 για το Νηπιαγωγείο, 2 για το Δημοτικό και 2 για το Γυμνάσιο. Γιατί δεν υπάρχει κάτι, πιο προχωρημένο εννοείται, για το Λύκειο;
Εγώ που διδάσκω ξένη γλώσσα, πώς θα καλυφθώ και για τις τέσσερις προαναφερθείσες βαθμίδες, επιλέγοντας μόνο ένα πρόγραμμα για κάθε ενότητα; Δεν έχω πολύ χρόνο να δω και για την πρωτοβάθμια και για τη δευτεροβάθμια. Μάλλον θα προτιμήσω μία του Γυμνασίου. καθώς καλύπτει και τις τάξεις της Ε' και ΣΤ' Δημοτικού. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει κάτι ενδεικτικό για τις ξένες γλώσσες. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 30, 2021, 07:55:08 μμ »
Matina7,
στην τελική αξιολόγηση πρέπει να πάρεις πάνω από 50% στο τελικό τεστ (10 στις 20 ερωτήσεις).
Θα μπορούσαν να συμπεριλάβουν και το λύκειο, αλλά θέλουν ένα εξετασιοκεντρικό λύκειο, όπου δεξιότητες του 21ου αιώνα όπως η δημιουργικότητα και η συνεργασία δεν έχουν καμία θέση.
Όσοι είμαστε  σε γυμνάσιο (και παρά τον προβαλλόμενο διαθεματικό χαρακτήρα των Ε.Δ.), είναι δύσκολο να τα συσχετίσουμε επαρκώς  με το αντικείμενό μας. Για εμένα που διδάσκω εικαστικά,  η τέχνη στα Ε.Δ. έχει καθαρά εργαλειακό χαρακτήρα και χρησιμοποιείται περιστασιακά και συμπληρωματικά. Συμφωνώ μαζί σου στο  ότι οι ξένες γλώσσες είναι ανύπαρκτες. Καλούμαστε ουσιαστικά να κάνουμε κάτι εντελώς καινούργιο, ενδιαφέρον ως πρόκληση, αλλά και με πολλές αδυναμίες.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:16:30 πμ »
Πρόκειται για σεμινάριο ή κάποιο εκπαιδευτικό πρόγραμμα; Άλλαξε η νομοθεσία και πλέον χρειάζονται τουλάχιστον δύο σεμινάρια/σχολικό έτος. Εγγράφηκα και στη Σχολική Ψυχολογία του Παν. Αιγαίου, αλλά αφενός είμαι ΠΕ 06 και δεν ξέρω αν θα μετρήσει, αφετέρου η προκαταβολή που κατέθεσα στη Go Learn δε μέτρησε στο αφορολόγητό μου, αν και ο λογαριασμός της εμφανίζεται ως επαγγελματικός.
Για τα στελέχη εκπαίδευσης θα μετράνε 2 σεμινάρια. Για τους πίνακες αναπληρωτών, διορισμών κλπ. εξακολουθεί να μετράει ένα σεμινάριο. Φυσικά και θα μετρήσει, αν δεν αλλάξει το σύστημα βέβαια, το σεμινάριο που επέλεξες. Έχε όμως υπόψη ότι το συγκεκριμένο δε σε εντάσσει στον επικουρικό πίνακα ειδικής αγωγής, αν το επιθυμείς. Απλά το αναφέρω, γιατί κάποιοι συνάδελφοι νόμιζαν ότι σε εντάσσει στον εν λόγω πίνακα όπως και τα σεμινάρια Ειδικής Αγωγής.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 31, 2021, 12:25:25 πμ από English »

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:21:00 πμ »
Επομένως, προσμετράται στα απαιτούμενα σεμινάρια. Πράγματι, οι 36 ώρες είναι λίγες. Τα τεστ αξιολόγησης που έχει κάθε υποενότητα, εάν κατάλαβα καλά, δε μετράνε. Είναι αυτοαξιολόγησης. Στην τελική αξιολόγηση, πρέπει να λάβουμε 100% ή πάνω από το 50%; Ολοκλήρωσα το κύριο μέρος της 1ης ενότητας και εκκρεμεί το ενδεικτικό πρόγραμμα. Εντόπισα πέντε ενδεικτικά προγράμματα στο σύνολο: 1 για το Νηπιαγωγείο, 2 για το Δημοτικό και 2 για το Γυμνάσιο. Γιατί δεν υπάρχει κάτι, πιο προχωρημένο εννοείται, για το Λύκειο;
Εγώ που διδάσκω ξένη γλώσσα, πώς θα καλυφθώ και για τις τέσσερις προαναφερθείσες βαθμίδες, επιλέγοντας μόνο ένα πρόγραμμα για κάθε ενότητα; Δεν έχω πολύ χρόνο να δω και για την πρωτοβάθμια και για τη δευτεροβάθμια. Μάλλον θα προτιμήσω μία του Γυμνασίου. καθώς καλύπτει και τις τάξεις της Ε' και ΣΤ' Δημοτικού. Αλλά και πάλι, δεν υπάρχει κάτι ενδεικτικό για τις ξένες γλώσσες.
Δεν προσμετράται στα απαιτούμενα σεμινάρια αν εννοείς για μοριοδότηση. Αυτά είναι πολύ μεγαλύτερης διάρκειας και σε ώρες και σε μήνες.
Κι εγώ της μιας βαθμίδας το υλικό βλέπω. Δεν έχω τώρα χρόνο για να μελετήσω και τα υπόλοιπα. Θα τα κατεβάσω, ωστόσο, στον υπολογιστή μου ώστε να έχω πρόσβαση στο μέλλον αν χρειαστεί. Για το Λύκειο δεν υπάρχει υλικό διότι εκεί δε θα υπάρχουν τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων μιας και το βάρος πέφτει δυστυχώς μόνο στην προετοιμασία των μαθητών για τις πανελλαδικές εξετάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:36:30 πμ »
 Μιας και σύμφωνα με το Υπουργείο τα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων (π.χ. ανάθεση, θεματολογία κλπ.) θα αποφασιστούν από τους συλλόγους διδασκόντων μέχρι τέλος Σεπτεμβρίου, αυτό πρακτικά σημαίνει πως όσοι προσληφθούν μετά τον Σεπτέμβρη δε θα αναλάβουν Εργαστήρια Δεξιοτήτων, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:26:57 μμ »
Για τα στελέχη εκπαίδευσης θα μετράνε 2 σεμινάρια. Για τους πίνακες αναπληρωτών, διορισμών κλπ. εξακολουθεί να μετράει ένα σεμινάριο. Φυσικά και θα μετρήσει, αν δεν αλλάξει το σύστημα βέβαια, το σεμινάριο που επέλεξες. Έχε όμως υπόψη ότι το συγκεκριμένο δε σε εντάσσει στον επικουρικό πίνακα ειδικής αγωγής, αν το επιθυμείς. Απλά το αναφέρω, γιατί κάποιοι συνάδελφοι νόμιζαν ότι σε εντάσσει στον εν λόγω πίνακα όπως και τα σεμινάρια Ειδικής Αγωγής.

Για τους πίνακες της ΕΑ πρέπει να επιλέξουμε το αντίστοιχο σεμινάριο. Για την ΠΕ06 παίρνουν το πολύ 30 άτομα ετησίως, οπότε δεν έχει νόημα για μένα. Και όσοι έχουν μεταπτυχιακό προηγούνται λόγω μορίων.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 31, 2021, 12:34:14 μμ »
Για τους πίνακες της ΕΑ πρέπει να επιλέξουμε το αντίστοιχο σεμινάριο. Για την ΠΕ06 παίρνουν το πολύ 30 άτομα ετησίως, οπότε δεν έχει νόημα για μένα. Και όσοι έχουν μεταπτυχιακό προηγούνται λόγω μορίων.
Σωστά! Νομίζω φέτος πήραν στην ΕΑ ελάχιστα φυσικά άτομα από τον επικουρικό πίνακα - μάλλον με μειωμένο ωράριο, δε θυμάμαι. Οπότε προς το παρόν, ένα σεμινάριο που πληροί τις προϋποθέσεις σε καλύπτει.

Αποσυνδεδεμένος Matina7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 01, 2021, 05:19:48 μμ »
Η επιμόρφωση στις δεξιότητες μέσω εργαστηρίων πώς αξιολογείται;

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 21, 2021, 07:16:38 μμ »
Για όσους τα έχουν β αναθεση πρέπει να έχουν επιμορφωθει για να τα πάρουν;

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 21, 2021, 09:25:41 μμ »
Είναι τόσο εξειδικευμένα στη β/θμια, που αν κάποιος δεν έχει επιμορφωθεί, δεν μπορεί να τα κάνει. Εγώ και με την επιμόρφωση, πάλι νομίζω ότι είμαι ανεπαρκής. :-\

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 22, 2021, 06:54:45 μμ »
Είναι τόσο εξειδικευμένα στη β/θμια, που αν κάποιος δεν έχει επιμορφωθεί, δεν μπορεί να τα κάνει. Εγώ και με την επιμόρφωση, πάλι νομίζω ότι είμαι ανεπαρκής. :-\

Το απίστευτο είναι να έχεις φουλ επιμορφώσεις (περιβάλλον, επαγγελματικο προσανατολισμό, διατροφή-με ημερομηνίες ολοκληρωσης πριν καν ξέρεις ότι θα μετράνε τα σεμιναρια γενικά και τότε που είχαν ζωντανές παρακολουθήσεις, διπλωματική εργασία και πρακτική-οχι της πλάκας σαν τώρα- έτσι γιατί γουστάρεις να μαθαίνεις) στα περισσότερα από αυτα τα αντικείμενα, να είσαι κάτοχος ΠΕΣΥΠ, να τα αναπτύσσεις μέσω προγραμμάτων και να τα διαχεεις στα μαθήματά σου ( μπορώ να πω και κεφάλαια και παραδείγματα των μαθημάτων που έχω κάνει κι ενσωματώνω δεξιότητες, να μη νομίζετε ότι αερολογω) αλλά να  τα παίρνει ο δάσκαλος α' ανάθεση  ( ή άλλη ειδικότητα δευτεροβάθμια με κριτήριο αν συμπληρώνει ή όχι ωράριο)που από τότε που ψηφίστηκαν έλεγε ότι είναι μπούρδες (δάσκαλοι). Θα πάρει όμως τις ώρες (μην κάνοντας τίποτα φυσικά από τα προβλεπόμενα-καποιοι μάλιστα δάσκαλοι λένε να δείξουμε σεβασμό στους μαθητές και να κάνουμε κανονικό μάθημα, αναρωτιούνται τί διδάσκεις κτλ μιλάμε για 1000 χρόνια πίσω απόψεις-να μην τρέχει σε άλλο σχολείο...Ελλάς το μεγαλείο σου...Καλά θα πάει κι αυτό!  ;D Το απαράδεκτο συντακτικό μου, οφείλεται στα τρελά μου νεύρα. Εκπαιδευτικός σχεδιασμός κουλούρι (μιας και μιλάμε για αξιολόγηση).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2021, 07:09:15 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 22, 2021, 07:00:17 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2021, 07:02:06 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 22, 2021, 07:33:41 μμ »
Εκείνο που βλέπω να γίνεται είναι να συμπληρώνουν ωράριο άσχετες ειδικότητες με β αναθεση στα γυμνασια
Και το πιο πιθανό είναι να μην απαιτηθεί καν η επιμόρφωση του ιεπ
Άσε που στις ερωτήσεις των κύκλων της επιμόρφωσης απαντάς για πλάκα, δεν χρειάζεται να έχεις μελετήσει το υλικο

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση στις Δεξιότητες μέσω εργαστηρίων από το ΙΕΠ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 22, 2021, 07:51:33 μμ »
Εκείνο που βλέπω να γίνεται είναι να συμπληρώνουν ωράριο άσχετες ειδικότητες με β αναθεση στα γυμνασια
Και το πιο πιθανό είναι να μην απαιτηθεί καν η επιμόρφωση του ιεπ
Άσε που στις ερωτήσεις των κύκλων της επιμόρφωσης απαντάς για πλάκα, δεν χρειάζεται να έχεις μελετήσει το υλικο

Η αλήθεια είναι πως κακώς σχολίασα εδώ στην επιμόρφωση για αυτό το θέμα, απλώς δεν έχει άλλο σχετικό νήμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2021, 07:54:00 μμ από Foufoutos »
stuDYING...!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.