*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις για την πλήρωση θέσεων Διευθυντών και Υποδιευθυντών σε ΔΙΕΚ και ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 37850 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σημερινή  ανακοίνωση του αιρετού του ΚΥΣΔΕ Νεκτ. Κορδή (26-07-2018, http://nekordis64.blogspot.com/2018/07/2672018.html)  λέει ότι  "έγιναν δεκτές 33 αιτήσεις ανάκλησης αποσπάσεων εκπαιδυτικών με θητεία σε ΔΙΕΚ και ΣΔΕ".

Απορία: έχει αρμοδιότητα το ΚΥΣΔΕ να εισηγείται / γνωμοδοτεί για αποσπάσεις σε θέσεις θητείας / ευθύνης τις οποίες διενήργησε εξ υπαρχής άλλη αρμόδια, αυτοτελής Υπηρεσία του Υπ. Παιδείας (Δ/νση Δια Βίου Μάθησης);

Αφορά ανάκληση αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Υπάρχουν άτομα που πήραν απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ και μετά σε θέση ευθύνης ΙΕΚ/ΣΔΕ. Στα άτομα αυτά ανακαλείται η απόσπαση από περιοχή σε περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Κοράκι, έχεις δίκιο, αν τίθεται έτσι (που το εύχομαι, αν και λυπάμαι που θα το πω- αλλά είμαι και της συνωμοσιολογίας- πολλά μαγειρέματα πέφτουν). Απορίες γενικά (και λόγω ψευδωνύμου) :

1. γιατί οι διευθυντές ΣΔΕ αργούν τόσο;

2.ΒΑΣΙΚΗ ΑΠΟΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ: σήμερα ανακοινοποιήθηκαν οι υποδιευθυντές ΔΙΕΚ- βαρέθηκα να βρω την αρχική απόφαση... αλλά πρόχειρα μια απορία : η προκήρυξη μιλά για μόνιμους ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ. Γίνεται μόνιμος να μην έχει αριθμό μητρώου; ή σε επίσημη απόφαση να έχει παύλα; καλοπροαίρετα ρωτάω, να μαθαίνουμε. τη διαφορά μάλλον είμαι μόνιμος εκπαιδευτικός με τον διοικητικό που ανήκουν σε διεύθυνση υπουργείου και όχι ΔΔΕ/ΔΠΕ δεν καταλαβαίνω... ξέρει κάποιος να διαφωτίσει;

3. να ξαναγράψω κι εδώ: θα ανακοινοποιηθούν-αναμοριοδοτηθούν διευθυντές-υποδιευθυντές (ΣΔΕ) δεδομένου - και ενώ δεν το αναφέρει η προκήρυξη σαφώς- πήραν για την προϋπηρεσία (εκεί που μπόρεσα να τσεκάρω) κατσαρό ποσό και όχι για το σύνολο της θητείας τους (31/8) καίτοι εννοείται ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν παραιτήθηκε 3 μήνες πριν λήξει η θητεία (σημειωτέον : στις αιτήσεις μεταθέσεων Νοέμβριο πολύ σωστά παίρνουμε όλο το χρόνο), ενώ λίγο καιρό μετά στη μοριοδότηση ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΣΔΕ πιστώθηκαν την τρέχουσα χρονιά με ολόκληρο το μόριο;;;;
4. μήπως να διαβάσει κανείς από το υπουργείο;;;;; και να τρίξει κανά δοντάκι;
(εδώ γίνεται ο μαύρος χαμός θα πείτε με τους συντονιστές... για ΣΔΕ/ΙΕΚ να μιλούμε τώρα;)

5. καλά, για το γεγονός ότι αναγνωρισμένη προϋπηρεσία (κατά το νόμο ΜΟΝΟ βαθμολογικά και ΟΧΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ με καμμία επίπτωση σε ωραρια κλπ) θεωρείται σε ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ (ΣΔΕ- για ιεκ δεν διάβασα,  πείτε όποιοι έχετε εικόνα...) ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ (οπότε ακυρώνεται, αν κάποιος έχει αρκετά χρόνια στην τυπική ανηλίκων, ενώ ΚΑΛΛΙΣΤΑ και ΣΥΝΝΟΜΑ και λογικά θα μπορούσε να μετρήσει σε άλλο πεδίο) με ξεπερνά ως λογικό άνθρωπο σε ένα παράλογο κράτος , φυσικά...


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2018, 01:52:52 μμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

3. να ξαναγράψω κι εδώ: θα ανακοινοποιηθούν-αναμοριοδοτηθούν διευθυντές-υποδιευθυντές (ΣΔΕ) δεδομένου - και ενώ δεν το αναφέρει η προκήρυξη σαφώς- πήραν για την προϋπηρεσία (εκεί που μπόρεσα να τσεκάρω) κατσαρό ποσό και όχι για το σύνολο της θητείας τους (31/8) καίτοι εννοείται ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν παραιτήθηκε 3 μήνες πριν λήξει η θητεία (σημειωτέον : στις αιτήσεις μεταθέσεων Νοέμβριο πολύ σωστά παίρνουμε όλο το χρόνο), ενώ λίγο καιρό μετά στη μοριοδότηση ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΩΝ ΣΔΕ πιστώθηκαν την τρέχουσα χρονιά με ολόκληρο το μόριο;;;;


Συμφωνώ στα περισσότερα απλά στο σημείο αυτό κάνεις ένα λάθος. Στη μοριοδότηση εκπαιδευτών ΣΔΕ δεν πιστωθήκαμε ολόκληρο το μόριο της τρέχουσας χρονιάς αλλά μέχρι τον Ιούνιο που έληγε η προκήρυξη. Είναι όντως βλακώδες, από τη στιγμή που η απόσπαση ισχύει ως τις 31/8 και μάλιστα στις μεταθέσεις πιστωνόμαστε όντως ολόκληρο το μόριο.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
απορίες έχω απλώς ...

εκεί που λες ότι έχω λάθος, να σου στείλω πέντε περιπτώσεις που πήραν απόσπαση την τρέχουσα χρονιά : στους περσινούς πίνακες προϋπηρεσία 0 , φέτος 1 ολόκληρο. 100%. Τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι νομίζεις !  Έγινε και παραέγινε, αλλά όχι για όλους ! Και πρέπει να έχουν γίνει και χειρότερα (μόνο υποψία, τράβα βρες ψύλλους στ' άχυρα- εκεί ποντάρουν).

αν είχες κατσαρό αριθμό που δεν προκύπτει από αλλού, ίσως αδικήθηκες κι εσύ.

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 04, 2018, 08:01:52 πμ από aporias »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
απορίες έχω απλώς ...

εκεί που λες ότι έχω λάθος, να σου στείλω πέντε περιπτώσεις που πήραν απόσπαση την τρέχουσα χρονιά : στους περσινούς πίνακες προϋπηρεσία 0 , φέτος 1 ολόκληρο. 100%. Τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι νομίζεις !  Έγινε και παραέγινε, αλλά όχι για όλους ! Και πρέπει να έχουν γίνει και χειρότερα (μόνο υποψία, τράβα βρες ψύλλους στ' άχυρα- εκεί ποντάρουν).

αν είχες κατσαρό αριθμό που δεν προκύπτει από αλλού, ίσως αδικήθηκες κι εσύ.

Στους 10 πρώτους στην περιφέρειά μου υπήρχε ψαλιδισμένο μόριο για φέτος για 2 μήνες. Αυτοί με το ολόκληρο μόριο μπορεί να το είχαν πάρει με βάση κάποια άλλη χρονιά (π.χ να δούλεψαν το 2016-17 και φέτος να μη δούλεψαν σε ΣΔΕ). Φυσικά έγιναν πολλά παράξενα άλλου τύπου και γενικά η διαδικασία είναι διαβλητή. Τα δικά μου μόρια πάντως τα μέτρησαν σωστά.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Επιμένω, γιατί το είδα και το ξέρω (για τις περιπτώσεις που λέω). Μόνο με τη φετινή χρονιά (και στον περσινό πίνακα για αποσπάσεις την τρέχουσα χρονιά 0 προϋπηρεσία σε ΣΔΕ, φέτος 1 μόριο. Τι διάλο ; Είναι εξόφθαλμο ! )

Και να πει κανείς ότι είναι θέμα επιτροπής από περιφέρεια σε περιφέρεια, ασύγγνωστο και αυτό (στην Αττική πχ σε μία περίπτωση που ξέρω δεν έγινε αυτό που λέω, όπως έγινε κατά κόρον σε άλλη περιφέρεια που ξέρω καλά, τι να σου πω, δες τους πίνακες ! ). ΚΑΙ στην ίδια περιφέρεια διαφοροποιήσεις όμως ; (αν ήταν άλλες οι επιτροπές δεν ξέρω).

Αν ήταν ενιαία η τακτική , ΟΚ. ΔΕΝ ήταν όμως... Ή δεν έχει ξαναγίνει αυτό που γίνεται φέτος ή δεν τα προσέχαμε πολύ, τι να πω...

(μπορώ σε πμ να σου στείλω ονόματα ενδεικτικά να καταλάβεις τι εννοώ - δεν κάνω λάθος)




Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παραδόξως και για πρώτη φορά οι αποσπάσεις Διευθυντών ΙΕΚ ανακοινώνονται στο alfavita πριν να βγουν στο σάιτ της Γενικης Γραμματείας Δια Βίου Μάθησης:

http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/_apofasi_apospasis_dieythynton_iek_18-21.pdf

Άντε και οι Διευθυντές ΣΔΕ και οι καθηγητές ΣΔΕ ελπίζω να βγουν σύντομα.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Παραδόξως νο2 (είπα να μην ξαναγράψω αλλά με προκαλεί η κατάσταση):

παράδοξο δεν είναι ότι υπογράφηκαν  (γράφει το έγγραφο) 20/8 και αναρτήθηκαν 22/8; (και άντε μια μέρα διαφορά, πες δεν προλάβαιναν).

προφανώς υπογεγραμμένα και τα άλλα, αλλά λάου λάου... (μόλις ανανεώθηκαν οι αποσπάσεις στα κεντρικά, μην τρέχει ο κόσμος...να το χαρούν και λίγο)

Και η κοροϊδία πάει σύννεφο.

Οι πίνακες για τους 6 επιπλέον διευθ/υποδ ΣΔΕ και 3 διευθ ΙΕΚ νομίζω δεν απορεί κανείς που δε βγήκαν (ελάχιστοι υποψήφιοι φαντάζομαι)...τζάμπα οι υπερωρίες...


Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ναι, δεν αποκλείεται να είναι όλα υπογεγραμμένα αλλά να μην τα έχουν αναρτήσει. Δεν έχουν αυτοί το άγχος, βλέπεις. Εντάξει μωρέ τώρα ... μέχρι τις 31 θα τα βγάλουν ...

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Και τελοσπάντων όλα τα χρόνια κολλάνε στο γραφείο του υπουργού για υπογραφή αποφάσεις αλλά στο έγγραφο μπαίνει η ημερομηνία της υπογραφής. έτσι θυμάμαι ή κάνω λάθος; τώρα είναι σα να εκθέτουν το υπουργικό γραφείο... (καλά, στις αναμοριοδοτήσεις είναι περισσότερες οι μέρες).

άντε να δούμε και σήμερα... τα μαντάτα

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Η καθυστέρηση έχει αρχίσει να αγγίζει τα όρια του γελοίου! Οι πίνακες π.χ για τους διευθυντές ΣΔΕ έχουν ανακοινωθεί εδώ και δύο μήνες! Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα που εμποδίζει την ανακοίνωση; ΕΛΕΟΣ!

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ο αιρετός του ΚΥΣΔΕ Νεκ. Κορδής ανακοίνωσε σήμερα οτι το ΚΥΣΔΕ αποδέχθηκε αιτήσεις τριών εκπ/κών για διατήρηση της απόσπασης τους σε ΠΥΔΣΕ παρότι είχαν επιλεγεί σε θέσεις ευθύνης Διευθυντών ΔΙΕΚ, και η απόσπασή τους σ' αυτά (ΔΙΕΚ) θεωρείται ως προτασσόμενη - ή αυτό δεν ισχύει;...                               
Αφορά ανάκληση αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Υπάρχουν άτομα που πήραν απόσπαση σε ΠΥΣΔΕ και μετά σε θέση ευθύνης ΙΕΚ/ΣΔΕ. Στα άτομα αυτά ανακαλείται η απόσπαση από περιοχή σε περιοχή.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Λαρισαίε, επειδή είμαι λίγο χαζός, εξηγείς την ερώτησή σου λίγο ; λίγο πιο λιανά...

(σχετικοάσχετο με θέσεις ευθύνης: παλιότερα , κάτι μέρες δηλ, είχαμε μια ανταλλαγή απόψεων ψιλή περί του αντιθέτου κάπως,  γιατί περίμενα να δω τις αποσπάσεις σήμερα , για να απαντήσω, όπου - θαύμα - αποσπάστηκε άτομο που είχε πάρει απόσπαση στην α' φάση 29/6, είδα το όνομα στις ανακλήσεις 10/8 και σήμερα αποσπάστηκε κανονικά, παρά τα όσα προβλέπει- υποτίθεται - η προκήρυξη ! αυτά τα "προτάσσεται", "δε επιλέγεις", ¨αποκλείεται από τη διαδικασία" των προκηρύξεων κλπ δεν ξέρω πού εδράζονται νομικά , αλλά λίγο κουρελόχαρτα δεν γίνονται; )

Αποσυνδεδεμένος Larisaios

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προς ,aporias: Μπορεί το ΚΥΔΣΕ να διατηρήσει απόσπαση εκπαιδευτικού σε ΠΥΣΔΕ την στιγμή που αυτός  έχει επιλεγεί σε θέση ευθύνης (ΔΙΕΚ, ΔΣΕ).                                                   
Λαρισαίε, επειδή είμαι λίγο χαζός, εξηγείς την ερώτησή σου λίγο ; λίγο πιο λιανά...

(σχετικοάσχετο με θέσεις ευθύνης: παλιότερα , κάτι μέρες δηλ, είχαμε μια ανταλλαγή απόψεων ψιλή περί του αντιθέτου κάπως,  γιατί περίμενα να δω τις αποσπάσεις σήμερα , για να απαντήσω, όπου - θαύμα - αποσπάστηκε άτομο που είχε πάρει απόσπαση στην α' φάση 29/6, είδα το όνομα στις ανακλήσεις 10/8 και σήμερα αποσπάστηκε κανονικά, παρά τα όσα προβλέπει- υποτίθεται - η προκήρυξη ! αυτά τα "προτάσσεται", "δε επιλέγεις", ¨αποκλείεται από τη διαδικασία" των προκηρύξεων κλπ δεν ξέρω πού εδράζονται νομικά , αλλά λίγο κουρελόχαρτα δεν γίνονται; )

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159501
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 279
Σύνολο: 285

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.