*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.  (Αναγνώστηκε 8857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ThaliaTh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 02:08:12 πμ »
Καλησπέρα σας, θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου μαζί σας και οποιαδήποτε πρόταση/συμβουλή θα μου ήταν χρήσιμη!
Φέτος,μέσα στην κρίση με αρκετή απερισκεψία και υπεραισιοδοξία αποφάσισα να ανοίξω το δικό μου φροντιστήριο μέσης εκαπαίδευσης !Ζώντας σε ένα μικρό προάστειο και έχοντας ένα σχετικά μεγάλο κύκλο μαθητών σε ιδιαίτερα, θεωρούσα πως η επιτυχία είναι εξασφαλισμένη! Ξεκινώντας όμως τη χρονιά, έχω ελάχιστες εγγραφές( τους μαθητές μου) ενώ" το τηλέφωνο δεν χτυπάει"και τα έξοδα τρέχουν. Επίσης  θεωρώ ότι δημιουργείται μια κακή εικόνα για το φροντιστήριο, αφού έχω 1-3 άτομα σε κάθε τάξη. Αυτό που έμαθα είναι πως τα γειτονικά φροντιστήρια, προκειμένου να ανταπεξέλθουν στον ανταγωνισμό ( άνοιξαμε δύο καινούργια )κάνουν εξευτελιστικές προσφορές. Οι σκέψεις μου είναι οι εξής :
-πρέπει και εγώ να ρίξω τις τιμές, κι ας μην βγαίνω, μόνο και μόνο για να έχω κόσμο και να ακουστεί το φροντιστήριο ή είναι καλύτερο να κρατήσω ένα επίπεδο τιμών;
- είναι σωστό να κάνω διαφορετικές τιμές και προσφορές στον καθένα;
-ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για να προσελκύσω πελάτες; ( έχω δοκιμάσει: φυλλάδια, διαφήμιση σε τοπικό εμπορικό οδηγό,αφίσες και ιντερνετική διαφήμιση)


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:50 »

Αποσυνδεδεμένος Διαπλεκόμενος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 10:03:31 πμ »
 8) Κατ' αρχάς να ξέρεις πως όταν πρωτοανοίγεις φροντιστήριο δε θα έρθουν από την αρχή πολλά παιδιά. Πρέπει να κάνεις υπομονή 1,2 ή και 3 χρόνια μέχρι να σταθεροποιηθούν τα πράγματα. Είναι πολύ καλό που ήρθαν οι μαθητές σου!
- Εδώ παίζεται το όλο παιχνίδι της προώθησης του φροντιστηρίου σου. Θα μιλήσεις με 2 γονείς (έμπιστους!!!) και θα τους πεις στο περίπου: "Το δικό σας παιδί θα έχει τη μισή τιμή του πακέτου (ή δωρεάν), εάν μου φέρει 1-2 συμμαθητές/φίλους στο φροντιστηριό μου". Να ξέρεις ότι έτσι δουλεύουν τα μεγάλα φροντιστήρια.
- όσον αφορά τη διαφοροποίηση των τιμών ανά μαθητή πιστεύω αυτή θα προκύψει έτσι κι αλλιώς στην πορεία, αφού κάποιος π.χ. μπορεί να θέλει μόνο έκθεση ή μόνο δύο μαθήματα και όχι πακέτο.
- τις τιμές των άλλων φροντιστηρίων πρέπει να τις παρακολουθείς και να ψιλοπροσαρμοστείς όσο γίνεται. Δηλαδή αν είναι πιο ακριβές οι τιμές σου, προσπάθησε να μην είναι πολύ ακριβότερες. Για αντιστάθμισμα θα τονίζεις ότι έχεις μικρά και ευέλικτα τμήματα και γι' αυτό υπάρχει αυτή η διαφοροποίηση. Ανάφερέ τους ότι δεν έχει νόημα να δίνουν λιγότερα χρήματα, όταν το παιδί τους είναι με 7-8-9 παιδιά σε μια τάξη και επομένως ο καθηγητής δεν εστιάζει εξατομικευμένα σε κάθε παιδί.
- Το γεγονός ότι έχεις το πολύ 3 παιδιά σε ένα τμήμα θα το αναφέρεις ως προσόν του φροντιστηρίου σου! Μην το βλέπεις σαν μειονέκτημα. Σε αυτή τη δουλειά να ξέρεις ότι πρέπει να δείχνεις σίγουρος/η για ότι κάνεις!
Να ξέρεις ότι η πρώτη χρονιά θα είναι λίγο δύσκολες. Μην ξεχνάς ότι από καλοκαίρι μέχρι Χριστούγεννα περίπου ο κόσμος πληρώνει φόρους και ενφια, οπότε είναι πιεσμένοι. Ίσως κοιτάνε να γλικτώσουν και το μηνιάτικο του Σεπτέμβρη.
Πάντως σου εύχομαι καλή αρχή και επιτυχία!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 11:10:16 πμ »
Συναδελφισσα για πόσο μικρή περιοχή μιλάμε; Στο περίπου. Δεν ρωτώ από περιέργεια αλλά για μένα.Το σκέφτομαι και γω για το μέλλον όχι αυτή τη χρονιά αλλά από την επόμενη. Βέβαια σκέφτομαι και έναν παιδικό σταθμό με δύο φίλες μου. Είμαι στις συζητήσεις ήδη. Αλλά η κρίση είναι βασικός παράγοντας. Η δική σου πείρα τί λέει;
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος ThaliaTh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 11:58:40 πμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές!Διαπλεκόμενε θα δοκιμάσω και αυτό που λες με τους γονείς, μήπως φέρει καλύτερα αποτελέσματα! Γενικά έχω απογοητευτεί πολύ, και με ανακούφισες με αυτά που μου είπες!Theodora7 δεν μιλάμε και για πολύ μικρή περιοχή (περίπου 30.000 κάτοικοι) απλά λίγο απομονωμένη, που δε δέχεται παιδιά από άλλες περιοχές.Το λέω αυτό γιατί σε γειτονικές, πιο κεντρικές περιοχές οι τιμές είναι διπλάσιες, προφανώς γιατί η πελατεία τους είναι πιο διευρυμένη!Προσωπικά δε ξέρω αν φταίει η κρίση, το ότι είμαι καινούργια ή το ότι στη συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει κορεσμός από φροντιστήρια, αυτό που ξέρω είναι ότι τα πράγματα σίγουρα δεν είναι καλά. Όταν κάνεις διαφήμιση με όλους τους δυνατούς τρόπους και ζήτημα αν έχουν έρθει 2-3 άτομα πέραν των μαθητών σου πώς να τα χαρακτηρίσεις; Και πραγματικά, πόσο να ρίξεις τις τιμές; Όλοι μιλάνε για το "βάρος" των φροντιστηρίων, κι εγώ βλέπω ότι σε λίγο θα πρέπει να τους πληρώνουμε για να έρχονται!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:49:50 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 12:31:27 μμ »
Είδα τυχαία το μήνυμά σου και παρ'ότι έχει περάσει καιρός σκέφτηκα να σου στείλω αυτό εδώ το λινκ: http://app.gge.gov.gr/ (παρατηρητήριο διδάκτρων) όπου μπορείς να συγκρίνεις τις τιμές των άλλων φροντιστηρίων της περιοχής σου. Τα στοιχεία αυτά είναι επίσημα.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3421
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για προώθηση φροντιστηρίου.
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 06, 2018, 02:21:59 μμ »
Ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον και τις συμβουλές!Διαπλεκόμενε θα δοκιμάσω και αυτό που λες με τους γονείς, μήπως φέρει καλύτερα αποτελέσματα! Γενικά έχω απογοητευτεί πολύ, και με ανακούφισες με αυτά που μου είπες!Theodora7 δεν μιλάμε και για πολύ μικρή περιοχή (περίπου 30.000 κάτοικοι) απλά λίγο απομονωμένη, που δε δέχεται παιδιά από άλλες περιοχές.Το λέω αυτό γιατί σε γειτονικές, πιο κεντρικές περιοχές οι τιμές είναι διπλάσιες, προφανώς γιατί η πελατεία τους είναι πιο διευρυμένη!Προσωπικά δε ξέρω αν φταίει η κρίση, το ότι είμαι καινούργια ή το ότι στη συγκεκριμένη περιοχή υπάρχει κορεσμός από φροντιστήρια, αυτό που ξέρω είναι ότι τα πράγματα σίγουρα δεν είναι καλά. Όταν κάνεις διαφήμιση με όλους τους δυνατούς τρόπους και ζήτημα αν έχουν έρθει 2-3 άτομα πέραν των μαθητών σου πώς να τα χαρακτηρίσεις; Και πραγματικά, πόσο να ρίξεις τις τιμές; Όλοι μιλάνε για το "βάρος" των φροντιστηρίων, κι εγώ βλέπω ότι σε λίγο θα πρέπει να τους πληρώνουμε για να έρχονται!

Συναδελφε το φροντιστηριο θελει υπομονη 2 χρονια. Ελπιζω να πηγαινεις καλα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 399

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.