*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για την πλήρωση θέσεων Διευθυντών και Υποδιευθυντών σε ΔΙΕΚ και ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 37534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
μερικές επισημάνσεις :
1. δεν είναι καθόλου αντισυναδελφικό κάποιος να χαράζει την πορεία του και την υπηρεσιακή του εξέλιξη με βάση τρέχουσες προκηρύξεις (ακόμα και να βελτιώσει τη θέση του). αντίθετα, με τα τεχνολογικά μέσα που υπάρχουν σήμερα θα έπρεπε να απαιτούμε διαφάνεια, ταχύτητα και εξορθολογισμό. Αλίμονο αν δεν υπάρχουν τα μέσα να τακτοποιηθούν όλοι σύννομα και δίκαια από το υπουργείο μας. θεμιτότατο, όταν προκύπτει θέση να τη διεκδικώ, αν έχω τα προσόντα, και να αδειάζει η δική μου και να βολεύεται τυχόν άλλος, χωρίς κανέναν από τους χαζούς αποκλεισμούς. τα προβλήματα είναι αλλού και λυπάμαι, αν δεν τα βλέπουμε...όλες οι μεταβολές θα μπορούσαν να γίνονται σχεδόν σε πραγματικό χρόνο ! και έγκαιρα και με λογική σειρά και ολοκλήρωση πριν από τον σεπτέμβριο (δίνω μία νύξη : όλα τα στοιχεία μας σχεδόν είναι στο σύστημα πια. ό,τι νέο να κατατίθεται. Intranet με τα μόρια και τις θέσεις σε πραγματικό χρόνο... γιατί όχι σε 2 τουλάχιτον περιφέρειες παρά σε μία δικαίωμα αίτησης για ΣΔΕ και άλλα, γιατί κάθε φορά ξανά μανά φάκελος : κόστος και χαρτούρα- ενώ τα έχουν. και γιατί σε άλλες υπηρεσίες του ΙΔΙΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ (αποσπάσεις) δεκτά σκαναρισμένα σε pdf και αποστολή στο σύστημα. τώρα για τα ίδια πεδία άλλα αντί άλλων μοριοδοτήσεις κάθε χρόνο και άλλες δεν σχολιάζω, σταματώ εδώ : συγκεκριμένο παράδειγμα εις γνώσιν μου).
2. τα μαγειρέματα που γίνονται προφανώς δεν έχουν τέλος... για διευθυντές ΣΔΕ ειπώθηκε ότι έγινε 3ετής κλπ η θητεία... πού; στο νόμο των δομών γίνεται αναφορά σε διάφορα θέματα (διευθυντών, κ.α.) ΣΔΕ αλλά συγκεκριμένα και ρητά. Για το γενικό (αρθ 21) παρατηρήστε ότι δεν περιλαμβάνονται στη λίστα με τα στελέχη (προφανώς -και λογικά για τον νομοθέτη- επειδή διέπεται από άλλες διατάξεις η επιλογή τους... γενικά στον κλάδο των εκπαιδευτικών με τις νομικές διατάξεις έχουμε ένα θέμα και αρεσκόμαστε να τα μπερδεύουμε διασταλτικώς. εξορθολογισμός της νομοθεσίας ΧΤΕΣ και ξεκαθαρισμα, αλλά πώς θα δουλεύουν οι πάραγκες μετά...). άλλες πιθανές αιτίες μπορεί να υπάρχουν (η άλλη που ανέφερε ο λαρισαίος... αλλά από μέσα μόνο όποιος ξέρει, εγώ όχι...)
3. αναφορικά με τις πολύχρονες θητείες : λογικά όποιος έπιασε στασίδι , μάζεψε και μόρια... και με τους ωρομίσθιους γίνεται αυτό (που με το να τρέχουν - και σέβομαι την αγωνία τους- να μαζέψουν χαρτιά μάς κουνάνε και το δάχτυλο ότι είναι οι καλύτεροι και τους τρώμε και τη δουλειά... να τρουπώσουν θέλουν και θεμιτότατο, αλλά έχουμε κι εμείς ράμματα....) , που δεν μπορεί άνθρωπος νέος να πάρει μερικές ώρες παρά από σπόντα. αλλά αυτά έχει το παίγνιο... κόφτης δε γίνεται να μπει, εκτός αν επανερχονται με κάποιο διάλειμμα στα διδακτικά (βασικό να φύγουν ή να αποκλειστούν όσοι μπήκαν για ύποπτους λόγους στο παιχνίδι : κανενα στέλεχος, αν δεν έχει διδακτικό ωράριο και προϋπηρεσία ένα τουλάχιστον χρόνο σε ΣΔΕ ως εκπαιδευτής). δίκοπο μαχαίρι οι θητείες : ειδικά επαρχία σέβονται σε αρκετά ΣΔΕ διευθυντές και υποδιευθυντές (περισσότερα μόρια και από διευθυντές) τους αιτούντες , εφόσον υπάρχει ευδόκιμη υπηρεσία ακόμα και άλλοι που θα μπορούσαν να τα χτυπήσουν (στις 2 μεγάλες πόλεις δε γίνεται και λογικά λόγω χαοτικής κλίμακας μεγεθών). και ή που τα σχολεία θα γλυτώνουν από τους άχρηστους ή που θα έχουν τους άξιους στο στασίδι... μεγάλες συζητήσεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μερικές επισημάνσεις :
1.Αλίμονο αν δεν υπάρχουν τα μέσα να τακτοποιηθούν όλοι σύννομα και δίκαια από το υπουργείο μας. θεμιτότατο, όταν προκύπτει θέση να τη διεκδικώ, αν έχω τα προσόντα, και να αδειάζει η δική μου και να βολεύεται τυχόν άλλος, χωρίς κανέναν από τους χαζούς αποκλεισμούς. τα προβλήματα είναι αλλού και λυπάμαι, αν δεν τα βλέπουμε...όλες οι μεταβολές θα μπορούσαν να γίνονται σχεδόν σε πραγματικό χρόνο ! και έγκαιρα και με λογική σειρά και ολοκλήρωση πριν από τον σεπτέμβριο

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω όταν βλέπω λογικά επιχειρήματα.

Για το άλλο θέμα, την 3ετή θητεία, δεν νομίζω ότι κατάλαβα για ποιο λόγο πιστεύεις ότι ο νόμος για τις δομές δεν αφορά τους Διευθυντές και Υποδιευθυντές ΙΕΚ και ΣΔΕ. Σε ποιες θητείες αναφέρεται το άρθρο που ανέφερε ο Λαρισσαίος (άρθρο για δομές εκπαίδευσης ενηλίκων, αν θυμάμαι καλά), αν όχι στις θητείες Διευθυντών και Υποδιευθυντών ΙΕΚ και ΣΔΕ; Μήπως εννοείς ότι αφορά διευθυντές ΙΕΚ κι όχι ΣΔΕ η 3ετής θητεία;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2018, 03:53:13 μμ από Κοράκι »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
το πώς θα γίνει διασταλτικά η ερμηνεία του νόμου (4547/2018) δεν το ξέρω... δεν θεωρώ τυχαίο ότι αναφέρονται όλοι οι διευθυντές, υποδιεθυντ κλπ στο άρθρο 21 και μέχρι και το 30 αναφορά μόνο σε αυτούς (και για την τριετή θητεία συνεπώς). ρίξε μια ματιθά. τώρα αν συμπαρασύρει και τους ΣΔΕ , ΙΕΚ εγώ δεν το νομίζω... Ίδωμεν (τότε άκυρη και η υπυργική απόφαση των υποδιευθυντών; ), λογικά στέκει αυτό που ανέφερα. Κάτι κουλά για υπερκείμενη νομοθεσία της δευτρεοβάθμιας σε σχέση με ΣΔΕ κλπ δεν στέκει , διότι το θέμα είναι αν κάτι αλλάζει ρητά και με "δυνατότερο χαρτί" (πχ εφαρμοστική εγκύκλιος , υπ. απόφαση, νόμος). Όπως τα διαβάζω ή τους έχει ξεφύγει ή δεν συμπεριέλαβαν σκοπίμως (για να αφήσουν τις διαδικασίες ως έχουν στα... ) τα ΣΔΕ. Κοντός ψαλμός αλληλούια (θα γράψω στα 'λέγα - αν έχω λάθος , θα κάνω την πάπια , φυσικά). Όλα τα περιμένω από δαύτους... (όλη την κρατικ,ή μηχανή- και σκέψου ότι έχω μικρή πρόσβαση σε πληροφορίες και δείγματα τυχαία, τόσο δυνατά ωστόσο ώστε να πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωτηρία... Και το λέω σε όλους τους τόνους παντού: αν η εκπαίδευση είναι έτσι, βελτίωση ούτε σε 500 χρόνια...)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
το πώς θα γίνει διασταλτικά η ερμηνεία του νόμου (4547/2018) δεν το ξέρω... δεν θεωρώ τυχαίο ότι αναφέρονται όλοι οι διευθυντές, υποδιεθυντ κλπ στο άρθρο 21 και μέχρι και το 30 αναφορά μόνο σε αυτούς (και για την τριετή θητεία συνεπώς). ρίξε μια ματιθά. τώρα αν συμπαρασύρει και τους ΣΔΕ , ΙΕΚ εγώ δεν το νομίζω... Ίδωμεν (τότε άκυρη και η υπυργική απόφαση των υποδιευθυντών; ), λογικά στέκει αυτό που ανέφερα. Κάτι κουλά για υπερκείμενη νομοθεσία της δευτρεοβάθμιας σε σχέση με ΣΔΕ κλπ δεν στέκει , διότι το θέμα είναι αν κάτι αλλάζει ρητά και με "δυνατότερο χαρτί" (πχ εφαρμοστική εγκύκλιος , υπ. απόφαση, νόμος). Όπως τα διαβάζω ή τους έχει ξεφύγει ή δεν συμπεριέλαβαν σκοπίμως (για να αφήσουν τις διαδικασίες ως έχουν στα... ) τα ΣΔΕ. Κοντός ψαλμός αλληλούια (θα γράψω στα 'λέγα - αν έχω λάθος , θα κάνω την πάπια , φυσικά). Όλα τα περιμένω από δαύτους... (όλη την κρατικ,ή μηχανή- και σκέψου ότι έχω μικρή πρόσβαση σε πληροφορίες και δείγματα τυχαία, τόσο δυνατά ωστόσο ώστε να πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωτηρία... Και το λέω σε όλους τους τόνους παντού: αν η εκπαίδευση είναι έτσι, βελτίωση ούτε σε 500 χρόνια...)

Η τροπολογία που αναφέρει ο Λαρισαίος μιλάει για εν εξελίξει διαδικασίες επιλογής σύμφωνα με τον νόμο του 2013

Αρθρο 87 ν4547/2018 (Α΄102)
3. Ειδικά οι διευθυντές και υποδιευθυντές, οι οποίοι θα προκύψουν από εκκρεμείς κατά την έναρξη ισχύος του παρόντος διαδικασίες επιλογής, σύμφωνα το άρθρο 27 του ν. 4186/2013, έχουν θητεία τριών (3) ετών.

Ο νόμος 4186/2013 στο άρθρο 21 αναφέρεται σε διευθυντές και υποδιευθυντές ΙΕΚ, ΣΔΕ, ΣΕΚ και ΚΔΒΜ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στα προφανή και πρόδηλα δεν χρειάζεται "διασταλτική ερμηνεία"... Ο νέος Ν. 4547/2018 είναι κάτι παραπάνω από σαφέστατος... Λέγοντας ότι εκεί που μέχρι τώρα ο νόμος (4186/2013) προέβλεπε για Δ/ντές και Υδ/ντές ΙΕΚ και ΣΔΕ θητεία 2ετή, τώρα ο νέος νόμος (4547/2018. αρθ. 87, παρ. 3) επεκτείνει τη θητεία αυτή (στα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ) σε 3ετή.... Δημιουργώντας έτσι πρόβλημα ακυρωσιμότητας των "Προσκλήσεων ενδιαφέροντος" του περασμένου Μαρτιου (30.03.2018) για τις θέσεις Δ/ντών και Υδ/ντών ΙΕΚ και Δ/ντών ΣΔΕ (σ.σ.: για τις θέσεις Υδ/ντών ΣΔΕ βγήκε προ μηνός η απόφαση αποσπάσεων εκπ/κών σε θέσεις Υδ/ντών με θητεία όση προέβλεπε η Πρόσκληση, άρα ουδέν νομικό ζήτημα τίθεται) λόγω μεταβολής των ουσιωδών όρων της Πρόσκλησης, γεγονός που διεμεσολάβησε ανάμεσα στην  έκδοση της Προσκλήσεως (30 Μαρτίου 2018) και στην έκδοση νέου νόμου 4547/2018 (12.06.2018) και το οποίο εγείρει ζήτημα ακυρότητας της διαδικασίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες υπάρχουν αρκετοί εκπ/κοί  στους "Οριστικούς Πίνακες υποψηφίων" Δ/ντών - Υδ/ντών ΙΕΚ και Δ/ντών ΣΔΕ (υποψήφιοι 2ετούς θητείας βάσει της Πρόσκλησης με την οποία υπέβαλαν την αίτησή τους) που ζητούν την εξαίρεσή τους διότι δεν επιθυμούν να υπηρετήσουν την θεσπισθείσα 3ετή θητεία. Επίσης, υπάρχουν εκπ/κοί που κι αυτοί ζητούν την εξαίρεσή τους από τους ίδιους Πίνακες και την εν εξελίξει διαδικασία επιλογής διότι έλαβαν ήδη (με απόφαση Υπουργού) απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, κλπ. (βάσει προγενέστερης Πρόσκλησης, αυτής "Για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, κλπ" της 27ης Μαρτίου 2018), την οποία απόσπαση (σε ΠΥΣΔΕ) επιθυμούν (όπως ασφαλώς έχουν το δικαίωμα) να διατηρήσουν.
Οπως λένε από το Υπ. Παιδείας αυτές οι υποθέσεις διακανονίζονται / διευθετούνται αυτό το διάστημα, προκειμένου στην εκδοθησομένη υπουργική απόφαση αποσπάσεων για θέσεις Δ/ντών ΙΕΚ / ΣΔΕ και Υδ/ντών ΙΕΚ να μην υπάρχουν ζητήματα νομιμότητας (που με τη σειρά τους θα προκαλέσουν προσφυγές, κ.λ.π).



το πώς θα γίνει διασταλτικά η ερμηνεία του νόμου (4547/2018) δεν το ξέρω... δεν θεωρώ τυχαίο ότι αναφέρονται όλοι οι διευθυντές, υποδιεθυντ κλπ στο άρθρο 21 και μέχρι και το 30 αναφορά μόνο σε αυτούς (και για την τριετή θητεία συνεπώς). ρίξε μια ματιθά. τώρα αν συμπαρασύρει και τους ΣΔΕ , ΙΕΚ εγώ δεν το νομίζω... Ίδωμεν (τότε άκυρη και η υπυργική απόφαση των υποδιευθυντών; ), λογικά στέκει αυτό που ανέφερα. Κάτι κουλά για υπερκείμενη νομοθεσία της δευτρεοβάθμιας σε σχέση με ΣΔΕ κλπ δεν στέκει , διότι το θέμα είναι αν κάτι αλλάζει ρητά και με "δυνατότερο χαρτί" (πχ εφαρμοστική εγκύκλιος , υπ. απόφαση, νόμος). Όπως τα διαβάζω ή τους έχει ξεφύγει ή δεν συμπεριέλαβαν σκοπίμως (για να αφήσουν τις διαδικασίες ως έχουν στα... ) τα ΣΔΕ. Κοντός ψαλμός αλληλούια (θα γράψω στα 'λέγα - αν έχω λάθος , θα κάνω την πάπια , φυσικά). Όλα τα περιμένω από δαύτους... (όλη την κρατικ,ή μηχανή- και σκέψου ότι έχω μικρή πρόσβαση σε πληροφορίες και δείγματα τυχαία, τόσο δυνατά ωστόσο ώστε να πιστεύω ότι δεν υπάρχει σωτηρία... Και το λέω σε όλους τους τόνους παντού: αν η εκπαίδευση είναι έτσι, βελτίωση ούτε σε 500 χρόνια...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2018, 05:15:46 μμ από Larisaios »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η μόνη λύση είναι να καταργηθεί η 3ετής θητεία.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
δίκιο η Λάρισα (αυτό μου ξέφυγε... στο άρθρο 87  ??? )

Βέβαια, η απόφαση υποδιευθυντών είναι ίδια ημερομηνία με το ΦΕΚ...

καλά κατάργηση, κοράκι, ούτε λόγος... επαναπροκήρυξη θα είναι για γέλια... μόνο αίτηση διαγραφής από τον πίνακα (ή τροπολογία για διετία και ανανέωση για ένα χρόνο μόνο για αυτή τη θητεία για οσους επιθμούν)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2018, 05:52:06 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
δίκιο η Λάρισα (αυτό μου ξέφυγε... στο άρθρο 87  ??? )

Βέβαια, η απόφαση υποδιευθυντών είναι ίδια ημερομηνία με το ΦΕΚ...

καλά κατάργηση, κοράκι, ούτε λόγος... επαναπροκήρυξη θα είναι για γέλια... μόνο αίτηση διαγραφής από τον πίνακα (ή τροπολογία για διετία και ανανέωση για ένα χρόνο μόνο για αυτή τη θητεία για οσους επιθμούν)

Δεν εννοώ επαναπροκήρυξη. Θα μπορούσαν να πάρουν πίσω την τροπολογία του άρθρου 87 και να γίνουν οι αποσπάσεις από τους πίνακες που ήδη υπάρχουν για διετία.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Δε είπα ότι το είπες, ο λόγος το λέει... Ωραία κουβεντούλα... Ρε , Λάρισα, είσαι σε ΣΔΕ ή ΙΕΚ; (από περιέργεια).

( ας φέρουν σε άλλο νομοσχέδιο άλλη τροπολογία, χαχαχα. μας έχουν τρελάνει  στις ανακοινοποιήσεις πινάκων στο ορθό, άντε και στις τροπολογίες)

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το πιο πιθανό (ως πιο λογικό και νόμιμο): Για τους μη επιθυμούντες να υπηρετήσουν 3ετή θητεία αίτηση εξαιρέσεως από τους πίνακες και την εν εξελίξει, εκκρεμούσα διαδικασία επιλογής, και για τους επιθυμούντες υπεύθυνη δήλωση αποδοχής της 3ετίας.                                           
δίκιο η Λάρισα (αυτό μου ξέφυγε... στο άρθρο 87  ??? )

Βέβαια, η απόφαση υποδιευθυντών είναι ίδια ημερομηνία με το ΦΕΚ...

καλά κατάργηση, κοράκι, ούτε λόγος... επαναπροκήρυξη θα είναι για γέλια... μόνο αίτηση διαγραφής από τον πίνακα (ή τροπολογία για διετία και ανανέωση για ένα χρόνο μόνο για αυτή τη θητεία για οσους επιθμούν)

Αποσυνδεδεμένος City

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
  • Definitely maybe
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Θα μπορούσατε να αναφέρετε, σας παρακαλώ, από ποια πηγή προέρχονται οι πληροφορίες σας;

Στις προσκλήσεις για ΙΕΚ/ΣΔΕ αναφερόταν ρητά ότι όσοι είναι στους οριστικούς πίνακες έχουν υποχρέωση να αναλάβουν υπηρεσία εφόσον κληθούν οποτεδήποτε μέχρι τις 31-8-2018 που ισχύουν, ενώ όσοι δεν επιθυμούν έπρεπε να το δηλώσουν μέχρι και 3 ημέρες μετά την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων.

Τέλος, με ποια ιδιότητα αποφαίνεσθε περί ακυρωσιμότητας της διαδικασίας;
Η διαδικασία αυτή αφορά ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων, πολλοί εξ αυτών επιθυμούν συνειδητά να υπηρετήσουν σε ΙΕΚ/ΣΔΕ. Ενδεχομένως και κάποιοι να μην έχουν αποσπαστεί σε άλλες θέσεις είτε γιατί δεν έκαναν αίτηση, είτε γιατί δεν μπόρεσαν (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω). 
Λεγόμενα περί ακυρωσιμότητας δημιουργούν, το λιγότερο, αναστάτωση.
Εξ ου και η ερώτηση περί ιδιότητας, χωρίς φυσικά καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με σας.

Στα προφανή και πρόδηλα δεν χρειάζεται "διασταλτική ερμηνεία"... Ο νέος Ν. 4547/2018 είναι κάτι παραπάνω από σαφέστατος... Λέγοντας ότι εκεί που μέχρι τώρα ο νόμος (4186/2013) προέβλεπε για Δ/ντές και Υδ/ντές ΙΕΚ και ΣΔΕ θητεία 2ετή, τώρα ο νέος νόμος (4547/2018. αρθ. 87, παρ. 3) επεκτείνει τη θητεία αυτή (στα ΙΕΚ και τα ΣΔΕ) σε 3ετή.... Δημιουργώντας έτσι πρόβλημα ακυρωσιμότητας των "Προσκλήσεων ενδιαφέροντος" του περασμένου Μαρτιου (30.03.2018) για τις θέσεις Δ/ντών και Υδ/ντών ΙΕΚ και Δ/ντών ΣΔΕ (σ.σ.: για τις θέσεις Υδ/ντών ΣΔΕ βγήκε προ μηνός η απόφαση αποσπάσεων εκπ/κών σε θέσεις Υδ/ντών με θητεία όση προέβλεπε η Πρόσκληση, άρα ουδέν νομικό ζήτημα τίθεται) λόγω μεταβολής των ουσιωδών όρων της Πρόσκλησης, γεγονός που διεμεσολάβησε ανάμεσα στην  έκδοση της Προσκλήσεως (30 Μαρτίου 2018) και στην έκδοση νέου νόμου 4547/2018 (12.06.2018) και το οποίο εγείρει ζήτημα ακυρότητας της διαδικασίας.
Σύμφωνα με πληροφορίες υπάρχουν αρκετοί εκπ/κοί  στους "Οριστικούς Πίνακες υποψηφίων" Δ/ντών - Υδ/ντών ΙΕΚ και Δ/ντών ΣΔΕ (υποψήφιοι 2ετούς θητείας βάσει της Πρόσκλησης με την οποία υπέβαλαν την αίτησή τους) που ζητούν την εξαίρεσή τους διότι δεν επιθυμούν να υπηρετήσουν την θεσπισθείσα 3ετή θητεία. Επίσης, υπάρχουν εκπ/κοί που κι αυτοί ζητούν την εξαίρεσή τους από τους ίδιους Πίνακες και την εν εξελίξει διαδικασία επιλογής διότι έλαβαν ήδη (με απόφαση Υπουργού) απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ, κλπ. (βάσει προγενέστερης Πρόσκλησης, αυτής "Για αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, κλπ" της 27ης Μαρτίου 2018), την οποία απόσπαση (σε ΠΥΣΔΕ) επιθυμούν (όπως ασφαλώς έχουν το δικαίωμα) να διατηρήσουν.
Οπως λένε από το Υπ. Παιδείας αυτές οι υποθέσεις διακανονίζονται / διευθετούνται αυτό το διάστημα, προκειμένου στην εκδοθησομένη υπουργική απόφαση αποσπάσεων για θέσεις Δ/ντών ΙΕΚ / ΣΔΕ και Υδ/ντών ΙΕΚ να μην υπάρχουν ζητήματα νομιμότητας (που με τη σειρά τους θα προκαλέσουν προσφυγές, κ.λ.π).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 16, 2018, 09:50:44 μμ από City »
Cogito ergo sum

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Θα μπορούσατε να αναφέρετε, σας παρακαλώ, από ποια πηγή προέρχονται οι πληροφορίες σας;

Στις προσκλήσεις για ΙΕΚ/ΣΔΕ αναφερόταν ρητά ότι όσοι είναι στους οριστικούς πίνακες έχουν υποχρέωση να αναλάβουν υπηρεσία εφόσον κληθούν οποτεδήποτε μέχρι τις 31-8-2018 που ισχύουν, ενώ όσοι δεν επιθυμούν έπρεπε να το δηλώσουν μέχρι και 3 ημέρες μετά την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων.

Τέλος, με ποια ιδιότητα αποφαίνεσθε περί ακυρωσιμότητας της διαδικασίας;
Η διαδικασία αυτή αφορά ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων, πολλοί εξ αυτών επιθυμούν συνειδητά να υπηρετήσουν σε ΙΕΚ/ΣΔΕ. Ενδεχομένως και κάποιοι να μην έχουν αποσπαστεί σε άλλες θέσεις είτε γιατί δεν έκαναν αίτηση, είτε γιατί δεν μπόρεσαν (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω). 
Λεγόμενα περί ακυρωσιμότητας δημιουργούν, το λιγότερο, αναστάτωση.
Εξ ου και η ερώτηση περί ιδιότητας, χωρίς φυσικά καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με σας.

Συμφωνώ μαζί σας ότι η ακύρωση της διαδικασίας λόγω αλλαγής της θητείας από 2ετή σε 3ετή (αν ισχύσει) δημιουργεί αναστάτωση και είναι εις βάρος της λειτουργίας των ΙΕΚ και ΣΔΕ. Κάποιος που δεν θέλει να υπηρετήσει τρία έτη ας είχε αποσυρθεί ήδη από τον Ιούνιο με την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων. Ο νόμος 4547 είχε ήδη ψηφιστεί τότε.

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
'Όχι.                                                                                           
Καλησπέρα!

Θα μπορούσατε να αναφέρετε, σας παρακαλώ, από ποια πηγή προέρχονται οι πληροφορίες σας;

Στις προσκλήσεις για ΙΕΚ/ΣΔΕ αναφερόταν ρητά ότι όσοι είναι στους οριστικούς πίνακες έχουν υποχρέωση να αναλάβουν υπηρεσία εφόσον κληθούν οποτεδήποτε μέχρι τις 31-8-2018 που ισχύουν, ενώ όσοι δεν επιθυμούν έπρεπε να το δηλώσουν μέχρι και 3 ημέρες μετά την ανακοίνωση των οριστικών πινάκων.

Τέλος, με ποια ιδιότητα αποφαίνεσθε περί ακυρωσιμότητας της διαδικασίας;
Η διαδικασία αυτή αφορά ένα μεγάλο αριθμό ανθρώπων, πολλοί εξ αυτών επιθυμούν συνειδητά να υπηρετήσουν σε ΙΕΚ/ΣΔΕ. Ενδεχομένως και κάποιοι να μην έχουν αποσπαστεί σε άλλες θέσεις είτε γιατί δεν έκαναν αίτηση, είτε γιατί δεν μπόρεσαν (δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω). 
Λεγόμενα περί ακυρωσιμότητας δημιουργούν, το λιγότερο, αναστάτωση.
Εξ ου και η ερώτηση περί ιδιότητας, χωρίς φυσικά καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με σας.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
σιγά, κ. City, ποιος αποφαίνεται και προκαλεί αναστάτωση ; μια κουβέντα κάνουμε για τα τεκταινόμενα σε επίπεδο διοίκησης... έλεος, πια με τις υπερβολές... νοητικές ασκήσεις είναι, φόρουμ , όχι όροφος του υπουργείου.

(Λαρισαίε, συμφωνούμε απόλυτα περί νομίμου και λογικού - πέρα από τα άλλα αστειάκια, όμως, είναι ζήτημα μόνο και μόνο η χρονοκαθυστέρηση (της διοίκησης τελικά) που δηλοί ότι αντιμετωπίζουν θέμα - προφανώς έχεις δίκιο και πληροφορίες- το οποίο όσο σοβεί... Με τους υποδιευθυντές δεν υπάρχει λες θέμα; )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 246
Σύνολο: 247

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.